Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzone silniki spiral maszyny vendingowej

WielkiK 07 Sie 2018 13:24 183 5
  • #1 07 Sie 2018 13:24
    WielkiK
    Poziom 9  

Witam,

Mam problemy z silnikami spiral z maszyn vendingowych. Raz na jakiś czas zdarzy się iż taki silnik powoduje uszkodzenie układu scalonego odpowiedzialnego za sterowanie silnikami. Chciałbym dowiedzieć się jak mogę zweryfikować iż silnik jest na tyle uszkodzony że będzie powodował uszkodzenie układu. Kompletnie nie rozumiem jak on jest zbudowany i jak działa sterowanie.

Działanie w maszynie wygląda tak że po wybraniu odpowiedniego numeru silnik do niego przypisany robi dokładnie jeden obrót.
    Skąd maszyna wie że obrót został wykonany? Wiem że za to odpowiedzialny jest mikroswitch przy osi silnika ale jak maszyna to wykrywa skoro po podłączeniu 24V silnik kręci się nonstop.

Silnik wygląda tak:

Schemat całego okablowanie półek oraz poszczególnych silników:

Widzę że przy każdym silnik jest jakiś mały układ złożony z diody oraz kondensatora. Jak on działa i do czego służy?

Z góry dziękuję za pomoc.

0 5
  • Relpol
  • #2 07 Sie 2018 14:52
    H3nry
    Poziom 28  

Zestaw dioda+kondensator = na przyłączu silnika ogranicza indukujące się napięcie oraz poziom generowanych zakłóceń. To standardowe zabezpieczenie dla odbiorników indukcyjnych jak silniki ,przekaźniki itp. W bardziej rozbudowanych układach są także szeregowo dławiki z pojemnością. Mogą być uszkodzone diody w końcu to elementy półprzewodnikowe, kondensatory także należy sprawdzić.

0
  • Relpol
  • #3 07 Sie 2018 15:08
    aaanteka
    Poziom 38  

To nie są silniczki jako takie,a jest to kompletny serwomechanizm. Układ drivera ulega uszkodzeniu nie ze względu na resurs silnika, a ze względu na sposób realizacji całego napędu( spirala) i możliwość jego zablokowania jak również brak odpowiedniego czasu martwego pomiędzy kolejnymi uruchomieniami. Jak jeden klient kupuje 3-4 takie same batoniki, czy kanapki ,to układ jest przeciążany.

WielkiK napisał:
    Skąd maszyna wie że obrót został wykonany? Wiem że za to odpowiedzialny jest mikroswitch przy osi silnika ale jak maszyna to wykrywa skoro po podłączeniu 24V silnik kręci się nonstop.

Przecież jak się przyjrzysz poszczególnym połączeniem, to zobaczysz,że jeżeli zadziała krzywka to przełącznik albo przełącza obwód zasilania,albo powoduje chwilowy impuls przerywając zasilanie i włączając je ponownie ( styk przełączający poza dwoma stanami ustalonymi ma jeden stan chwilowy - gdzie wszystkie obwody są rozwarte). Krótki impuls prądowy przełączenia wykrywa układ logiki (sterownik).

Dodano po 2 [minuty]:

H3nry napisał:
    Mogą być uszkodzone diody w końcu to elementy półprzewodnikowe, kondensatory także należy sprawdzić.

Przecież autor pisze o powtarzającym się uszkodzeniu układu sterowania -drivera:
    WielkiK napisał:
    Raz na jakiś czas zdarzy się iż taki silnik powoduje uszkodzenie układu scalonego odpowiedzialnego za sterowanie silnikami.

0
  • #4 10 Sie 2018 20:00
    WielkiK
    Poziom 9  

Nie rozumiem jednego, w warunkach warsztatowych choćbym nie wiadomo jak obciążał urządzenie(kilkanaście zakupów pod rząd, blokowanie spirali żeby jeszcze bardziej obciążyć silnik) to nigdy nie udało mi się doprowadzić do takiej usterki. Jeżeli spirala jest zablokowana lub przyblokowana to powyżej jakiejś wartości obciążenia urządzenie odłącza silnik i blokuje sprzedaż z niego dopóki ktoś fizycznie nie skasuje błędu tego silnika.

Dalej, jeżeli uszkodzenie drivera powstaje w wyniku obciążenia to może jest jakaś możliwość aby przerobić go tak żeby wytrzymywał to obciążenie. Nowa płyta kosztuje 200€ nie widzi mi się wydawanie takiej sumy co chwilę.

0
  • #5 11 Sie 2018 12:03
    aaanteka
    Poziom 38  

Hm, symulacja zawsze nie bierze pod uwagę wszystkich czynników realnego użytkowania. Może mieć wpływ lokalizacji i związane z tym: temperatura otoczenia, poziom zakłóceń zewnętrznych, jakość napięcia zasilania.

WielkiK napisał:
    Dalej, jeżeli uszkodzenie drivera powstaje w wyniku obciążenia to może jest jakaś możliwość aby przerobić go tak żeby wytrzymywał to obciążenie.

Należałby dokładnie przeanalizować sposób sterowania, wykorzystanego napięcia zasilania układu. Być może w tym konkretnym rozwiązaniu zastosowano zasilanie bez stabilizacji dla właśnie ograniczenia resursu pracy.
    Następnie można rozważyć zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia - modernizacji układu.
    Co to za układ pracuje w roli drivera?

0
  • #6 14 Sie 2018 10:28
    WielkiK
    Poziom 9  

Tutaj moje zdolności się kończą gdyż kompletnie się na tym nie znam. Mogę tylko załączyć zdjęcie płyty. Jak sądzę układy na zdjęciu są odpowiedzialne na sterowanie silnikami, widać nawet po ścieżkach. Wtyczka J1 prowadzi tylko i wyłącznie do sterowania silnikami.

Uszkodzone silniki spiral maszyny vendingowejUszkodzone silniki spiral maszyny vendingowej

0