Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płytka sterująca samochodem-zabawką - spalony układ

matdob78 06 Sie 2018 10:40 162 4
  • #1 06 Sie 2018 10:40
    matdob78
    Poziom 2  

Cześć,

Synek dostał jakieś niskobudżetowe chińskie autko sterowane radiem. Działało fajnie na bateriach, natomiast kiedy włożyłem do niego akumulatorki, to po kwadransie zabawy z autka poszedł dym i przestało reagować zarówno na polecenia przyśpieszania, jak i sterowania skrętem kół. Płytka w środku wygląda obecnie tak jak na zdjęciu:
    Płytka sterująca samochodem-zabawką - spalony układ
    Prosiłbym o radę, gdzie mogę kupić taki układ (chciałbym podjąć próbę wymiany).
    I drugie pytanie: czy to wina akumulatorków (4x eveActive 2600 series Ni-MH 1.2V/AA), czy po prostu przypadek, że akurat na nich się spalił?

0 4
  • #3 06 Sie 2018 11:39
    matdob78
    Poziom 2  

Dziękuję za odpowiedź. Ponieważ totalnie nie znam się na elektronice, to dopytam dla pewności że dobrze zrozumiałem:
    Plan mój zakładał kupno całej płytki z nalutowanymi wszelkimi diodami/rezystorami/kośćmi sterującymi (w tym kość MX1506L) itp. , ale z Twojej odpowiedzi wnioskuję że może być przepalony jeszcze ten kondensator. Czy to znaczy że on nie znajduje się na tej płytce?

I jeszcze drugie pytanie, czy możesz mi wytłumaczyć czemu aku były złe (zdawało mi się, że liczy się tylko napięcie).

Z góry dzięki :)
    M.

0
  • Pomocny post
    #4 06 Sie 2018 11:46
    PITERRR
    Poziom 43  

Kondensator jest przepalony widać go na zdjęciu i rezystor SMD powyżej MX1506L. A przyczyną uszkodzenia mógłby być większy mA z akumulatorków. Tak najlepiej szukać całej płytki zbyt przegrzane są druki a i nie wiadomo jeszcze czy drugi układ też nie jest uszkodzony.

0
  • #5 06 Sie 2018 12:34
    matdob78
    Poziom 2  

Dzięki za odpowiedź. Znalazłem tę zabawkę przez internet w Juli. Kosztuje 50zł, więc nie ma o co kopii kruszyć, naprawa raczej nieopłacalna w stosunku do nakładu czasu i pracy. Więc kupię drugą, żeby syn miał frajdę :)
    Zastanawiam się tylko jeszcze nad tym, czy możnaby dokonać w niej jakiejś modyfikacji, żeby jednak współpracowała z akumulatorkami. Domyślam się, że potrzebny byłby element, który ograniczy pobór prądu z aku. Możesz mi coś doradzić w tym temacie?

0
  Szukaj w 5mln produktów