Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dlaczego warto dbać o pisownię

arko100 09 Sie 2018 19:21 4506 146
  • #31 09 Sie 2018 19:21
    GanCegall
    Poziom 29  

398216 Usunięty napisał:
    używam więc uF

No i bardzo dobrze, cały świat tak robi, ale oczywiście jest jeden kraj gdzie to pewnie będzie niedopuszczalne, :-)
    Po co komplikować życie?
    Twoja wypowiedź jest ogólnie na bardzo wysokim poziomie, więc jeżeli zdarzy sie jeden mały błąd to nie przeszkadza, natomiast jeżeli ktoś pisze niezrozumiale od początku to już inna sprawa.

• #32 09 Sie 2018 19:29
    LeDy
    Poziom 43  

yogi009 napisał:

Kolego, średnio mnie przekonuje Twoje podejście do innych. Chyba nie oddał bym Ci niczego do popilnowania.

A przekonuje? Bywał na elektrodzie i taki co pisał, że należy mu się szacunek i należy zwracać się do niego Pan. Pewno nikt mu tak nie pisał i go nie ma.
    Popilnuj swego sam. To najpewniejsze.
    Moderowany przez arko100:

Koledzy! Odbiegacie od tematu.

• #33 09 Sie 2018 19:35
    Janr07
    Poziom 10  

398216 Usunięty napisał:
    Z całą powagą potwierdzam natomiast wypowiedź Kolegi siewcu (15 post) - bardzo często brak postawionej w odpowiednim miejscu zdania przecinka, czy oddzielenie kolejnego kropką całkowicie zmienia sens wypowiedzi, lub robi taki bałagan w wypowiedzi, że naprawdę trudno się zorientować o co chodzi.

A propos przecinków znalazłem gdzieś kiedyś taki tekst:
    Cytat:
    Do chaty wszedł myśliwy na głowie, miał czapkę na nogach, nowe buty, z cholewkami w zębach, papieros w oczach, świeciła mu radość.

Równie wkurzający jest brak kropek na końcu zdania.

• #34 09 Sie 2018 19:38
    mirex
    Poziom 43  

GanCegall napisał:
    No i bardzo dobrze, cały świat tak robi, ale oczywiście jest jeden kraj gdzie to pewnie będzie niedopuszczalne, :-)
    Po co komplikować życie?

To, że cały świat będzie mówił, że białe jest czarne, ma decydować, że białe przestaje być białe?

Ktoś kiedyś wymyślił symbole po to, aby je stosować odpowiednio do ich znaczenia. "u" to nie jest "µ".
    Tak jak tadek do nie jest Tadek, a wolt nie jest "v". A 1000 zł to nie 1k zł.

To, że ktoś szybko odpowiada i używa "u", nie znaczy, że później na spokojnie nie może poprawić na właściwy symbol.
    Poza tym zawsze może sobie otworzyć tabelę znaków i wybrać literkę. Albo na własne potrzeby na pulpicie, choćby w notatniku, stworzyć kolekcję.
    Tylko nie wiem, co szybciej - chyba jednak kliknąć "odpowiedz". ;)
    Przy pisaniu z telefonu/tabletu w ogóle nie ma problemu. A jestem się w stanie założyć, że wielu z przyzwyczajenia pisze uF.
    Po co kaleczyć?
    Przyzwalając na małe ustępstwa, z czasem godzimy się na coraz większe, aż dochodzi do wynaturzeń.

• #35 09 Sie 2018 21:58
    pikarel
    Poziom 30  

Błędy - to jedno zło, ale drugie i gorsze zło na forum technicznym - to slang i błędy.
    O tym napisał kol@arko100:

Cytat:
    Poprawna pisownia daje też szansę na prawidłowe zindeksowanie i wyszukanie takiego tematu przez wyszukiwarkę.

Wprost odrzuca mnie od wzmaków i innych kondów w postach na Elektrodzie, bo taki post nigdy nie będzie stanowił - że tak to określę - wartości technicznej dla forum.

Zgadzam się z kol@398216 Usunięty odnośnie błędów nieznaczących dla treści lub mało znaczących; znak µ można moim zdaniem zastąpić u, jest podobny i w okularach do jazdy samochodem nawet tego nie zauważam :) Jednak chyba tylko to dopuszczam, wszystkie inne modyfikacje własne - to profanacja miar i nazewnictwa.

Wręcz żałosne, ale powszechne w użyciu są "ponglisze", czyli wyrazy angielskie napisane fonetycznie, po polsku; słowo "dizajnerski" to najlepszy przykład, jak snobizm jednej grupy ludzi (celebryci) potrafi mieszać w głowach innym ludziom.
    Anektować można nie tylko obszar, jako terytorium - język również, a to już "nie jest zdrowe dla zdrowia".

• #36 10 Sie 2018 11:39
    Bee124
    Poziom 5  

Proponuje jeszcze wzorem "Nur für Deutsche" dopisac podtytul "Tylko dla Polakow", a moze lepije "Lepszego sortu Plakow" ?
    W niektorych krajach nasmiewanie sie i natarczywe zwracanie uwagi do kwestii jezyka jest nie tylko niegrzeczne ale i karalne.
    Coraz wiecej Polakow wychowuje sie , lub rodzi za granica ,i ich jezykiem ojczystym nie jest j. polski.Czesto zdobywaja tam niemale wyksztalcenie i wiedze i co nie moga pisac na tym portalu poniewaz spotkaja sie z niechecia "wielkich jezykowcow" . Czy Polakow z ich niezawsze doskonalym angielskim tez powinno sie napietnowac na zagranicznych portalach ?
    Dodam jeszcze Edison mial ukonczone kilka klas szkoly powszechnej wiec pewnie niebylby tu mile widziany ze swoja pisownia... :idea:

Proponuję Koledze przeczytać jeszcze raz pierwszy post, gdyż widzę, że Kolega nie zrozumiał sensu.
    Przypomnę również, że w tym dziale nie rozmawiamy o polityce: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3419528.html

• #37 10 Sie 2018 12:02
    siewcu
    Poziom 33  

Jeśli ktoś jest Polakiem ale nie jest w stanie pisać na poziomie dzieciaka kończącego szkołę podstawową to czegoś tu nie rozumiem. A tym bardziej nie rozumiem co ma do tego Edison...

• #38 10 Sie 2018 12:05
    Janr07
    Poziom 10  

Bee124 napisał:
    Dodam jeszcze Edison mial ukonczone kilka klas szkoly powszechnej wiec pewnie niebylby tu mile widziany ze swoja pisownia...

Edison umiał polski? Jeśli nie to jaki związek z tematem ma to zdanie?

• #39 10 Sie 2018 12:06
    yogi009
    Poziom 42  

Kolega Bee124 podaje skrają sytuację. Nie spotkałem się jeszcze na tym forum z przypadkiem, kiedy poucza się osobę mieszkającą poza krajem w kwestiach językowych. Natomiast ludzie mieszkający tutaj od zawsze i nie szanujący rodzimego języka sami sobie wystawiają ocenę.

• #40 10 Sie 2018 12:07
    bodziot
    Poziom 17  

rafbid napisał:
    arko100 napisał:
     Dlaczego warto dbać o pisownię
    Polacy walczyli ginęli za wolność ziemię ojczystą i język.

Ale wtedy jak walczyli pisało się oyczysta. Język żyje i czy się to nam podoba, czy nie zmienia. Kilkaset lat temu języki słowiańskie były praktycznie takie same, za następne kilkaset nie zrozumiesz nic. I niestety powinno się to przyjąć do wiadomości. Sam mam problem z ortografią od zawsze i pragnę aby ktoś zmienił ż i rz ; ch i h ; ó i u na pojedyncze znaki.

• #41 10 Sie 2018 12:18
    siewcu
    Poziom 33  

Nikt nie zmieni ;) Zbyt duże zamieszanie by to wprowadziło, a poza tym takie dylematy rozwiązuje po prostu słownik albo autokorekta... Zresztą pewnie każdemu się zdarza pogubić ;)

• #42 10 Sie 2018 12:37
    Bee124
    Poziom 5  

siewcu napisał:
    Jeśli ktoś jest Polakiem ale nie jest w stanie pisać na poziomie dzieciaka kończącego szkołę podstawową to czegoś tu nie rozumiem. A tym bardziej nie rozumiem co ma do tego Edison...

Tak trudno zrozumiec ze za granica mieszkaja ludzie ktozy tu sie urodzili , a np. tylko jeden z ich rodzicow jest Polakiem i nie maja stalego kontaktu z j. polskim. Nie mieli mozliwosci, potrzeby uczenia sie przez wiele lat w polskiej szkole ?
    Troche to dziwne jak na kraj z ktorego wyjechalo kilka mln.emigrantow.

• #43 10 Sie 2018 13:00
    pikarel
    Poziom 30  

Bee124
    Założyłeś nowe konto tylko po to, żeby napisać chamski w treści post, porównujący nas do faszystów:

Bee124 napisał:
    Proponuje jeszcze wzorem "Nur für Deutsche" dopisac podtytul "Tylko dla Polakow", a moze lepije "Lepszego sortu Plakow" ?

Proszę administratora o zainteresowaniem się tym przypadkiem szerzenia nienawiści na forum.

Dla zrozumienia przez pewną część czytających - napiszę to "pongliszem":
    - ten user nie ogarnia tematu i zajmuje się hejtowaniem.

• #44 10 Sie 2018 13:02
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Bee124 napisał:
    Tak trudno zrozumiec ze za granica mieszkaja ludzie ktozy tu sie urodzili , a np. tylko jeden z ich rodzicow jest Polakiem i nie maja stalego kontaktu z j. polskim. Nie mieli mozliwosci, potrzeby uczenia sie przez wiele lat w polskiej szkole ?
    Nie czytałeś?
    yogi009 napisał:
    Nie spotkałem się jeszcze na tym forum z przypadkiem, kiedy poucza się osobę mieszkającą poza krajem w kwestiach językowych.

• #45 10 Sie 2018 13:08
    sp3ots
    Poziom 36  

Witam !
    Po co się kłócić, chodźmy wszyscy na wodę. O, pomyliłem się, chodźmy wszyscy na wódę.
    Na zdrowie.

Po to piszemy po polsku aby dobrze wszystko rozumieć.

• #46 10 Sie 2018 13:41
    yogi009
    Poziom 42  

Nie sądzę, żebyśmy się tu kłócili. Po prostu Kolega Bee124 napisał głupotę, prawdopodobnie nie przemyślał tego, co pisze. Akurat w tym kraju tekst "Nur fur Deutsche" kojarzy się jednoznacznie z najgorszymi momentami w historii. Sugerowanie, że coś takiego chcielibyśmy tu wprowadzać jest tak samo oparte na prawdzie, jak donosy na własny kraj tracących wpływy opasłych polityków w coraz bardziej islamskiej Brukseli.

Proponuję przeczytać: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3419528.html

• #47 10 Sie 2018 13:58
    siewcu
    Poziom 33  

sp3ots napisał:
    Witam !
    Po co się kłócić, chodźmy wszyscy na wodę. O, pomyliłem się, chodźmy wszyscy na wódę.
    Na zdrowie.

Po to piszemy po polsku aby dobrze wszystko rozumieć.

To jak z robieniem łaski i laski ;) Głupia literówka potrafi zmienić całkowicie sens wypowiedzi, ale na szczęście dość rzadko.

• #48 10 Sie 2018 14:01
    arturavs
    Poziom 38  

Wiecie Panowie, to że akurat jakiś obcokrajowiec będący użytkownikiem Elektroda.pl coś źle napisze ( często z tłumacza google, i innych korzystają), nie jest dla mnie rażace.
    Najbardziej mnie w_____a, jeśli pokazuje się post, a w nim : mam głośniki XXX watt, i 6 OHM.

A jednostki są bardzo ważne. Przecież nawet w szkole podstawowej na fizyce jest tablica SI.
    Po za tym, sam fakt opisania w sposób zrozumiały dla innych problemu/usterki dużo pomaga.

Jeżeli widzę post w stylu: Nie działa mi to, BDW ( będę wiedział) . To nawet tego nie czytam.

Jak mi kiedyś była żona SMS napisała ( BMSC) , jak byście to zrozumieli?

• #49 10 Sie 2018 14:04
    siewcu
    Poziom 33  

Coś z BDSM? :P

A co do jednostek - system metryczny i imperialny są używane czasem zamiennie, mi jest łatwiej napisać np. 3 bar ciśnienia zamiast 300 kPa, przyjęło się u mnie po prostu. Jak już przy tym jestem to mnie bardziej irytuje pisanie wartości i jednostki bez przerwy między nimi, 300V a 300 V na przykład....

• #50 10 Sie 2018 14:06
    arturavs
    Poziom 38  

siewcu napisał:
    Coś z BDSM? :P

Nie. :-) ( Bo, Mi, Się, Chce ).

• #51 10 Sie 2018 14:22
    yogi009
    Poziom 42  

Takie skróty to powinieneś znać na wyrywki, to chyba całkiem dobra wiadomość była :-)

• #52 10 Sie 2018 14:35
    arturavs
    Poziom 38  

yogi009 napisał:
    Takie skróty to powinieneś znać na wyrywki, to chyba całkiem dobra wiadomość była :-)

Cześć yogi009.

Wtedy tak, ale sens do mnie dotarł po powrocie z pracy. :-)

Mimo wszystko pisowni należy pilnować. Elektroda.pl jest forum technicznym, i tu musi być wszystko dobrze opisane( jednostki. sposoby pomiaru itd.).

A ostatnio, to w większości sam bełkot( już nie chodzi o jednostki). Trzeba więcej czasu poświęcić na odczytanie i zrozumienie tego co Autor pisał, niż na rozwiązanie problemu.

W tym samym mniej więcej okresie dostawałem SMSy od brygadzisty o treści: " przyjedziesz?, BMSZ."

• #53 10 Sie 2018 14:42
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

arturavs napisał:
    Elektroda.pl jest forum technicznym, i tu musi być wszystko dobrze opisane( jednostki. sposoby pomiaru itd.).
    I na tym dyskusja powinna się moim zdaniem zakończyć. Zawsze powtarzam w takich wypadkach, że technika nie znosi "bylejakości" - i nie ważne, czy dotyczy to mechaniki czy (tym bardziej) elektroniki.

• #54 10 Sie 2018 16:11
    LeDy
    Poziom 43  

Bee124 napisał:
    Troche to dziwne jak na kraj z ktorego wyjechalo kilka mln.emigrantow.

A tak trudno napisać, że mimo korzeni jestem już któregoś pokolenia i nie bardzo mi język polski znany i nie będzie problemu. Po co pisać, że Kozia Wólka zamieszkanie jak i pisownia " kozia"?
    W tych niektórych krajach to płeć jest zakazana . Masz być homo nie wiadomo i masz mieć większe prawa niż normalny.
    Na szczęście u nas jeszcze jest normalnie i nikt nikogo nie prześladuje za pisownię jak nie jest Polakiem. Jak jest Polakiem to powinien mieć ambicję aby język ojczysty poznawać i uczyć się i może to robić dzięki elektrodzie np.. i nie być oburzony, że od niego wymagają.

• #55 10 Sie 2018 19:43
    Art.B
    Specjalista Automatyk

yogi009 napisał:
    Sugerowanie, że coś takiego chcielibyśmy tu wprowadzać jest tak samo oparte na prawdzie, jak donosy na własny kraj tracących wpływy opasłych polityków w coraz bardziej islamskiej Brukseli.
    "Prawdziwny" Polak się znalazł. Żenada. Rozróżnijmy na wstępie różnicę pomiędzy problemami z poprawną pisownią obcokrajowców oraz rodaków mieszkających za granicą, dla których język polski jest obecnie drugim językiem, od niechlujnego bełkotu rodowitych tubylców. Akurat ci ostatni przodują w kaleczeniu języka. Jakkolwiek sam przykładam uwagę do poprawności stylistycznej swoich wypowiedzi, to mniej razi mnie "ponglisz" niż nielogiczny bełkot nieokraszony znakami przestankowymi.

W tym dziale obowiązuje tylko jedna zasada - netykieta.
    Proszę jej nie łamać.

• #56 10 Sie 2018 20:50
    arko100
    Admin grupy RTV

Koledzy! Odbiegliście od tematu. Usunąłem zbędne posty.
    Przypomnę zasady działu (a nie jest ich dużo): https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3419528.html

Witam!
    Dział "Po godzinach" powstał w celu umożliwienia Wam luźniejszych rozmów o tym co się dzieje w branży RTV i nie tylko.
    Możecie tu zaprezentować swoje osiągnięcia, zaprezentować swoje hobby, podzielić się swoimi spostrzeżeniami, przemyśleniami.
    Można tu też zakładać tematy, które nie mieszczą się w poszczególnych kategoriach, jak np pytania dotyczące narzędzi, organizacji pracy, uprawnień.
    Tu jest też miejsce na zakładanie tematów jak naprawiać lub jak nie naprawiać, ciekawe rozwiązania i metody napraw.
    Czyli dział o wszystkim.

W dziale obowiązuje tylko: netykieta i unikanie rozmów o polityce. Czyli dział dla relaksu ;) .

• #57 13 Sie 2018 09:40
    Bee124
    Poziom 5  

Ktore okreslenie waszym zdaniem bardzeiej pasuje do opisania tego zajwiska i mialoby wieksze szanse przejsc do j.polskiego ?
    Angielskie to The Grammar Police,czy moze to Grammar Nazis
    A moze juz jakies funkcjonuje ? :D

Koledze na jakiś czas podziękujemy za udział w temacie.
    Jak się nauczy czytać ze zrozumieniem, zapraszamy ponownie.
    3.1.14. Nie wysyłaj wiadomości nie związanych z tematem.

• #58 13 Sie 2018 10:14
    mirex
    Poziom 43  

Bee124 napisał:
    A moze juz jakies funkcjonuje ? :D

Tak.
    Na przykład "słoma z butów wystaje", "człowiek ze wsi wyjdzie, ale wieś z człowieka nigdy" i znalazłoby się jeszcze parę.
    Nie podpieraj się "Montym", bo na podstawie tego co piszesz, to nie twój poziom.
    A jeśli coś rozumiesz z tego, a wpadłeś tu sobie prowokacje lub propagandy uprawiać, to tym gorzej dla ciebie.

To forum od zawsze było dostępne dla wszystkich, w tym obcokrajowców posługujących się nawet swobodnym tłumaczeniem polskich wyrazów, pisanym tak, jak oni to słyszą. I te osoby mają się tu dobrze, coś wnoszą w to forum, są cenione.
    Jeśli natomiast nie potrafisz zrozumieć, że język ojczysty należy szanować i dbać o niego, to już twój problem.
    Pewno nawet nie masz pojęcia, że w polskim prawie jest na to nawet stosowna ustawa. Ale pomińmy ją, bo nie o prawo tu chodzi, ale szacunek.

-----------
    Wybacz Admin, ale nie mogłem się powstrzymać. I tak długo milczałem.
    No i bardzo się starałem, żeby było kulturalnie, choć najchętniej użyłbym innego języka. ;)

• #59 13 Sie 2018 14:29
    arturavs
    Poziom 38  

arko100 napisał:
    W dziale obowiązuje tylko: netykieta i unikanie rozmów o polityce. Czyli dział dla relaksu ;) .

A sprawy religijne?

• #60 13 Sie 2018 14:50
    Bee124
    Poziom 5  

Skoro Dysortografia to choroba to jak nazwac napietnowanie osob ktore moga byc np. chore ?
    "Sloma z butow wychodzi" jakos mi nie pasuje bo w koncu nie wszyscy chorzy pochodza ze wsi
    Domyslam sie ze administratorzy raczej nie maja dostepu do informacji o zdrowiu "userow".

3.1.14. Nie wysyłaj wiadomości nie związanych z tematem lub w złym dziale forum.