Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Philips BDM4065UC - podświetlanie w górnej części działa na około 50%

Marcin-prv 06 Aug 2018 15:04 1266 4
    Marcin-prv
    Level 6  
    Wczoraj po uruchomieniu komputera monitor przestał poprawnie podświetlać ekran.
    Górna część ekranu (pasek o szerokości 25% monitora) jest podświetlana na około 50%, albo w ogóle i bierze światło z niższych partii ekranu.

Bez znaczenia jaki kolor - zawsze wygląda tak samo:
    Jest to problem sprzętowy, gdyż po uruchomieniu bez podpiętego źródła obrazu widać, że góra jest "niedoświetlona".
    Zostawiłem go odpiętego od prądu na noc, a dzisiaj otworzyłem, wyczyściłem i dokładnie sprawdziłem czy nie ma żadnych "zdychających" kondensatorów lub innych uszkodzeń - wszystko wygląda ok. Oczywiście problem pojawił się pół roku po wygaśnięciu gwarancji :(

Na szczęści udało mi się znaleźć tanie części na eBay i AliExress, ale zanim cokolwiek kupię chciałbym poprosić Was o opinię!

Wewnątrz monitora są 4 płytki:
    - Płyta główna AV
    - Płyta zasilająca
    - Płyta z Hub-em 4x USB 3.0:
    - Płyta T-CON:
    Moderated By Mirek Z.:

Linki do aukcji usunąłem. https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.18.

Płyta T-CON nie jest odpowiedzialna za podświetlenie ekranu.
    Płyta z HUB-em USB działa poprawnie.

Pozostają trzy możliwości:
    1. Problem z płytą zasilającą
    2. Problem z płytą główną
    3. Problem z LED-ami podświetlającymi - nie wiem czy to da się wymienić

Proszę o Wasze sugestie, bo zdecydowanie chcę naprawić ten monitor!
  • Helpful post
    lisek
    Service technician RTV
    Philips BDM4065UC
    - PSU Power Supply Board 715G6985-P01-000-002R , kosztuje ok. £88.00
    - matryca TPT400LA-K1QS1.N , Link
    - Tcon for Philips Bdm4065uc, board:V500dk2-cks2

dla tej matrycy powinno być 4 listwy po 9x LED
    LISTWA LED LBM400P0901-AW-2 - 9 DIOD

są na znanym PL portalu aleee...drogo po 45pln/listwa
    lub znany turecki sprzedawca Link

Zapewne uszkodzenie (spalony LED) w górnej z listw

cena 170 tur. lira czyli na dzisiaj ok.35 funów+ delivery (za 4-y listwy)
    Marcin-prv
    Level 6  
    lisek wrote:

dla tej matrycy powinno być 4 listwy po 9x LED
    LISTWA LED LBM400P0901-AW-2 - 9 DIOD

Zapewne uszkodzenie (spalony LED) w górnej z listw

Dzięki też o tym pomyślałem i udało mi się znaleźć sprzedawcę z UK, który oferuje 4 listwy za £30 i darmową wysyłkę :)

Gdy uda mi się naprawić monitor to was poinformuję, a w między czasie polecam wszystkim model Philips BDM4065UC!
    Co prawda nie można już go kupić, ale w porównaniu z nowszymi modelami dysponuje on matrycą VA z kontrastem 5000:1!
    Dodatkowo chyba każdy model można podkręcić z 60Hz na 78Hz w rozdzielczości 4K (u mnie działa przez DisplayPort 1.2)!
    Jedynie co mogłoby być lepsze to matryca 10-bitowa (zamiast 8-bitów), HDR i może jakiś FreeSync/G-Sync (do gier też się nadaje).

Na koniec chciałem pokazać jak go okleiłem (własnoręcznie zbudowanym) backlightem RGB z 400LEDów (120W mocy)!!!
    Zapraszam do obejrzenia mojego filmiku znajdziecie na YouTube (tak to wyglądało około miesiąc temu na 100% sprawnym sprzęcie):

Najlepsze na koniec - używany (w pełni sprawny) monitor Philips BDM4065UC można kupić już za około £300 (1450 zł)!
    Marcin-prv
    Level 6  
    UPDATE 09/09/2018

- Monitor posiada 4 pasy z ledami i górny pas przestał działać.
    - Wczoraj padł kolejny pas i podświetlenie działało już tylko na 2 dolnych.
    - Dzisiaj zostawiłem włączony komputer i gdy wróciłem, podświetlanie padło całkowicie.

Na szczęście miałem już zamówione nowe LEDy i nie było już na co czekać.

Do wymiany podświetlenia tak dużego monitora (40-cali) przydają się 2 osoby. Pierwszy raz w życiu wymieniałem podświetlenie i poziom trudności naprawy określiłbym na 7/10, z mniejszymi monitorami byłoby zdecydowanie łatwiej 5/10.
    Tak działa naprawiony monitor z podświetleniem na 72% - jest znacznie jaśniej niż wcześniej przy 100%.

Sprawdziłem stare pasy i w każdym padła 1 LED, co ciekawe 3 z 4 spalonych LED-ów znajdowały się w miejscu gdzie obudowa miała wgłębienie i nie było kontaktu z pasem. W ten sposób taki LED bardziej się nagrzewał i przepalał. Na zdjęciu widać zdecydowanie bardziej żółty (przepalony) kolor - nie wiem czy jest to zamierzony błąd konstrukcyjny Philipsa, ale takie LED-y padają zaraz po gwarancji. Postanowiłem podkleić tył każdego LED-a dwustronną taśmą klejącą by zwiększyć wymianę cieplną z obudową.

Na koniec licznik przepracowanych godzin przez podświetlenie zanim padło (z ukrytego menu ustawień fabrycznych): 11856 Hours (494 days)
    sundayman
    Level 25  
    Quote:
    11856 Hours

U mnie właśnie padł dokładnie tak samo (góra ekranu ciemna) po 10443 godzinach.
    To oczywiście wcale nie jest planowe postarzanie produktu. Ot, przypadek :)
    Tyle, że teraz ze zdobyciem nowych listw znacznie trudniej...