Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zaszyfrowana Karta pamięci w telefonie Samsung Note 4

08 Sie 2018 13:43 1119 4
  • Poziom 5  
    Witam,
    Mam problem, z rożnych względów zaszyfrowałem w telefonie Samsung Note 4 kartę pamięci (teraz wiem, że to głupota i nie niestety nie zgrywałem na bieżąco danych na innych nośnik). Niestety telefon uległ awarii i wymieniona została płyta główna w telefonie. Po naprawie niestety karta pamięci jakby nie rozpoznaje, że to ten telefon (bo inne "bebechy"). Czy istnieje jakaś możliwość odszyfrowania tej karty pamięci aby odzyskać dane? Dodam, że i przed awarią i po byłem/jestem zalogowany na tych samych kontach Google i Samsung account.
    Za rady, żeby na bieżąco zgrywać dane dziękuję już to wiem :) szyfrować karty więcej tez nie będę...
  • TermopastyTermopasty
  • Specjalista - kserokopiarki
    Niestety "klucz" został w starej płycie i niestety, nie mówię że nie możliwe ale nie stać Cię na to.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 18  
    Jeśli masz jeszcze starą płytę główną to jedyne co możesz zrobić:

1.) Wlutuj sam lub zleć komuś kto posiada stację na podczerwień - kość pamięci eMMC z tej płyty, po wylucie wyczyść starannie kość z resztek cyny i kleju
    2.) nałóż nowe kulki BGA na tę kość pamięci i wlutuj lub oddaj do wlutowania komuś tę kość w inną sprawną płytę główną o tym samym modelu (ale z niej wcześniej też wylutuj kość eMMC) - chodzi o podmianę tej starej kości pamięci.
    3.) Jeśli wszystko się uda to odpalisz stary system na nowej płycie ze starym kluczem i odczytasz zaszyfrowaną kartę microSD, mogą być jedynie problemy (ale nie muszą - zależy od marki i modelu telefonu) z numerem IMEI
    4.) W sumie możesz cieszyć się dalej tym telefonem bo będzie działać tak jak na tej starej płycie
    5.) lub po odzysku.. możesz go "przywrócić do ustawień fabrycznych" i sprzedać oraz odzyskać zainwestowane pieniądze w tą procedurę odzysku

PS. z doświadczenia wiem że kości pamięci eMMC/eMCP/UFS były uszkodzone fizycznie (np. uszkodzony kontroler kości, bad sektory) w ok 2/10 telefonów komórkowych przeznaczonych na odzyskiwanie, zaś uszkodzenia logiczne (np uszkodzone partycje, uszkodzony rozkład partycji, uszkodzone pliki rozruchowe w wyniku błędnej aktualizacji) występowały w ok 3/10 telefonów - więc masz szansę na powodzenie, dodatkowo szansa lekko rośnie bo to stary telefon (IV kwartał 2014) ze starym Androidem. Bo czasami siada tylko np. układ zasilania i telefon nie rusza, a serwisantom nie chce się tego naprawiać bo trzeba się "postarać" aby to naprawić a ewentualny zysk - mały. Powyższy opis prezentuje najtańszą możliwą procedurę odzyskania informacji z zaszyfrowanej karty microSD w Androidzie, "łamanie" szyfrowania może być nieopłacalne nawet pomimo "znajomości hasła", bo system mógł dodać do hasła "sól" - zależy od systemu i producenta jak zaimplementowali algorytm.
  • Poziom 35  
    @mariomario, jesli ma stara plyte to wystarczylo by wylutowac kosc, odczytac w jakims czytniku zeby wyciagnac klucz ktorym szyfrowana byla karta i ja odszyfrowac. Algorytm jest znany, informacji na necie wystarczajaco i mozna taka karta pamieci badz lepiej jej zrzut spokojnie pod Linuksem zamontowac i dane zgrac. Jesli nie uda sie wyciagnac klucza to z danymi mozna sie pozegnac. Pozostaje ewentualnie kwestia czy pamiec wewnetrzna rowniez nie byla zaszyfrowana.

eMMC w Note 4 to kanapka - eMCP (CPU, RAM i eMMC, jedno na drugim). Zabawa w wylutowanie calosci i lutowanie kompletu na druga plyte zwyczajnie nie ma sensu. N910 ma tone innych problemow i eMMC wcale nie musi byc uszkodzone. Sam duzo takich, ktore byly by na tyle trzepniete ze nie dalo by sie ich chocby na chwile ozywic w celu zgrania danych nie trafilem, ale jesli juz musialem odzyskiwac dane z kosci to na wadliwa w tym modelu tez nie trafilem i z kazdej dalo sie wszystko bez problemu wyciagnac.
  • Poziom 5  
    Niestety nie posiadam starej płyty głównej, także muszę się pogodzić z utrata danych :(. Dziękuje wszystkim za pomoc i odpowiedzi. Temat zamykam.