Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalne sterowanie urządzeniami dzięki BleBox inBox

El3ktr0d0wi3c 07 Sie 2018 19:50 1428 12
 • Zdalne sterowanie urządzeniami dzięki BleBox inBox
  Moduł inBox to kolejny element systemu BleBox, za pomocą którego każdy może dodać odrobinę automatyki do swojego mieszkania.
  Opisywany moduł pozwala sterować różnymi urządzeniami za pomocą 4 przycisków bez konieczności podłączania ich przewodami.

  Moduł BleBox InBox
  Moduł inBox pozwala sterować urządzeniami podpiętymi do systemu BleBox za pomocą zwykłych przełączników monostabilnych (dzwonkowych). Układ zasilany jest z małej baterii, a komunikacja z resztą systemu odbywa się bezprzewodowo. Dzięki temu przełączniki można zamontować praktycznie wszędzie bez potrzeby prowadzenia dodatkowych kabli.

  Zdalne sterowanie urządzeniami dzięki BleBox inBox

  Moduł (jak wszystkie z tej serii) charakteryzuje się niewielkimi wymiarami (45x35x23 mm). Można więc spokojnie schować go w puszcze za przełącznikiem. Z poliuretanowej obudowy wystaje miejsce na baterię, złącze śrubowe oraz panel diod sygnalizacyjnych.

  Specyfikacja techniczna modułu BleBox inBox
  Napięcie zasilania: 3V DC z baterii CR123A
  Liczba kanałów: 4
  Typ wyjść: logiczne, zwierane do masy
  Zabezpieczenia: przed odwrotnym podłączeniem zasilania, ESD
  Komunikacja: 2,4GHz (μWiFi, kompatybilna z WiFi)
  Podłączenie modułu inBox
  Podłączenie przełączników do modułu jest bardzo proste. Przez złącze śrubowe mamy dostęp do 5 sygnałów (4 linie wejściowe oraz masa). Każde wejście łączymy przez przełącznik z masą. Nie ma potrzeby podłączania dodatkowego źródła zasilania (wystarczy dołączona bateria).

  Linie sygnałowe muszą być zwierane z masą wyprowadzoną na złączu. Absolutnie nie mogą one być łączone z innym napięciem np. 230V AC.

  Schemat podłączenie modułu wygląda następująco:
  Zdalne sterowanie urządzeniami dzięki BleBox inBox

  Ważne jest, aby wykorzystać przełączniki monostabilne (takie jak przy dzwonkach), w których przycisk po wciśnięciu wraca do pierwotnej pozycji. Zastosowanie zwykłych przełączników sprawi, że układ nie będzie działał poprawnie.

  Jak skonfigurować moduł inBox?
  W ramach testów wykorzystałem możliwości modułu do sterowania taśmą LED skonfigurowaną w poprzedniej recenzji. Po wejściu do aplikacji wBox przechodzimy do ustawień sterownika wLightBoxS. Następnie odszukujemy funkcję "Piloty" i klikamy przycisk "Dodaj pilot".

  Powinien wyświetlić się komunikat, który poinformuje nas o konieczności wprowadzenia pilota w tryb parowania. W tym celu należy kilka razy wcisnąć odpowiednio dowolny przycisk podłączony do inBox'a - procedura ta jest dokładnie opisana w instrukcji sterownika.

  Gdy pilot będzie poprawnie sparowany pojawi się na liście i będzie podświetlony na zielono. Obok unikalnej nazwy modułu będzie podana informacja o przycisku przypisanym do danego sterownika. Na potrzeby mojego testu przypisałem wszystkie 4 przyciski do jednego sterownika LED.

  W kolejnym kroku klikamy na ikonkę klucza i przechodzimy do najważniejszych ustawień. W nowym menu mamy możliwości przypisania każdemu przyciskowi innej reakcji. W przypadku tego sterownika LED do wyboru są następujące opcje:

  Wyłącz/Włącz (ostatnia) - włączenie/wyłączenie do ostatnio ustawionej jasności
  Wyłącz/Włącz (100%) - włączenie/wyłączenie do maksymalnej jasności
  Ustaw wartość - ustawienie wcześniej zdefiniowanego poziomu jasności (w procentach)
  Zwiększ wartość - zwiększenie jasności o zdefiniowany poziom (w procentach)
  Zmniejsz wartość - zmniejszenie jasności o zdefiniowany poziom (w procentach)

  Dodatkowo mamy również możliwość ustawienia czasu trwania wszystkich zmian, dzięki czemu np. wyłączanie oświetlenia odbywa się płynnie. Korzystając z powyższych opcji możemy ustawić odpowiednią reakcję dla każdego przycisku osobno.

  Przez wszystkie ustawienia można się "przeklikać" w kilka sekund. Niestety aplikacja wBox w kilku miejscach jest niedopracowana. Nie są to poważne błędy, ale na pewno w kilku miejscach należałoby zmienić np. opisy ustawień. Przykładowo: numer przycisku wybiera się z pola rozwijanego opisanego jako Grupa(?), a w liście ustawień mamy równie tajemnicze pole Przycisk, któremu możemy przypisać wartość "s" lub "l" - niestety zabrakło tu informacji co dokładnie robią te funkcje.

  Metodą prób i błędów udało mi się rozszyfrować, że te ostatnie ustawienia pozwalają na zdefiniowanie tego jak ma być wyzwalana reakcja krótkim wciśnięciem ("s" zapewne od short) oraz długim ("l" od long).

  Na czas testów skonfigurowałem moduł inBox w następujący sposób:

  Przycisk 1: Wyłącz/Włącz na 100%
  Przycisk 2: Zwiększ jasność o 20%
  Przycisk 3: Zmniejsz jasność o 20%
  Przycisk 4 (krótko): Wyłącz/Włącz do ustawionej wcześniej wartości
  Przycisk 5 (długo): Ustaw jasność na 5%
  Takie ustawienie pozwalało na sprawdzenie wszystkich funkcji systemu. Oczywiście w bardziej życiowym przypadku częściej zapewne przyda się rozwiązanie, w którym jednym inBox'em wydajemy polecenia do kilku taśm LEDowych - oczywiście jest to możliwe.

  Działanie układu w praktyce widoczne jest poniżej:

  Link


  Na koniec warto dodać, że używając modułu inBox nie tracimy kontroli nad urządzeniami z poziomu telefonu. Nadal możemy zmieniać jasność świecenia diod bezpośrednio w aplikacji wBox.

 • Mitronik
 • Mitronik
 • #6 08 Sie 2018 11:02
  szymon122
  Poziom 37  

  Piękna kryptoreklama, gratulejszyn :)
  Dlaczego nie ma dopisku "artykuł sponsorowany"?

  Można prosić o zdjęcie wnętrza? Ciekawa obudowa, niestety nie umówieniająca bezpośredniej instalacji.

 • #10 10 Sie 2018 09:30
  FastProject
  Poziom 28  

  krisRaba napisał:
  A mnie zaskoczyła informacja, że nazywa się to to BleBox, a w środku uWiFi :-)


  A co w tym dziwnego, przecież to się nazywa BleBox, a nie BluBox ;)

 • #11 10 Sie 2018 12:17
  krisRaba
  Poziom 26  

  FastProject napisał:
  A co w tym dziwnego, przecież to się nazywa BleBox, a nie BluBox ;)
  No bardziej bym się spodziewał, że nazwa pochodzi od BLE, czyli Bluetooth Low Energy niż niedobrego smaku, czyli dźwiękonaśladowczego "ble" :-P
  Stąd zdziwienie raczej zasadne.

  Ze skrótem Blu jako nawiązania do Bluetooth, które sugerujesz się nie spotkałem.

 • #12 10 Sie 2018 12:20
  FastProject
  Poziom 28  

  Cena jest raczej na Ble więc kto wie czym sugerował się producent ;)

 • #13 10 Sie 2018 12:46
  kkknc
  Poziom 42  

  Jakiś rok może półtorej temu. Albo i dalej czas leci. Interesowałem się się tymi modułami to na stronie producenta był opis że mają w sobie moduły BT.