Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Belarus Jumz 6AM - Ścierające się łapki sprzęgła

gius1 05 Sie 2018 23:30 291 5
  • #1 05 Sie 2018 23:30
    gius1
    Poziom 2  

Witam,
    posiadam Jumza z 82 roku. 3 lata temu, po wielu latach eksploatacji wymieniliśmy m.in. łapki sprzęgła. Dostępne były tylko nowego typu - długie - wiec kupiłem, założyliśmy i pojechałem w pole. Długie różnią się od krótkich tym, że mają dłuższe widełki na których są dodatkowe otwory na sworznie zabezpieczające za kowadełkami, w starych widełki kończyły się zaraz za kowadełkiem. Mam 20 ha pola, po niecałym sezonie musiałem podciągnąć łapki bo były starte, po zakończonym sezonie musieliśmy wymienić łapki (znowu). Dla pewności wymieniłem też łożysko na sprzęgle wraz z pierścieniem, bo mysleliśmy wraz z mechanikiem że to było przyczyną starcia łapek (krzywy pierścień). Rok temu znowu to samo - lapki łożyska totalnie starte tak, że doszło już do sprężyn które powoli zaczynały być ścierane i znowu wymiana łapek. W tym tygodniu znowu muszę je podkręcić bo się starły a nowe były zakładane pod koniec września 2017.
    Moje pytanie brzmi:
    - czy ktoś miał podobny problem w swojej białoruśce i czy go rozwiązał?
    - czy problem może leżeć gdzieś indziej niż w łapkach i ich jakości? (łożysko wraz z pierścieniem chodzi lekko przy poruszaniu ręką i oczywiscie jest nasmarowane jak trzeba
    Zamawiam cześci do "rusa" w Grand Agro z Czarnej Białostockiej, opowiedziałem pani o tym problemie to powiedziała że innych łapek nie ma, bo produkuje je jedna ukraińska firma i nic sie z tym nie da zrobić. Oglądałem na necie inne oferty łapek do jumza i widziałem tylko te ukraińskie.
    Trochę denerwuje mnie fakt rozpoławiania traktora co roku.
    Być może ktoś ma namiary na jakiś sklep gdzie sprzedają łąpki normalnej jakości (o ile to w nich leży problem), może są gdzieś hurtownie/magazyny gdzie można kupić stare zapasy?
    Siły mi już powoli brak na ten ruski szmelc.
    Pozdrawiam

0 5
  • #2 05 Sie 2018 23:48
    wal-ker
    Poziom 31  

Może te łapki są do wersji z pierscieniem oporowym łozyska wycisku?

1
  • #3 28 Sie 2018 21:52
    saratox
    Poziom 1  

Mam problem że pedał sprzęgła nieraz nie odbija do końca i maszyna stoi muszę 2 razy nacisną na pedał i wtedy jest dobrze co jest przyczną tego ?

0
  • Pomocny post
    #4 30 Sie 2018 21:10
    jano720
    Poziom 14  

Witam. Przyczyną wycierania się łapek najczęściej jest brak współosiowości silnika i skrzyni biegów.Należałoby sprawdzić stan kołków ustalających i otworów pod te kołki.

0
  • #5 31 Sie 2018 08:56
    gius1
    Poziom 2  

Witam. Parę dni temu znowu wymieniliśmy łapki oraz łożysko z pierścieniem z tą różnicą, że tym razem kupiłem łożysko NKE C3 za prawie 300zł, jeżeli to nie pomoże, będę wiedział by zająć się sprawdzeniem współosiowości, bo teraz już za późno skoro maszyna złożona i non stop potrzebna. Mechanik powiedział że to musi być łożysko, dlatego też taki zakup. Dziękuję za odpowiedź jano720.
    Pozdrawiam.

0
  • #6 10 Wrz 2018 10:44
    Paweł#G
    Poziom 14  

Osobiście nie pomogę do końca, ale ten typ tak ma z łapkami zakupionymi obecnie.
    Ojciec ma JUMZa i tam bardzo często reguluje łapki- tyle że to ładowarka rolnicza i odpukać na razie działa kilka ładnych lat.
    Według poprzedniego właściciela, wymieniano tam łapki na okrągło do puki nie trafiły się stare używane łapki, ale z "dawnych czasów"
    Inny zdenerwowany właściciel JUMZa, zrobił swoje łapki z twardego materiału na wzór, ale trochę ulepszone, precyzyjnie na obrabiarkach i jak ręką odjął....

Co do osiowości osadzenia silnik-skrzynia biegów, nie ma tam kołnierza ustalającego? (tak mi się kojarzy, ale raz widziałem rozpołowionego JUMZa) - Chyba, że przesuniecie jest przy samym silniku (śruby trzymające flansze obudowy sprzęgła pod kołem zamachowym)?

Pierwsze łożyska skrzyni od strony sprzęgła i wałki sprzęgłowe nie mają czasami luzu?

0