Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dlaczego warto dbać o pisownię

arko100 08 Sie 2018 18:17 5985 147
 • #1
  arko100
  Admin grupy RTV
  Witam wszystkich!

  Wiele razy czytałem "to nie jest forum polonistyczne", "przecież napisałem zrozumiale". W zasazdie tak, elekrtoda jest forum technicznym i najbazrdiej dbamy o jendostki i właciśwe nazewnictwo.
  W zasazdie, więszkość postów nasipanych w nieładzie jesteśmy w stanie odcztyać porpawnie. Pobodno wudłeg niótkerych badań, nie ma znezcania kolonjeść liter przy zapisie słowa. Ważne, żeby piewrsza i ostatnia litera były na swoim miejscu. Większość z Was zapewne nie zauważyła, że już od drugiego zdania w niektórych słowach zamieniłem litery.
  Mało tego, jesteśmy w stanie odczytać: N4 P0CZ4TKU J35T C1ĘŻK0, 4L3 Z4L3DW13 P0 K1LKU 5Ł0W4CH N45Z MÓZG J35T W 5T4N1E 0DCZYT4Ć T0 ZD4N13.

  Więc po co to całe zamieszanie?
  Przede wszystkim, posty napisane poprawnie ułatwiają wzajemne zrozumienie się i okazują szacunek innym użytkownikom.
  Poprawna pisownia daje też szansę na prawidłowe zindeksowanie i wyszukanie takiego tematu przez wyszukiwarkę.
  Jest jeszcze jedna kwestia. Żyjemy w czasach globalizacji. Przybywa nam obcokrajowców na forum i translatory słabo sobie radzą ze slangiem (szczególnie technicznym).
  Sami nieraz korzystacie z for zagranicznych i drażni Was, gdy nie możecie czegoś zrozumieć. Spróbujcie powyższy tekst wrzucić do translatora ;) .
  Więc szanujmy siebie nawzajem i dbajmy o nasz język.
  Chyba, że zamierzamy wrócić do pisma obrazkowego (może emotki? ;) ) ...
  Pozdrawiam
  arko100


  Wersja bez błędów:

  Wiele razy czytałem "to nie jest forum polonistyczne", "przecież napisałem zrozumiale". W zasadzie tak, elektroda jest forum technicznym i najbardziej dbamy o jednostki i właściwe nazewnictwo.
  W zasadzie, większość postów napisanych w nieładzie jesteśmy w stanie odczytać poprawnie. Według niektórych badań, nie ma znaczenia kolejność liter przy zapisie słowa. Ważne, żeby pierwsza i ostatnia litera były na swoim miejscu. Większość z Was zapewne nie zauważyła, że już od drugiego zdania w niektórych słowach zamieniłem litery.
  Mało tego, jesteśmy w stanie odczytać: Na początku jest ciężko, ale zaledwie po kilku słowach nasz mózg jest w stanie odczytać to zdanie.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • #2
  GanCegall
  Poziom 34  
  14K N4JB4RD2IEJ P0P13R4M :-)
 • #3
  SP5IT
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Nie czytam ANALfabetów.
  Ich strata.
 • #4
  zadam64
  Poziom 34  
  Witam. Proponuje posluchac naszej mlodziezy, jej pisowni anglopolskiej z uzyciem skrotow. Po co ortografia, gramatyka jezyka polskiego skoro mozna napisac SMSa nie uzywajac polskiej czcionki. Zasada, jak czytam tak pisze i nikt z tego nie robi problemu. Moim zdaniem razace bledy ortograficzne i gramatyczne uzyte w postach powinny eliminowac jakakolwiek pomoc w zapytaniu.
 • #5
  mirex
  Poziom 43  
  zadam64 napisał:
  Witam.Proponuje posluchac naszej mlodziezy,jej pisowni anglopolskiej z uzyciem skrotow.Po co ortografia,gramatyka jezyka polskiego skoro mozna napisac SMSa nie uzywajac polskiej czcionki.Zasada, jak czytam tak pisze i nikt z tego nie robi problemu.Moim zdaniem razace bledy ortograficzne i gramatyczne uzyte w postach powinny eliminowac jakakolwiek pomoc w zapytaniu.

  A tak rażące jak u ciebie, co powinny powodować?

  Moderowany przez Mirek Z.:

  Ktoś już ten post poprawił. Ale treść w w cytacie widać, więc pytanie jak najbardziej zasadne...

 • #6
  arturdip
  Poziom 27  
  W zasadzie zadam64 to Sam piszesz nieładnie (to mało powiedziane).
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • #7
  GanCegall
  Poziom 34  
  zadam64 napisał:
  Proponuje posluchac naszej mlodziezy,jej pisowni anglopolskiej z uzyciem skrotow.Po co ortografia,gramatyka jezyka polskiego skoro mozna napisac SMSa nie uzywajac polskiej czcionki.Zasada, jak czytam tak pisze i nikt z tego nie robi problemu.

  Ale tu nie jest mowa o sms-ach, tam można wysłać co się chce, to jest forum, polskie forum, i w związku z tym musi być używany tenże język.
  Więc co za tym idzie, jeśli nie znasz tego języka to napisz SMS-a :-)
 • #8
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  zadam64 napisał:
  Moim zdaniem razace bledy ortograficzne i gramatyczne uzyte w postach powinny eliminowac jakakolwiek pomoc w zapytaniu.

  Po części tak właśnie (podświadomie) robię. Po prostu gdy czytam post rozpoczynający temat i po kilku wyrazach widzę rażący błąd - odechciewa mi się czytać dalej; a w związku z tym i odpisywać/pomagać. Czasem (gdy moim zdaniem temat ciekawy) próbuję zasugerować by Autor poprawił pisownie; niestety, bardzo często - albo z całą premedytacją olewa tę prośbę, albo udaje że nie wie jak.
  Pomijam już fakt, że nadal w regulaminie forum widnieje punkt 3.1.13. (Publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.)
 • #9
  GanCegall
  Poziom 34  
  398216 Usunięty napisał:
  gdy czytam post rozpoczynający temat i po kilku wyrazach widzę rażący błąd - odechciewa mi się czytać dalej; a w związku z tym i odpisywać/pomagać.

  Witam w klubie :-) a dlaczego się odechciewa?
 • #10
  Ricoh_220

  Poziom 36  
  Całkowicie popieram czasem ludzie piszą takim szyfrem że nie do końca wiadomo o co chodzi.
  Nie twierdzę iż nie zdarzają mi się literówki ale staram się tego unikać.Jeśli ludzie nie potrafią pisać a na ekranie widzą podkreślenia czerwone to lepiej nie ruszać prądu. My wybaczymy on nie.
 • #11
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  GanCegall napisał:
  a dlaczego się odechciewa?
  Odechciewa mi się, bo szkoda mi życia na zrozumienie i domyślenie się co też POETA miał na myśli klikając w klawiaturę. Niewiele mi go już zostało, więc każdej minuty szkoda...
  Ricoh_220 napisał:
  zdarzają mi się literówki
  Nie myli się tylko ten, co nic nie robi. Literówka to jednak co innego niż np. brak przecinków i zdanie na dziesięć linijek pisane ciurkiem. Weź tu się domyśl jak miało ono brzmieć bez chociażby kropki, przecinka, czy wielkiej literki na początku?
  Ricoh_220 napisał:
  Jeśli ludzie nie potrafią pisać a na ekranie widzą podkreślenia czerwone to lepiej nie ruszać prądu.
  I sprzętu również... Przykład: 4 strona tematu, Autor w pierwszych postach został poproszony by poprawił pisownię - niby coś się teraz stara, ale co z tego skoro ewidentnie widać po tym co pisze, że nie ma zielonego pojęcia nawet o posługiwaniu się miernikiem uniwersalnym, czy logicznym myśleniu? Wynika więc z tego, że związek pomiędzy pisownią a umiejętnościami jest...
 • #13
  Szyszkownik Kilkujadek
  Poziom 35  
  zadam64 napisał:
  Witam.Proponuje posluchac naszej mlodziezy,jej pisowni anglopolskiej z uzyciem skrotow.Po co ortografia,gramatyka jezyka polskiego skoro mozna napisac SMSa nie uzywajac polskiej czcionki.Zasada, jak czytam tak pisze i nikt z tego nie robi problemu.Moim zdaniem razace bledy ortograficzne i gramatyczne uzyte w postach powinny eliminowac jakakolwiek pomoc w zapytaniu.

  Przyganiał kocioł garnkowi, a sam smoli.
 • #14
  LeDy
  Poziom 43  
  Temat powinien być tak długo blokowany, aż autor poprawi błędy i pisownię.
  Ja dzięki elektrodzie nauczyłem się poprawnie pisać (w miarę D). Mimo, że to forum techniczne - to trzeba wymagać poprawnej pisowni choćby po to, aby była ona lepsza i aby nie trzeba było się wstydzić, jak choćby poprzedni prezydent. D D
 • #15
  siewcu
  Poziom 34  
  Uważam, że brak polskich znaków jest jeszcze do przeżycia, o ile reszta jest napisana poprawnie.
  Dużo bardziej irytujące są dla mnie spacje przed znakami interpunkcyjnymi, kropki po emotikonach i tego typu rzeczy. Nowa moda w piśmie. Mimo wszystko jednak dużo ludzi dba o to, jak są napisane ich posty, a przynajmniej tak to wygląda. A dlaczego warto dbać? Bo tak ;)
 • #16
  arturdip
  Poziom 27  
  Ja nie za bardzo widzę dlaczego należałoby znosić złą pisownię. Przecież każdy komputer i telefon podpowiada jak ma dany wyraz wyglądać. A więc to już w czym problem? Chyba w tym iż po prostu nie wiemy jak napisać lub poprawić dany błąd. A to już zahacza o wtórny analfabetyzm.
 • #17
  mirex
  Poziom 43  
  arturdip napisał:
  Ja nie za bardzo widzę dlaczego należałoby znosić złą pisownię.Przecież każdy komputer i telefon podpowiada jak ma dany wyraz wyglądać.A więcA to już w czym problem?Chyba w tym iż po prostu nie wiemy jak napisać lub poprawić dany błąd.A to już zahacza o wtórny analfabetyzm.

  Twój wpis też zahacza.
  Ja z kolei nie rozumiem, dlaczego tacy jak ty się wypowiadają o zasadach pisowni. ;)
  I w dodatku nie widzą żadnego problemu technicznego.

  Może dlatego, że po prostu nie mają żadnego pojęcia o podstawach? Tylko "pismo obrazkowe" w głowach zostaje:
  arturdip napisał:
  Przecież każdy komputer i telefon podpowiada jak ma dany wyraz wyglądać


  ----------
  Powiększenie i pogrubienie specjalnie przeze mnie, proszę wybaczyć ingerencję w cytat.
  W swoim tekście popełniłeś kolego, patrząc szybko, 8 błędów.
 • #18
  Bieda z nędzą
  Poziom 33  
  Jestem za, a nawet przeciw.  Moderowany przez T5:

  I cóż ta światła wiadomość wnosi do dyskusji :D

 • #19
  pawlik118
  Poziom 26  
  Obraża mnie osobiście gdy ktoś nie dba o pisownię. W myśl powiedzenie "Z kim się zadajesz, takim się stajesz". Wtórny analfabetyzm jest już faktem, wielu z nas nie używa też pisma pisanego na co dzień. Musimy nawzajem dbać o nasz język, aby nie stać się analfabetami. Właśnie dlatego należy napiętnować błędy i niechlujstwo językowe.
  Oczywiście nie bez przesady. Brak ą czy ę, gdy wynika z pośpiechu jest dopuszczalny, ale rażące błędy ortograficzne jak np. sforzeń wachacza" jest już nie do zaakceptowania. Pisząc cokolwiek, należy zawsze pamiętać, że ktoś to potem będzie musiał czytać.
 • #20
  yogi009
  Poziom 42  
  Moim zdaniem dbałość o poprawną pisownię jest uzupełnieniem dbałości o dobrą składnię i jasność wypowiedzi. I chyba nie ma człowieka, któremu nie czyta się lżej zdań, przekonujących nawet na poziomie podświadomym, że w myśleniu jest wielka siła. Piszmy po polsku! Nie ma co kombinować i zwalać własnych błędów (i niedbałości) na telefony komórkowe i anglojęzyczny slang. To jest polskie forum i taki powinien być język.
 • #21
  LeDy
  Poziom 43  
  pawlik118 napisał:
  Obraża mnie osobiście gdy ktoś nie dba o pisownię..
  Musimy nawzajem dbać o nasz język, aby nie stać się analfabetami.

  Bez przesady. Co to kogo obchodzi na co jesteś wrażliwy i co cię obraża?
  Jak taki wrażliwy to tu nie zaglądaj.
  Ja staram się pisać poprawnie dla siebie a nie dla ciebie.
  się tak jest poprawnie a taki wrażliwy?
 • #22
  rafbid
  Poziom 32  
  arko100 napisał:
   Dlaczego warto dbać o pisownię
  Polacy walczyli ginęli za wolność ziemię ojczystą i język.
 • #23
  yogi009
  Poziom 42  
  LeDy napisał:
  Bez przesady. Co to kogo obchodzi na co jesteś wrażliwy i co cię obraża?


  Kolego, średnio mnie przekonuje Twoje podejście do innych. Chyba nie oddał bym Ci niczego do popilnowania.
 • #25
  mirex
  Poziom 43  
  Jeszcze bardziej nagminne pisanie 20Ω, 100µF (o ile w ogóle to µ wystąpi), 10V, 20mA, 1kVh.
  A także 2.5A zamiast 2,5 A.
  Przyznam, mea culpa, że odkąd zacząłem bywać w internetach, sam bardzo często wartości ułamkowe zapisuję z kropką, a nie przecinkiem. ;)
 • #26
  yogi009
  Poziom 42  
 • #27
  AdamFilipek
  Poziom 19  
  Cytat:
  No i co Ci nie pasuje w omach i mikrofaradach?


  Zajrzyj tutaj: Link
 • #28
  GanCegall
  Poziom 34  
  AdamFilipek napisał:
  Zajrzyj tutaj: Link

  I to obowiązuje od 2003 r.?? Teraz to już nie wiem czy postawić kropkę, ptaszka, czy daszka :-)
 • #29
  yogi009
  Poziom 42  
 • #30
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  mirex napisał:
  pisanie 20Ω, 100µF (o ile w ogóle to µ wystąpi)
  Często odpisując na czyjś post korzystam z okienka pod tematem. Nie ma tam możliwości wstawienia znaku "mikro" a znacznie szybciej (co nie znaczy, że niezrozumiale) używam więc uF. Nigdy nie miałem żadnych problemów z poprawnym odczytaniem wartości pojemności w postach innych Użytkowników, więc uważam, że akurat ten brak ogonka nie jest takim problemem.
  Z całą powagą potwierdzam natomiast wypowiedź Kolegi siewcu (15 post) - bardzo często brak postawionej w odpowiednim miejscu zdania przecinka, czy oddzielenie kolejnego kropką całkowicie zmienia sens wypowiedzi, lub robi taki bałagan w wypowiedzi, że naprawdę trudno się zorientować o co chodzi.
  Każdy post przed (a czasem i po) wysłaniem staram się czytać jeszcze raz; by uniknąć błędów w swoich postach. Mimo wszystko jednak trafia się czasem że zamiast że lub też "u gory" zamiast "u góry". Niestety - z tego co zauważyłem - jest to związane z tym, ze staram się pisać szybko i czasem po prostu nie udaje mi się trafić (i odpowiednio długo przytrzymać) w Alt. A i często funkcja "pisownia" tego nie wychwytuje.
  Ale - czy oznacza to, ze jest to dozwolone (bo skoro ja tak piszę to i błędy innych mi nie przeszkadzają)? NIE. Zawsze gdy dostanę uwagę, że coś napisałem nie tak, staram się poprawiać, a za każde zwrócenie uwagi zawsze dziękuję.
  Pozwala mi to pilnować się bardziej i uważam, że nie ma w tym problemu takiego, jak niektórzy Użytkownicy, którzy (mimo zwracania uwagi) nadal "sieją bykami na prawo i lewo" mając w ten sposób innych w d... głębokim poważaniu.