Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uklad miekkiego startu do zasilaczy DC

04 Sie 2018 00:50 411 9
  • Poziom 16  
    Bratowa wymyslila sobie akwarium w domu. Jako ze cos tam dlubalem przy kabelkach wyszedlem z pomoca przy oswietleniu/elektryce. Temat troche mnie przerosl jako amatora. Mam problem ze sterowaniem lampami przy zapalaniu i gaszeniu. Chcac oszczedzic same diody (twardy start) wpadlem na pomysl zastosowania symulatora dzialajacego na zasadzie sciemniacza/rozjasniacza. Zyciu w akwarium rowniez pomoze brak mocnego strzalu ze swiatla, jak i jego nagly zanik.

Panel to dwie diody led oraz dwa zasilacze stalopradowe z funkcja sterowania DIM w postaci rezystancji 100kOhm, napiecia 0-10v oraz sygnalu PWM. Jako ze popelnilem blad i dobralem troche zbyt mocne diody (50w/szt) podlaczylem pod sterowanie DIM potencjometr 100kOhm, wszystko ladnie dziala. Dodatkowo postanowilem wyeliminowac twardy start LEDow. Panel jest dosyc cienki, radiator tym samym rowniez przez co temperatury przy starcie sa wysokie, a to nie sluzy dobrze diodzie.
    Zamierzam podlaczyc pod zestaw "rampe" czyli prosty symulator miekkiego startu tak aby moc ustawic faze odpalania/gaszenia leda przykladowo na 10-30 minut.
    Tutaj wlasnie mam problem, potrzebuje do tego sterowania PWM z ktorym nie mialem stycznosci. Ponizej wysylam link do sklepu gdzie zakupilem taki prosty symulator:
    Link
    Oraz nota katalogowa produktu:
    Nota

Nie chce korzystac z wyjsc tego urzadzenia, chodzi mi jedynie o sterowanie sygnalem PWM zewnetrznych zasilaczy ktore bezposrednio zasilaja diode, wlaczajac do tego po drodze potencjometr.
    Jednym zdaniem chcial bym moc regulowac potencjometrem moc zasilacza/diody do niego podlaczonej oraz dodac uklad miekkiego startu/stopu.

Zasilacze z diodami podlaczone beda pod prosty timer czasowy 230v tak aby wlaczac/wylaczac swiatlo rybkom zgodnie z pora dnia. Dodatkowo zrodlo 12v wlaczone 24/dobe czyli pompka oraz inne dodatki.

Pytanie, jak to wszystko podlaczyc? Co z pinami NTTL oraz TTL na plytce "rampy" (tak sa u mnie opisane), oraz co z wejsciem sterowania? Wystarczy podlaczyc to pod szyne DIM? Ktorego pinu PWM - TTL uzyc?

Przedstawiam ponizej rysunek obrazujacy mniej wiecej o co mi chodzi.
    Uklad miekkiego startu do zasilaczy DC

Bede wdzieczny za podpowiedz.
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Tak się nie da bo ten układ RAMPA sam robi rampę wyłączającą ale podczas tego musi ciągle mieć zasilanie.
    Nie da się uzyskać takiego działania jak to podłączysz do zasilaczy zasilanych z włącznika czasowego. Włącznik czasowy odłączy zasilanie nagle i diody zgasną nagle. Układ RAMPA nic nie da. Da on rampę tylko przy włączaniu.
  • Poziom 16  
    Przeciez rampa bedzie zasilana 24/dobe razem z pompką i innymi rzeczami pod 12v.
    Mamy w tym przypadku 2 zrodla napiecia, zasilacze sa podlaczone niezaleznie od rampy i wzbudzaja sie w okreslonej godzinie.
  • Poziom 43  
    Zasilacze na załącz na stałe i wyłącznik czasowy z niezależnym stykiem* (nie 230V!) załącza +12V na wejście układu rampy (stale zasilanego), wyjście układu rampy do wejścia DIM.

To czy w ogóle da się podłączyć potencjometr do układu zależy od specyficznych właściwości wejścia DIM, na początek należy przyjąć że jest to niemożliwe bo nie zmodyfikujesz wypełnienia przebiegu PWM, jest cień szansy że wejście DIM zareaguje na napięcie przebiegu PWM ale to należało by sprawdzić.

Jak nie masz, to z tego co daje 230V na wyjściu wysteruj przekaźnik.
  • Poziom 43  
    cywa napisał:
    Przeciez rampa bedzie zasilana 24/dobe razem z pompką i innymi rzeczami pod 12v.
    Mamy w tym przypadku 2 zrodla napiecia, zasilacze sa podlaczone niezaleznie od rampy i wzbudzaja sie w okreslonej godzinie.

Ale przecież właśnie o to chodzi. Zasilanie zasilaczy osobno (mimo zasilania rampy 24h na dobę) powoduje taki właśnie efekt. Rampa nie jest w stanie wysterować obciążenia gdy obciążenie nie ma zasilania.
    Trzeba żeby zasilacze były załączone ciągle, a włącznik czasowy sterował jedynie wejściem sterującym rampy. Czyli tak jak opisał to jarek_lnx.
  • Poziom 16  
    Teraz rozumiem, potrzebuje podlaczyc drugi wylacznik czasowy pod sterowanie rampy.
    Tym samym wcale nie musimy likwidowac wlacznika czasowego przed zasilaczami, mozna ustawic go na godzine przed zalaczeniem drugiego timera sterujacego rampa. Pytanie tylko co wyciagnie wiecej pradu przez dobe, dwa zasilacze w uspieniu czy wylacznik czasowy?
    Ostatecznie ktore piny rampy mam podlaczyc pod potencjometr?
    Sterowanie potencjometrem jest w przedziale 100kOhm, podlaczajac 2 zasilacze pod jeden potencjometr powinienem podzielic to przez 2? Setka zadziala bez problemu z ucieta skala czy straci na liniowosci?

Niestety nie mam timera/przekaznika na 12v, myslisz ze da sie wykorzystac mechanizm tego standardowego pod 230v?
  • Poziom 43  
    Włącznik na 230V zlicza czas na podstawie okresów sieci. Nie zadziała na 12V (ani na 230V napięcia stałego, ani nawet na 230V napięcia zmiennego ale o częstotliwości innej niż 50Hz).