Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pobór energii przy wyłączonym zasilaczu

factislite 08 Aug 2018 09:57 4242 48
    technikabasenowa
    Level 33  
    factislite wrote:
    Nic mi się nie wydaje, nie wiem ile widzisz sposobów na wyłączenie zasilacza ale ja widzę jeden, nie licząc odłączenia od gniazdka lub jakichś niekonwencjonalnych metod.

Winien jest watomierz, czyli pomiary do d..

Nie tylko pomiary skoro sam kolega napisał że po wyjęciu przewodu pobór mocy spada do zera - moze połączyć te dwa fakty?
    jack63
    Level 43  
    factislite wrote:
    Nic mi się nie wydaje, nie wiem ile widzisz sposobów na wyłączenie zasilacza ale ja widzę jeden, nie licząc odłączenia od gniazdka lub jakichś niekonwencjonalnych metod.

Nie czytasz dokładnie postów. Nie odpowiedziałeś na moje pytania.
    Nie wiadomo jak realizowane jest wyłączenie zasilacza, tzn co faktycznie robi jego wyłącznik???
    Po drugie, gdy zasilacz jest połączony do zasilania i wyłączony nawet poprawnie zainstalowanym wyłącznikiem mogą płynąć niewielkie prądy pojemnościowe filtra "odkłócająego".

Jak widać pomiary mocy/energii nie są prostą sprawą jak się niektórym wydaje, a nanliza wyników pomiarów musi wynikać ze znajomości budowy wewnętrznej obiektu mierzonego oraz samego miernika.
    Wiem, że nie będziesz się doktoryzował w tym zakresie, ale Twoje doświadczenie pomiarowe niech będzie nauczką dla Ciebie i innych.

Dodano po 10 [minuty]:

technikabasenowa wrote:
    Czy kolega rozumie że wyłączone urządzenie nie może pobierać energii?

Ale jesteś uparty. Skąd wiesz jak realizowane jest to "wyłączenie". zasilacz komputerowy to nie jest żarówka w żyrandolu odłączana prostackim wyłącznikiem mechanicznym.
    Zasilacz jest skomplikowanym urządzeniem elektro-energetycznym. A to co wyłącza zainstalowany w nim wyłącznik może być loterią. Trzeba go otworzyć i zobaczyć lub znaleźć schemat ideowy.
    Autora tematu takie "badania" nie interesują a Ty się czepiasz. Przy okazji wykazując brak wiedzy i wyobraźni.
    technikabasenowa
    Level 33  
    jack63 wrote:
    technikabasenowa napisał:

Ale jesteś uparty. Skąd wiesz jak realizowane jest to "wyłączenie". zasilacz komputerowy to nie jest żarówka w żyrandolu odłączana prostackim wyłącznikiem mechanicznym.
    Zasilacz jest skomplikowanym urządzeniem elektro-energetycznym. A to co wyłącza zainstalowany w nim wyłącznik może być loterią. Trzeba go otworzyć i zobaczyć lub znaleźć schemat ideowy.
    Autora tematu takie "badania" nie interesują a Ty się czepiasz. Przy okazji wykazując brak wiedzy i wyobraźni.

Może dlatego że zanim zmieniłem branże na taką w nicku zajmowałem się naprawą zasilaczy ATX i jeżeli tam jest wyłącznik to ON WYŁĄĆŻĄ

Dodano po 2 [minuty]:

jack63 wrote:
    zasilacz komputerowy to nie jest żarówka w żyrandolu odłączana prostackim wyłącznikiem mechanicznym

Jest tam właśnie prostacki wyłącznik jednobiegunowy
    vodiczka
    Level 43  
    jack63 wrote:
    zasilacz komputerowy to nie jest żarówka w żyrandolu odłączana prostackim wyłącznikiem mechanicznym.
    Prostacki może być sposób wypowiedzi. Wyłącznik może być prosty lub skomplikowany.
    jack63 wrote:
    gdy zasilacz jest połączony do zasilania i wyłączony nawet poprawnie zainstalowanym wyłącznikiem mogą płynąć niewielkie prądy pojemnościowe filtra "odkłócająego".
    Moim zdaniem poprawnie zainstalowany wyłącznik powinien być pomiędzy siecią a filtrem.
    technikabasenowa
    Level 33  
    jack63 wrote:

Może autora te badania nie interesują ale wprowadzają w błąd że urządzenie wyłączone pobiera prąd.
    jack63
    Level 43  
    technikabasenowa wrote:
    Może dlatego że zanim zmieniłem branże na taką w nicku zajmowałem się naprawą zasilaczy ATX i jeżeli tam jest wyłącznik to ON WYŁĄĆŻĄ

Kiedyś wyłączał, odcinał L i N. Dziś może być różnie.
    technikabasenowa wrote:
    est tam właśnie prostacki wyłącznik jednobiegunowy

Skąd wiesz jaki wyłącznik jest zamontowany w zasilaczu autora tematu?
    Tak dla porządku. Porządny zasilacz posiada wyłącznik dwubiegunowy, anie jednobiegunowy.
    technikabasenowa wrote:
    Może autora te badania nie interesują ale wprowadzają w błąd że urządzenie wyłączone pobiera prąd.

Kogo wprowadzają w błąd? Ciebie? To idź do producentów zasilaczy, czy do Microsoftu, który też twierdzi, że wyłącza system, tylko nie wiadomo co to znaczy.

vodiczka wrote:
    Prostacki może być sposób wypowiedzi. Wyłącznik może być prosty lub skomplikowany.
    Z aluzją w podtekście... Prostacki w sensie jego projektu. Teraz lepiej?
    vodiczka wrote:
    Moim zdaniem poprawnie zainstalowany wyłącznik powinien być pomiędzy siecią a filtrem.

To wymuś to Twoje zdanie na producentach. Bardziej jest istotne aby ten wyłącznik był dwutorowy, a gniazdko w ścianie miało poprawnie podłączony bolec PE oraz ew. przedłużacz był NAPRAWDĘ trójżyłowy, czyli doprowadzał to PE do samego zasilacza.
    Poszukaj na forum historii z chińskimi przedłużaczami...
    technikabasenowa
    Level 33  
    jack63 wrote:

Kiedyś wyłączał, odcinał L i N. Dziś może być różnie.

Widzę że kolega ma zasadę nie wiem jak działa to się wypowiem

Kiedyś zgadza się odcinane było dwubiegunowo L i N lub PEN dla ścisłości
    ale to było w zasilaczach AT a o takich tu nie rozmawiamy :-)
    jack63 wrote:

Kogo wprowadzają w błąd? Ciebie? To idź do producentów zasilaczy, czy do Microsoftu, który też twierdzi, że wyłącza system, tylko nie wiadomo co to znaczy.

wyłącza system czy kolega rozumie te słowa w kontekście Microsoftu?
    Reszta to już kolegi wypociny z powodu braku wiedzy i argumentów
    Amen :-)

Dodano po 5 [minuty]:

jack63 wrote:
    Tak dla porządku. Porządny zasilacz posiada wyłącznik dwubiegunowy, anie jednobiegunowy.

Jakiś przykład?
    vodiczka
    Level 43  
    jack63 wrote:
    Prostacki w sensie jego projektu
    Prostacki projekt wyłącznika? Jakaś nowomowa kolegi.
    jack63 wrote:
    ...czyli doprowadzał to PE do samego zasilacza.
    Są różne rozwiązania zależne od klasy bezpieczeństwa zasilacza. Nie zawsze wymagany jest przewód trójżyłowy i PEN.
    jack63 wrote:
    To wymuś to Twoje zdanie na producentach.
    Dlaczego mam wymuszać? Wyraziłem opinię a nie żądanie aby montowano "po mojemu" :)
    jack63
    Level 43  
    vodiczka wrote:
    Prostacki projekt wyłącznika? Jakaś nowomowa kolegi.

Chcesz wnieść coś konkretnego do tematu, czy się czepiać słówek i ich znaczeń bez odniesienia do np. konstrukcji zasilacza.
    A opinie to lepiej się sprzedają na FB. Tam każdy może wyrazić dowolną, nawet taką, że ziemia jest płaska i oczywiście znajdzie popleczników.
    Elektroda jest forum stricte technicznym, więc na opinie nie ma tu zbyt wiele miejsca. Może w dziale "Co kupić"?
    A ty już przeginasz:
    vodiczka wrote:
    Są różne rozwiązania zależne od klasy bezpieczeństwa zasilacza. Nie zawsze wymagany jest przewód trójżyłowy i PEN.

Po pierwsze rozmawiamy o konkretnym zasilaczu ATX. Czy przeczytałeś cokolwiek na jego temat?
    99% zasilaczy ATX ma metalową obudowę więc I klasa bezpieczeństwa i PE jest OBOWIĄŻKOWE zgodnie z prawem.
    Po drugie nawet zasilacze budowane w drugiej klasie bezpieczeństwa (widać po symbolach i z reguły plastykowej obudowie) od pewnej wartości mocy (było to ok 100W ale mogło się zmienić w dół) mają obowiązek posiadać PFC i powinny spełniać normy EMC (w skrócie zakłócenia idące m.in do sieci zasilającej), więc posiadają filtry, które do działania i dla bezpieczeństwa użytkownika, muszą mieć PE!
    To, jak te zalecenia są realizowane przez producentów, jest osobną kwestią... I nie jest to kwestia OPINII tylko zwykłej uczciwości producenta.

technikabasenowa wrote:
    jack63 napisał:
    Tak dla porządku. Porządny zasilacz posiada wyłącznik dwubiegunowy, a nie jednobiegunowy.
    Jakiś przykład?

Wszystkie Chiftec'i gdy jeszcze produkował je Sirtec. Np hpc-420-302. Schemat powinien być na Elektrodzie.
    Z resztą wyłącznik dwubiegunowy o odpowiedniej obciążalności styków powinien być szeroki, a nie być taki "pstryczkiem", jak w "budżetowym" zasilaczu autora.
    Przed chwilą sprawdziłem jakiegoś Feel'a ATX. Wyłącznik jednobiegunowy!
    technikabasenowa wrote:
    Widzę że kolega ma zasadę nie wiem jak działa to się wypowiem

Jakim prawem wydajesz takie oceny? Czyżby wróżka ci powiedziała?
    technikabasenowa wrote:
    ale to było w zasilaczach AT a o takich tu nie rozmawiamy

Niby naprawiałeś zasilacze, a porządnego wyłącznika nie widziałeś???
    Pewnie były to jakieś syfy typu Feel czy inny badziew albo ...pamięć zawodzi.
    Z resztą wiedząc jak działa zasilacz i znając zasady bezpieczeństwa p.porażeniowego powinieneś wiedzieć, że wyłącznik dwubiegunowy jest OBOWIĄZKOWY, bo istnieje groźba, że zostanie odłączone N, a nie L !
    technikabasenowa wrote:
    wyłącza system czy kolega rozumie te słowa w kontekście Microsoftu?
    Reszta to już kolegi wypociny z powodu braku wiedzy i argumentów

Nie rozumiem, a jeżyk marketingu służy temu aby każdy rozumiał jak mu pasuje, a jak przychodzi do wyjaśnień czy reklamacji, to się okazuje, że koncern "co innego miał na myśli".
    Z tym brakiem wiedzy, to do lustra. Megalomania bezpodstawna.
    technikabasenowa
    Level 33  
    jack63 wrote:
    ale to było w zasilaczach AT a o takich tu nie rozmawiamy

Niby naprawiałeś zasilacze, a porządnego wyłącznika nie widziałeś???
    Pewnie były to jakieś syfy typu Feel czy inny badziew albo ...pamięć zawodzi.
    Z resztą wiedząc jak działa zasilacz i znając zasady bezpieczeństwa p.porażeniowego powinieneś wiedzieć, że wyłącznik dwubiegunowy jest OBOWIĄZKOWY, bo istnieje groźba, że zostanie odłączone N, a nie L !

Jeszcze parę postów temu kolega nie widział jaki wyłącznik tam może być teraz po doszkoleniu BRAWO już wie :-)
    Nie jest obowiązkowe wyłączniki dwubiegunowe gdyż użytkownik nie ma dostępu do obwodów z U zagrażającymi zyciu .
    Wracając do problemu autora więc wyłącza czy nie wyłącza wyłącznikiem?

jack63 wrote:
    ATX ma metalową obudowę więc I klasa bezpieczeństwa i PE jest OBOWIĄŻKOWE zgodnie z prawem.

A jak jest sieć TN-C to skąd tam PE ?

jack63 wrote:
    Przed chwilą sprawdziłem jakiegoś Feel'a ATX. Wyłącznik jednobiegunowy!

Więc jakim prawem zgodnie z kolegi uwagami jest on dopuszczony do sprzedaży?

Zresztą wiele markowych psu ma wyłączniki jednobiegunowe

jack63 wrote:
    Z tym brakiem wiedzy, to do lustra. Megalomania bezpodstawna.

Choć w jednym się zgadzamy :-)
    jack63
    Level 43  
    technikabasenowa wrote:
    odcinane było dwubiegunowo L i N lub PEN dla ścisłości

Nie masz pojęcia o instalacjach elektrycznych i ochronie przeciwporażeniowej.
    Dla ścisłości (!) PEN nigdy nie występował w odbiorniku i kablu go zasilającym, bo to było by BEZSENSEM.
    Odbiornik I klasy ochronności ma mieć wyprowadzenie PE. Na stałe podłączone do gniazda na bolec we wtyku zasilającym. Jak kabel jest odłączany, jak w ATX i wielu urżądzeniach np oscyloskopach,
    technikabasenowa
    Level 33  
    jack63 wrote:
    technikabasenowa wrote:

Dla ścisłości (!) PEN nigdy nie występował w odbiorniku i kablu go zasilającym, bo to było by BEZSENSEM.
    Odbiornik I klasy ochronności ma mieć wyprowadzenie PE. Na stałe podłączone do gniazda na bolec we wtyku zasilającym. Jak kabel jest odłączany, jak w ATX i wielu urżądzeniach np oscyloskopach,

Zadałem pytanie skąd np: w sieci TN-C przewód PE
    i jak nazwać linie w tejże sieci? bo na pewno nie ma tam PE
    Na styku gniazdo wtyk zmienia nazwę/funkcje?

I prosiłbym o konkretne odpowiedzi a nie spychologie i zmianę tematu nadmieniam że u nas murzynów się nie bija :-)
    jack63
    Level 43  
    technikabasenowa wrote:

Odbiornik I klasy ochronności ma mieć wyprowadzenie PE. Na stałe podłączone do gniazda na bolec we wtyku zasilającym. Jak kabel jest odłączany, jak w ATX i wielu urządzeniach np oscyloskopach, to posiada specjalne gniazdo typu męskiego, a kołek PE jest dłuższy lub wtyk na kablu do tego gniazda przystosowanym jest tak skonstruowany, że przy wtykaniu wtyku do gniazda najpierw łączone jest PE, a następnie linie zasilające!!!
    Wg. zasady: najpierw chronimy, a dopiero potem zasilamy.
    technikabasenowa wrote:
    jak jest sieć TN-C to skąd tam PE ?

Tu się ujawniają braki w wiedzy. Niebezpieczne z resztą.
    TNC dotyczy instalacji a nie odbiornika i kończy się rozdziałem na N i PE.
    Instalacje z tzw. zerowaniem nie są wg obecnych kryteriów TNC, tylko bezklasową zaszłością. A przewód PEN ( logicznie) wg starych norm tzw przewód zerowy kończy się w gnieździe! Dalej mają być przyłączane wtyki z PE, jeżeli gniado jest z bolcem. Jeżeli bolca nie ma, to nie wolno, dla własnego bezpieczeństwa, podłączać odbioników I klasy i innych wymagających PE.
    W kwrstii badziewia typu Feel.
    technikabasenowa wrote:
    Więc jakim prawem zgodnie z kolegi uwagami jest on dopuszczony do sprzedaży?

Ni do mnie to pytanie. Może go nikt nie dopuszczał albo nieuczciwi sprzedawcy złamali prawo albo CE był ChinaExport. Nie wiem. Natomiasy wiem, że taki zasilacz może być niebezoieczny. Podobnie z resztą jak 90% ładowarek do telefonów. Zobacz sobie film na YT o nich.
    technikabasenowa wrote:
    Nie jest obowiązkowe wyłączniki dwubiegunowe gdyż użytkownik nie ma dostępu do obwodów z U zagrażającymi zyciu .

Ależ ma dostęp ...poprzez filtr i styk do obudowy.
    Jak nie będzie PE w gnieździe to będzie odczuwalne conajmniej mrowienie po dotknięciu metalowej obudowy komputera.
    Także doucz się i nie opowiadaj głupot!
    technikabasenowa
    Level 33  
    jack63 wrote:
    Tu się ujawniają braki w wiedzy. Niebezpieczne z resztą.
    TNC dotyczy instalacji a nie odbiornika i kończy się rozdziałem na N i PE.

Brawo a czy takie coś nie zwie się już TN-C-S?
    Więc dalej się pytam skoro nie ma rozdział u to skąd tam PE?

Dodano po 3 [minuty]:

jack63 wrote:

Ależ ma dostęp ...poprzez filtr i styk do obudowy.
    Jak nie będzie PE w gnieździe to będzie odczuwalne conajmniej mrowienie po dotknięciu metalowej obudowy komputera.
    Także doucz się i nie opowiadaj głupot!

Jak jest zerowania ( nie ma PE ) to co wtedy?
    A w wypadku przebicia są zabezpieczenia pierwsze w zasilaczu drugie w instalacji także niech kolega nie naciąga faktów i nie pisze głupot

Dodano po 3 [minuty]:

jack63 wrote:
    Podobnie z resztą jak 90% ładowarek do telefonów.

A czy przypadkiem ładowarki takie nie są w drugiej klasie :-)
    vodiczka
    Level 43  
    jack63 wrote:
    Chcesz wnieść coś konkretnego do tematu, czy się czepiać słówek i ich znaczeń bez odniesienia do np. konstrukcji zasilacza.
    Chcę aby kolega postępował zgodnie z tym co deklaruje:
    jack63 wrote:
    Elektroda jest forum stricte technicznym
    Nie spotkałem w słownictwie technicznym wyrażeń "prostacki wyrób" i "prostacki projekt" :D
    jack63 wrote:
    Po pierwsze rozmawiamy o konkretnym zasilaczu ATX
    Ja odniosłem się do różnych typów zasilaczy stosowanych w komputerach i telewizorach, nie każdy wymaga przewodu PE.
    Np. telewizor Sony BRAVIA posiada zewnętrzny zasilacz połączony z siecią przewodem dużyłowym.
    Laptop Fujitsu- Siemens j.w. ale laptop Lenovo posiada zasilacz połączony z siecią przewodem trzyżyłowym.
    Chyba tylko kolega rozmawia o konkretnym zasilaczu ATX.
    factislite
    Level 11  
    jack63 wrote:

technikabasenowa wrote:

Właśnie myślałem też o tym że przełącznik na zasilaczu nie odcina tych dwóch linii tylko działa w inny sposób, i pewnie tak jest, bo skoro odcinał N i L to napewno watomierz by nic nie pokazał.

Mam już kupiony rozgałęźnik z wyłącznikiem, na jedno gniazdo, mógłbym sprawdzić czy odcina on fazę czy zero, bo przy odciętej fazie napewno nie powinno być poboru.

Teraz tak czysto hipotetycznie, można założyć że ten mój komputer, dodatkowo bez GPU bo sprzedałem, pobiera 1-2W gdy jest wyłączony systemowo?

Ciekaw też jest jak z telewizorem, przy którym po wyłączeniu pilotem, jak również po wyłączeniu fizycznie przyciskiem ciągle było 16W. On też ma zasilacz impulsowy czy takich raczej się nie stosuje w telewizorach plazmowych?
    jack63
    Level 43  
    factislite wrote:
    Właśnie myślałem też o tym że przełącznik na zasilaczu nie odcina tych dwóch linii tylko działa w inny sposób, i pewnie tak jest, bo skoro odcinał N i L to napewno watomierz by nic nie pokazał.

A co za problem otworzyć zasilacz i zobaczyć. Przy okazji zrobić zdjęcia wnętrza do oceny przez nas.
    Może wyjdą jakieś "kwiatki", typu souchnięte kondensatory...
    Rozłącznik na 99% jest jednobiegunowy, a to co rozłącza zależy czy w gnieździe masz L w lewej czy prawej dziurce.
    Czy to gniazdo z bolcem?
    Z resztą zawsze lepiej jest zasilać komputer (jako zestaw) z listwy typu "akar" z porządnym dwubiegunowym wyłącznikiem. Wyłącznik ma być szeroki, bo to zwiększa szanse, że jest dwubiegunowy.
    Po pracy wyłączamy zasilanie dla zasilacza komputera, monitora i czegoś tsm jeszcze, np głośników.
    Jedynie drukarki plujki z głowicą piezo mają być włączone na stałe aby mogły się czyścić i dzięku temu nie zasycha tusz.
    factislite wrote:
    Teraz tak czysto hipotetycznie, można założyć że ten mój komputer, dodatkowo bez GPU bo sprzedałem, pobiera 1-2W gdy jest wyłączony systemowo?

GPU nie ma nic do rzeczy. Pracuje przetwornica STDby zasilając porty USB i kartę sieciową. Jak myszka jest USB to pobiera prąd.
    Pobór będzie kilkuwatowy. Nie zmierzysz go twoim gadzetem dokładnie. Lepiej wyłączać. Szczególnie w lecie, bo zasilacz się grzeje a wentylator nie pracuje. Obniża się trwałość kondensatorów elektrolitycznych.
    factislite wrote:
    Ciekaw też jest jak z telewizorem, przy którym po wyłączeniu pilotem, jak również po wyłączeniu fizycznie przyciskiem ciągle było 16W. On też ma zasilacz impulsowy czy takich raczej się nie stosuje w telewizorach plazmowych?

Na 99% ma impulsowy, no chyba, że staroć.
    A te 16W jest niepewne, bo masz gadzet a nie miernik mocy.
    factislite
    Level 11  
    Witam, wracam do tematu.
    Jak pisałem wyżej, zakupiłem wtedy gniazdko w formie adaptera z wyłącznikiem, dokładnie takie coś:
    Pobór energii przy wyłączonym zasilaczu
    Jednak ostatnio zdałem sobie sprawę, iż było to nierozsądne. Dowiedziałem się o istnieniu standardu, który przy gniazdkach z bolcem, nakazywał podłączanie fazy do lewego oczka przy założeniu że bolec znajduje się u góry. Dało mi to do myślenia i stwierdziłem, że pewnie większość urządzeń jest zgodna z tym standardem i np. w przypadku mojego zasilacza z jednobiegunowym wyłącznikiem, odłączał on przewód idący z lewego oczka w gniazdku, w którym domyślnie miała się znajdować faza a znajdowało się zero.
    Także ten adapter posiada wyłącznik jednobiegunowy, który odłącza właśnie to lewe oczko. Używałem go przeszło rok, a pewnie nic to nie dało, ponieważ faza dalej dochodziła do urządzenia i rezultat był taki sam jak użycie wyłącznika samego urządzenia, czyli zarówno adapter odłączał zero i wyłącznik urządzenia także.

Teraz kwestia taka, czy możliwym jest, aby sama faza dochodząca do urządzenia generowała pobór prądu który zostanie zarejestrowany przez licznik? Czy jest to w ogóle możliwe bez zera?

Dla przypomnienia albo dla osoby której nie chce się czytać postów powyżej, problemem jest to, że watomierz (zabawka) wskazywał pobór mocy na poziomie 16W zarówno przez mój wyłączony TV jak i komputer. I tutaj ważna uwaga, w specyfikacji telewizora, znalazłem informację nt. rocznego zużycia prądu przez sam tryb czuwania, i wartość tam zawarta, była zgodna z poborem 16W, czyli w przypadku telewizora pomiar był prawidłowy.

W przypadku komputera, przy wyłączonym zasilaczu za pomocą fizycznego przełącznika, pobór prądu wykazywany na watomierzu miał się na poziomie 9W. Doszliśmy do wniosku że to wina wyłącznika jednobiegunowego, który nie odłączał fazy tylko zero.

W przypadku TV, po kliknięciu przycisku głównego, który wyłącza tryb Stand-By, pobór dalej miał się na poziomie 16W. Czyli użycie wyłącznika nie dawało nic.