Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Biały dym z pompy powietrza przy wannie z hydromasażem

mamba150 06 Sie 2018 12:13 198 7
  • #1 06 Sie 2018 12:13
    mamba150
    Poziom 3  

Witam.

Podczas użytkowania wanny z hydromasażem Poolspa pojawił się biały dym spod wanny i zapach topionego/palonego plastiku.
    Włączone było wtedy tylko napowietrzanie (pompa wody nie działała), więc z pewnością problem jest z pompą powietrza.
    Napowietrzanie zostało oczywiście natychmiast wyłączone, a po jakimś czasie włączyłem na próbę ponownie i pompa działa (ale nie ryzykowałem czekania na ponowne pojawienie się dymu). Model pompy powietrza to Spatech W800HXO.
    Czy z powyższych objawów można coś wywnioskować? Czym mam już się rozglądać za nową pompą, czy też może to nie jest poważna usterka?

Będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi.

0 7
  • #2 06 Sie 2018 12:37
    teskot
    Poziom 28  

Bez oględzin urządzenia ciężko coś powiedzieć, ale taki efekt często dają uszkodzone kondensatory przeciwzakłóceniowe (filtry sieciowe).

0
  • #3 06 Sie 2018 13:09
    technikabasenowa
    Poziom 33  

Ta pompa ma jeszcze grzałkę - jest sprawna?

0
  • #4 06 Sie 2018 13:23
    mamba150
    Poziom 3  

Ciężko mi odpowiedzieć, czy grzałka jest sprawna, bo od dłuższego czasu w wannie kąpią się tylko dzieci. Ale podejrzewam, że jest sprawna.
    Wanna jest z 2008 roku, więc ma już 10 lat.
    Czy jest możliwa wymiana samego kondensatora, gdyby to on był uszkodzony? I czy będzie po nim jakoś widać, że jest uszkodzony?

0
  • #5 06 Sie 2018 21:18
    technikabasenowa
    Poziom 33  

teskot napisał:
    ale taki efekt często dają uszkodzone kondensatory przeciwzakłóceniowe (filtry sieciowe).

W pompach basenowych i dmuchawach nie ma filtrów p/z.

0
  • #6 07 Sie 2018 19:24
    teskot
    Poziom 28  

A w module zarządzającym? Powinien być moim zdaniem, ale mogę się mylić. Nie moja branża. Tak czy inaczej jeśli coś się zadymiło, a urządzenie działa dalej to był to element nie mający bezpośredniego wpływu na działanie całości. Tak czy inaczej trzeba zobaczyć co się uszkodziło, tym bardziej, że mamy tu do czynienia z urządzeniem, że tak powiem, podwyższonego ryzyka. Wiadomo, wanna wyposażona w urządzenia zasilane napięciem sieciowym.

0
  • #7 07 Sie 2018 19:38
    technikabasenowa
    Poziom 33  

teskot napisał:
    Powinien być moim zdaniem, ale mogę się mylić.

A czy w silnikach elektrycznych ( pomijam sprzęt agd ) są filtry p/z?

Jeżeli się zadymiło to nie ma co rozważać i rozebrac dmuchawę i przyjrzeć się grzałce.

0
  • #8 07 Sie 2018 19:41
    teskot
    Poziom 28  

Nie ma. Ale właśnie w sprzęcie AGD są i wydawało mi się, że w takich kategoriach należy taką wannę rozpatrywać. Jeśli jest inaczej to ok, tak czy inaczej pełna zgoda, że trzeba wszystko przejrzeć choćby dla własnego bezpieczeństwa.

0
  Szukaj w 5mln produktów