Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pionier U2 1949 - Zamiana kondensatorów.

termomiks 26 Sie 2018 11:44 2262 44
    tarasw
    Poziom 15  
    Cytat:
    Zauważyłem że lekkie opukanie puszki z filtrami/ta bliżej lampy prostowniczej/ skutkuje zanikiem odbioru, czasami wzmocnieniem odbioru/jakaś przerwa w obwodzie?/ Opukanie zaś drugiej puszki bardzo wyraźnie słychać w głośniku.

Tu możemy mieć problem. Jeżeli filtry są czułe na opukanie to najprawdopodobniej mamy problem z kondensatorem, może z cewką, a może z innym połączeniem - trzeba sprawdzić.

Czy kubki są z klinkami (na górze) czy zaciskane (karb na dole)?
    Pionier U2 1949 - Zamiana kondensatorów.DSCN74..JPG Download (2.26 MB)
    Na zdjęciu po prawej z klinkiem, po lewej zaciskany. Taka hybryda po wcześniejszej naprawie powstała.

Pozdrawiam,

Wojciech
  • TestoTesto
    termomiks
    Poziom 4  
    Bez klina niestety. We czwartek będę miał komplet fabrycznie nowych lamp:). W tych zaroślach zbutwialych kabli pod chassis, jakakolwiek praca mechaniczna odstrasza. Wielki mój problem to absolutny brak czasu. Zabieranie się za cięcie puszek około 24.00 .. tragicznie to brzmi. Myślę o tym jak zabrać się do tej operacji, sprawnie i żeby nie zniszczyć wnętrza. Może załatwić i wyremontować z innego radia i gotowe wstawić zamiast starych. Poszukuje jeszcze potencjometru z wlacznikiem.
    tarasw
    Poziom 15  
    Absolutnie proszę nie ciąć puszek (obudów) filtrów.

Po ich wymontowaniu, gdzie trzeba odlutować kilka kabli (koniecznie zaznaczyć połączenia - radzę porobić nawet dziesiątki wyraźnych fotografii), delikatnie cążkami poodginać zawalcowany koniec kubka. Po naprawie filtra da się to w miarę ładnie przywrócić do stanu pierwotnego.

Na przykładzie zdjęć z bardzo podobnej konstrukcji - Tesli Talisman.
    Pionier U2 1949 - Zamiana kondensatorów.IMG_54..JPG Download (63.44 kB)
    Kubek po zamknięciu.
    Pionier U2 1949 - Zamiana kondensatorów.IMG_54..JPG Download (77.63 kB)
    Trzeba zgadywać, który był otwierany - ten po prawej bo czysty.

Powodzenia!

Wojciech
  • TestoTesto
    termomiks
    Poziom 4  
    Uwaga, uwaga, po nieznacznie poprawionych warunkach antenowych, pojawiła się śladowo Warszawa.. :) i to na swoim miejscu na skali. Puszka dalej swoje, ale Warszawa jest:) Co to zmienia, o czym to świadczy?
    tarasw
    Poziom 15  
    Odbiór Warszawy I jest dobrym sygnałem, jest szansa, ze obwody wejściowe są sprawne (chociaż nie ma pewności) i dobry sygnał co do sprawności heterodyny i dosyć często zawodzący kondensator paddingu.
    Zdecydowanie największy problem to filtr p.cz. Należało by go naprawić kompleksowo. Tj. rozebrać, wymienić kondensatory mikowe (symptomy wskazują na utlenienie złącza na nicie - dość często spotykane) i zestroić an 465kHz. Do tego już generator jest potrzebny.

Pozdrawiam

Wojciech
    termomiks
    Poziom 4  
    Wiele nowego nie dodam, ale powiem że wymieniłem UCH21 na nowe fabrycznie, radio zdecydowanie na KF ożyło, Warszawa mikroskopijnie lepiej. I tyle.
    Myślę sobie tak, jeśli kondensator w filtrze kontaktuje, to radio gra, jeśli nie - przestaje, logiczne. No to teraz pytanie, jeśli kondensator funkcjonuje /po puknięciu :)/ to czemu dalej na średnich tylko zakłócenia a na długich Warszawa ledwo w szumach. Próbowałem delikatnie obracać rdzeniami p.cz. pamiętając o pozycji w jakiej były, wydaje się że odbiór jest najsilniejszy w tych właśnie ustawieniach fabrycznych. Więc jeśli p.cz. jest ok, KF działa pozytywnie, Wawa jest na swoim miejscu na skali, to czemu jest tak źle? Przypominam że obracając pokrętłem strojenia na każdym zakresie, słychać że odbiornik zmienia częstotliwość/ wybiera różne zakłócenia :)/
    Jestem wciąż przed mierzeniem napięć.
    tarasw
    Poziom 15  
    Cieszę się ze ożyło na krótkich.
    Pomijająć już zdiagnozowaną (zda się) usterkę w filtrze p.cz., należy sprawdzić obwody wejściowe odbiornika.
    Oprócz myszy, które bardzo często niszczą delikatne cewki fal średnich i długich (fale krótkie mają gruby drut) to jeszcze dochodzą uszkodzenia cewek wejściowych od przepięć (pioruna).

Trzeba posprawdzać omomierzem. Myślę, że opis naprawy - będzie pomocny.

Pozdrawiam,
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Kolego, termomiks! Jeszcze raz uważnie przeczytaj posty # 16 i 20.Inaczej tak i będę przedłużały chodzić po kręgu.
    tarasw
    Poziom 15  
    Potwierdzę opinię kolegi aksakal - radio należy naprawiac systematycznie. idąc od zasilania, wzmacniacz m.cz. detektor, p.cz. heterodyna i filtry wejściowe. Po kolei naprawiając wszystkie uszkodzenia i bedąc pewnym, że szukamy niesprawności tam gdzie ona jest.

Pozdrawiam,
    termomiks
    Poziom 4  
    Potwierdzam, przede mną pomiary. Z braku czasu i mozliwosci, robię i sprawdzam to co mogę. Nie mogę rozłożyć przed sobą warsztatu z tak niebezpiecznym radiem/ malutkie dzieci/ . Ale drąży mnie ciekawość, skoro kiedy "zatrybi" filtr p.cz. to po co go teraz poprawiać, skoro problem jest gdzie indziej.
    aksakal
    Ci już pisałem, jeśli radioodbiornik odbiera KF to tymczasowo zostaw filtry PCZ w spokoju. Jeszcze raz ci rekomenduję - ustal radioodbiornik na zakres długich fal i do nóżki 6 podłącz zewnętrzną antenę przez kondensator . Jeśli heterodyna funkcjonuje to otrzymasz odbior . W tym wypadku masz problemy w obwodach wejsciowych - cewki czy kondensatory( trymery ), przełącznik zakresow. Jeśli odbiora nie będzie to problem chowa się w obwodach heterodyny czy w przełączniku sekcji heterodyny. Analogicznie sprawdź i zakres średnich fal.
    termomiks
    Poziom 4  
    Że tak powiem 6 nóżka nie daje odbioru. Wzrasta potężnie ilość zakłóceń, stacji brak. Powtórzę, Warszawa z gniazda fabrycznego anteny jest śladowo. Kf ok. Średnie ani z 6 nóżki ani z gniazda antenowego, mimo że słychać reakcję radia na "kręcenie gałką".
    aksakal
    Sprawdź omomierzem opór cewek obwodow długich i średnich fal. Wymierzyj napięcie na nóżce 4 (pierwsza lampa ECH21) i przemiana tego napięcia przy nastrajaniu na długie i średnie fali.
    OTLamp
    termomiks napisał:

Myślę sobie tak, jeśli kondensator w filtrze kontaktuje, to radio gra, jeśli nie - przestaje, logiczne. No to teraz pytanie, jeśli kondensator funkcjonuje /po puknięciu :)/ to czemu dalej na średnich tylko zakłócenia a na długich Warszawa ledwo w szumach.

Z takim podejściem do problemu to nigdy nie naprawisz tego radia, będziesz się kręcił wokół właściwej przyczyny przez lata. Wysuwasz kategoryczny wniosek, że kondensator w filtrze p.cz. działa, bo jak puknąłeś w ekran filtru to coś się zmienilo. To przecież jakiś nonsens. Filtry są dwa, w każdym po dwa kondensatory 200 pF 2%. Razem mamy cztery badziewne kondensatory mikowe, a Ty zgadujesz że jeden funkcjonuje. Skad wiesz, w jakim stanie jest reszta? Stwierdzić jego funkcjonowanie będziesz mógł tylko wtedy gdy go zmierzysz i wynik pomiaru będzie w granicach 196-204 pF. Zmierzyć trzeba wszystkie, nie tylko w filtrach p.cz, ale absolutnie wszystkie kondensatory mikowe! Jesli wynik pomiaru jest prawidłowy, nalezy je jeszcze lekko odkształcać mechanicznie jakimś izolowanym patyczkiem by stwierdzić, czy absolutnie nie ma zaników lub znacznych spadków pojemności.

termomiks napisał:

Próbowałem delikatnie obracać rdzeniami p.cz. pamiętając o pozycji w jakiej były, wydaje się że odbiór jest najsilniejszy w tych właśnie ustawieniach fabrycznych.

Rozumiem, że zanim zacząłeś kręcić rdzeniami, wydłubałeś wosk, którym były zabezpieczone? Jeśli wosku natomiast już tam nie było, to możesz założyć, że rdzenie nie były w ustawieniach fabrycznych. To samo dotyczy obwodów wejściowych, cewek i trymerów.

Powtarzam to chyba za każdym razem, gdy ktoś męczy się z Pionierem: absolutną podstawą jest sprawdzenie wszystkich kondensatorów mikowych, a potem ciągłości cewek. Bez tego nie ma sensu zabierać się za dalsze prace przy uruchomieniu.
    termomiks
    Poziom 4  
    Panowie, jestem Wam bardzo wdzięczny za rady i wskazówki, ja tylko rozważam i dzielę się tym z Wami, bo na tyle mam czasu! Wasza pomoc jestem ogromna, dziękuję jeszcze raz! Kiedy będę miał okazję dłubnąć, od razu napiszę coś konkretnego
    Pozdrawiam.
    Wszystkie rdzenie były zapaćkane