Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KTÓRYCOM? - Program dla instalatora central alarmowych

magic9 09 Sie 2018 14:07 1314 13
  • #1 09 Sie 2018 14:07
    magic9
    Redaktor

KTÓRYCOM? – PROGRAM DLA INSTALATORA central alarmowych.

Przyśpiesza on pracę, ponieważ eliminuje konieczność każdorazowego sprawdzania
    dostępności portu COM w systemie Windows.

Program został stworzony przez techników tworzących serwis w Montersi.pl specjalnie dla instalatorów.

Zapraszamy do korzystania.

Dla kogo jest ten program?

Program KtoryCOM dedykujemy instalatorom systemów alarmowych, którzy do
    programowania
    central używają interfejsów RS-232. Takim interfejsem jest m.in. konwerter USB-RS
    produkcji SATEL.
    Aplikacja sprawdzi się również przy pracach w tematach pochodnych, szczególnie tam, gdzie
    występuje konieczność użycia konwertera z magistrali USB do RS-232.

Jaki problem rozwiązuje?

"KtoryCom" przyśpiesza pracę, ponieważ eliminuje konieczność każdorazowego
    sprawdzania dostępności portu COM w systemie Windows.

Do tej pory, podłączając konwerter (np. wspomniany wyżej USB-RS), instalator musiał dostać się
    do tzw. Menedżera Urządzeń, aby odszukać informację o wykrytym porcie COM. Ta operacja
    zajmuje od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund (a czasem nawet kilka minut), w zależności
    od tego, jak radzimy
    sobie z obsługą komputera. Program KtoryCOM robi to automatycznie. Podłączając
    konwerter USB-RS, błyskawicznie wykrywa nowy port COM i wyświetla tą informację w
    dolnym
    prawym rogu systemu Windows. Program może włączyć się jednocześnie z uruchomieniem
    systemu Windows.
    Dodatkowo, w aplikacji dostępna jest ściąga, która „krok po kroku” opisuje sposób
    nawiązywania
    połączenia do central SATEL.

Zobacz opinie użytkowników:

- Program super dla początkujących oraz zaawansowanych użytkowników (Arkadiusz)
    - Super sprawa - czekałem na ten program od momentu kiedy na szkoleniu Pan. Dariusz Bembenek nam go zaprezentował. Bardzo przydatna aplikacja. (Mariusz)
    - Program Ok jeśli korzystamy z innych gniazd USB lub innego komputera. Raczej na
    tym samym komputerze i w tym samym gnieździe USB będzie ciągle ten sam
    COM ? ale idea programu super (Łukasz)

https://www.montersi.pl/wsparcie/porada/ktory...ogram-dla-instalatorow-systemow-satel/#player

News sponsorowany

0 13
  • #2 09 Sie 2018 19:46
    marek216

Poziom 43  

Czyli jak rozumiem aplikacja uruchamia się z systemem i cały czas działa w tle.
    Bardzo przydatne.
    No to jednak wolę 30 sekund i 5 klików aby sprawdzić dodany COM.

W zamian za program, który nic sensownego nie robi dajemy swoje dane teleadresowe oraz zgodę na bombardowanie nas reklamami. Biznes życia.

----
    Wydzielono z tematu: KTÓRYCOM? - PROGRAM DLA INSTALATORA central alarmowych
    przez suworow dnia 14 Sie 2018 21:46

7
  • #3 09 Sie 2018 20:38
    Chris_W
    Poziom 36  

Nie wiem jak na nowszych systemach, ale w XP wymuszałem sterownikowi używanie portu com2 (pierwszy wirtualny) i trzymał się tego ustawienia do końca swojego żywota, wszystkie inne comy o innych identyfikatorach numerowały się po kolei wzwyż (co było nieistotne i nie wpływało na te niżej). Nie sprawdzałem na win10 bo mam go od niedawna i nie szalałem zbytnio z ustawieniami (długo broniłem się na XP, ale moja twierdza padła), na co dzień i tak linuksa używam. W każdym razie wirtualne comy kiedyś miały wymuszanie numeru portu i to ustawienie było pamiętane.

0
  • #5 10 Sie 2018 23:16
    Dydelmax
    Poziom 35  

Można też uruchomić Menedżera urządzeń bez korzystania z myszki - Win + R -> wpisujemy devmgmt.msc -> Enter.
    Przyzwyczaiłem się do tej metody, uruchamiam tak wiele aplikacji i opcji do których dostęp wymaga kilku kliknięć lub rozwinięcia kilku menu - jakoś wygodniej korzysta mi się z klawiatury niż z touchpada/myszy. :)
    Sam pomysł programu jest dobry (pomijam jego prostotę - nawet osoba niezaznajomiona z programowaniem jest w stanie stworzyć narzędzie o funkcjonalności oferowanej przez ów program), jednak - tak jak marek216 wspomniał - jego "cena" nie zachęca zbytnio do skorzystania z niego.

1
  • #6 11 Sie 2018 22:29
    Raptor8999
    Poziom 11  

Wystarczy zapisać w pliku tekstowym taki tekst :
    start devmgmt.msc
    Zapisać go jako nazwa.bat na przykład na pulpicie

Teraz wystarczy tylko kliknąć i już jesteśmy w menadżerze urządzeń i widzimy porty.

2
  • #7 12 Sie 2018 16:35
    Heinzek
    Specjalista Sieci, Internet

Chris_W napisał:
    Nie wiem jak na nowszych systemach, ale w XP wymuszałem sterownikowi używanie portu com2 (pierwszy wirtualny) i trzymał się tego ustawienia do końca swojego żywota,

Działa nadal w win10 x64

Kiedy mam nowy adapter USB-RS232 na początek podłączam go do dowolnego USB i ustawiam mu docelowy port w menadżerze np COM3. potem odłączam i podłączam do kolejnego USB i również wybieram ten sam COM aż "zużyje" wszystkie USB w komputerze żeby potem przez przypadek wpięcia do innego portu USB nie uzyskać innego portu COM.

Nie potrzebuję żadnego programu do "czytania" portów żeby mi powiedział że port to COM3.

1
  • #8 14 Sie 2018 09:54
    Darom
    Specjalista elektryk

Heinzek napisał:
    Kiedy mam nowy adapter USB-RS232 na początek podłączam go do dowolnego USB i ustawiam mu docelowy port w menadżerze np COM3.

Też tak kiedyś robiłem jak kolega Heinzek, tylko że nie z wszystkimi portami, a z dwoma (z tej samej grupy) do którego podłączałem adaptery. Obecnie większość adapterów, które używam nie stosuje już wirtualnych Comów.

KTÓRYCOM - program dla słabo radzących sobie z techniką komputerową.

Pzdr
    -DAREK-

0
  • #9 14 Sie 2018 14:21
    montersi.pl

Poziom 15  

Dziękujemy za zgłoszone uwagi. Jesteśmy Wam winni pewne sprostowanie. Wątek z programem "KtoryCOM" został omyłkowo opublikowany w wersji "produkcyjnej", tzn. nie w jego ostatecznej formie. Pierwotnie faktycznie planowaliśmy udostępnienie programu tylko po założeniu konta w serwisie www.montersi.pl,, ale ten pomysł został odrzucony. Czytelnicy pewnie zauważyli, że pomimo "wymogu" rejestracji, program i tak dało się (i dalej się da) ściągnąć, klikając na pomarańczowy przycisk z taką informacją.

Treść wątku została już poprawiona i nie zawiera żadnego wymogu, aby ściągnąć program KtoryCOM.
    Jeżeli chodzi właśnie o sam program, to nie jest to narzędzie niezbędne czy też stanowczo zmieniające pracę instalatora systemów alarmowych. Narzędzie to ma na celu podniesienie komfortu, ponieważ instalator oprócz podłączenia konwertera nie musi robić zupełnie nic, aby dowiedzieć się o numerze portu COM. Dodatkowo program wyświetla opisy dotyczące podłączenia się do poszczególnych central Satel wraz z informacją, jakiej końcówki konwertera USB-RS należy użyć.
    Program całkowicie darmowy, zapraszamy do testowania.

Poniżej zrzuty ekranu aplikacji:
    KTÓRYCOM? - Program dla instalatora central alarmowychKTÓRYCOM? - Program dla instalatora central alarmowych

0
  • #10 15 Sie 2018 10:29
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

montersi.pl napisał:
    Narzędzie to ma na celu podniesienie komfortu, ponieważ instalator oprócz podłączenia konwertera nie musi robić zupełnie nic, aby dowiedzieć się o numerze portu COM.

Tyle, że jak koledzy wcześniej napisali w windows (i w GNU/Linux też) można na stałe przypisać konkretne COMy do konwertera. Robi się to jednorazowo i dalej działa samo, bez konieczności instalowania działających w tle programów. Także trochę nie widzę tu sensu. Ale co kto lubi oczywiście. Natomiast poważniejsza uwaga dotyczy softu producentów central - czy ich autorzy są tak niepełnosprawni programistycznie, że tego typu soft nie ma opcji autodetekcji portu i połączenia? Bo zamiast robić jakieś obejścia należałoby raczej do firmy taki soft udostępniającej napisać, aby prawidłowo rozwiązali nawiązywanie komunikacji.

1
  • #11 15 Sie 2018 12:09
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne

tmf napisał:
    Tyle, że jak koledzy wcześniej napisali w windows (i w GNU/Linux też) można na stałe przypisać konkretne COMy do konwertera. Robi się to jednorazowo i dalej działa samo, bez konieczności instalowania działających w tle programów. Także trochę nie widzę tu sensu.

Bo ten program ( podejrzewam) nie jest adresowany ani do Ciebie, ani do kolegów którzy wypowiadali się wcześniej. Centrale satela stały się na tyle popularne ze instalują je w tej chwili wszyscy i nie zawsze są to osoby tak ogarnięte w komputerach jak Wy. Myślę że program szczególnie że uzupełniony o info jakiej końcówki użyć i procedury nawiązywania połączenia jest odpowiedzią na "potrzeby rynku" A żeby się przekonać że takowe są, wystarczy poczytać tematy w dziale SSWiN.
    pozdrawiam

0
  • #12 15 Sie 2018 12:23
    marek216

Poziom 43  

suworow napisał:
    Bo ten program ( podejrzewam) nie jest adresowany ani do Ciebie, ani do kolegów którzy wypowiadali się wcześniej.

Więc właściwym działem jest piaskownica. :)

suworow napisał:
    Centrale satela stały się na tyle popularne ze instalują je w tej chwili wszyscy

Niestety prawda. I często wywalają działające centrale DSC, Aritech czy Networx i montują satela bo nowy i rzekomo lepszy.

0
  • #13 15 Sie 2018 13:08
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne

marek216 napisał:
    Więc właściwym działem jest piaskownica. :)

A przeczytał kolega to:

magic9 napisał:
    News sponsorowany

Forma i miejsce prezentacji reklamy została uzgodniona pomiędzy " zarządem" forum a zleceniodawcą.
    Ze swojej strony mogę tylko prosić, aby to był już ostatni wpis tego typu. Do zgłaszania uwag nie dotyczących merytoryki tematu służą raporty !

1