Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Romet Chart 210 - Spawa styki żarówki przedniego światła

woda_cisowianka007 07 Sie 2018 21:17 216 13
  • #1 07 Sie 2018 21:17
    woda_cisowianka007
    Poziom 18  

Witam,
    W moim Romecie Charcie co jakiś czas muszę wymieniać przednia żarówkę lub oprawke gdyż , co trochę powiedzmy ok (200-400 km) spawa mi tam styki, robią sie takie zaśniedziałe i nie przewodzą. Cały kabel przedniego reflektora oprawka czy szkło przednie jest mocno rozrzażone podczas jazdy. Da się cośz tym zrobić ?

0 13
  • #2 07 Sie 2018 21:59
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Styki pokrywają się tlenkami, bo mają dostęp do tlenu z powietrza i w podwyższonej temperaturze szybko śniedzieją. Wymień oprawkę, sprawdź czy styki z odpowiednią siła dociskają do styków żarówki i przed jej założeniem do reflektora osmaruj styki oprawki (można też i żarówki - ale tylko styki - nie zasmaruj bańki!) Smarem silikonowym (np. TF) f-my AG.
    Smar (w naprawdę niewielkiej ilości!) rozsmarowany na powierzchni styków ograniczy w znaczący sposób dostęp tlenu, i przedłuży czas bezawaryjnej pracy.
    Mam nadzieję, że stosujesz żarówki zalecane przez producenta tego jeździdełka?

0
  • #3 07 Sie 2018 22:07
    woda_cisowianka007
    Poziom 18  

Tak jeżdżę na zalecanej żarówce : 6V 25/25W BA20d do Romet Chart. Oprawkę już wymieniałem , styki mocno dociskają .
    Czy można posmarować czymś innym ? Bo nie mam takiego smaru akurat. Może coś dostepnego na stacji ?

0
  • #4 07 Sie 2018 22:20
    teskot
    Poziom 30  

Niemożliwe, żeby oprawkę tak szybko szlag trafiał. Musi coś być nie tak z żarówką albo instalacją. Nie iskrzy coś? Jeździłem różnymi takimi wynalazkami i w żadnym nie było tego typu atrakcji. I zapewniam, że nigdy niczym niczego nie smarowałem. Jeśli już bardzo chcesz spróbować to musi to być smar teflonowy (wysokotemperaturowy) bo każdy inny spłynie lub się wypali. A odnośnie samej żarówki to jest to coś markowego czy jakaś chińszczyzna?

0
  • #5 07 Sie 2018 22:29
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

teskot napisał:
    musi to być smar teflonowy (wysokotemperaturowy) bo każdy inny spłynie lub się wypali.
    Dokładnie. Dlatego też poleciłem TF (silikon+teflon).
    teskot napisał:
    odnośnie samej żarówki to jest to coś markowego czy jakaś chińszczyzna?
    Też bardzo ważna sprawa. Może się zdarzyć, ze parametry podane na żarówce są takie same, ale w praktyce (np. gdy bańka jest mniejsza) żarówka osiągnie zdecydowanie większą temperaturę - a to powoduje szybsze utlenianie styków.
    (pomijam już sprawę rzetelności podawanych parametrów przez producenta (jak to Kolega delikatnie określił "nierenomowanego").

0
  • #6 07 Sie 2018 22:35
    woda_cisowianka007
    Poziom 18  

Żarówki kupowałem z gmoto o zalecanych parametrach nie mam innych, pewnie chińskie ale raczej na niej nie ma problemu. Na poprzedniej oprawce iskrzylo na tej nie widzę iskier, ale tak jak mówie to grzeje się bardzo. Swiatla przelaczniki wszystko sprawne i działa. Może dać inna żarówkę? Jakaś mocniejsza czy coś żeby się tak nie grzała i będzie ok?
    Co do smary kupię na stacji czy tylko przez neta zamówić?

0
  • #7 07 Sie 2018 22:36
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Wibruje ci żarówka, ot co.

0
  • #8 07 Sie 2018 22:44
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    Wibruje ci żarówka, ot co.
    Możesz wyjaśnić ten termin, bo mnie się kojarzy tylko z wpadaniem w drgania, czyli w tym przypadku luz w oprawce. Czy tak ?

0
  • #9 07 Sie 2018 22:45
    teskot
    Poziom 30  

Smar w razie czego kupisz w sklepie elektronicznym. A żarówkę kup jakiejś "normalnej" firmy. Tungsram jeszcze takie robi. Albo oryginał, z dawnych lat-można jeszcze takie perełki dostać. Są jeszcze żarówki semihalogen, z którymi nie miałem dotąd problemów.

0
  • #10 07 Sie 2018 22:50
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Po prostu żarówka trzęsie się w oprawce i iskrzy po stykach, co je wypala, a zwłaszcza cynę.

0
  • #11 08 Sie 2018 16:25
    woda_cisowianka007
    Poziom 18  

Nie , żarówka nie trzęsie się w oprawce ani nie ma żadnych luzów.
    Mogę zakupić jakieś inne żarówki z tego co wymieniłeś i sprawdzić czy coś to da.

Dodano po 8 [godziny] 33 [minuty]:

Oczyściłem styki jeszcze raz dokładnie, żarówka nie ma luzów w miare dobrze siedzi w oprawce, może jakieś minimalne ma ale nie rusza się. Na poprzedniej oprawce byly iskry lecz na tej nie ma co wymieniłem mimo wszystko po jakimś czasie utlenilo się to wszystko. Poki co będe śmigał tak. Ale zamówiłem jużten smar co polecałeś posmaruje tym cała oprawke i styki zobacze wtedy. A 2 sprawa to jaką żarówke byście mi polecili do tego przedniego klosza? Póki co jeżdze na standardowej AWINIE ale mógłbym zmienić, jeśli by się dało to na mocniejszą lub lepsza? Mam instalacje 6v jak coś.

0
  • #12 10 Sie 2018 21:29
    Stachu.G
    Poziom 10  

Awina to najgorsze żarówki jakie możesz dostać.

0
  • #13 10 Sie 2018 21:48
    teskot
    Poziom 30  

Mocniejszej nie zastosujesz bo prądnica w Charcie ma tylko 25W. Więc jeśli chcesz coś "nieco" lepszego to zastosuj BA20d 6V 25/25W SEMIHALOGEN. Te żarówki dają nieco bielsze światło przez co dają wrażenie jaśniejszego światła. Nie wiem kto to produkuje, ale nie miałem nigdy problemu z ich trwałością, jakością wykonania. Z tym, że ja akurat kupowałem 12V 35/35W do Simsona dopóki nie zmieniłem reflektora na żarówkę HS1.

0
  • #14 13 Sie 2018 14:58
    woda_cisowianka007
    Poziom 18  

Przyszedl mi ten smar co tutaj koledzy polecaliście to przesmarowania tej oprawki i tak właśnie uczyniłem , cała oprawka i styki przesmarowane. Żaopatrzyłem sie też w kilka żarówkek z gmoto niestety tych Awinowskich ale co zrobic:/ Zobacze jak to teraz będzie śmigało , jak będzie lipa to kupię coś lepszego czyli to co mówisz, jesli bedzie ok to nei zmieniam :)

0