Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha RX-V663 - Wymiana tranzystorów na inne

05 Sie 2018 19:48 414 11
 • Poziom 13  
  Witam, posiadam amplituner Yamaha rx-v663 w którym uległy uszkodzeniu tranzystory w końcówce mocy przez co amplituner się nie włączał, uszkodzeniu uległy 4 sektory w bloku audio oznaczone jako: surround back L / R, front L / R,. Pozostałe 3 sektory oznaczone jako: front, surround L / R były sprawne. Wylutowałem więc elementy z uszkodzonych jak i sprawnych sektorów po czym zamontowałem sprawne elementy do sektorów oznaczonych: surround back L i front R. Wzmacniacz włączył się a sektory w których zamontowałem sprawne elementy działają. Teraz pytanie do was drodzy koledzy, ponieważ posiadam tylko elementy by uruchomić jeszcze jeden sektor więc bym miał tylko 3 działające kanały wyjściowe a reszta niesprawna, i chodzi o to czy elementy przekreślone na czerwono można zastąpić jakimiś bardziej dostępnymi ? ponieważ nie wszystko dostanę w elektronicznym nawet na zamówienie, a z kupowaniem z internetu obawiam się co do oryginalności części, myślałem o zastosowaniu o ile jest taka możliwość pary komplementarnej tranzystorów mocy np. 2SA1941+2SC5198 lub 2SA1943+2SC5200 a jeśli jest taka możliwość to na jakie muszą zostać wymienione pozostałe elementy. I ostatnia sprawa przy większej głośności amplituner niezależnie czy włączony jest tuner czy wejście np. Liniowe audio to zniekształca dźwięk na jednym i drugim sprawnym sektorze, czy przyczyną mogą być rezystory emiterowe ? przyznam że nawet ich nie ruszałem, oryginalnie są zamontowane podwójne tzn 2w1 0.22Ω 5W czy ewentualnie przy wymianie takiego rezystora można wstawić dwa pojedyncze ? jeśli tak to czy muszę je łączyć ze sobą termicznie ?. Bardzo bym was prosił o porady ze względu na waszą wiedzę i doświadczenie w tego typu sprawach bo amplituner fajny i chciałbym w pełni z niego korzystać, myślałem by dać komuś do naprawy lub do serwisu lecz koszt naprawy był by zbyt duży.

  Pozdrawiam
 • Poziom 15  
  Coś tu na tym schemacie jest nie tak, dwa tranzystory mają taki sam opis A1695, a na schemacie jeden jest NPN drugi PNP.

  Yamaha RX-V663 - Wymiana tranzystorów na inne
 • Poziom 13  
  To tylko takie oznaczenie na schemacie, realnie zamontowane są poprawnie
 • Poziom 29  
  Ja bym tam bez wahania włożył 2SA1943 2SC5200 Nie jeden wzmacniacz mi już ożył na tej parce. Jeśli uszkodziły Ci się kolego tranzystory końcowe należy sprawdzić, a najlepiej profilaktycznie wymienić sterujące.
 • Poziom 13  
  Tranzystory sterujące również uległy uszkodzeniu tak jak zaznaczyłem na obrazku, oprócz zaznaczonych tranzystorów uszkodziło się kilka rezystorów oraz dioda zenera 2.4V, co do tranzystorów mocy to jak wsadzę parę 2SA1941+2SC5198 lub 2SA1943+2SC5200 to jakimi tranzystorami ją wysterować i co oprócz tego muszę zmienić w końcówce tzn, na jakie wartości wymienić kondensatory i rezystory bo chyba się nie obejdzie bez zmiany wartości ?
 • Poziom 29  
  Mogą być na przykład MJE15030 i MJE1531. Czemu chcesz zmieniać wartości innych elementów?Jakie były okoliczności powstania usterki?
 • Poziom 41  
  Po pierwsze, to podrobki szczegolnie są w sklepach stacjonarnych. Wcale nie w internecie. Jak kupisz w tme.pl albo u renomowanych sprzedawców na Allegro.
  Chrupekservice ma oryginaly. Nie mieszaj roznych typów tranzystorów w jednym wzmacniaczu.
 • Poziom 13  
  Nie chce mieszać różnych tranzystorów, tylko zamontować wszystkie identyczne, te które są obecnie były tylko przelutowane by sprawdzić czy Amplituner się włączy, proszę o informację jakie tranzystory sterujące zamontować w przypadku gdybym zamontował tranzystory mocy 2sa1941 i 2sc5198 oraz czy reszta podzespołów może zostać i będzie wszystko działać przy takiej przeróbce, i jeszcze jedno czy diodę zenera 2.4V mogę wymienić na 2.7V ? Pozdrawiam
 • Poziom 13  
  Dzięki :) za namiar na pewno skorzystam, jeszcze została ostatnia sprawa odnośnie rezystorów emiterowych co byś polecił w tym przypadku, szukać identycznych czy wstawienie pojedynczych ?
 • Poziom 41  
  Ja bym szukał oryginałów, choć bywają drogie -18zł (north). Jak musisz pchać pojedyncze to obowiązkowo MPR, czyli płytkowe, są bezindukcyjne.

  Albo mejluj do rezystory.net - facet wyciąga spod ziemi najdziwniejsze typy oporników i kondensatorów.
 • Poziom 38  
  Wojtek(KeFir) napisał:
  Jak musisz pchać pojedyncze to obowiązkowo MPR, czyli płytkowe, są bezindukcyjne.

  Bez sensu różnica nie do "usłyszenia" a i w tej klasie sprzętu trudna do zmierzenia. Tym bardziej, że na rynku większość "bezindukcyjnych płytkowych ma indukcyjność zbliżoną do drutowych dla poszczególnych częstotliwości wykonywania pomiaru (opieram się na pomiarze rzeczywistym przyrządem laboratoryjnym za 20k PLN z selekcją częstotliwości pomiaru w zakresie 10Hz do 200kHz). Do tego wykazują pewną nieliniowość rezystancji w związku z obciążeniem i brakiem odpowiedniego odprowadzania energii cieplnej impulsowo (realne zastosowanie ,to do 50-60% mocy nominalnej ).
  Rezystory podwójne są rozwiązaniem mającym skrócić czas montażu produkcyjnego i ograniczyć jego koszty. Jeżeli rozchodzi się o parametry -rozwiązanie gorsze.