Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino - jak zapamiętac ciąg cyfrowy - program

07 Sie 2018 14:54 306 2
  • Poziom 16  
    Witam

Mam problem na razie w głowie, muszę zrobic układ który to bedzie odczytywał kod kreskowy za pomocą czujnika odbiciowego i aby procesor Arduino ten kod zapamiętało.

Kody chcę zczytac (wprowadzic) jednorazowo do pamięci a później po np naciśnięciu przycisku chciałbym aby sekwencję zer i jedynej w odpowiedniej długości procesor wypuszczał na pinie.

Teraz mam pytanie w jaki sposób zczytac te kody czy za pomocą czujnika odbiciowego czy po prostu ręcznie wpisywac, długośc bitów zer lub jedynek ustalic sobie po grubości kresek.

Mam taki fajny długopis który to czyta dziecku bajkę po zeskanowaniu kodu jednak książka zginęła zostały tylko skany kodów (na szczęście) i teraz chciałbym dorobic układ na ardiuno aby bajki można było wywoływac nie za pomocą czujnika odbiciowego tylko za pomocą przycisków w moim układzie.

https://babynet.pl/images/1384368659_smily-madra-glowka-80728-14.jpg

Prosze o pomoc i jakieś rozwiązania układowe (myślałem o Arduino bo trochę zacząłem się uczyc programowania) Po napisaniu i przetestowaniu działającego układu chciałbym projekt z arduino przeniesc na ATMEGA8 i dorobic przyciski całośc zamknąc w jakiejś obudowie i dziecku dac.

Pozdrawiam ...
  • Poziom 36  
    DJCheester napisał:
    Teraz mam pytanie w jaki sposób zczytac te kody czy za pomocą czujnika odbiciowego czy po prostu ręcznie wpisywac, długośc bitów zer lub jedynek ustalic sobie po grubości kresek.

Osobiście sugerowałbym najpierw skupić się na temacie współpracy czytnika z Arduino. Czyli przyjrzeć się wizualnie kodom i wykryć reguły stosunku grubości pasków czarnych i białych np. nakładając jakiś raster i ręcznie jakiś przykładowy kod wpisać jako ciąg zerojedynkowy do programu (w Arduino jest akurat tryb binarny, to będzie łatwiej ).
    A następnie za pomocą sterowania diody LED tym przykładowym ciągiem (może być LED wbudowany w Arduino) spróbować czy czytnik to rozumie i reaguje jak powinien. Bo to akurat jest podstawową kwestią w tym projekcie i może wymagać sporo doświadczalnej pracy, dobierania prędkości itp. .

A sprawę metody przeniesienia reszty kodów zostawić sobie na później. I możliwe że ręczne rozkodowanie będzie lepszym wyborem (choć nie wiem jaka ilość tych kodów), bo tą czynność robisz raz. A poza tym uważam że jest dużo trudniejsze odczytanie kodów, zarówno programowo jak sprzętowo, bo nie jest to tylko sprawa czujnika odbiciowego ale i optyki pozwalającej widzieć ostro kod itd. . A i tak już później ta funkcjonalność nie jest do niczego potrzebna.
  • Poziom 16  
    Witam

Na razie pracę zamykam bo skany kodów też gdzieś przepadły jak nie znajdę to już na pewno nie uruchomię długopisu - no chyba że dokupię książkę i sprawa się sama rozwiąże

Problem z tym że już nie są dostępne w sprzedaży.

Pozdrawiam ....