Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung WF8602NGV - pralka wybija różnicówkę

07 Sie 2018 20:17 744 8
  • Poziom 6  
    Witam serdecznie!
    Wspomniana pralka wyrzuciła dzisiaj różnicówkę. Powtarzało się to przy kilku próbach jej włączenia, jak również włożeniu wtyczki do gniazdka i wyłączonym wyświetlaczu - mijało kilka sekund i wywalało różnicówkę. Po oględzinach wnętrza i niezauważeniu wycieków itp. odkręciłem z obudowy przewód ochronny (bezpośrednio z kabla zasilającego). Pralka zaczęła normalną pracę (grzałka grzeje). Po kilku minutach (podczas pracy) przykręciłem przewód ochronny na swoje miejsce i pralka wykonała pełny cykl. Wydaje mi się, że podczas zwolnienia blokady drzwiczek (elektrozaczep??) znów wyleciała różnicówka i wywala ją za każdym razem, gdy wtyczka pralki jest w gniazdku (pomimo zakończonego cyklu i zwolnionych drzwiczek). Może ktoś miał podobny problem?? Bardzo proszę o pomoc.
  • Osprzęt kablowy
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Witam.
    Powodem zadziałania zabezpieczenia różnicowoprądowego może być przebicie na filtrze PZ, grzałce, silniku pralki lub powodować to może blokada drzwi.
    Warto by zerknąć na stan wtyczki blokady bo bywały przypadki, że wypalało złącza co może doprowadzić do uszkodzenia modułu sterującego.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 6  
    Dzięki za zainteresowanie i odpowiedz... Jutro rozbebeszę ja na dobre i może coś zauważę.... Czy w związku z tym, że pralka wykonała prawie cały cykl z przykręconym ponownie przewodem ochronnym po kilku minutach "rozruchu" można coś wykluczyć np silnik??
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Póki co na razie lepiej niczego nie wykluczać, ale najbardziej skupić się na blokadzie drzwi i grzałce.
    Teoretycznie wszystko wskazywało by na grzałkę skoro pralka jakiś czas pracowała, ale na blokadę warto zerknąć.
    W przypadku blokady wystarczy zdjąc zacisk farucha i wywinąć go do wewnątrz co umożliwi dostęp do blokady, ale jeśli grzałka będzie z przodu zbiornika to i tak trzeba będzie zdjąć frontową ścianę by uzyskać do niej dostęp.
    Czasem wtyczka blokady może tak wyglądać:
    Samsung WF8602NGV - pralka wybija różnicówkępobran..peg Download (4.49 kB)
    Jeśli byłby problem z blokadą to można znaleźć ją tu:
    https://north.pl/karta/blokada-drzwi-do-pralki-samsung-wf-8602ngv,Y7Z-CI-CMMZ-HDS.html
    Co do grzałki to nie wiem czy nie ma błędu w katalogu North bo grzałka raczej powinna posiadać otwór na czujnik temperatury:
    https://north.pl/karta/grzalka-do-wf-8602ngv,HBD-PH-CMMZ-HDS.html
    Jeśli winna okazała się być grzałka to niech kolega zmierzy jej długość i poda moc a pewnie uda się znaleźć jakiś zamiennik bo prawie 200 zł za grzałkę to nieco wygórowana cena.
  • Poziom 6  
    Rozumiem że to ustrojstwo na lewo od silnika to grzałka??
    A to drugie?? Czujnik temperatury??
    Nie znam się zbytnio na naprawie agd czy elektryce, ale zgłupiałem już całkowicie... Styki blokady czyściutkie, nie znalazłem wzrokowo niczego podejrzanego, wszystkie wtyczki programatora zrzucone i czyste ( do blokady musiałem się dostać odchylając front)... Dzisiaj wyrzucała roznicowke w roznych okolicznościach.... Przy odłączeniu uziemienia z filtra Pz wywaliła po nalaniu wody przy ruszaniu bebna/silnika.... Później wywalała po kilku sekundach od włożenia wtyczki - może z pamięci momentu cyklu to wynikało???? (jak plotę to przepraszam).... Ostatecznie przestała wybijać po odkręceniu uziemienia z wiązki idacej do programatora, blokady, pompy i tego ustrojstwa na zdjęciu.... Popracowała tak chwilę i znów poprzykręcałem przewody jak mają być... Nastawiłem po chwili na półgodzinny program w 30st. I pralka wykonała go od początku do końca?? Czy przyczyną może być zmiana oporu na zimnej/ciepłej grzałce??
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Witam.
    Idąc w lewo od silnika to pierwszy jest czujnik temperatury (tulejka z 2 przewodami) a drugą grzałka.
    To na zdjęciu kolejnym to hydrostat analogowy dosyć delikatne urządzenie i ono nie ma nic wspólnego z usterką więc lepiej zostawić w spokoju.
    Jeśli kolega ma multimetr w domu to teraz należy sprawdzić na jak najwyższym zakresie Ω pomiędzy stykami środkowym grzałki i bocznymi czyli tam gdzie jest wpięty przewód żółto zielony a przewodem niebieskim i analogowo z czerwonym.
    Dobrze by było wyjąć grzałkę bo już sam jej stan może sporo powiedzieć czy jest sprawna czy też nie, ale upewnić się można dopiero po pomiarach.
    https://youtu.be/faWJ3rLa0So
  • Poziom 6  
    Witam! Bardzo dziękuję za pomoc!
    6.22 na zakresie MOhm wskazuje....
  • Poziom 37  
    Ma kolega multimetr z opcją dźwięku na pomiarze ciągłości obwodu?
    Czyli z potocznie zwanym brzęczykiem.
    Jaki maksymalny zakres pomiaru ma ten miernik w Ω?
    Jeśli grzałka będzie miała ewidentne przebicie to miernik zareaguje na to sygnałem dźwiękowym.
    Wymontował kolega grzałkę z pralki?
    Tak szczerze mówiąc to multimetr nie bardzo się nadaje do pomiarów upływności.
    Do takich pomiarów zalecany jest induktor.
  • Poziom 6  
    Witam ponownie... Mierniczek na zdjęciu.... Brzęczy tylko pomiędzy bocznymi zaciskami... Opor między nimi ok 40 ohm... Miedzy uziemieniem a kolejno zaciskami zaczyna pomiar od 3,5 MOhm w dół w trybie auto...