Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IDE MPLAB-X i procesory AVR

tplewa 09 Sie 2018 01:34 822 16
  • #1 09 Sie 2018 01:34
    tplewa
    Poziom 37  

Tak kiedyś sobie pisaliśmy trochę w tym wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16941529#16941529 o tym co tam będzie z AVR po przejęciu przez Microchip...

No i w sumie mamy już od jakiegoś czasu w MPLAB X 5.0 jakąś wersję beta obsługi AVR...
    http://www.microchip.com/mplab/mplab-x-ide

i będzie trzeba się do tego niestety powoli zacząć przyzwyczajać...

Generalnie temat zakładam jako luźną pogaduchę na temat jak tam wrażenia z nowego środowiska ;) i wszystko co związane z nowym IDE itd.

Tutaj też prośba do moderatorów o ewentualną zmianę miejsca wątku czy zmianę tematu bo właściwie to nie wiem gdzie on najlepiej by pasował czy AVR czy może "Po godzinach" itp.

Dodaję kilka filmików jakie przygotował Microchip (jak by znikły z głównej strony MPLAB X co by ich nie szukać):

Getting Started - AVR® in MPLA®B X - Ep. 1 - Import Studio 7 Project into MPLAB X
    https://vimeo.com/277527734

Getting Started - AVR® in MPLAB® X - Ep. 2 - Creating an AVR Project in MPLAB X IDE
    https://vimeo.com/277527800

Getting Started AVR® in MPLAB® X - Ep. 3 - Using IO View and AVR Libc
    https://vimeo.com/277527891

oraz dokumenty odnośnie kompilatora XC8 i AVR:

http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/Readme_XC8_for_AVR.pdf
    http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/MPLAB_XC8_C_Compiler_User_Guide_for_AVR.pdf

0 16
  • Deimic One - Szkolenia
  • #2 09 Sie 2018 07:55
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

O kompilatorze XC8 dla AVR wyczytałem tylko, że jest oparty na starym GCC 5.4.0 i do tego - jakże by inaczej - oferuje wersję "free" i "pro":

Cytat:
    The PRO mode is a licensed modes and require purchase of a key for activation. This mode offer
    improved optimization features compared to the Free mode.

Czegokolwiek się dotknie ta firma, to popsuje. Nawet nie chce mi się zastanawiać, w jaki niby sposób przerobili GCC tak że standardowe opcje nie są dostępne i jak się to ma do licencji GPL.

0
  • #3 09 Sie 2018 11:20
    3149400
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 09 Sie 2018 11:27
    simw
    Poziom 18  

nowyARM napisał:
    Freddie Chopin napisał:
    w jaki niby sposób przerobili GCC tak że standardowe opcje nie są dostępne i jak się to ma do licencji GPL.

Pewnie zrobili to na poziomie edytora.

Też tak pomyślałem, przecież to żaden kłopot, ani łamanie licencji GPL.

nowyARM napisał:
    Freddie Chopin napisał:
    Czegokolwiek się dotknie ta firma, to popsuje.

A STM to nie? Atolic jest w wersji free i pro.

To chyba Kolega przespał przejęcie Atolic'a przez ST:
    http://mikrokontroler.pl/2018/01/24/nowa-wers...llic-truestudio-darmo-dla-programistow-stm32/

0
  • Deimic One - Szkolenia
  • #5 09 Sie 2018 11:42
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

nowyARM napisał:
    Pewnie zrobili to na poziomie edytora.

Wątpię...

nowyARM napisał:
    A STM to nie? Atolic jest w wersji free i pro.

A po co komu Atollic?

0
  • #6 09 Sie 2018 16:03
    tplewa
    Poziom 37  

Powiedzmy sobie tak... Microchip już chyba wszystkich którzy bawili się procesorami PIC przyzwyczaił że ich kompilatory są komercyjne (pomijam na czym one bazują) i to raczej się nie zmieni.

Czyli standard XC8 mamy darmowy bez optymalizacji.
    Jak dla mnie podejście średnie które chyba sprawia że PIC-e mimo wszystko są wśród amatorów niezbyt popularne. Właściwie tutaj będzie jakaś szansa porównać nawet używając wersji Trial kompilator XC8 z dostępnym dla AVR-ów darmowym GCC i wyciągnąć wnioski czy jest sens płacić za XC8.

Zresztą do istnienia komercyjnych rozwiązań czy to dla ARM-ów czy innych procków już jesteśmy przyzwyczajeni.

Tak jeszcze poruszając offtop związany z ARM i Atollic Studio to owszem po przejęciu stał się darmowy. Jednak stało się to pewnym kosztem... niestety obecnie wspiera już tylko procesory od ST. Pomijam już to czy takie komercyjne rozwiązania są potrzebne czy nie... powiedzmy sobie tak mają te IDE jakieś swoje zalety w postaci różnych dodatków...

Wracając jednak do tematu MPLAB-X i AVR... czy nam się podoba czy nie to będziemy na to w jakimś stopniu skazani. Atmel Studio prędzej czy później przestanie być rozwijane (z moich nieoficjalnych informacji za około dwa lata).

Tutaj w zasadzie dla wielu osób praca nawet na starej wersji nie powinna stanowić problemu, zapewne nie będą dodawane nowe procesory.

Jednak wracając do tematu dla tych którzy nie mieli okazji zainstalować daję kilka screenów.

Jak widać Atmel JtagICE3 jest wspierany (niestety innych programatorów nie miałem okazji sprawdzić, ot z braku czasu).

Kolejna sprawa możemy zamiast XC8 wybrać sobie standardowe GCC z Atmel Studio. Czyli jest to jakiś plus że Microchip nie odbiera tej możliwości, skazując na kupno komercyjnego kompilatora.

Niestety jak w wątku w którym zapoczątkowana została dyskusja wspominałem że AVR-ami jako tako się nie interesowałem. Ot z prostej przyczyny prawie ich już nie używam. Dlatego też nie miałem na chwile obecną okazji zrobić jakiś większych testów samego środowiska, porównania kompilatorów itd.

Jednak jest tutaj na forum trochę osób które temat zapewne zainteresuje np. kolega tmf.

Dlatego postanowiłem go założyć aby móc śledzić fundowane nam zmiany oraz jak to wszystko będzie się zmieniać w najbliższych latach. Przy okazji wymieniając się jakimiś uwagami, choć mam świadomość że wiele będzie raczej niezbyt przychylnych (choć dobrze to rozumiem).

0
  • #7 31 Sie 2018 03:23
    kamyczek
    Poziom 34  

Co daje więcej MPLAB od studio 7 . Dla mnie to wygląda na to ,że to bardziej próba zachęcenia picerów z mplaba do zainteresowania się rodzinką atmela . A dla tych co używali od zawsze Studio 7 to przesiadka bez sensu jak dla mnie nic nie wnosi poza marnotrawstwem czasu na poznanie kolejnego środowiska jak dla mnie . Lepsze koledzy jest wrogiem dobrego i tego się wolę trzymać ...

0
  • #8 31 Sie 2018 08:03
    Nagus
    Poziom 25  

Nie wiem czy zauważyłeś, ale nie wszyscy używają Windowsa. Zasadniczą wadą Studio 7 jest zafiksowanie na Windows bez najmniejszej możliwości przeróbki na inne platformy. I dlatego Studio 7 jest nieperspektywiczne. MplabX jest wieloplatformowy.

1
  • #9 31 Sie 2018 09:50
    kamyczek
    Poziom 34  

No cóż to samo można powiedzieć o innych systemach operacyjnych ,gdyby się liczyły pewnie było by AS na ios czy linuksa .Zauważcie że Windows po prostu jest najbardziej popularny i z tego wynika że na windowsa jest 99% oprogramowania a na resztę już tak kolorowo nie jest . I żeby ktoś nie pomyślał że przeszkadza mi ios czy linuks , dla mnie po prostu są ale ich nie używam. Poza tym są emulatory ,które pozwalają uruchamiać programy z Windowsa pod ios ale to już insza inszość . W zasadzie nie chodzi o Studio 7 ,bo ci którzy używali innych systemów operacyjnych używali innych środowisk do programowania AVR więc tak ogólnie to nie muszą przesiadać się na MPLABA o ile nie daje im więcej funkcjonalności od środowisk które używali dotychczas ...

0
  • #10 31 Sie 2018 15:11
    tplewa
    Poziom 37  

Na początku nie IOS bo ten w Iphone tylko Mac OS... inie emulować tylko normalnie można odpalić na maszynie wirtualnej Windowsa. Dobra maszna wirtualna aby na tym wygodnie pracować kosztuje np. Parallels Desktop to wydatek około 99euro rocznie.
    Vmware Fusion cenowo podobnie, do tego dochodzi jeszcze koszt licencji na Widows. Virtual Box-a pomijam bo tutaj można się pociąć szarym mydłem jeśli chodzi o wydajność i spory mankament ma często problemy z dołączaniem urządzeń USB.

Wine tak samo pomijam bo na tym nie wszystko da się odpalić i działa to średnio stabilnie.

Natomiast Atmel Studio nie dla tego jest na Win bo ileś użytkowników tylko dlatego że użyli IDE Visual Studio od M$. Natomiast Visual Studio to platforma do programowania pod Windows. Ostatnio pojawiło się fakt pod Mac OS VS ale to inna bajka... Chyba nawet ta wersja nie jest przeznaczona do użytku jako IDE przez inne podmioty.

Faktycznie tutaj brak wielu platform do był problem. Długo pod Mac OS używałem do AVR-ów Eclipse... potem przeniosłem to na maszynę wirtualną (Parallels Desktop i Windows). W międzyczasie używałem jeszcze natywnie odpalonego Windows poprzez BootCamp... ale to wiązało się z restartami komputera by wystartować jeden lub drugi system (mało wygodne).

Z drugiej strony można narzekać na zmiany :) Ale wątek nie zakładałem po to by narzekać dla samego narzekania że coś jest nowego. Jak już można ale na konkrety tzn. coś źle działa, coś kiepsko jest rozwiązane. Czyli konkretna ocena MPLAB X... Bardziej o taką dyskusję mi chodzi.

0
  • #11 31 Sie 2018 18:33
    kamyczek
    Poziom 34  

Ja w zasadzie nie widzę problemu bo MPLAB to jak na razie alternatywa do innych programów i jak widać kiepska . Co do nazewnictwa faktycznie Mac OS ale jak by go nie nazwał Wszystkie alternatywne systemy operacyjne razem nie mają tyle użytkowników co sam windows . Tyle koledzy moim zdaniem to żadna alternatywa po prostu ..

0
  • #12 31 Sie 2018 18:54
    tplewa
    Poziom 37  

kamyczek napisał:
    Ja w zasadzie nie widzę problemu bo MPLAB to jak na razie alternatywa do innych programów i jak widać kiepska . Co do nazewnictwa faktycznie Mac OS ale jak by go nie nazwał Wszystkie alternatywne systemy operacyjne razem nie mają tyle użytkowników co sam windows . Tyle koledzy moim zdaniem to żadna alternatywa po prostu ..

Tutaj nie był bym taki pewny :) Powiedzmy sobie tak o ile Windows ma przewagę patrząc ogólnie to w przypadku programistów nie był bym już taki pewien i tutaj nawet był bym skłonny powiedzieć Linux (przynajmniej patrząc na znajomych programistów), choć kilku jakiś czas temu przesiadło się też na Mac OS. Choć nie wiem dlaczego bo ja akurat od Mac OS chcę uciekać bo sprzęt i system spada na psy.

Natomiast co do MPLAB X to owszem na razie alternatywa, ale za jakiś czas jak kolega będzie chciał używać nowsze procesory (które wypuści Microchip) to może nie być wyjścia (ot nie będą dodawane do Atmel Studio). Owszem osoba która się zna jakoś to sobie obejdzie i samemu podłubie w IDE aby wszystko śmigało... Jak wspomniałem Atmel Studio jest przeznaczone do ubicia i będzie miało wsparcie zapewne do czasu gdy nie zostanie zaimplementowane pełne wsparcie dla Atmeli w MPLAB X.... Jak wspomniałem z moich informacji może będzie jeszcze rozwijane przez dwa lata... Zresztą zapewne Microchip też chce sobie to ułatwić i rozwijać jedno IDE zamiast kilku...

0
  • #13 31 Sie 2018 22:08
    dasej
    Poziom 29  

Witam.

Zainstalowałem to "COŚ" i jestem całkowicie rozczarowany.
    W dodatku nie mogłem wybrać programatora MK II.

Jak wybrałem procesor Atmega328PB to się okazał że niema takiego procesora. Podczas kompilacji.
    Okazało się że środowisko podczepiło się pod GCC w katalogu WinAVR-20100110 (staroć nie wyinstalowana).

Za duże i raczej nastawione na PIC.

W dodatku instalka rozwaliła mi ustawianie dla Atmel Studio. Wywaliła mi sterowniki od programatorów (MK II-oryginał, MK II-klon oraz dla Dragon-a)

Może słabi się na tym znam ale dla mnie jest to "kit" a nie oprogramowanie.

0
  • #14 01 Wrz 2018 00:35
    tplewa
    Poziom 37  

Powiedzmy sobie tak MK2 nie sprawdzałem czy działa... mogę sprawdzić w poniedziałek (akurat w firmie gdzieś powinienem mieć ten programator jak i dragona) - ale tutaj to możliwe że nie jest obsługiwany.

Natomiast jak u mnie widać bierze gcc z Atmel Studio... i nic się z Atmel Studio nie stało. Natomiast większe aktualizacje Widows 10 wywalają mi część sterowników i raz uwaliła mi taka aktualizacja właśnie Atmel Studio (nie chciało się odpalić z powodu braku komponentów). Chodzi o aktualizacje gdzie praktycznie na nowo jest instalowany Windows (stary przenoszony jest do folderu Windows.old) i instalator przenosi oprogramowanie itd. do nowej instalacji - ale działa to niestety okropnie kulawo przynajmniej na moim komputerze... Może to ten problem - tzn. przed instalacją MPLAB X na 100% działało ?

0
  • #15 01 Wrz 2018 06:29
    dasej
    Poziom 29  

Ok. @tplewa
    Tobie nic się nie popsuło.

To jeżeli korzysta z obcego gcc to jaki to interes montować to środowisko.

Program Mirka MkClipse instaluje i korzysta ze swojego gcc.
    Może nie jest idealny ale niema problemów z kompilacją i jest prosty.

Nie oszukujmy się GCC nie jest wytworem Atmela ani Microchipa. Ich środowiska są tylko nakładki na ten kompilator.
    Jak Microchip nie zmieni podejścia to Arduino będzie działało za jakiś czas nie podzielnie.

Pozdrawiam.

0
  • #16 01 Wrz 2018 09:42
    tronics
    Poziom 36  

Cytat:
    Program Mirka MkClipse instaluje i korzysta ze swojego gcc.

Śmieszne. Przecież to jest taka sama przeróbka eclipse jak CooCox CoIDE i LPCXpresso. I po prawdzie to nawet MkClipse nie jest nawet w połowie tak "customized" jak oba powyższe (porównując do czystego eclipse z pluginem do AVR). A zmiana lokalizacji binarek z toolchain czy też include to każde w miarę porządne IDE powinno obsługiwać.

0
  • #17 01 Wrz 2018 12:04
    tplewa
    Poziom 37  

dasej napisał:
    Ok. @tplewa
    Tobie nic się nie popsuło.

To jeżeli korzysta z obcego gcc to jaki to interes montować to środowisko.

Interes jaki nie mam pojęcia . To wersja beta wiec zapewne cos się zmieni. Z drugiej strony do MPLAB X kompilatory się instaluje i można wybrać gcc lub komercyjny xc8 (co w sumie jest normalne bo to IDE). Tutaj w sumie można się cieszyć że Microchip dodał możliwość i nie zmusza jak w przypadku PIC do komercyjnego kompilatora bo takiego scenariusza trochę się obawiałem jak przejeli Atmela...

Natomiast nie wiem co tam Mirek stworzył i po co... bo od lat z racji pracy na MacOS używałem Eclipse do AVRów bez jakiegoś softu Mirka...

Inna sprawa to nie do mnie pytania czy pretensje tylko do Microchipa...

Ja tylko dałem jakieś info i staram się śledzić temat mimo że AVRów prawie już nie używam...

Może jak trochę osób zacznie zgłaszać im uwagi to coś zmienią...

0