Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CB Radio bazowe, stacjonarne co kupić?

08 Aug 2018 22:27 3888 10
  • Level 12  
    Witam!
    Chciałbym złożyć jakiś zestaw bazowy CB
    Zasięg w jakim chciałbym, a bym był dobrze słyszalny to minimum 20 kilometrów.
    Miejsce montażu anteny to wieś pod łodzią około 5km od autostrady A1 i S8.

Co polecacie? Myślałem nad

CB radio ALAN 28 AM/FM

Antena CTE bazowa 5/8 fali z na 27MHz długość 6,0 m

ale nie jestem pewien czy to dobry zestaw

Pozdrawiam
    Kuba
  • TermopastyTermopasty
  • Helpful post
    Level 43  
    Witam. Ja miałem Alana 555 jak byś miał okazje gdzieś taki jeszcze kupić nadaje się idealnie.

• Level 19  
    Cześć
    W okresie ogólnego zauroczenia CB, jako bazowe miałem Granta, a w samochodzie ręczniak Midland. Antena bazowa to 7/8 na 4mb maszcie na dachu budynku. W samochodzie zamiennie magnesówka z prętem 80cm oraz Boston 1800. Z magnesówką zasięg był jakieś 25km, z Bostonem nie było problemu z łącznością Rzeszow - Sandomierz, czyli jakieś 70 km. Moim zdaniem w bazowej stacji najważniejsza jest antena, bo radia mają praktycznie bardzo zbliżone parametry. Bardzo ważne jest zestrojenie anten.
    Pozdrowienia
  • TermopastyTermopasty
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Pasmo CB zdechło. Na podstawowej 40 mało się dzieje, nawet furmani przesiedli się na janosika żeby nie słuchać bluzgów na 19.
    Poza małymi grupkami oldtimerów nie dzieje się nic.
    Poza pasmem CB ciągle są grupy pozdrawiające swoje bazy ale też nie ma szału.
    Odpal się Kuba na tym co napisałeś i sam zobacz co i jak. W razie co nie poniesiesz wielkiej straty finansowej.
    Nie daj się orżnąć przy zakupie tego 28, nie jest to warte więcej niż 200zł w idealnym stanie i z pudełkiem.
    M
  • Level 28  
    Jeśli masz pewność, że w Twojej okolicy coś się dzieje na CB radio poza kanałem 19stym (który wypierany jest przez Janosika) to antena jak najbardziej OK - 5/8 lambda to najbardziej optymalny typ anteny.
    Co do radia - ALAN 28 to już dziadziuś. Oczywiście są zwolennicy i przekonują się wszyscy na wzajem, że te stare radia są lepsze od współczesnych. Ogólnie dziś też produkuje się niezłe sztuki, a te z zeszłego wieku często gęsto są już bardzo zmęczone. Niejednokrotnie "podkręcane" z 4W do 6W (co i tak nic nie daje). Wiele urządzeń w tamtej epoce było "ULEPSZANYCH" przez domorosłych fachowców z lutownicą do rynien w dłoni.

Nie wiem jaki budżet możesz przeznaczyć - ale rzuć okiem na coś z SSB. Np Chińszczyznę (choć nie wiem, czy dziś coś poza Chinami się produkuje) Anytone AT 6666 lub CRT 9900. Moim zdaniem to bardzo ciekawe konstrukcje i dość dobrze oceniane.
    Z AM/FM też używam ANYTONE - ale model do mobila zwany ROAD BLUES. Pomimo, że posiadałem wspomniany przez Ciebie Alan28 oraz Alan 18, 87, President Lincoln, Superstar 360FM, Onwa MK2, Cobra 19, Cobra 75 WX, Dragon SY101 to jednak ten chińczyk bije je wszystkie na leb na szyję.
  • Level 34  
    Jap wrote:
    Co do radia - ALAN 28 to już dziadziuś. Oczywiście są zwolennicy i przekonują się wszyscy na wzajem, że te stare radia są lepsze od współczesnych. Ogólnie dziś też produkuje się niezłe sztuki, a te z zeszłego wieku często gęsto są już bardzo zmęczone.
    Uważaj Jap bo możesz się mocno zdziwić tym "zmęczeniem". Ostatnio odezwał się do mnie koleś, sprowadził z USA ok.30 kpl. Unidenów PRO 510XL z lat 90-tych Filipińczyków, i to NOWYCH W KARTONACH.I wszystkie oryginalne. Pisał, że ma rodzinę w Stanach i mają dojście do magazynów , te radia szły z wyprzedaży, pisał ze były ich całe palety. Nowe urządzenia, płacił za nie po 100zł od sztuki a tu sprzedawał po 200zł i szły jak woda. TIR-owcy brali to od ręki. Pisał, że niebawem sprawdza następną partię. Widziałem zdjęcia tych radyjek co miał, wyglądały na 100% oryginalne.
    Co do obecnego chłamu z Chin, w tym Anytone to ostatnio miałem przypadkiem do upchania K-PO 5000 DX( już sprzedane) tu jest moja oferta
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3481019.html

I powiem tak- niby OK ale jakoś na SSB w moim starym RCI2950 wskazówka na mierniku modulacji żywiej gibała, niż na tym K-PO. Poza tym za dużo ma niepotrzebnych wodotrysków. ale takich potrzebnych rzeczy jak np.SPLIT to nie posiada. I tak idiotyczna moc- w AM to ledwo 13-15W, a w FM za to prawie 50W- no na co to komu, w SSB też coś ok.30W ledwo.
    Mikrofony tylko dynamiczne obsługuje. Jedyny plus, to końcówki mocy, bo są w nim tanie IRF520 , a nie MRF-y z Motoroli prawie niemożliwe do kupienia w oryginale( bo same podróby z Chin już są). Szybko to radio sprzedałem, ale było kilku fagasów co chciało je kupić ode mnie za 300zł , jednocześnie przekonując mnie, że to świetna oferta. Wystawiłem tego K-PO na licytację i poszło za marne 420zł( nowe ok.700zł kosztuje). I jak nie zjedziesz z ceny, to trudno sprzedać te "chińskie kombajny", mimo wypasu.
    I sprzedawałem szybko zanim się luty zdążą utlenić, takie są "bogate" , że te mikrometry cyny lada moment pękać zaczną. Badziewie totalne, to jedynie tylko na handel się nadaje.

Jap wrote:
    to jednak ten chińczyk bije je wszystkie na leb na szyję.
    I proszę nie pisz takich głupot, Lincolna bije? Jasne. :)
    Pozdrawiam.
  • Level 28  
    KPO nie cieszy się dobrymi opiniami. Stąd takie ich ceny na rynku wtórnym.
    Tak, ten chiński apollo road blues oczywiście w swoich możliwościach AM (używanym w PL) bije na łeb na szyję Lincolna (niesamowita dynamika, o ASQ nie wspominając - działa REWELACYJNIE). Podczas propagacji wrzucałem na fotel samochodu Lincolna. Robiłem przy okazji kilka testów na 19AM - Lincoln poszedł do szafy, finalnie zmienił właściciela.
    Mało tego - ludziska piszą, że przy tym Anytonoe wypada nawet blado President William.
    Ale jest to radio do mobila a nie stacjonarne więc nie dotyczy tematu.

p.s. ostatnio kupiłem bardzo fajne CB radio stacjonarne STABO XF5012 (płyta UNIDENA PA351AB), wewnętrzny zasilacz, piękne audio z dużego głośnika, reg tonów RX jak i TX!, gotowy na DTMF itp... STABO wydaje się hi endowym unidenem.
    Niestety jest ono na rynek niemiecki więc modulator AM jest zbudowany na tranzystorze i ma ograniczenia mocy jak i zakresu w modulacji AM. Gdzieś znalazłem opis, że przerabiano go na polski standard i ludziska byli bardzo zadowoleni z pracy tego sprzętu.
    Bardzo przyzwoicie wykonana konstrukcja, bdb materiały.
    Radio było sprawne, ale ja konwertuję je na transciever krótkofalarski 2 pasmowy więc z łezką w oku wyciąłem środek.

po konwersji:

Czasami można takie stacjonarki kupić za grosze - ale trzeba mieć troszkę umiejętności aby wprowadzić je w polski standard.
  • Level 42  
    Jap wrote:
    Niejednokrotnie "podkręcane" z 4W do 6W (co i tak nic nie daje). Wiele urządzeń w tamtej epoce było "ULEPSZANYCH" przez domorosłych fachowców z lutownicą do rynien w dłoni.
    Nie wypada porównywać innych z sobą (lutownica do rynien). :cry:
    A to:
    Jap wrote:
    Tak, ten chiński apollo road blues oczywiście w swoich możliwościach AM (używanym w PL) bije na łeb na szyję Lincolna
    Pozostawię bez komentarza.
    Jap wrote:
    Nie wiem jaki budżet możesz przeznaczyć - ale rzuć okiem na coś z SSB.
    No nie wiem czy zakup TRX_a z tym rodzajem modulacji ma sens, skoro jak wynika z:
    kubuswujo wrote:
    Miejsce montażu anteny to wieś pod łodzią około 5km od autostrady A1 i S8.

Ma zamiar słuchać i być słyszalnym na CH19.

Pozdrawiam
  • Level 21  
    Panowie, a czy coś jeszcze słychać na 27.555? Zwłaszcza chodzi mi o inne kontynenty.
  • Level 28  
    Oczywiście, że słychać stacje na 27.555 USB. Nie tak często i daleko jak za dobrych czasów aktywności słońca ale wciąż w okresie letnim propagacja sporadycznie dopisuje. Jest dużo stacji polskojęzycznych (emigrantów zarobkowych), wielu z nich zbliża się mocami do kW :)

gumisie wrote:
    Postawię bez komentarza.

Fajnie jakbyś całość pozostawił bez komentarza - malkontentów jak zwykle pod dostatkiem, a GUMISIE to jakiś przodownik (przodownicy). Jesteś też na forum SP7PKI?

Napiszę jeszcze raz - bo może nie rozumiesz:
    Miałem OBA radia na raz i je porównałem w mobilu. Dla ścisłości: żadne nie było modyfikowane ani otwierane ani naprawiane. Dużo lepiej pracuje Apollo Road Blues w AM niż President Lincoln - to jest moja opinia. Na bazę oczywiście Lincoln jest rewelacyjny i można jak najbardziej ten sprzęt polecić (jeśli ktoś znajdzie perełkę o jakich pisze np Novile).