Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Candy - Bardzo długie czasy pracy i słabe chłodzenie

ssanchez 03 Sie 2018 16:56 402 7
  • #1 03 Sie 2018 16:56
    ssanchez
    Poziom 9  

Witam i proszę o pomoc w spawie lodówki. Lodówka to Candy, nie wiem jednak jaki konkretnie model, bo nalepka w lodówce jest zdarta, nie ma też możliwości dostania się "na tyły", bo jest zabudowana. Ale lodówka na pewno stara, może mieć ok. 15 lat. Problem z nią jest taki że długo działa. Aktualnie wygląda to tak: czas pracy 1,5h, czas postoju 15 min. Ostatnio była rozmrażana i jeszcze się jej pogorszyło. Wcześniej było trochę lepiej (55 min działania, 20 min postoju). Gdy lodówka chodzi to na tylnej ściance zbiera się szron i coś tam w środku słychać, jakby bulgotanie czy przelewanie się wody. Termostat ustawiony jest na 1 w 5-stopniowej skali, bo im wyżej tym dłuższy czas pracy. Chłodziarka chłodzi, ale wydaje mi się, że słabo. Nie wiem na ile to wiarygodne, ale zmierzyłem temperaturę termometrem okiennym i pokazał +13 st. C na środkowej półce. Zamrażarnik mrozi dobrze, jest -20 st. C. Wydaje mi się że termostat jest ok, bo jak przełączę na wyższe ustawienie to robi się zimniej, chociaż też nieznacznie. Ciekawe że jak ustawię termostat wyżej, to lodówka zaczyna chodzić jeszcze dłużej (np. na '3' to jest już ok 4h), ale czas postoju zawsze jest równo 15 minut. Nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje.

W związku z tym moje pytanie - czego to może być awaria? Bo raczej coś tam się popsuło ;) Poczytałem trochę forum i objawy są chyba jak przy ubytku gazu, no ale nie wiem czy w tym kierunku należy iść. Zakładając że to jedna gaz uleciał, czy jest sens bawić się w naprawę, biorąc pod uwagę wiek tego sprzętu? W ogóle z tą lodówką jest taki problem, że nie jest moja, mieszkam w wynajmowanym mieszkaniu. Właściciele są że tak powiem mało elastyczni, każdą naprawę sprzętu agd muszę finansować z własnej kieszeni. Nie wiem czy w tym przypadku wołanie serwisu ma sens i czy nie lepiej zainwestować w nową lodówkę. Proszę o poradę.

0 7
  • #3 03 Sie 2018 19:44
    ssanchez
    Poziom 9  

Faktycznie jest upalnie :) No to może zapytam inaczej. Czy według Was cykl pracy lodówki w stylu 50 minut pracy i 20 minut postoju jest normalny? Bo tak lodówka zachowywała się zimą.

0
  • #4 03 Sie 2018 23:51
    zhudomel
    Specjalista AGD

ssanchez napisał:
    Czy według Was cykl pracy lodówki w stylu 50 minut pracy i 20 minut postoju jest normalny?
    Nie. Chłodziarka kończy swój żywot. Może da się ją ożywić, ale to musi sprawdzić fachowiec na miejscu i trzeba ją będzie wybudować.

0
  • #5 04 Sie 2018 11:10
    ssanchez
    Poziom 9  

Rozumiem. A czy objawy, które opisałem mogą wskazywać na ubytek gazu, czy to jednak coś innego? Zastanawiam się czy naprawa tego jest opłacalna.

0
  • #6 04 Sie 2018 11:34
    qs300
    Poziom 27  

ssanchez napisał:
    Rozumiem. A czy objawy, które opisałem mogą wskazywać na ubytek gazu, czy to jednak coś innego? Zastanawiam się czy naprawa tego jest opłacalna.

Wszystko wskazuje na ubytek gazu, po rozmrożeniu chłodzi jeszcze gorzej niż przed.

0
  • #7 04 Sie 2018 14:45
    zhudomel
    Specjalista AGD

qs300 napisał:
    Wszystko wskazuje na ubytek gazu
    Trochę wątpliwe, bo:
    ssanchez napisał:
    tak lodówka zachowywała się zimą.
    Gdyby był ubytek, to do dzisiaj wszystko by uciekło. Raczej niedrożność lub spadek wydajności sprężarki.

0