Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzona przetwornica w ładowarce od roweru elektrycznego.

Emzet24 07 Aug 2018 19:14 1362 14
NDN
  • #1
    Emzet24
    Level 9  
    Witam.
    Chciałbym prosić o pomoc w naprawie przetwornicy impulsowej znajdującej się w ładowarce od roweru elektrycznego.
    Parametry wyjściowe to 36V 3A. Przetwornica dotarła do mnie ze spalonym bezpiecznikiem, uszkodzonym tranzystorem sterującym przetwornicą MDF11N60, zwartym mostkiem prostowniczym, spalonym rezystorem 0,25Ω 3W z masy na źródło tranzystora, oraz zwartą diodą Zenera między masą a bramką tranzystora.
    Sprawa wygląda tak, że podmieniłem mostek prostowniczy na inny, tranzystor chwilowo podmieniłem na MDF9N60 którego miałem od ręki na miejscu, rezystor chwilowo podmieniłem na 0,25Ω 3W, miejsce diody Zenera zostawiłem puste ze względu na to, że nie znam jej parametrów.
    W tej chwili po podłączeniu do sieci pojawia się napięcie na D i S tranzystora - takie, jakie mamy na wyjściu mostka prostowniczego, na bramce tranzystora względem masy mamy ok. 2,5V, jednak przetwornica nie startuje - steruje nią układ OB2269CP który wydaje się być sprawny, bowiem wypuszcza napięcie na bramkę tranzystora.
    Transoptor zastosowany w układzie, po stronie wtórnej na swoich wyprowadzeniach ma ok. 0,4V. Po podmianie na inny, problem nie ustąpił.
    Niestety nie posiadam oscyloskopu aby wykonać tutaj jakieś stosowne pomiary, w tej chwili kieruję się tylko multimetrem. Czy mogę prosić o jakieś wskazówki, gdzie dalej szukać usterki, co pomierzyć? Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam.
  • NDN
  • #2
    Anonymous
    Level 1  
  • #3
    Emzet24
    Level 9  
    Witam kolegę Kraniec,
    Otóż wygląda to wszystko tak jak na zdjęciach:
    Uszkodzona przetwornica w ładowarce od roweru elektrycznego.
    Uszkodzona przetwornica w ładowarce od roweru elektrycznego.

    Nie widzę tutaj przy tranzystorze żadnej cewki. Jest jedna dioda prostownicza która od góry jest oznaczona jako D1 (prawdopodobnie standardowa 1N400x patrząc po fragmencie opisu) i prowadzi z drenu tranzystora do dwóch rezystorów: 68Ω (ten zaś do kondensatora ceramicznego i później do plusa), oraz do 47kΩ a ten bezpośrednio do plusa. Wszystkie trzy elementy są sprawne.
    Kondensatorem głównym nazwałeś tego największego elektrolita, 180µF tak? Przyznam szczerze że jedyny miernik jakim sprawdzam kondensatory to DT9208 który ma funkcję pomiaru pojemności, no i na zakresie 200µF wychodzi mi poza skalę. Wiem że to jak badanie instalacji elektrycznej neonówką, no ale wskazywałoby to chyba na jego sprawność? Tym bardziej, że po wyłączeniu z sieci układ rozładowuję żarówką 60W no i za każdym razem błyśnie, nawet po jakiejś chwili.
  • NDN
  • #4
    Anonymous
    Level 1  
  • #5
    Emzet24
    Level 9  
    Poniżej fotki z obu stron.
    Jedyny element którego brakuje, to wspomniana dioda Zenera oznaczona jako DA po stronie ścieżek - na drugim zdjęciu po prawej stronie, nad wycięciem. No i wylutowany został kondensator 180µF - ten największy.
    Uszkodzona przetwornica w ładowarce od roweru elektrycznego.
    Uszkodzona przetwornica w ładowarce od roweru elektrycznego.
  • #6
    Anonymous
    Level 1  
  • #7
    Emzet24
    Level 9  
    Na rezystorze 0,24Ω nie ma żadnego spadku napięcia. Za to po stronie wtórnej, na diodzie D7 widocznej po stronie ścieżek (tej dużej czarnej), mamy 0,3V względem masy po stronie wtórnej - to by wskazywało na pracę przetwornicy? Ona jest powiązana z transoptorem, a po drodze jest jeszcze jedna dioda prostownicza (przewlekana).
  • #8
    Anonymous
    Level 1  
  • #9
    Emzet24
    Level 9  
    A więc tak, napięcia na poszczególnych nóżkach układu prezentują się następująco:
    1 GND = 0V
    2 FB = 0V
    3 VIN = 7,45V
    4 RI = 0V
    5 RT = 0V
    6 SENSE = 0V
    7 VDD = 2,48V
    8 GATE = 2,45V
    Napięcie na wyjściu mostka prostowniczego wynosi 329V a rezystory połączone szeregowo na zasilaniu układu (VIN) tworzą razem 1,242MΩ czyli w normie. Czyżby uszkodzeniu uległ układ?
  • #11
    Emzet24
    Level 9  
    Dokładnie - patrząc po napięciu zasilania z karty katalogowej wyglądałoby że uległ uszkodzeniu, bo powinno tam dochodzić 36V a jest 7,45 - tak?
  • #12
    strucel
    Level 34  
    Masz uszkodzony OB2269 i żadne czary mary nie pomogą ,kiedy klucz dostał zwarcia i przepalił się rezystor pomiarowy na nóżce sense http://dalincom.ru/datasheet/OB2269.pdf pojawiło się kilkaset V napięcia z kondensatora filtrującego i układ odszedł, już pomijając to że często zwiera klucz na wszystkich nogach więc mógł dostać też od strony bramki, to że nie ma dziury w obudowie o niczym nie świadczy.
  • #13
    Emzet24
    Level 9  
    Wszystko wiemy - rezystor przy SENSE ma oznaczenie 102 co świadczy że powinien mieć wartość 1kΩ a ma 87kΩ, do tego mamy uszkodzony scalak od sterowania przetwornicą. Bardzo dziękuję za naprowadzenie, na dniach będę organizować potrzebne części i będziemy działać dalej. Będę informować o postępach. Pozdrawiam!

    @Edit
    Czy koledzy mogliby podpowiedzieć mi jaka może być wartość diody Zenera która znajdowała się między bramką tranzystora a masą? Mniemam że to jakaś dioda zabezpieczająca?
  • #14
    Anonymous
    Level 1  
  • #15
    W.P.
    Computer PSUs specialist
    Emzet24 wrote:
    Czy koledzy mogliby podpowiedzieć mi jaka może być wartość diody Zenera która znajdowała się między bramką tranzystora a masą?
    Zwykle 18V. Można z niej zrezygnować. W założeniu ma chronić sterownik przed uszkodzeniem w przypadku uszkodzenia tranzystora kluczującego. Ma odbierać część energii z palącego się tranzystora końcowego uszkadzając się równocześnie.
    Tym sposobem zwiera bramkę do masy chroniąc kontroler.

    Zwykle jednak zgromadzona w kondensatorze filtru zasilacza (180µF) energia jest na tyle duża, że niszczy diodę, rezystor szeregowy do wyjścia kontrolera, rezystor kontrolujący prąd tranzystora i wreszcie sam kontroler.

    W krańcowych (rzadkich) przypadkach dochodzi do zwarć międzyzwojowych w transformatorze.