Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką moc silnika dobrać? Projekt samochodu elektrycznego.

poldik12 08 Aug 2018 14:49 573 2
    poldik12
    Level 4  
    Witam

Jestem uczniem liceum i członkiem jednocześnie koła naukowego.
    Wraz z kolegami wpadłem na pomysł aby zbudować pojazd elektryczny o masie całkowitej nie przekraczającej 400kg(razem z kierującym i pasażerem). Z informacji które udało mi się zebrać wywnioskowałem, że do zasilania użyjemy 5 akumulatorów samochodowych (12V 62Ah 540A).
    Chcieliśmy użyć 2 silników bezszczotkowych 60V 1,5kW. I tutaj pytanie czy dwa takie silniki wystarczą jeżeli będą podłączone do wału napędowego każdy przy innym kole. Zależy nam na prędkości ok 20 km/h. Dodatkowo jak w takim silniku sterować prędkością i czy stosowanie różnych wielkości zębatek w celu spowolnienia ale wzmocnienia pojazdu ma sens? Na forum pojawiały się już podobne pytania niestety w żadnym nie znalazłem odpowiedzi.

(wątek jest o doborze silnika ale wszelkie porady dotyczące budowy w wiadomości prywatnej mile widziane)
    kindlar
    Level 40  
    Prędkość to jedna sprawa, druga to przyśpieszenie. Na jakiej drodze chcesz osiągnąć te 20km/h, po przejechaniu 50m, 500m czy 5000m? Jakie straty przewidujesz w przekładni, na tarcie toczenia, opory powietrza i inne?
    poldik12
    Level 4  
    Prędkość chciałbym osiągnąć na drodze do 100m, oporów powietrza nie będzie zbyt dużych bo będzie to tylko rama bez obudowy, przekładni nie będziemy musieli montować, a koła będą prawdopodobnie od tico chyba że znajdziemy jakieś węższe podobnie mocne i w podobnej cenie także powierzchnia tarcia o podłoże też nie będzie olbrzymia