Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zaszyfrowana Karta pamięci w telefonie Samsung Note 4

piotrekv 08 Aug 2018 13:43 1611 4
 • #1
  piotrekv
  Level 7  
  Witam,
  Mam problem, z rożnych względów zaszyfrowałem w telefonie Samsung Note 4 kartę pamięci (teraz wiem, że to głupota i nie niestety nie zgrywałem na bieżąco danych na innych nośnik). Niestety telefon uległ awarii i wymieniona została płyta główna w telefonie. Po naprawie niestety karta pamięci jakby nie rozpoznaje, że to ten telefon (bo inne "bebechy"). Czy istnieje jakaś możliwość odszyfrowania tej karty pamięci aby odzyskać dane? Dodam, że i przed awarią i po byłem/jestem zalogowany na tych samych kontach Google i Samsung account.
  Za rady, żeby na bieżąco zgrywać dane dziękuję już to wiem :) szyfrować karty więcej tez nie będę...
 • #2
  ABLublin
  Photocopiers specialist
  Niestety "klucz" został w starej płycie i niestety, nie mówię że nie możliwe ale nie stać Cię na to.
 • #3
  mariomario
  Level 18  
  Jeśli masz jeszcze starą płytę główną to jedyne co możesz zrobić:


  1.) Wlutuj sam lub zleć komuś kto posiada stację na podczerwień - kość pamięci eMMC z tej płyty, po wylucie wyczyść starannie kość z resztek cyny i kleju
  2.) nałóż nowe kulki BGA na tę kość pamięci i wlutuj lub oddaj do wlutowania komuś tę kość w inną sprawną płytę główną o tym samym modelu (ale z niej wcześniej też wylutuj kość eMMC) - chodzi o podmianę tej starej kości pamięci.
  3.) Jeśli wszystko się uda to odpalisz stary system na nowej płycie ze starym kluczem i odczytasz zaszyfrowaną kartę microSD, mogą być jedynie problemy (ale nie muszą - zależy od marki i modelu telefonu) z numerem IMEI
  4.) W sumie możesz cieszyć się dalej tym telefonem bo będzie działać tak jak na tej starej płycie
  5.) lub po odzysku.. możesz go "przywrócić do ustawień fabrycznych" i sprzedać oraz odzyskać zainwestowane pieniądze w tą procedurę odzysku

  PS. z doświadczenia wiem że kości pamięci eMMC/eMCP/UFS były uszkodzone fizycznie (np. uszkodzony kontroler kości, bad sektory) w ok 2/10 telefonów komórkowych przeznaczonych na odzyskiwanie, zaś uszkodzenia logiczne (np uszkodzone partycje, uszkodzony rozkład partycji, uszkodzone pliki rozruchowe w wyniku błędnej aktualizacji) występowały w ok 3/10 telefonów - więc masz szansę na powodzenie, dodatkowo szansa lekko rośnie bo to stary telefon (IV kwartał 2014) ze starym Androidem. Bo czasami siada tylko np. układ zasilania i telefon nie rusza, a serwisantom nie chce się tego naprawiać bo trzeba się "postarać" aby to naprawić a ewentualny zysk - mały. Powyższy opis prezentuje najtańszą możliwą procedurę odzyskania informacji z zaszyfrowanej karty microSD w Androidzie, "łamanie" szyfrowania może być nieopłacalne nawet pomimo "znajomości hasła", bo system mógł dodać do hasła "sól" - zależy od systemu i producenta jak zaimplementowali algorytm.
 • #4
  blahfff
  Level 39  
  @mariomario, jesli ma stara plyte to wystarczylo by wylutowac kosc, odczytac w jakims czytniku zeby wyciagnac klucz ktorym szyfrowana byla karta i ja odszyfrowac. Algorytm jest znany, informacji na necie wystarczajaco i mozna taka karta pamieci badz lepiej jej zrzut spokojnie pod Linuksem zamontowac i dane zgrac. Jesli nie uda sie wyciagnac klucza to z danymi mozna sie pozegnac. Pozostaje ewentualnie kwestia czy pamiec wewnetrzna rowniez nie byla zaszyfrowana.

  eMMC w Note 4 to kanapka - eMCP (CPU, RAM i eMMC, jedno na drugim). Zabawa w wylutowanie calosci i lutowanie kompletu na druga plyte zwyczajnie nie ma sensu. N910 ma tone innych problemow i eMMC wcale nie musi byc uszkodzone. Sam duzo takich, ktore byly by na tyle trzepniete ze nie dalo by sie ich chocby na chwile ozywic w celu zgrania danych nie trafilem, ale jesli juz musialem odzyskiwac dane z kosci to na wadliwa w tym modelu tez nie trafilem i z kazdej dalo sie wszystko bez problemu wyciagnac.
 • #5
  piotrekv
  Level 7  
  Niestety nie posiadam starej płyty głównej, także muszę się pogodzić z utrata danych :(. Dziękuje wszystkim za pomoc i odpowiedzi. Temat zamykam.