Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Przetwornica spawarki BOXER MMA-300

kat_alkatraz 06 Aug 2018 20:14 2520 16
    kat_alkatraz
    Level 15  
    Witam
    Mam uszkodzoną przetwornice w spawarce jak w temacie. Narysowałem schemat tej przetwornicy.Przetwornica spawarki BOXER MMA-300

Wymieniłem:
    UC3843B,
    PC817,
    diodę 1D1 zmieniłem na BYV27/200 była BYV26EGP,
    tranzystor zmieniłem na STW12NK90Z był 2SK3878,
    rezystor 1R6 był nie do odczytania dałem 1kΩ,
    rezystor 1R7 był nie do odczytania dałem 1Ω,
    dioda zenera 1Z1 pisze na niej C18 5T dałem 18V
    Spawarka popracowała może minutę i uszkodziło się to co poprzednio oraz kondensator 1C3. Czy źle dobrałem niepewne elementy czy coś innego jest przyczyną ponownego uszkodzenia???
    modero
    Level 22  
    Jeśli uszkodził się 1C3 a on jest na 100V to bardzo dziwne aby tam się pojawiło aż 100V albo więcej
    A jaki to dałeś rezystor 1R7 ? Jeśli małej mocy to się spalił to pojawiło cię tam prawie pełne napiecie zasilania a tego już to nie miało prawa przetrwać wiele elementów.
    No takie napięcie mogło się też pojawić od strony IC ... ale mniej prawdopodobne .
    kat_alkatraz
    Level 15  
    1R7 był 0,5W i taki dałem...

Dodano po 4 [minuty]:

1C3 właśnie zmierzyłem i niby ma pojemność a za jego wygląd może odpowiadać sąsiadujący z nim rezystor 1R6 który go przypalił...
    modero
    Level 22  
    a tym razem co na pewno uległo uszkodzeniu - ale tak faktycznie sie spaliło (elektrycznie też)
    kat_alkatraz
    Level 15  
    UC3843B, zwarcie na nogach 4 i 5
    tranzystor STW12NK90Z zwarcie na wszystkich nogach,
    rezystor 1R6 1kΩ wypalony przerwa,
    rezystor 1R7 1Ω wypalony przerwa,
    dioda zenera 1Z1 18V zwarcie
    i chyba tyle...
    modero
    Level 22  
    Być może na transformatorze się robi jakieś przebicie (wew zwojowe)
    I pali w konsekwencji wszystkie elementy

Trzeba by dokłądnie sprawdzić 1C1, 1D1. 1Z1
    kat_alkatraz
    Level 15  
    Oki jutro będe sprawdzał bo teraz muszę lecieć... A jeszcze czy 1D1 może być takie jak wstawiłem i czy ta zenerka 1Z1 powinna być na 18v bo w większości schematów jakie widziałem jest tam rezystor... ewentualnie czy inne elementy co podstawiłem powinny pasować są zaznaczone na czerwono na schemacie. Dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam...
    kat_alkatraz
    Level 15  
    Podłączyłem dziś przetwornicę z auto transformatora i mierzyłem napięcie zasilania po mostku, prąd jaki pobiera przetwornica oraz napięcie wyjściowe w stanie jałowym. Dałem też zamiast 1R7 dwa szeregowo rezystory po 1Ω... wqszystko jak na rysunku.

Przetwornica spawarki BOXER MMA-300

przetwornica startowała przy 50VDC prąd 153mA napięcie wyjściowe 20VDC nic się nie grzało... jak zwiększałem stopniowo wszystko bez zmian przy ok 90VDC prąd dalej 153mA napięcie na wyjściu 24VDC zaraz potem jak jeszcze zwiększyłem gdzieś do 100VDC prąd i napięcie w 153mA i 24VDC i uszkodził się PC817 wydaje mi się że od strony pierwotnej nogi 3, 4....
    Ma ktoś jakieś sugestie????
    Dziękuję i pozdrawiam...
    modero
    Level 22  
    Może to pasować na co to co mówiłem wew zwarcie w transformatorze ...
    kat_alkatraz
    Level 15  
    Można gdzieś kupić taki transformatorek oprócz Chin??? I co z wartościami elementów 1R6, 1Z1 oraz 1R7 ich oryginalne wartości były nieczytelne może one są źle dobrane???
    modero
    Level 22  
    Raczej nie
    Co do ich wartości to
    1r6 OK 1k
    1Z1 - po pierwsze ta dioda w tym kierunku jest ŻLE !!! bedzie ci zwierać sygnał do wartości OK 1,1 V
    Po za tym na ogół w rozwiązaniowych jest tam rezystor 10 - 20 k
    1R7 - tam bardziej by się nadał coś w okolicy 0,22 - 0,5 Om
    kat_alkatraz
    Level 15  
    Dioda 1Z1 tam była i w tym kierunku oryginalna ma zwarcie ale pisze na niej chyba C18 5T...a 1R7 zmienię i zobaczę co się wydarzy...

Dodano po 2 [godziny] 28 [minuty]:

Masz rację dioda jest odwrotnie, źle ją narysowałem na schemacie...Przetwornica spawarki BOXER MMA-300

Dodano po 3 [godziny] 13 [minuty]:

Jak zmniejszam 1R7 to bardziej grzeje się tranzystory... Optymalnie jest chyba przy 2,2Ω Zmieniłem transoptor i teraz przetwornica działa do 100Vdc zasilania a potem się wyłącza i zmniejszam napięcie znów działa.. Wtedy mocno grzeje tranzystor...
    modero
    Level 22  
    To by świadczyło że jednak jest gdzieś jakieś zwarcie
    lub za duży współczynnik wypełnienia (zła praca przetwornicy)
    Bez oscyloskopu nic więcej się nie stwierdzi.
    kat_alkatraz
    Level 15  
    Oscyloskop mam ale nie bardzo wiem co najpierw sprawdzać???

Dodano po 4 [godziny] 29 [minuty]:

Myślę że problem leży albo po stronie tranzystora albo diody 1D1 tam dałem zamienniki i teraz nie jestem ich pewien???
  • Helpful post
    modero
    Level 22  
    jak wygląda sygnał na wyjściu (na wejściu nie polecam za duże U) no i problem uziemienia oscy itd.
    kat_alkatraz
    Level 15  
    Niestety teraz nic nie sprawdzę bo przetwornica zaczęła wydawać dziwne dźwięki i usmażyło 1D1 (zwarcie), tranzystor (zwarcie pomiędzy D i S), diodę 1Z1 (zwarcie) oraz uzwojenie transformatora w tej gałęzi (przerwa)....

Muszę poszukać takiego transformatorka albo dorwać gdzieś inną przetwornicę....
    Pozdrawiam i dziękuję za pomoc...