Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Jaki klucz i przewód do kompresora.

Bomber77 08 Sie 2018 18:05 936 28
  • #1 08 Sie 2018 18:05
    Bomber77
    Poziom 9  

Dane kompresora:
    Ilość tłoków – 3
    Zbiornik – 100 litrów
    Napięcie zasilania – 400V / 50 Hz
    Maksymalne ciśnienie zbiornika - 10 BAR
    Ciśnienie pracy pompy - 8 BAR
    Moc silnika – 4,1 kW – 5,6 KM
    Wydajność teoretyczna – 549l/min.
    Testowa wydajność rzeczywista, efektywna na wydmuchu - 420l/min.
    Testowa wydajność rzeczywista, efektywna na wydmuchu na dobiciu - 425l/min.
    Obroty silnika – 2840 obr/min.
    Obroty pompy – typ wolnoobrotowy 1440 obr/min

Czy taki klucz do zastosowań amatorskich będzie ok? :
    3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.
    [retrofood]

Zależy mi na mały rozmiarze oraz na tym żeby klucz nie miał problemu z zapieczonymi śrubami.
    Dodatkowo chciałem zapytać o przewód do kompresora. Tj. jaki przekrój itp. Może polecicie jakiś konkretny model?

0 28
  • #2 09 Sie 2018 09:38
    wowka
    Poziom 28  

Bomber77 napisał:
    Dodatkowo chciałem zapytać o przewód do kompresora. Tj. jaki przekrój itp. Może polecicie jakiś konkretny model?

Masz przecież w opisie
    "Zalecana średnica przewodu wężowego: 10 mm"

0
  • #3 09 Sie 2018 12:28
    Bomber77
    Poziom 9  

No tak ale czy większa niż 10mm średnica przewody zapewni jeszcze lepszą wydajność dla klucza? I czy długość przewodu ma znaczenie w dla wydajności?

0
  • #4 10 Sie 2018 00:05
    Michelson
    Poziom 21  

Na pewno długość ma znaczenie. Myślę, że do ok. 10m bym dał wąż 10mm, ale już przy 20m, dla spokojności można dać 12mm. Zwiększanie przekroju przy krótkich odległościach, moim zdaniem jest zbyteczne.

0
  • #5 10 Sie 2018 00:23
    retrofood
    Moderator

Bomber77 napisał:
    No tak ale czy większa niż 10mm średnica przewody zapewni jeszcze lepszą wydajność dla klucza?
    Lepszą wydajność? A niby dlaczego? Daj 20 mm a ciśnienie spadnie od razu do wielkości uniemożliwiającej pracę w ogóle.
    Proponuję dokładnie czytać instrukcję i nie próbować poprawiać producenta.

0
  • Pomocny post
    #6 10 Sie 2018 23:46
    mawi2
    Poziom 25  

Witam , co do spadku ciśnienia. Zawsze gdy mamy dłuższą drogę przesyłową stosujemy większe przekroje, co zauważył kolega dwa posty wyżej - ma rację. Wąż o średnicy 50 mm da znacznie więcej powietrza niż wąż o średnicy 10 mm . Tak liczy się przekrój im więcej tym lepiej. Niestety ale mniej wygodniej. Klucz ma duże zużycie powietrza i to trzeba brać pod uwagę. Mały przekrój może nie zapewnić wydajności. Panie moderatorze - błąd w pańskim rozumowaniu. Pytanie : dlaczego im większy kompresator to większa butla na powietrze? Ano wydajność. Na większej średnicy spadnie ciśnienie - tylko przy załączonym kluczu. Ale gdy ono już spadnie to klucz już nie będzie potrzebny i wystarczy kompresor o małej wydajności. A na przewodzie o małej średnicy klucz zrobi kilka obrotów i padnie jak koks na siłowni.

0
  • #7 11 Sie 2018 15:02
    Bomber77
    Poziom 9  

Ok, sprawa wyjaśniona. Wezmę 5m lub 10m fi:10mm przewodu elastycznego(spiralnego o takim przekroju nie udało mi się znaleźć)
    Mam jeszcze jedno pytanie. Do kompresora producent dołączył 2x 0.6L oleju w bańkach oraz coś takiego:

Stan oleju w oczku kontrolnym jest ok więc o co chodzi z tym zalewaniem oleju przed pierwszym użyciem?

0
  • Pomocny post
    #8 11 Sie 2018 15:13
    Michelson
    Poziom 21  

Widocznie był już zalany. Nieraz kompresory nie są zalewane, żeby przy transporcie się olej nie wylał. Radziłbym wymienić olej po kilkudziesięciu minutach pracy kompresora. Ja po pierwszej wymianie miałem masę opiłków w oleju.

0
  • #9 11 Sie 2018 19:18
    Bomber77
    Poziom 9  

A orientujecie się do czego mogą służyć poniższe zaślepione otwory?:
    Re: Jaki klucz i przewód do kompresora.Re: Jaki klucz i przewód do kompresora.Re: Jaki klucz i przewód do kompresora.

Wg instrukcji nr 1- "zespół chłodzenia"
    nr 2 - brak opisu w instrukcji.

W ogóle instrukcja jest bardzo lakonicznie napisana. To pierwszy mój sprzęt tego typu i czuje się trochę zagubiony...

0
  • Pomocny post
    #10 11 Sie 2018 20:47
    Michelson
    Poziom 21  

1- odpowietrznik skrzyni korbowej kompresora, 2- ucho do podwieszania silnika.

0
  • #11 11 Sie 2018 23:33
    Bomber77
    Poziom 9  

(...)2- ucho do podwieszania silnika(...)

To chyba nie to. Pod uchem jest nagwintowany otwór idący do wnętrza silnika.

0
  • Pomocny post
    #12 12 Sie 2018 02:22
    ziemek56
    Poziom 20  

[quote="Bomber77"]Pod uchem jest nagwintowany otwór idący do wnętrza silnika
    Aby ucho przykręcić do stojana potrzebny jest gwint. A jest długi (na wylot żeberka) by był wytrzymały

0
  • #13 12 Sie 2018 15:00
    retrofood
    Moderator

mawi2 napisał:
    Panie moderatorze - błąd w pańskim rozumowaniu. Pytanie : dlaczego im większy kompresator to większa butla na powietrze? Ano wydajność. Na większej średnicy spadnie ciśnienie - tylko przy załączonym kluczu. Ale gdy ono już spadnie to klucz już nie będzie potrzebny i wystarczy kompresor o małej wydajności. A na przewodzie o małej średnicy klucz zrobi kilka obrotów i padnie jak koks na siłowni.

No właśnie. Kwestia wydajności sprężarki czy zdoła uzupełnić na bieżąco szybszy spadek ciśnienia.

0
  • #14 12 Sie 2018 15:36
    Bomber77
    Poziom 9  

Ma problem. Wtyczka ma tą samą średnicę co gniazdo siły i w związku z tym nie chce "wskoczyć". Co z tym fantem można zrobić? Ilość bolców się zgadza.
    Re: Jaki klucz i przewód do kompresora.Re: Jaki klucz i przewód do kompresora.Re: Jaki klucz i przewód do kompresora.Re: Jaki klucz i przewód do kompresora.

0
  • Pomocny post
    #15 12 Sie 2018 19:36
    wojtek1234321
    Poziom 31  

A nie jest tam czasami różnica we wielkości wtyczek/gniazd. Coś mi się wydaje że gniazdo 32 A.

A wtyczka 16 A.

Jeżeli tak jest to nigdy nie będą pasować "do siebie", wtyczka i gniazdo muszą być "kompatybilne".

1
  • Pomocny post
    #16 12 Sie 2018 22:19
    zadam64
    Poziom 29  

Witam.Czytam i podziwiam kreatywnosc i pomyslowosc forumowiczow podpowiadaczy .Polak potrafi.
    1.Podane konkretne parametry sprezarki i zbiornika cisnieniowego.
    2.Planujac zakup narzedzi pneumatycznych trzeba poznac ich potrzeby na powietrze i co najwazniejste jakosc i zawrtosc powietrza (olej do smarowania wewnetrznych czesci narzedzi).
    3.Dopasowanie cisnienia roboczego do narzedzi np.w tym przypadku klucza udarowego (8 bar!) jakis reduktor bo bez niego moze sie skonczyc utrata gwarancji i trwalym uszkodzeniem.Instalacja (10 bar).Dluga praca sprezarki przy duzym zbiorniku powoduje wydzielanie sie kondensatu (wody z olejem)
    4.W sprezarkach tlokowych zawsze uzywa sie specjalnego oleju,
    do SPREZAREK TLOKOWYCH co jest napisane w instrukcji obslugi zalaczonej przy zakupie sprezarki (wspomnial o tym moderator Retrofood).
    5.Gnizdo 32A nigdy nie bedzie pasowalo do wtyczki 16A i wymiarami i obciazeniowo.!
    6.Na razie tyle.

0
  • #17 12 Sie 2018 22:28
    Bomber77
    Poziom 9  

Czy można zastosować przejściówkę z gniazda 16A do gniazda 32A? Widzę takowe do kupienia za ok. 50 zł.

0
  • Pomocny post
    #18 12 Sie 2018 22:41
    retrofood
    Moderator

Bomber77 napisał:
    Czy można zastosować przejściówkę z gniazda 16A do gniazda 32A? Widzę takowe do kupienia za ok. 50 zł.

Można. Ale nie możesz zmieniać wartości istniejącego zabezpieczenia. Zastanów się jednak, czy nie byłoby bardziej opłacalne zmienić na stałe albo wtyczkę, albo gniazdo. W zależności od tego co w domu już masz, albo co planujesz kupić. Tak, aby ujednolicić zasilanie całego użytkowanego sprzętu.

0
  • #19 12 Sie 2018 23:38
    zadam64
    Poziom 29  

Witam. Nie wiem czy złącze 16A nie będzie zbyt obciążone, bo silnik sprężarki ma 4,1kW a w czasie rozruchu łącznie z zimnym olejem sprężarki może być więcej. Patrz tabliczka znamionowa silnika plus obciążenie silnika.

0
  • #20 13 Sie 2018 00:11
    retrofood
    Moderator

zadam64 napisał:
    Nie wiem czy zlacze 16A nie bedzie zbyt obciazone,

Kolego, ważna jest dopuszczalna obciążalność długotrwała, więc rozruch nie ma tu znaczenia.

0
  • #21 13 Sie 2018 23:29
    ziemek56
    Poziom 20  

16 A jest wystarczające dla silników do 5,5 kW z normatywnym startem (typowym).
    A jakie przyłącze wybierze użytkownik - To jak powiedziano wcześniej, jakich ma więcej w "gospodarstwie". Przejściówki odradzam, chyba że wykonane w formie wtyczka i gniazdo na krótkim przewodzie. (np rysunek)

0
  • #22 14 Sie 2018 14:27
    Bomber77
    Poziom 9  

Wrzucam zdjęcia tabliczki znamionowej silnika.
    Re: Jaki klucz i przewód do kompresora.Re: Jaki klucz i przewód do kompresora.

Takie coś będzie odpowiednie?:

Nie chciałbym na wstępie uszkodzić silnika.

0
  • Pomocny post
    #23 14 Sie 2018 22:38
    ziemek56
    Poziom 20  

Taka redukcja mi się podoba :
    I takie zawsze stosowaliśmy, przynajmniej w mojej branży.
    Niestety wartości na tabliczce są nieczytelne. Fotka powinna być zrobiona prostopadle bez flesza a z np latarką ze skosa. Tak na przyszłość, bo przecież wyraźnie podałeś: "Moc silnika – 4,1 kW – 5,6 KM".

0
  • #24 15 Sie 2018 13:38
    Bomber77
    Poziom 9  

Ok, dla pewności wrzucam jeszcze raz, w lepszej jakości.

0
  • #25 23 Sie 2018 12:07
    Bomber77
    Poziom 9  

Czy taki olej się do czegokolwiek nadaje? Czy lepiej go zutylizować i kupić coś lepszego? Re: Jaki klucz i przewód do kompresora.

Czy wodę ze zbiornika wypuszcza się na nabitej butli?

0
  • #26 23 Sie 2018 15:30
    zimny8
    Poziom 33  

Odnośnie ciśnień, wydajności sprężarek i wielkości zbiornika.
    Kiedyś znajomemu (lakiernik+warsztat), padł duży kompresor więc na czas remontu użył starego który miał bodaj połowę wydajności więc pomstował. Zaproponowałem mu (pożyczka) dodatkowy duży zbiornik, dwa razy większy niż miał, kompresor po podniesieniu presostatem ciśnień w zbiornikach, pracował ponad godzinę przed otwarciem warsztatu, do śniadanie pracowników włączył się tylko kilkakrotnie. Od popołudnia do końca "szychty" pracował niemal non stop, ale wszystko bez pracowniczych przestojów.
    Oczywiście na kilka dni bo można mniej wydajną sprężarkę zajechać.
    Ale jaki "morał"? - nawet jak masz małą pompę ale za to wielki zbiornik to na kilka godzin dla amatora wystarczy.

0
  • #27 23 Sie 2018 22:36
    ziemek56
    Poziom 20  

Bomber77 napisał:
    Czy taki olej się do czegokolwiek nadaje?

Jeżeli producent / dystrybutor boi się umieścić na etykiecie podstawowych danych to jest raczej dla kiepskiego odbiorcy.

0
  • #28 29 Sie 2018 22:59
    Bomber77
    Poziom 9  

Producent dołączył do kompresora coś takiego:

"Kompresor wyposażono w separator oleju z reduktorem ciśnienia, który zatrzymuje w wydmuchiwanym powietrzu wodę i olej."

Do klucza pneumatycznego potrzebuję naolejacz. W jaki sposób wszystko zmontować żeby to miało ręce i nogi? Czy ma być tak?:
    Kompresor->wspomniany wyżej separator->naolejacz->przewód->klucz pneumatyczny ?

0
  • #29 30 Sie 2018 08:39
    Michelson
    Poziom 21  

Chyba dobry schemat. Ja nie używam naolejacza, zamiast tego wpuszczam kilka kropel oleju bezpośrednio do klucza, co jakiś czas.

0