Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.plTermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wasze techniki lutowania - wymiana doświadczeń

TechEkspert 14 Sie 2018 22:44 5085 38
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Opalarki nie miały z tego co wiem regulacji temperatury, a mocy. Poza tym w jaki sposób ustawić żądaną temperaturę ? A moc nadmuchu? Bez przesady... Tanie HA kosztuję tyle co dobra opalarka (z regulacją), a komfort pracy zdecydowanie lepszy.
    Ja rozumiem, że pisałeś o "metodach zastępczych" wtedy, gdy nie było takiego wyboru HA na rynku, ale dziś? Poza tym (jak pisalem wcześniej) można jeszcze bardziej obniżyć koszt kupując samą kolbę i dorobić do tego regulację temperatury plus nadmuchu. Myślę, że jeśłi już ktoś rozważa zakup HA to i znajdzie w "przydasiach" większość niezbędnych części.
  • TermoPasty.plTermoPasty.pl
    robokop
    Moderator Samochody
    Piko napisał:
    Hmmm... chyba od 40 lat używam m.in. lutownicy transformatorowej.. i powiem że nie bardzo wierzę w udane czytaj 100% lutowanie aluminium.

W czasach, kiedy jeszcze nie wiedziałem że "się nie da", bez problemu i z powodzeniem robiłem "podkładki z wąsem" do kondensatorów KEN z cienkiej blaszki aluminiowej - bez problemu dawał się ten wąs pobielić przy użyciu 100W lutownicy transformatorowej w celu przylutowania do niego przewodu. Zwykłą cyna LC60 i popularna pasta lutownicza, na bazie kalafonii.
    Robo0008 napisał:
    Jeszcze zanim dotarły masowo do Polski Hot Airy nawet Ajuwa tania to stosowane były opalarki i zresztą do dziś są . Oczywiście tylko te z regulacją temperatury np Steinel . Jest to bardzo dobre narzędzie pomocne szczególnie tam gdzie ha nie da rady ze względu na mniejszą moc (dopiero Quick z grzała 1000 W może częściowo się równać ) .
    Co prawda sam nigdy nie probowałem (mam dobry Hot-air) ale jeden z kolegów wylutowywał z powodzeniem bez zniszczeń AM29F200 - duża moc opalarki powodowała że scalak odpadał w ciągu sekundy, bez zbędnego dystrybuowania ciepła po okolicy.
  • TermoPasty.plTermoPasty.pl
    Robo0008
    Poziom 10  
    398216 Usunięty napisał:
    Opalarki nie miały z tego co wiem regulacji temperatury, a mocy. Poza tym w jaki sposób ustawić żądaną temperaturę ? A moc nadmuchu? Bez przesady... Tanie HA kosztuję tyle co dobra opalarka (z regulacją), a komfort pracy zdecydowanie lepszy.
    Ja rozumiem, że pisałeś o "metodach zastępczych" wtedy, gdy nie było takiego wyboru HA na rynku, ale dziś? Poza tym (jak pisalem wcześniej) można jeszcze bardziej obniżyć koszt kupując samą kolbę i dorobić do tego regulację temperatury plus nadmuchu. Myślę, że jeśłi już ktoś rozważa zakup HA to i znajdzie w "przydasiach" większość niezbędnych części.

to widać że nie wiesz , opalarki mają regulację temperatury np Steinel HL 2020E , Bosch 630DCE , regualcja nadmuchu jest 2 stopniowa , sa też takie np Steinel 2310 HG gdzie masz i regulacje temperatury i nadmuchu . Druga sprawa moc : porządne opalarki mają 2000 W (cena 400 zł) dopiero porządne HA maja moc 1000 W np stacje Quick( pow 900 zł ) , nawet demontaż większego scalaka z termopadem jest problemem dla HA co przy odpowiednim ustawieniu opalarki nie jest dla niej wyzwaniem.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    I bardzo dobrze, że Koledzy napisali o "porzadniejszych" opalarkach! Dzięki temu wyjaśniła się sprawa o używaniu ich jako HA. Nie każda opalarka się do tego nadaje - może dzięki temu ktoś kto będzie kiedyś czytać ten temat nie będzie się dziwić, że jego opalarka stosowana jako HA uszkodziła sąsiednie układy zbyta wysoką temperaturą.
    Pod hasłem "opalarka" bowiem większość z użytkowników widzi taki produkt z Lidla czy innej Biedronki - a mając do wymiany jeden układ nie będzie przecież inwestować Bóg wie jakich kwot, a wyszuka najtańszej...
    ..I właśnie o to mi chodziło...
    Robo0008
    Poziom 10  
    398216 Usunięty napisał:

Pod hasłem "opalarka" bowiem większość z użytkowników widzi taki produkt z Lidla czy innej Biedronki - a mając do wymiany jeden układ nie będzie przecież inwestować Bóg wie jakich kwot, a wyszuka najtańszej...
    ..I właśnie o to mi chodziło...

Kolego to jest temat o technikach lutowania i technika montażu i demontażu opalarką jest także stosowana , szczególnie że nawet wiodący producenci mają specjalne opalarki przystosowane dla elektroniki . Gdyby myśleć wg twojego schematu to także trzeba by zakazać używania lutownicy bo ktoś zakupiłby taka z marketu do rynien i "wjechałby" nią w elektronikę :))) .
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    W takim razie - nie widziałem tu jeszcze metody "rebelingu" za pomocą piekarnika. A też co niektórzy ją stosują... :)
    Robo0008
    Poziom 10  
    398216 Usunięty napisał:
    W takim razie - nie widziałem tu jeszcze metody "rebelingu" za pomocą piekarnika. A też co niektórzy ją stosują... :)

Mylisz pojęcia , ta metoda to zwykłe przelutowanie -nawet podgrzanie o ile można nazwać to przelutowaniem bo lut w takich warunkach nigdy nie będzie w stanie topnienia . Reballing to demontaż układu BGA , oczyszczenie go , nałożenie kulek z ich przylutowaniem do wyprowadzeń BGA a następnie montaż .
    Ale metoda (ta z piekarnika ) jak każda inna warta uwagi .