Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Candy GO4 1274L - nie startuje

05 Sie 2018 20:58 672 12
  • Poziom 9  
    Wyświetlacz działa, przełącznik programów też, jest też widoczna reakcja wyświetlacza na naciskanie przycisków temperatury, prędkości wirowania i tych paru dodatkowych od innych opcji, których nigdy nie używam. Nie ma natomiast reakcji na przycisk start. Podobnie, nie reaguje na przycisk stopnia zabrudzenia. Oczyściłem styki i płytki, ale bez rezultatu. Czego jeszcze mogę spróbować?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 9  
    Nie słychać, na wyświetlaczu "kłódka" się nie pojawia. Sprawdzałem blokadę drzwi. Rezystancja uzwojenia ok. 1k. Napięć nie mierzyłem.

Dodam tu, że zanim pralka zamilkła całkowicie, zdarzało się, że próba kilkukrotnego naciśnięcia startu ją uruchamiała.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 24  
    Witam.
    Microswitche na płytce sterowania sprawdzałeś?
  • Poziom 9  
    Mikrowyłączniki sprawdzałem. Są w porządku.
  • Poziom 9  
    ... nikt nie wie? Nie wierzę, niech ktoś pomoże, proszę.
  • Poziom 9  
    Na module nie ma widocznych śladów uszkodzeń.
  • Poziom 9  
    Wymieniłem blokadę, wymieniłem triak, sprawdziłem, oczyściłem i dogiąłem styki w złączach, łącznie ze złączem przy silniku, sprawdziłem szczotki. Bez rezultatu.

Dodano po 13 [godziny] 23 [minuty]:

Jeszcze jedno spostrzeżenie. Zdarzyło mi się włączyć zasilanie bez wpiętego złącza J7. Wyświetlacz pokazał błąd E05 (brak NTC?), ale również zaskoczyła blokada. Po wyłączeniu, wpięciu J7 i ponownym włączeniu (blokada cały czas trzyma drzwiczki), na wyświetlaczu był widoczny symbol kłódki, aż do zwolnienia blokady.
    Czy to coś wnosi do diagnostyki?
  • Poziom 9  
    Przyjrzałem się jeszcze raz dokładniej płytce sterującej i okazuje się, że skorodowały na niej ścieżki. Wyszukałem te, które straciły ciągłość, zmostkowałem kynarem i pralka ożyła - pracuje normalnie. Ta płytka jest słabo zabezpieczona przed wilgocią (ogólnie pralka jest kiepsko wykonana) - poniżej obrazek jeszcze przed naprawą. Problem zapewne powróci, bo nie ruszałem nieprzerwanych ścieżek. Czym pomalować płytkę w celu zabezpieczenia, gdy ją nastęnym razem wyjmę?
  • Moderator
    ipluta napisał:
    Problem zapewne powróci, bo nie ruszałem nieprzerwanych ścieżek. Czym pomalować płytkę w celu zabezpieczenia, gdy ją następnym razem wyjmę?
    Sposobów lepszych czy gorszych (tanie czy drogie) jest multum tematów na Elektrodzie. Jeden z przykładów np.Link :arrow: Preparat zabezpieczający FLUX SK10/200ml aerozol :idea: Następnym razem to może być już zapóźnia na to pora :D

Jednak mnie interesuje ten fragment płytki PCB i zaznaczony element na niej wygląda na uszkodzony (wiem, że napisałeś iż działa), ale również w tym temacie napisałeś poniższe słowa...
    ipluta napisał:
    Na module nie ma widocznych śladów uszkodzeń.

• Poziom 9  
    To jest płytka sterująca, z wyświetlaczem i przyciskami, a wcześniej pisałem o występującym oddzielnie głównym module wykonawczym, z mikroprocesorem, triakami, przekaźnikami itd. Element, który wskazujesz jest raczej zasyfiony... wacikiem, którego jeszcze wcześniej użyłem do osuszenia płytki nadmiernie spryskanej Kontaktem 60. Wiem, niedbale to robię, ale warsztat elektroniczny to dla mnie odległa już przeszłość. W wieku 50+ przestaje się widzieć co jest napisane na coraz bardziej mikroskopijnych elementach, o pamiętaniu kodów kolorów rezystorów już nie wspominając. Z dawnej pasji pozostała jedynie okazjonalna konieczność, przy której samo przypomnienie sobie, gdzie ostatnio schowałem lutownicę, jest osobnym wyzwaniem :-).