Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik podajnika migomatu obcowzbudny

05 Sie 2018 13:06 354 3
  • Poziom 31  
    Jestem na etapie totalnej przebudowy bardzo starego migomatu. Typ chyba nie będzie ważny - sprzęt ma ponad 40 lat.
    Silnik podajnika - potężny - 150W. Coś takiego jak w linku:

https://psauction.com/item/view/467196/groschopp-motors-4-pcs

Po załączeniu urządzenia zasilanie stojana jest obecne cały czas - ok. 25V natomiast obwód zasilania wirnika komutatorowego jest zwarty stykami pomocniczymi NC głównego stycznika.

Pytanie:
    czy zwieranie obwodu wirnika komutatorowego silnika obcowzbudnego , w przypadku gdy silnik nie pracuje - jest konieczne? Bo bardziej mi to wygląda na konieczność natychmiastowego stopu silnika po zakończeniu pracy.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Moderator HydePark/Samochody
    remot napisał:
    czy zwieranie obwodu wirnika komutatorowego silnika obcowzbudnego , w przypadku gdy silnik nie pracuje - jest konieczne? Bo bardziej mi to wygląda na konieczność natychmiastowego stopu silnika po zakończeniu pracy.

Konieczne nie jest. Jednak bezwładność układu mechanicznego w podajniku powodowała by niepotrzebne wysuwanie drutu. Takie zwieranie wirnika działa jak hamulec.
    Nawet w nowszych spawarkach z silnikami z magnesami trwałymi taki układ jest stosowany.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 21  
    W Besterach serii 1600/1800 jest fabrycznie taki układ hamowania silnika - zestyk N.Z. ( normalnie zamknięty) stycznika dołączony równolegle do silnika.

Dodając w szereg z zestykiem niewielki rezystor ( 0,1-2 Ohm dobierany eksperymentalnie) można regulować intensywność hamowania.
  • Poziom 31  
    Jednak nie obyło się bez hamowania. Silnik ma tak dużą bezwładność, że okazało się to konieczne. Nie obyło się bez małej przeróbki. W oryginale zasilanie silnika było pobierane z głównego prostownika. Ja zastosowałem sterownik swojej konstrukcji, z własnym zasilaniem i dlatego musiałem zastosować jeszcze jeden przekaźnik, który odłącza zasilanie na chwilę przed zwarciem uzwojeń wirnika.
    Dziękuję za zainteresowanie tematem.