Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka to dioda elektroniczna?

05 Sie 2018 21:34 1047 32
 • Poziom 5  
  Dzień dobry.
  Dzisiaj postanowiłem sprawdzić podzespoły na płytce PCB. Wylutowałem takie same, cztery "chyba" diody. A teraz zastanawia mnie jaki jest symbol, albo wartość tej diody. Dodam jeszcze, że ta dioda ma kolor czarno - czerwony.
  Dziękuję.
  Do widzenia.
 • PCBway
 • Poziom 32  
  Najpewniej 1N4148. I nie sądzę, żeby była uszkodzona. Przy tym kolor nie świadczy o typie elementu (w tym przypadku).
 • PCBway
 • Poziom 32  
  Dlatego, że to jedna z najpopularniejszych diod prostowniczych i nie sądzę, żeby w tanim, prymitywnym zasilaczu były stosowane jakieś wymyślne diody; zresztą nie ma to żadnego znaczenia w tym konkretnym przypadku. Wiele hałasu o nic.
 • Poziom 42  
  teskot napisał:
  to jedna z najpopularniejszych diod prostowniczych

  Od kiedy 1N4148 jest diodą prostowniczą?
  Typowa prostownicza to 1N400x.
  Aby się upewnić co tam można włożyć trzeba zanalizować schemat lub orzynajmniej jego fragment.
 • Admin grupy audio
  teskot napisał:
  Dlatego, że to jedna z najpopularniejszych diod prostowniczych i nie sądzę, żeby w tanim, prymitywnym zasilaczu były stosowane jakieś wymyślne diody

  Seria BAV17-21 to nie są żadne wymyślne diody. Są równie popularne co 4148, głównie za sprawą tego że są łatwiej dostępne na różne napięcia.
  Tak samo seria 400X. Nie w każdym zasilaczu są 4007, często w tych niskonapięciowych spotyka się 4004.
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  No dobrze, przyznaję rację. Niemniej jednak tak jak napisałem jakie to ma znaczenie w tym konkretnym przypadku? Ja kupuję do serwisu 1N4148 i 1N4007 w setkach sztuk bo po prostu są bardzo popularne i uniwersalne. Zarówno jak się coś naprawia jak i wtedy, kiedy coś się buduje/projektuje. Oczywiście, przy np dużych częstotliwościach lub wysokich napięciach albo jeszcze w innych szczególnych przypadkach stosuje się inne diody. I to jest dla mnie jasne. Niemniej jednak nie ma co demonizować i z zwykłym mostku prostowniczym zasilacza (przypuszczam, że "antenowego") nie ma to najmniejszego znaczenia.
 • Admin grupy audio
  teskot napisał:
  Ja kupuję do serwisu 1N4148 i 1N4007 w setkach sztuk bo po prostu są bardzo popularne i uniwersalne.

  A ja kupuję BAV21 dlatego że mają napięcie wsteczne 200V, a nie 100V jak 4148. Prąd ciągły dla BAV to 250mA, zaś 4148 - 300mA, czyli niewielka różnica. BAV21 dla mnie jest diodą znacznie bardziej uniwersalną niż 4148.
  Co do 4007 pełna zgoda.

  W zwykłym zasilaczu "antenowym" równie dobrze mogą być BAV18 bo ich napięcie wsteczne i tak jest znacznie wyższe niż potrzeba, a te diody będą tańsze.
  Przy jednostkowych produkcjach nie ma to znaczenia, ale jak ktoś produkuje miliony sztuk, to zaoszczędzenie pół grosza na sztuce daje już sporą różnicę.
  Właśnie dlatego spotyka się diody 4004 w wielu urządzeniach. Po prostu są wystarczające i nie ma potrzeby płacić więcej.
 • Poziom 32  
  Cieszę się, że człowiek którego cenię i szanuję po postach sądząc ze mną się zgadza chociaż w części :D Zakończymy więc tym optymistycznym akcentem tę jałową dyskusję nad mostkiem Graetza złożonym z bliżej nieokreślonych diod, których typ nie ma najmniejszego znaczenia.
 • Admin grupy audio
  O, przynajmniej jeden, co ceni moderatora. :D
  Wiesz, jeśli ktoś ma rację to nie mam powodu by się z nim nie zgadzać. Choć co prawda racja to pojęcie względne.

  Natomiast jeśli chodzi o typ diod w rzeczonym mostku - dla nas nie ma on znaczenia, dla autora ma bo inaczej nie zakładałby tematu.
  Podsumowując - nie da się określić typu diody (ani żadnego innego elementu) tylko na podstawie tego jak ona wygląda. Tak samo wyglądających elementów są dziesiątki.
  Jest możliwe określenie pewnych parametrów diody (jak np. napięcie przebicia), ale wymaga to zbudowania odpowiedniego do tego celu układu, nadal jednak nie będziemy wiedzieli z jakim typem diody mamy do czynienia. Nawet jeśli zbadamy napięcie przebicia i wyjdzie nam 100V to nie będzie wiadomo czy to 4148, czy może BAV19. :) W mostku prostowniczym nie ma to żadnego znaczenia, ale oprócz napięć i prądów te diody różnią się szybkością, co w wielu układach może decydować o działaniu lub nie działaniu układu.

  W przypadku takich nieznanych typów diod, szczególnie gdy ich cena to kilka groszy za sztukę, nie warto sobie w ogóle nimi głowy zawracać - wyrzucić i koniec.
 • Poziom 43  
  Kiedyś przekonałem się że tego rodzaju diody nie są dobrym wyborem do mostków prostowniczych z filtrem pojemnościowym - nawet tych słabo obciążonych, ponieważ mają małe maksymalne prądy impulsowe, a prąd ładowania kondensatora często przekracza te 1-2A dopuszczalne dla małej diody.
 • Poziom 5  
  A można ją na przykład sprawdzić miernikiem - jaka jest jej wartość, a później iść z tą wartością i ze zdjęciem do sklepu?
 • Poziom 42  
  Nie. Nie sprawdzis, parametrów diody w domu. A już parametrów granicznych w ogóle, bo musiałbyś diodę zniszczyć. Do tego takie badania mogą trwać długo.
  Z resztą nie ma to żadnego sensu. Wystarczy czasem zerknąć na miejsce zamontowania diod i już wiadomo jaką diodę na zamianę kupić.
 • Poziom 42  
  Nie. Koledzy wyżej pisalio tym. Chyba nie załapałeś.
  Wracając do domowych pomiarów.
  Możesz zgrubnie sprawzić czy dioda jest uszkodzona. Choćby multimetrem na zakresie...diody. Jednak trzeba wylutować diodę z płytki przynajmniej z jednej strony.
 • Poziom 28  
  Jeżeli uszkodzone są te diody, to sprawdź jakie napięcie ma kondensator na płytce. Jeżeli np 25V, to spokojnie kupi 1N4148 a jak miejsca starczy, to możesz 1N4007. I układ będzie działać poprawnie. A skąd wiesz, że to one są uszkodzone?
 • Poziom 43  
  Norbert Chrobot11 napisał:
  Miernik nie zapiszczał.
  A coś pokazywał? Jak sprawdzałeś?
 • Poziom 43  
  Artur k. napisał:
  To akurat dobrze - diody nie mają zwarcia.
  ...nie koniecznie - mogą mieć przerwę... :) Autor podał dość lakonicznie wyniki swoich "pomiarów".
 • Poziom 5  
  Dokładnie jest tak. Na płytce są cztery diody w kolorze czarno - czerwonym, a dokładniej widać to w pierwszym poście, na zdjęciu. Następnie wylutowałem je wszystkie cztery z płytki PCB. Później wziąłem do ręki miernik i ustawiłem go na poziom mierzenia diod. Pierwsze dwie diody, które zmierzyłem - miernik zaczął piszczeć i pokazał jakieś wahajace się wartości. Pozostałe dwie diody - miernik nie piszczał i nie pokazywał żadnych wartości.
  Więc jak jest?
 • Poziom 43  
  I w jaki sposób. Diody należy mierzyć w "obie strony" - zamieniając końcówki miernika miejscami.
 • Poziom 5  
  No to, to wiem, że mam dwie diody uszkodzone. To jest miernik Digital Multimeter. Diody mierzyłem na funkcji "dzwonka". Zamieniałem także styki styki miernika i nic się nie działo.
 • Poziom 42  
  Norbert Chrobot11 napisał:
  Diody mierzyłem na funkcji "dzwonka".

  A dlaczego na tym zakresie?
  Przecież
  jack63 napisał:
  Możesz zgrubnie sprawzić czy dioda jest uszkodzona. Choćby multimetrem na zakresie...diody.

  Czyżby miernik nie miał takiego zakresu?
 • Poziom 32  
  4 diody 1N4148 kosztują poniżej złotówki. A jak autor chce zaszaleć i uszykować armatę na komara to niech kupi 1N4001...1N4007. Cena będzie podobna, takie czasy. Ta jałowa dyskusja do niczego nie prowadzi. Tylko jeszcze, żeby diody prawidłowo wlutować (w sensie polaryzacji) bo obawiam się, że może byś z tym problem.
 • Poziom 5  
  A jak wygląda symbol diody, na mierniku, bo ja może w tym zakresie nie wszystko wiem??. Zdjęcie miernika wyśle dzisiaj lub jutro. Co do polaryzacji to wiem jak, bo mam zdjęcie tego ułożenia.

  Dodano po 4 [minuty]:

  To jest ten miernik.