Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] instalacja fotowoltaiczna firmy SHARP NU-SC360

09 Sie 2018 13:59 957 10
  • Poziom 2  
    Witam
    Proponują mi założenie instalacji fotowoltaicznej o mocy 3kW w skład której wchodzi 8paneli 360W i inwerter SMA 2,5kW. Czy to prawda? Mi się wydaje że to raczej instalacja o mocy 2,5kW.
    Proszę o podpowiedź.

3.1.15.Publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum. Tytuł wpisu powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.

Witam
    Przepraszam! na swoje usprawiedliwienie dodam że jestem "nowy"!!
    Jest to 8 paneli firmy SHARP NU-SC360 i inwerter SMA SUNNY BOY 2,5
    dach na południe, pochylenie 45°

Poprawiłem tytuł bo to było wymagane.
    Moderator Krzysztof Reszka.
  • Fabryka prądu
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Witam

Panele mają łączną moc 2880 W. Maksymalny uzysk będzie mniejszy niż 2,5 kW. Więc inwerter o mocy 2,5 kW starczy. Więc instalacja faktycznie jest o mocy maksymalnej poniżej 2,5 kW.

Pozdrawiam
  • Fabryka prądu
  • Poziom 43  
    solar58 napisał:
    ... instalacja o mocy 2,5kW ...
    Oczywiście liczysz się z tym, że taką moc będziesz miał tylko czasami, przy bezchmurnym niebie, w sumie do ok. 1000 godzin rocznie, i to pod warunkiem, że słoneczko świeci prostopadle do paneli.
    Będziesz "kręcił" panelami?
    A co zrobisz z tym już uzyskanym prądem?
  • Poziom 2  
    Mam zamiar przepiąć odpowiednio instalację elektryczną tak aby na bieżąco ,,konsumować "uzyskaną energię a jak wystarczy to może wymienię bojler ogrzewany gazem na elektryczny. Jest taki Ariston 80l 1,5kW i w opisie piszą że zużywa 1,5kW dziennie. Ponieważ nie zużywam dużo wody na miesiąc( zaznaczam że się myje i kąpie :D ) to może jakoś na tym ,,wyjdę korzystnie"
    Zastanawiam się tylko czy mam płacić firmie za 3kW skoro to jest 2,5?
  • Poziom 43  
    "Na bieżąco" to masz prąd (niecodziennie!) w letni dzień, ale w miesiącach zimowych bywa po kilkanaście dni bez słoneczka ( zobacz statystyki: https://www.andretti.pl/wxsunhoursdetail.php ).
    Ariston zużywa nie 1,5kW, a 1,5kWh, i nie dziennie, a na godzinę grzania. Też mam taki i grzeję wodę 2 razy dziennie na prysznic dla 2 osób dorosłych.
    Jeżeli głównym odbiornikiem prądu ma być ten boiler, to instalacja 3kW jest przesadzona, bo pełnej mocy nie wykorzystasz nigdy. To trochę tak, jak kupno samochodu, który rozwija prędkość 300km/h. a będzie używany w miejscu, gdzie wolno jechać tylko do 50km/h.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    solar58 napisał:
    Mam zamiar przepiąć odpowiednio instalację elektryczną tak aby na bieżąco ,,konsumować "uzyskaną energię a jak wystarczy to może wymienię bojler ogrzewany gazem na elektryczny. Jest taki Ariston 80l 1,5kW i w opisie piszą że zużywa 1,5kW dziennie. Ponieważ nie zużywam dużo wody na miesiąc( zaznaczam że się myje i kąpie :D ) to może jakoś na tym ,,wyjdę korzystnie"
    Zastanawiam się tylko czy mam płacić firmie za 3kW skoro to jest 2,5?

Firma jednak jak widać zna się na rzeczy a Ty jak widać wcale się nie znasz :)
    Przewymiarowuje się instalacje PV a dokładnie panele, ponieważ jak kolega pisał wyżej tylko czasami uzyskasz nominał z paneli a uściślając tylko i wyłącznie na początku jesieni i wczesną wiosną, gdy słońce będzie idealne a temp powietrza będzie poniżej 20stC i jeszcze jak w chłodny dzień wyjdzie z za chmur też wiosną i jesienią...
    W lato masz około 30% mniej niż nominał i to maksymalnie co uzyskasz w ładny pogodny dzień bez chmur, temperatura oraz kąt padania słońca robi swoje i wydajność spada...
    Dzięki temu że masz delikatnie przewymiarowaną instalacje dodatkowo inwerter transformatorowy który ma niższe osiągi niże inwerter bezpośredni, będziesz miał ładną produkcję dla tego inwertera, ktoś zaprojektował Ci dobrze instalację...
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    solar58 napisał:
    ... w opisie piszą że zużywa 1,5kW dziennie.

Małe obliczenie: 1,5kWh (nie KILOWAT, a KILOWATOGODZINA) grzejnik zamienia na prawie 1300 kilokalorii, co pozwala na podgrzanie 40 litrów wody o 32°C (wodociągowa ma ok. 10°C).
    Szału nie ma, ale 1 osoba może się dość dobrze 1 raz umyć pod prysznicem (bez mycia włosów).
    Warto na poborze zamontować zawór mieszający termostatyczny i nastawić go na ok. 35°C.
  • Poziom 2  
    Witam
    Dzięki za informację, teraz będzie mi łatwiej się zdecydować :idea:
  • Poziom 33  
    Falownik do oddawania prądu do sieci tzw on gried nie nadaje się jako przetwornica wyspowa. Czyli jak nie ma prądu w sieci to Ty też go nie masz. Oczywiście jak prąd jest to możesz pobierać go z sieci oddając z solarów do sieci.
  • Poziom 43  
    Maksimum energii cieplnej, jakie można zgromadzić w 80-litrowym boilerze grzejąc wodę od 10°C ("kranówa") do 90°C (działa ogranicznik, wyżej nie wolno!) to jest 6400 kilokalorii, co odpowiada energii ok. 7,5kWh.
    Taką energię otrzymasz z panela 3kW w pogodny dzień w ciągu 3 godzin.
    A w dni pochmurne i krótkie (zima) możesz tego nie "nazbierać" nawet przez 2 tygodnie ...
  • Poziom 2  
    Witam
    Firma która zainstalowała mi opisywaną instalację fotowoltaiczną stwierdziła że jest ona w stanie wyprodukować w ciągu roku 3000kW energii elektrycznej a jeżeli nie to zobowiązała się, potwierdzając to aneksem do umowy, zainstalować na własny koszt dodatkowy panel tej samej mocy z firmy Sharp a ''brakujące kilowaty" rozliczyć w formie pieniężnej po obowiązujących cenach.
    Czy tak się stanie to czas pokaże.