Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator zasilany panelem solarnym

07 Sie 2018 18:29 483 7
  • Poziom 8  
    Cześć,
    z racji dużych upałów postanowiłem zrobić aktywną wentylacje w moim garażu bo panuje tam dosłownie sauna. Jestem kompletnym amatorem w tych sprawach więc prosił bym o pomoc jak uskutecznić mój plan tj. wentylator zaislany panelem solarnym.

Więc posiadam:
    -panel solarny 12V 1.5W x1
    -panel solarny 6V 1W x2
    -wentylator komputerowy
    -Moduł Ładowarka ogniw Li-Ion z TP4056 MICRO USB 1A
    Opiś tego modułu
    Spoiler:

Napięcie wejściowe: 4,5-5,5 V
    Interfejs wejścia: micro USB
    Pełne napięcie ładowania 4,2 V
    Prąd ładowania 1 A (regulowany)
    Sygnalizacja ładowania - dioda czerwona
    Sygnalizacja naładowania - dioda niebieska
    Precyzyjna ładowania 1,5 %
    zakres temperaturowy pracy od -10 do +85 st. C
    wymiary 22x16 mm

Przydały by się do tego baterie lecz nie wiem ile i o jakiej mocy wybrać. Chciałbym aby ktoś mi też powiedział który panel solarny będzie najlepiej użyć i czy w ogóle pójdzie coś z tego co wyżej podałem złożyć. Wystarczy żeby wentylator działał na wolniejszych obrotach czyli 5V. Z góry dzięki za pomoc
  • Poziom 43  
    fussil napisał:
    Przydały by się do tego baterie lecz nie wiem ile i o jakiej mocy wybrać. Chciałbym aby ktoś mi też powiedział który panel solarny będzie najlepiej użyć i czy w ogóle pójdzie coś z tego co wyżej podałem złożyć. Wystarczy żeby wentylator działał na wolniejszych obrotach czyli 5V. Z góry dzięki za pomoc
    Zajmujesz się samymi nieistotnymi sprawami, najważniejszy jest wybór wentylatora, u mnie na strychu (z izolacją termiczną ale kiepskiej jakości) wentylator mocy ~70W dawał ledwie zauważalny spadek temperatury pracy po godzinie pracy.
    Wentylatorkiem mocy kilku watów to na twarz możesz sobie podmuchać z bliska, wtedy poczujesz różnicę, na temperaturę w garażu który ma pewnie co najmniej kilkanaście m2 i pochłania do 1kW/m2 mocy ze słońca, to raczej nie wpłynie.
  • Poziom 34  
    Witam

Trochę bez sensu to jest. Wentylatorkiem komputerowym nie przepchniesz sensownej ilości powietrza z/do garażu. Licząc, że ma jakieś 18-20 m2 i z 2,5 m wysokości to daje 50 m3 powietrza, które trzeba w sensownym czasie wymienić.

Wentylator komputerowy (nie napisałeś jakiej mocy) nie wymieni takiej ilości powietrza.
    Do tego ładowarka jest na USB, czyli 5 V i tyle musisz do niej dostarczyć. A masz panel 12 V i 6 V, co byś z tego musiał jeszcze obniżyć. Pomijam fakt, że do tego trzeba następnej przetwornicy. Kolejna przetwornica, która z tych ogniw Li-Ion, które będziesz ładował trzeba zrobić 12 V dla wentylatora. Na każdej konwersji są straty mocy.

Kolejny problem to moc tych paneli. Razem uzyskasz z nich może z 1,5 W mocy (bo sprawność jest mniejsza od 100%), daje to 0,125 A dla wentylatora minus to co stracisz na przetwornicach. Więc nawet mały wentylator 90 mm będzie miał zbyt mało prądu. Chyba, ze masz taki który będzie chodził na 5 V, bo zwykle są na 12 V.

Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Zapewne masz racje, ale gdy już wpadłem na taki pomysł i mam (chyba) wszystko co potrzebne a kratka wentylacyjna jest niewielkich rozmiarów to już bym chciał to zrobić dla czystej satysfakcji że coś mi się udało zdziałać ;)

A co do wentylatora to jest na nim napisane DC12V 0.37A
    gdy go podłączyłem pod USB to wydaje mi się ze pracuje na wolniejszych obrotach czyli 5V
    Możliwe że potrzebuje on większego prądu ponieważ ma 4 diody które planuje wymontować gdyż nie są mi potrzebne.
  • Poziom 34  
    Ale koledzy właśnie wskazali, że to nie będzie działać. Jak wentylator ma się obracać dla samego obracania to podłącz go do ogniwa słonecznego 12V i postaw na dachu. Jakakolwiek sensowna moc dla wentylacji pomieszczenia o wymiarach garażu to przynajmniej ze 30W, a więc moc paneli musiałaby być 3-4 razy większa, żeby wentylacja działała także w nocy (wtedy, gdy temperatura jest niższa i jest szansa na schłodzenie garażu). Dla potwierdzenia mojej opinii powiem Ci, że mam wentylator kanałowy o mocy 17W, który wdmuchuje powietrze z salonu do sypialni (w salonie jest klimatyzacja). Udaje się w sypialni o powierzchni 8m² uzyskać temperaturę o 3-4 stopnie wyższą niż w salonie pod warunkiem, że pracuje on przynajmniej 6 godzin.
  • Poziom 8  
    Ahhh, niech wam będzie. A czy taka ładowarka jest w stanie naładować chociażby 1% telefonu/powerbanka dziennie? Czy to również nie ma sensu
  • Poziom 34  
    Jeśli odpowiednio połączysz panele to będziesz miał do dyspozycji moc rzędu 2,5W. Do tego dojdą straty w przetwornicach itp, załóżmy, optymistycznie, że zostanie 2W. Przy 5V to daje 400mA prądu ładowania. Czyli telefon da się w kilka godzin naładować.
  • Poziom 22  
    W pełnym słońcu i z panelami protopadłymi do słońca :)
    Ładuj lepiej powerbank.