Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła do domu 400m2 (DIY)

04 Sie 2018 11:44 1503 3
  • Poziom 13  
    Witam.
    Kupiłem dom 400m2 z kotłem śmieciuchem i chciałbym się go pozbyć. Przeglądam oferty pomp ciepła p/w i mocy 25kW i stwierdziłem, że mnie na nią nie stać. Chcę zbudować system oparty na agregacie VRV (jeszcze nie wiem, jakiego producenta). Instalacja w domu to 120m2 podłogówki i reszta grzejniki, które będę wymieniał z myślą o pompie i będzie rekuperator z GWC glikolowym.
    Mam pytanie czy już ktoś składał taka dużą pompę i czy jest w stanie pomóc mi przy tym projekcie? W instalacjach wodnych jestem obcykany, ale za to mniej w chłodnictwie i elektronice, ale nie jestem do końca zielony.
    Z góry dzięki i pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 20  
    Panie Darku,
    Info że 400 m. kw. w tym 120 podłogówki + rekuperacja to naprawdę za mało abyś Pan dobrał pompę. Jest jeszcze wiele czynników, które determinują optymalny wybór PC. Każda szanująca się firma mająca w swej ofercie PC ma kompetentnych doradców, doświadczonych w doborze urządzenia i radzę do nich się zwrócić (i w śród nich wybierać) a nie szukać zdawkowych "porad" tutaj z całym szacunkiem dla dobrych chęci, wiedzy i doświadczenia tutaj piszących. Widziałem już tak dużo drogich i skopanych tematów PC, że naprawdę wiem o czym piszę.
    Pozdro
  • Poziom 13  
    Ma Pan racje, dlatego uzupełnie informacje o znane mi dane.
    Zapotrzebowanie roczne to 69000 kw/h na potrzeby C.O. oraz 17000 kw/h na potrzeby C.W.U. żródło ciepła 23,6 kW .Czy te informacje są w jakiś sposób pomocne?

Dodano po 2 [minuty]:

Szczecin62 napisał:
    Panie Darku,
    Info że 400 m. kw. w tym 120 podłogówki + rekuperacja to naprawdę za mało abyś Pan dobrał pompę. Jest jeszcze wiele czynników, które determinują optymalny wybór PC. Każda szanująca się firma mająca w swej ofercie PC ma kompetentnych doradców, doświadczonych w doborze urządzenia i radzę do nich się zwrócić (i w śród nich wybierać) a nie szukać zdawkowych "porad" tutaj z całym szacunkiem dla dobrych chęci, wiedzy i doświadczenia tutaj piszących. Widziałem już tak dużo drogich i skopanych tematów PC, że naprawdę wiem o czym piszę.
    Pozdro

Nie jestem zainteresowany kupnem fabrycznego urządzenia lecz budową go na pozdzespołach dostępnych na rynku .
  • Poziom 20  
    Panie Darku,
    Teraz doczytałem, że chodzi Panu o agregat VRV Nie robiąc kryptoreklamy uruchamiam, serwisuję i nieraz naprawiam PC wiem jak skomplikowane i wyrafinowane są algorytmy działania PC aby zachować wysoką sprawność urządzenia, jego niezawodność i komfort użytkowania i nie bardzo rozumiem co ma oznaczać samodzielny montaż PC to mnie przerasta i nic mądrego nie podpowiem. Sam Pan piszesz, że w chłodnictwie i elektronice jest "mało obcykany" a to są działy, których sama wiedza (w końcu Pan ją wyczytasz)nie wystarcza i trzeba mieć jeszcze dużo dużo doświadczenia. Tak na marginesie skąd Pan wziął te liczby: 69 000 i 17 000 kWh (nie kw/h !!!). Zamieniając te liczny na coś bardziej obrazowego otrzymujemy:
    17 000 kWh energii na potrzeby c.w.u. oznacza, że będziesz Pan produkował ponad 1300 litrów c.w.u. na dobę 365 dni w roku !!!!!!!!!!!! Na pewno tak Pan planuje?
    69 000 kWh na ogrzewanie (przy założeniu 200 dni sezonu grzewczego i średniej ważonej temperaturze zewnętrznej w sezonie 2*C i wewnętrznej 20*C) to dla domu 400 m. kw. oznacza średnią moc grzewczą na poziomie 14 kW a obliczeniową ok. 28 kW czyli Pana budynek ma obliczeniową moc poziomie 70W/ m.kw.!!!!!!!!!!!
    Co to za pomieszczenia, jak wysokie, jak przeszklone, jak ocieplony budynek? Takie zapotrzebowanie obliczeniowe mają stare nieocieplone budynki, ze starą stolarką okienną i drzwiową więc najpierw kapitalny remont budynku a później mocno skorygowane w dół liczby kWh!!!
    Pozdrawiam