Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dom na wsi - optymalny zestaw LTE

Andriolli 03 Sie 2018 19:05 438 14
  • #1 03 Sie 2018 19:05
    Andriolli
    Poziom 2  

Witam,
    Temat oklepany ale chciałbym do niego podejść z innej strony.
    Wiejskiej zagrodzie pragnę sprawić internet z DL/UL 100/50Mb/s. Wolę nie nastawiać się na jednego dostawcę, ale mieć możliwość ich zmiany lub jednoczesnego wykorzystania dwóch, aby mieć niezawodne połączenie. Jest też dostawca lokalny przez LTE.
    Mając 3kzł chcę skompletować optymalny zestaw, tj
    1. antenę paraboliczną wielopasmową (800-2600MHz) + ewentualnie antena kierunkowa - na komin
    2. kabel 5m ( skrętka / koncentryk, jaki?)
    3. dobry modem/router.
    Czy Waszmościowie mogliby zaproponować konkretne typy urządzeń?
    Z góry dziękuję,
    Andrzej

0 14
  • #2 03 Sie 2018 20:47
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Nikt ci nie da gwarancji DL/UL 100/50Mb/s. Dobór sprzętu, anteny zależny od operatora i jego zasięgu w twojej lokalizacji. Podaj gdzie chcesz korzystać z LTE, robiłeś jakieś testy, oferta ma być na abonament, na kartę?

0
  • #3 06 Sie 2018 13:27
    Andriolli
    Poziom 2  

Witam,
    Lokalizację podaję w załączniku (tj. 52.411012 20.629263 ), komin wysokość 9m więc nie jest łatwo sprawdzić.
    Myślałem o biznes box ultra z Playa + zabezpieczenie z T-Mobile lub Plusa.
    Najlepsze anteny chcę kupić sam, bo te z zestawów operatorów są kiepskie.
    Pozostaje kwestia technologii MIMO i agregacji pasm - nie wiem czy to ma wpływ na typ anteny.
    Pytanie otwarte : licząc się z kosztami 3000zł dobieramy pewny zestaw LTE, czy mógłbym prosić o konkretne typy urządzeń najlepszych na rok 2018.

Andrzej

0
  • Pomocny post
    #4 06 Sie 2018 14:43
    matek451

Zasięg Play realizowany z BTS-ów Zakroczym gdzie jest komplet pasm LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800 i ich agregacja. Taki sam w Michałowie. Odległość około 4-6km. Trzeba zrobić test na zewnątrz na karcie Play i telefonie LTE z aplikacją Network cell Info, zakładka DANE pokaże ECI, eNB BTS-a i parametry sygnału. W Play do agregacji 3 pasm LTE służy B715, jest w ofercie operatora. Pasmami na nim zarządzasz HManagerem. Do tego do agregacji antena szerokopasmowa 800-2600MHz. Polecane 2x ATK-504 z Telkobu, są kierunkowe więc można wymusić połączenie z Zakroczymiem lub Michałowem. Sprawdzisz po kolei wszystkie pasma LTE i ich agregacje. Koszt b715 około 500 zł na Allegro , anteny około 300 zł. Na dzień dzisiejszy B715 to najlepszy , dostępny router stacjonarny LTE-A w Polsce. Z mobilnych 19kat LTE obsługuje E5788 czyli routerek Mobilny lub Netgear M1, ten drugi ma port LAN. Co do oferty to BizBox ULTRA ma limit 200GB a potem lejek 1Mb/s. sam korzystam z pre-paid RBM na Karte 5 z RWK i usługi darmowy Internet LTE bez limitu. w lipcu wykorzystane 1,1 TB. Koszt 5 zł na m-c. Zasięg realizowany przez sieć LTE Play. Przy agregacji 3 pasm LTE2600+2100+1800 osiągam przy prawidłowym sygnale na nieobciążonym BTS-ie ponad 200Mb/s. Plus ma zasięg z Zakroczymia na LTE2600, LTE1800 Aero2 i LTE900 oraz jeszcze pól roku LTE800 Sferii. Oferta Plusa słaba z FUP. t-Mobile oferta bez limitu danych, bardzo dobra , ze sprzętem. Zasięg z BTS-ów Zakroczym-Ostrzykowizna 35 na LTE2600, LTE1800NetWorks i LTE800 , taki sam w N.Dworze-Modlińska 2. Najbliższy BTS w Zakroczymiu-Gałachy Prochownia działa na LTE1800NW i LTE800 T-Mobile.

0
  • #6 06 Sie 2018 15:30
    matek451

Nie, dotychczas wykorzystywałem po około 200-300GB na m-c bez lejka. Mam kilka kart na wszelki wypadek więc w lipcu postanowiłem pójść na całość i uzupełnić filmy UHD i na jednej karcie wykorzystałem 1,1TB danych. Nie dostałem lejka 2Mb/s. Czasami w nocy pobrałem 100-150GB. Sam jestem zaskoczony. U mnie BTS jest mało obciążony.

0
  • #8 06 Sie 2018 15:52
    matek451

400metrów, bez anteny na LTE2600 sygnał w domu prawidłowy. Na zewnątrz jeszcze lepszy, do agregacji LTE2600+2100+1800 uzywam MF980 wystawionego na zewnątrz, podłączony po USB3 z laptopem. Ale w planie podłączenie go do Xiaomi 3G z USB 3 i portami Gigabit LAN, oczywiście na Xiaomi zmieniony OFW na alternatywne FW.

0
  • #12 22 Sie 2018 10:23
    Andriolli
    Poziom 2  

Dziękuję bardzo za pomoc. Chylę czoła przed Waszą wiedzą .
    Moje doświadczenie z LTE na wsi jest następujące:
    1. W powiatach są małe firmy ( w Nowym Dworze Maz - Raxel ) które oferują LTE w częstotliwości np. 3,5GHz i ze standardem 80-100Mb/s za 100zł/mieś. Bez żadnych udziwnień taryfowych i limitów. Niestety mają prawo do montowania tylko jednego nadajnika na powiat więc albo zasięg jest albo nie (u mnie brak).
    2. Z czterech koncernów bezkonkurencyjny jest Play: modem 4G pod USB wewnątrz wskazywał DL 0,8do6Mb/s UL 0,4-3Mb/s. Kupiłem za 312zł antenę kierunkową ATK504x2 w polaryzacji x-cross, zysk 17dBi, na wszystkie pasma. Zamontowałem na 9-metrowym kominie z podwójnym 10m przewodem koncentrycznym LMR240. Podłączyłem do powyższego modemu (niestety z konektorem ze SMA na TS9. Prędkości 20 razy większe : DL 40-70Mb/s UL 15-30Mb/s. Z Playa otrzymałem info: " Chciałbym wyjaśnić, że na stacji NWD4410 są wszystkie pasma LTE i agregacja jest również możliwa. Może Pan zakupić antenę kierunkową na wysokie pasma LTE 1800, 2100 i 2600. Planujemy również postawienie stacji NWD4423, lecz nie możemy zagwarantować, że powstanie w tym roku. (ciekawe gdzie?) Dodatkowo może Pan zakupić ofertę NetBox z anteną kierunkową."
    3. Pozostałe sieci marnie nawet z anteną marnie. T-Mobile DL7-15Mb/s UL 3-7Mb/s i zawsze w połowie dnia jest ograniczana do kilkudziesięciu kB/s, tak jakbym wyczerpywał ich korporacyjny, niepisany limit. Plus DL 1-6Mb/s.

Światłowód szkieletowy, położony przez Koreańczyków na Mazowszu za 800mln zł, podlega obecnie p. Struzikowi, który gospodaruje nim z iście PSLowską skrupulatnością. Prawie nikt nie jest w stanie się do niego podłączyć, a biegnie pod moim terenem.

0
  • #13 22 Sie 2018 10:38
    matek451

Pytanie , z którego pasma LTE w Play korzystasz na modemie LTE, jaki to modem? Jakie parametry sygnału osiagasz na antenach w tym paśmie i z którego BTS-a Play? antena spełnia swoja rolę ale jesli to modem Huawei z Hilink to można wymusić konkretne pasmo LTE i sprawdzić je po kolei. Docelowo tak jak pisałem B715. Żadnego NetBoxa z play bo póki co urządzenie problematyczne i nie spełniające pokładanych nadziei. W Play nikt nie ogarnia go, użytkownicy zgłaszają problemy. Jeśli chodzi o mnie to sam korzystam z agregacji jw ale teraz do obsługi MF980 i sieci domowej używam routera Xiaomi 3G z firmware Padavana. W tym FW router obsługuje modemy/MiFi z LTE-A po USB 3. Router pracuje w AC i ma 2 Gigabitowe porty LAN. Padavan na nim posiada bogate ustawienia sieciowe.

0
  • #14 22 Sie 2018 11:21
    Andriolli
    Poziom 2  

Tymczasowy modem to Huawei E3372 4GLTE USB stick.
    Docelowo zakupię router albo B715 albo E-lins http://www.e-lins.com/EN/routers/lte-cat12.html albo jeszcze coś.
    Antena kierunkowa na BTS 4410, Playa.
    Modelowo rozwiązanie pod SOHO, czyli biuro na wsi widzę tak:
    Priorytet to wywalczenie światłowodu.
    Połączenia wspomagające to LTE. Do "najszybszego" bts-a kieruję antenę kierunkową i dalej do modułu LTE w routerze. Zapasowo antena panelowa lub dookólna z modemem zewnętrznym (czyli jakieś odu) na dwie karty (sieci) SIM połączona skrętką z tymże routerem.

Tak więc router musi być wieloWANowy. No i kwestia jego oprogramowania. U mnie nie ma windowsów. Z jednej strony MacOSy , z drugiej Linuxy. Czy OpenWRT ma sens? Pracuję nad tym.

0
  • #15 22 Sie 2018 11:45
    matek451

A jakie są ceny takich routerów jak podlinkowałeś? Jesli multiWAN to coś na OpenWRT ma sens, poczytaj jak to wygląda teraz na https://wiki.openwrt.org/doc/howto/mwan3 , https://eko.one.pl/?p=openwrt-luci i https://eko.one.pl/?p=openwrt-mwan3 Ja nie potrzebowałem tego multiWAN więc zmieniłem FW na tym Xiaomi na Padavana który jest prosty i intuicyjny ale DualWAN w nim nie ma. Gdybym chciał skorzystać to wtedy musiałbym wgrać OpenWRT pod ten router. Musisz poszukać sprzętu który obsłuży ci MultiWAN na OpenWRT z kilku łaczy, dostęp WAN po światłowodzie, LTE po USB i WAN po LTE.

0
  Szukaj w 5mln produktów