Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dlaczego warto dbać o pisownię

arko100 08 Aug 2018 18:17 8805 166
 • #1
  arko100
  Admin of RTV group
  Witam wszystkich!

  Wiele razy czytałem "to nie jest forum polonistyczne", "przecież napisałem zrozumiale". W zasazdie tak, elekrtoda jest forum technicznym i najbazrdiej dbamy o jendostki i właciśwe nazewnictwo.
  W zasazdie, więszkość postów nasipanych w nieładzie jesteśmy w stanie odcztyać porpawnie. Pobodno wudłeg niótkerych badań, nie ma znezcania kolonjeść liter przy zapisie słowa. Ważne, żeby piewrsza i ostatnia litera były na swoim miejscu. Większość z Was zapewne nie zauważyła, że już od drugiego zdania w niektórych słowach zamieniłem litery.
  Mało tego, jesteśmy w stanie odczytać: N4 P0CZ4TKU J35T C1ĘŻK0, 4L3 Z4L3DW13 P0 K1LKU 5Ł0W4CH N45Z MÓZG J35T W 5T4N1E 0DCZYT4Ć T0 ZD4N13.  Więc po co to całe zamieszanie?
  Przede wszystkim, posty napisane poprawnie ułatwiają wzajemne zrozumienie się i okazują szacunek innym użytkownikom.
  Poprawna pisownia daje też szansę na prawidłowe zindeksowanie i wyszukanie takiego tematu przez wyszukiwarkę.
  Jest jeszcze jedna kwestia. Żyjemy w czasach globalizacji. Przybywa nam obcokrajowców na forum i translatory słabo sobie radzą ze slangiem (szczególnie technicznym).
  Sami nieraz korzystacie z for zagranicznych i drażni Was, gdy nie możecie czegoś zrozumieć. Spróbujcie powyższy tekst wrzucić do translatora ;) .
  Więc szanujmy siebie nawzajem i dbajmy o nasz język.
  Chyba, że zamierzamy wrócić do pisma obrazkowego (może emotki? ;) ) ...
  Pozdrawiam
  arko100


  Wersja bez błędów:

  Wiele razy czytałem "to nie jest forum polonistyczne", "przecież napisałem zrozumiale". W zasadzie tak, elektroda jest forum technicznym i najbardziej dbamy o jednostki i właściwe nazewnictwo.
  W zasadzie, większość postów napisanych w nieładzie jesteśmy w stanie odczytać poprawnie. Według niektórych badań, nie ma znaczenia kolejność liter przy zapisie słowa. Ważne, żeby pierwsza i ostatnia litera były na swoim miejscu. Większość z Was zapewne nie zauważyła, że już od drugiego zdania w niektórych słowach zamieniłem litery.
  Mało tego, jesteśmy w stanie odczytać: Na początku jest ciężko, ale zaledwie po kilku słowach nasz mózg jest w stanie odczytać to zdanie.
 • #2
  GanCegall
  Level 38  
  14K N4JB4RD2IEJ P0P13R4M :-)
 • #3
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Nie czytam ANALfabetów.
  Ich strata.
 • #4
  zadam64
  Level 39  
  Witam. Proponuje posluchac naszej mlodziezy, jej pisowni anglopolskiej z uzyciem skrotow. Po co ortografia, gramatyka jezyka polskiego skoro mozna napisac SMSa nie uzywajac polskiej czcionki. Zasada, jak czytam tak pisze i nikt z tego nie robi problemu. Moim zdaniem razace bledy ortograficzne i gramatyczne uzyte w postach powinny eliminowac jakakolwiek pomoc w zapytaniu.
 • #5
  mirex
  Level 43  
  zadam64 wrote:
  Witam.Proponuje posluchac naszej mlodziezy,jej pisowni anglopolskiej z uzyciem skrotow.Po co ortografia,gramatyka jezyka polskiego skoro mozna napisac SMSa nie uzywajac polskiej czcionki.Zasada, jak czytam tak pisze i nikt z tego nie robi problemu.Moim zdaniem razace bledy ortograficzne i gramatyczne uzyte w postach powinny eliminowac jakakolwiek pomoc w zapytaniu.

  A tak rażące jak u ciebie, co powinny powodować?
 • #6
  arturdip
  Level 30  
  W zasadzie zadam64 to Sam piszesz nieładnie (to mało powiedziane).
 • #7
  GanCegall
  Level 38  
  zadam64 wrote:
  Proponuje posluchac naszej mlodziezy,jej pisowni anglopolskiej z uzyciem skrotow.Po co ortografia,gramatyka jezyka polskiego skoro mozna napisac SMSa nie uzywajac polskiej czcionki.Zasada, jak czytam tak pisze i nikt z tego nie robi problemu.

  Ale tu nie jest mowa o sms-ach, tam można wysłać co się chce, to jest forum, polskie forum, i w związku z tym musi być używany tenże język.
  Więc co za tym idzie, jeśli nie znasz tego języka to napisz SMS-a :-)
 • #8
  398216 Usunięty
  Level 43  
  zadam64 wrote:
  Moim zdaniem razace bledy ortograficzne i gramatyczne uzyte w postach powinny eliminowac jakakolwiek pomoc w zapytaniu.

  Po części tak właśnie (podświadomie) robię. Po prostu gdy czytam post rozpoczynający temat i po kilku wyrazach widzę rażący błąd - odechciewa mi się czytać dalej; a w związku z tym i odpisywać/pomagać. Czasem (gdy moim zdaniem temat ciekawy) próbuję zasugerować by Autor poprawił pisownie; niestety, bardzo często - albo z całą premedytacją olewa tę prośbę, albo udaje że nie wie jak.
  Pomijam już fakt, że nadal w regulaminie forum widnieje punkt 3.1.13. (Publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.)
 • #9
  GanCegall
  Level 38  
  398216 Usunięty wrote:
  gdy czytam post rozpoczynający temat i po kilku wyrazach widzę rażący błąd - odechciewa mi się czytać dalej; a w związku z tym i odpisywać/pomagać.

  Witam w klubie :-) a dlaczego się odechciewa?
 • #10
  Ricoh_220

  Level 37  
  Całkowicie popieram czasem ludzie piszą takim szyfrem że nie do końca wiadomo o co chodzi.
  Nie twierdzę iż nie zdarzają mi się literówki ale staram się tego unikać.Jeśli ludzie nie potrafią pisać a na ekranie widzą podkreślenia czerwone to lepiej nie ruszać prądu. My wybaczymy on nie.
 • #11
  398216 Usunięty
  Level 43  
  GanCegall wrote:
  a dlaczego się odechciewa?
  Odechciewa mi się, bo szkoda mi życia na zrozumienie i domyślenie się co też POETA miał na myśli klikając w klawiaturę. Niewiele mi go już zostało, więc każdej minuty szkoda...
  Ricoh_220 wrote:
  zdarzają mi się literówki
  Nie myli się tylko ten, co nic nie robi. Literówka to jednak co innego niż np. brak przecinków i zdanie na dziesięć linijek pisane ciurkiem. Weź tu się domyśl jak miało ono brzmieć bez chociażby kropki, przecinka, czy wielkiej literki na początku?
  Ricoh_220 wrote:
  Jeśli ludzie nie potrafią pisać a na ekranie widzą podkreślenia czerwone to lepiej nie ruszać prądu.
  I sprzętu również... Przykład: 4 strona tematu, Autor w pierwszych postach został poproszony by poprawił pisownię - niby coś się teraz stara, ale co z tego skoro ewidentnie widać po tym co pisze, że nie ma zielonego pojęcia nawet o posługiwaniu się miernikiem uniwersalnym, czy logicznym myśleniu? Wynika więc z tego, że związek pomiędzy pisownią a umiejętnościami jest...
 • #13
  Szyszkownik Kilkujadek
  Level 37  
  zadam64 wrote:
  Witam.Proponuje posluchac naszej mlodziezy,jej pisowni anglopolskiej z uzyciem skrotow.Po co ortografia,gramatyka jezyka polskiego skoro mozna napisac SMSa nie uzywajac polskiej czcionki.Zasada, jak czytam tak pisze i nikt z tego nie robi problemu.Moim zdaniem razace bledy ortograficzne i gramatyczne uzyte w postach powinny eliminowac jakakolwiek pomoc w zapytaniu.

  Przyganiał kocioł garnkowi, a sam smoli.
 • #14
  LeDy
  Level 43  
  Temat powinien być tak długo blokowany, aż autor poprawi błędy i pisownię.
  Ja dzięki elektrodzie nauczyłem się poprawnie pisać (w miarę D). Mimo, że to forum techniczne - to trzeba wymagać poprawnej pisowni choćby po to, aby była ona lepsza i aby nie trzeba było się wstydzić, jak choćby poprzedni prezydent. D D
 • #15
  siewcu
  Level 34  
  Uważam, że brak polskich znaków jest jeszcze do przeżycia, o ile reszta jest napisana poprawnie.
  Dużo bardziej irytujące są dla mnie spacje przed znakami interpunkcyjnymi, kropki po emotikonach i tego typu rzeczy. Nowa moda w piśmie. Mimo wszystko jednak dużo ludzi dba o to, jak są napisane ich posty, a przynajmniej tak to wygląda. A dlaczego warto dbać? Bo tak ;)
 • #16
  arturdip
  Level 30  
  Ja nie za bardzo widzę dlaczego należałoby znosić złą pisownię. Przecież każdy komputer i telefon podpowiada jak ma dany wyraz wyglądać. A więc to już w czym problem? Chyba w tym iż po prostu nie wiemy jak napisać lub poprawić dany błąd. A to już zahacza o wtórny analfabetyzm.
 • #17
  mirex
  Level 43  
  arturdip wrote:
  Ja nie za bardzo widzę dlaczego należałoby znosić złą pisownię.Przecież każdy komputer i telefon podpowiada jak ma dany wyraz wyglądać.A więcA to już w czym problem?Chyba w tym iż po prostu nie wiemy jak napisać lub poprawić dany błąd.A to już zahacza o wtórny analfabetyzm.

  Twój wpis też zahacza.
  Ja z kolei nie rozumiem, dlaczego tacy jak ty się wypowiadają o zasadach pisowni. ;)
  I w dodatku nie widzą żadnego problemu technicznego.

  Może dlatego, że po prostu nie mają żadnego pojęcia o podstawach? Tylko "pismo obrazkowe" w głowach zostaje:
  arturdip wrote:
  Przecież każdy komputer i telefon podpowiada jak ma dany wyraz wyglądać


  ----------
  Powiększenie i pogrubienie specjalnie przeze mnie, proszę wybaczyć ingerencję w cytat.
  W swoim tekście popełniłeś kolego, patrząc szybko, 8 błędów.
 • #19
  pawlik118
  Level 30  
  Obraża mnie osobiście gdy ktoś nie dba o pisownię. W myśl powiedzenie "Z kim się zadajesz, takim się stajesz". Wtórny analfabetyzm jest już faktem, wielu z nas nie używa też pisma pisanego na co dzień. Musimy nawzajem dbać o nasz język, aby nie stać się analfabetami. Właśnie dlatego należy napiętnować błędy i niechlujstwo językowe.
  Oczywiście nie bez przesady. Brak ą czy ę, gdy wynika z pośpiechu jest dopuszczalny, ale rażące błędy ortograficzne jak np. sforzeń wachacza" jest już nie do zaakceptowania. Pisząc cokolwiek, należy zawsze pamiętać, że ktoś to potem będzie musiał czytać.
 • #20
  yogi009
  Level 43  
  Moim zdaniem dbałość o poprawną pisownię jest uzupełnieniem dbałości o dobrą składnię i jasność wypowiedzi. I chyba nie ma człowieka, któremu nie czyta się lżej zdań, przekonujących nawet na poziomie podświadomym, że w myśleniu jest wielka siła. Piszmy po polsku! Nie ma co kombinować i zwalać własnych błędów (i niedbałości) na telefony komórkowe i anglojęzyczny slang. To jest polskie forum i taki powinien być język.
 • #21
  LeDy
  Level 43  
  pawlik118 wrote:
  Obraża mnie osobiście gdy ktoś nie dba o pisownię..
  Musimy nawzajem dbać o nasz język, aby nie stać się analfabetami.

  Bez przesady. Co to kogo obchodzi na co jesteś wrażliwy i co cię obraża?
  Jak taki wrażliwy to tu nie zaglądaj.
  Ja staram się pisać poprawnie dla siebie a nie dla ciebie.
  się tak jest poprawnie a taki wrażliwy?
 • #22
  rafbid
  Level 33  
  arko100 wrote:
   Dlaczego warto dbać o pisownię
  Polacy walczyli ginęli za wolność ziemię ojczystą i język.
 • #23
  yogi009
  Level 43  
  LeDy wrote:
  Bez przesady. Co to kogo obchodzi na co jesteś wrażliwy i co cię obraża?


  Kolego, średnio mnie przekonuje Twoje podejście do innych. Chyba nie oddał bym Ci niczego do popilnowania.
 • #25
  mirex
  Level 43  
  Jeszcze bardziej nagminne pisanie 20Ω, 100µF (o ile w ogóle to µ wystąpi), 10V, 20mA, 1kVh.
  A także 2.5A zamiast 2,5 A.
  Przyznam, mea culpa, że odkąd zacząłem bywać w internetach, sam bardzo często wartości ułamkowe zapisuję z kropką, a nie przecinkiem. ;)
 • #27
  AdamFilipek
  Level 20  
  Quote:
  No i co Ci nie pasuje w omach i mikrofaradach?


  Zajrzyj tutaj: Link
 • #28
  GanCegall
  Level 38  
  AdamFilipek wrote:
  Zajrzyj tutaj: Link

  I to obowiązuje od 2003 r.?? Teraz to już nie wiem czy postawić kropkę, ptaszka, czy daszka :-)
 • #30
  398216 Usunięty
  Level 43  
  mirex wrote:
  pisanie 20Ω, 100µF (o ile w ogóle to µ wystąpi)
  Często odpisując na czyjś post korzystam z okienka pod tematem. Nie ma tam możliwości wstawienia znaku "mikro" a znacznie szybciej (co nie znaczy, że niezrozumiale) używam więc uF. Nigdy nie miałem żadnych problemów z poprawnym odczytaniem wartości pojemności w postach innych Użytkowników, więc uważam, że akurat ten brak ogonka nie jest takim problemem.
  Z całą powagą potwierdzam natomiast wypowiedź Kolegi siewcu (15 post) - bardzo często brak postawionej w odpowiednim miejscu zdania przecinka, czy oddzielenie kolejnego kropką całkowicie zmienia sens wypowiedzi, lub robi taki bałagan w wypowiedzi, że naprawdę trudno się zorientować o co chodzi.
  Każdy post przed (a czasem i po) wysłaniem staram się czytać jeszcze raz; by uniknąć błędów w swoich postach. Mimo wszystko jednak trafia się czasem że zamiast że lub też "u gory" zamiast "u góry". Niestety - z tego co zauważyłem - jest to związane z tym, ze staram się pisać szybko i czasem po prostu nie udaje mi się trafić (i odpowiednio długo przytrzymać) w Alt. A i często funkcja "pisownia" tego nie wychwytuje.
  Ale - czy oznacza to, ze jest to dozwolone (bo skoro ja tak piszę to i błędy innych mi nie przeszkadzają)? NIE. Zawsze gdy dostanę uwagę, że coś napisałem nie tak, staram się poprawiać, a za każde zwrócenie uwagi zawsze dziękuję.
  Pozwala mi to pilnować się bardziej i uważam, że nie ma w tym problemu takiego, jak niektórzy Użytkownicy, którzy (mimo zwracania uwagi) nadal "sieją bykami na prawo i lewo" mając w ten sposób innych w d... głębokim poważaniu.