Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch WAN2427SPL/01 - nie włącza się, brak reakcji sterownika

08 Sie 2018 19:41 1083 7
  • Poziom 19  
    Witam.

W dniu wczorajszym popsuła się mi pralka Bosch WAN2427SPL/01, dokładny model/symbol:

Ogólnie problemy zaczęły się od zapchanego węża odpływowego. Wąż oczywiście wyczyściłem, pralkę poskładałem i uruchomiona została na krótkim programie 15min. Pod koniec programu dało się w pralce słyszeć trzask, program się zatrzymał, a z pralki wyczuwalna była woń spalenizny. Po odłączeniu od zasilania (w sensie wypięcia z gniazdka) oględzinach i ponownym podłączeniu już się nie włączyła (w takim sensie, że nawet wyświetlacz się nie zaświecił). No to dzisiaj rozebrałem ją na kawałki, wszystko wygląda OK poza jednym szczegółem na płycie sterownika:
    Bosch WAN2427SPL/01 - nie włącza się, brak reakcji sterownika Bosch WAN2427SPL/01 - nie włącza się, brak reakcji sterownika
    Powiększenie podejrzanego elementu (rezystora?):

Podejrzewam, że przy czyszczeniu węża wpadała tam kropelka wody, ale to tylko podejrzenie bo objawów zalania nie widać, zarówno na płycie jak i obudowie. Oczywiście po wlutowywaniu jest na nim ewidentna przerwa, więc jest spalony, poza tym nie widać żadnych uszkodzeń, diody OK, tranzystory OK, mostek prostowniczy OK. Problem polega na tym, że nie wiem jaką wartość owy komponent (rezystor?) ma, czy ktoś jest mi w stanie podpowiedzieć jak to ustalić, ew. ma możliwość to sprawdzić?

Dodatkowo pytanie bonusowe, czy spalenie takowego rezystora może spowodować taką reakcję (lub brak reakcji na zasilanie)?
  • Poziom 19  
    Ogólnie zwarć nie ma, ale czy jest w 100% sprawny to nie mam pewności
    Numeru układu dziś się nie doszukałem bo układ jest pokryty pastą termo przewodzącą, temat na dzień kolejny, na razie usiłuję znaleźć wartość rezystora, bo ten jest na pewno przepalony.
  • Pomocny post
    Moderator
    mr_grabarz napisał:
    na razie usiłuję znaleźć wartość rezystora, bo ten jest na pewno przepalony.
    Zatem proszę :D Bosch WAN2427SPL/01 - nie włącza się, brak reakcji sterownika
  • Poziom 35  
    mr_grabarz napisał:
    dało się w pralce słyszeć trzask, program się zatrzymał, a z pralki wyczuwalna była woń spalenizny

I to po spaleniu się, w sumie nieznacznym, jednego rezystora? Po drugiej stronie płyty wszystko OK?
  • Poziom 19  
    @TONI_2003
    100 dobrze widzę? Jeżeli 100 to znaczy 10Ω.
    alekt77 napisał:
    mr_grabarz napisał:
    dało się w pralce słyszeć trzask, program się zatrzymał, a z pralki wyczuwalna była woń spalenizny

I to po spaleniu się, w sumie nieznacznym, jednego rezystora? Po drugiej stronie płyty wszystko OK?
    Na drugiej strony płyty jest czysto, zero elementów i brak widocznych uszkodzeń. Podejrzewam, że rezystor to nie jedyny problem, ale jak na tej płycie nic nie widzę (chyba, że coś przeoczyłem), ale jak widać na zdjęciu wygląda wsio na OK. Miernikiem przeleciawszy też nie znalazłem żadnych zwarć... Jedyny podejrzany to jeszcze ten układ IS2401, dziś mam zamiar go doczyścić i poszukać jakiejś dokumentacji do niego...
    ----
    Edit:
    No to w IS2401 pozostaje wierzyć, że jest OK, na samym układzie nie ma kompletnie żadnych oznaczeń natomiast zwarć też nie ma. Pozostaje wlutować rezystor i zobaczyć co będzie.
  • Moderator
    mr_grabarz napisał:
    100 dobrze widzę? Jeżeli 100 to znaczy 10Ω.
    Tak, ale jeśli w przyszłości będziesz miał wątpliwości skorzystaj z tego udogodnienia :arrow:Link
    mr_grabarz napisał:
    na samym układzie nie ma kompletnie żadnych oznaczeń natomiast zwarć też nie ma.
    Oznaczenia jak chcesz znać to niestety trzeba go wylutować z PCB :D , a zatem pozostaje wierzyć w Twe pomiary...
  • Poziom 19  
    Nowo wstawiony rezystor również się przepalił, co ciekawe, z braku SMD-ka o odpowiedniej mocy (miałem tylko mniejsze) wstawiłem THT 0.25W
    I przepalony, czyli jak dla mnie gdzieś jest zwarcie, pozostaje szukać... Jakieś sugestie? Ma ktoś do tego schemat?

---
    edit
    mam pierwsze zwarcie
    na "nóżkach" kondensatora...