Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wentylator sufitowy na 110V z rezystorem na przewodach zasilających.

wingregor 09 Aug 2018 17:25 1122 22
 • #1
  wingregor
  Level 9  
  Witam wszystkich.
  Miałem kilkanaście lat temu zamontowany ( przez jakiegoś fachowca ) wentylator sufitowy z USA czyli na 110V.
  Nie wiem jakiej jest firmy ani nawet jakiej mocy jest sam silnik ( brak tabliczki znamionowej ).Wiatrak z pięcioma płatami plus trzy żarówki. Na pewno ma przełącznik kierunku obrotu i trzy prędkości. Po ostatnim remoncie wiatrak nie kręcił się tylko buczał. Okazało się że przewody zasilające są połączony ze sobą rezystorem ( prawdopodobnie 3k ) który się lekko obluzował, miał słaby styk.
  Czy dokładne przylutowanie rezystora załatwi sprawę i czy w ogóle taki patent to dobre rozwiązanie bo ustrojstwo kręciło się naprawdę przez kilkanaście lat i było wszystko ok.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  griseg
  Level 17  
  Przylutuj i zobaczysz ale dla mnie to wynalazki nie na dzisiejsze czasy. Są fajne podłogowe wentylatory półobrotowe naprawdę niedrogie.
 • #3
  teskot
  Level 34  
  Temat wydaje się nieco prowokacyjny. Rezystory w zasilaniu wentylatora sufitowego? Te rezystory musiałyby mieć minimum kilkadziesiąt watów i grzałyby się niemiłosiernie. Z technicznego punktu widzenia jest to możliwe, ale mija się z celem i logiką. Może autor da jakieś zdjęcia tego wynalazku?
 • #4
  griseg
  Level 17  
  Tu się zgadzam z kolegą.
 • #5
  wingregor
  Level 9  
  Wentylator sufitowy na 110V z rezystorem na przewodach zasilających.Wentylator sufitowy na 110V z rezystorem na przewodach zasilających.
  Tak wyglądała kostka przed odpięcie i po.
 • #6
  teskot
  Level 34  
  Jeżeli dobrze widzę, to ten rezystor jest wpięty RÓWNOLEGLE do zasilania wentylatora. W takim połączeniu w żaden sposób nie mógł ograniczać prądu płynącego w obwodzie (czytaj: redukować napięcia zasilania). Poprosimy jeszcze zdjęcia tego wentylatora wraz z tabliczką znamionową, typem, ew. schematem podłączenia.
 • #7
  wieswas
  Level 33  
  Jakiej mocy jest ten wentylator ?
  Nieekonomiczne jest wydzielanie ciepła przez silnik wetylatora i drugie tyle ciepła przez rezystor. Przecież wentylator włącza się gdy jest zbyt gorąco w pokoju.
  Prościej zmienić silnik 110V na 230V o tej samej mocy i takich samych lub mniejszych gabarytach.
 • #8
  wingregor
  Level 9  
  Tak jak pisałem na początku brak jakichkolwiek informacji na temat tego wentylatora. Na dzień dzisiejszy mam tylko taką fotkę wentylatora.
  [url=https://obrazki.elektroda.pl/5397393100_1533843810.jpg]Wentylator sufitowy na 110V z rezystorem na przewodach zasilających.[/url
  Postaram się zrobić zdjęcie samego silnika.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Wiem że prościej było by zmienić silnik na 230V ale proszę pamiętać że to konstrukcja sprzed kilkunastu lat. Po co wydawać kasę jeśli może uda się z tym coś zrobic. Kwestia czy uda się go naprawić czy muszę myśleć nad nowym.
 • #9
  teskot
  Level 34  
  Zapytam inaczej. Jesteś pewien, że wentylator z USA przystosowany do zasilania napięciem 110 (115)V? Bo po pierwsze kolorystyka przewodów na to nie wskazuje. Po drugie jeśli faktycznie wentylator z USA to oświetlenie miałoby oprawki B22 (tak mi się wydaje, że oni stosują bagnetowe-jak się mylę proszę mnie poprawić). Coś mi tu "śmierdzi". Ten rezystor nie miał żadnego wpływu na wartość napięcia zasilającego sprzęt. Ale nie jest też wykluczone, że urządzenie z napięciem znamionowym 110V zasilone z 230V przetrwało i pracowało jako tako poprawnie przez lata.
 • #10
  wingregor
  Level 9  
  Jedyna co znalazłem to oznaczenia wytłoczone na kostce. 15A 125V i R7-21
 • #11
  teskot
  Level 34  
  Ta "kostka" jak mówisz wygląda jak gniazdo sieciowe standardu A lub B (czyli właśnie stosowanego m.in. w USA czy Japonii) ale trudno stwierdzić dlaczego zostało tu zastosowane. Może jakieś dokładniejsze zdjęcia tej "kostki" poprosimy. Nie zmienia to jednak faktu, że tak jak pisałem ten rezystor nie pełni tu funkcji ogranicznika napięcia.
 • #12
  wingregor
  Level 9  
  Kilka nowych zdjęć.

  Wentylator sufitowy na 110V z rezystorem na przewodach zasilających.Wentylator sufitowy na 110V z rezystorem na przewodach zasilających.Wentylator sufitowy na 110V z rezystorem na przewodach zasilających.Wentylator sufitowy na 110V z rezystorem na przewodach zasilających.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Wentylator sufitowy na 110V z rezystorem na przewodach zasilających.Wentylator sufitowy na 110V z rezystorem na przewodach zasilających.Wentylator sufitowy na 110V z rezystorem na przewodach zasilających.Wentylator sufitowy na 110V z rezystorem na przewodach zasilających.
 • #13
  wingregor
  Level 9  
  Jakieś nowe pomysły?
 • #14
  teskot
  Level 34  
  A jakie tu mogą byś pomysły? Rozrysuj schemat jak to było podłączone. Tak czy inaczej ten rezystor miał za małą moc, żeby wytraciło się na nim połowa napięcia zasilania stąd też wszyscy powtarzamy, że to nie mogło działać. Albo wentylator jest na 230V, albo po prostu posiadany egzemplarz był pancerny i wytrzymał dwukrotnie wyższe napięcie zasilania. Pomijam już kwestie innej częstotliwości napięcia zasilania co w przypadku odbiorników o charakterze indukcyjnym jest istotne.
 • #15
  wingregor
  Level 9  
  Ale co tu jest do rysowania. Jest fota kostki z rezystorem. Z jednej strony kable od wiatraka z drugiej do nóżek rezystora zasilanie.
 • #16
  teskot
  Level 34  
  Ale Cię trzeba ciągnąć za język... Ta "kostka" szeregowo z zasilaniem? Wentylator i żarówki załączane włącznikiem jednoklawiszowym? Nic nie wiemy, wiedźmy dawno spłonęły na stosach. z wentylatora 3 przewody, z sufitu 2 więc jak mamy dojść do tego jak to było podłączone? Chcesz pomocy to wykaż trochę własnej inicjatywy.
 • #18
  wingregor
  Level 9  
  Wentylator sufitowy na 110V z rezystorem na przewodach zasilających.
  Kolory pokazują dokładne podłączenie przewodów.
 • #19
  teskot
  Level 34  
  No więc sam widzisz, że rezystor włączony jest równolegle do zasilania. Wobec czego w żaden sposób nie ogranicza natężenia prądu płynącego przez wentylator. Traci energię z sieci na własne nagrzewanie się i nic poza tym. On nie ma w tym układzie żadnego sensu.
 • #20
  wingregor
  Level 9  
  A czy sam silnik moze buczeć nawet gdy jest przepalony?
 • #21
  teskot
  Level 34  
  To zależy od typu silnika, ale tak, może buczeć w przypadku, gdy choć jedno z wielu uzwojeń pozostało sprawne lub wytworzyły się tzw. zwarcia międzyzwojowe.
 • #22
  wingregor
  Level 9  
  Obojętnie na jakim biegu jest to buczy. Wcześniej gdy był sprawny im szybszy bieg tym głośniej buczał teraz jest tak samo tylko tyle że się nie kręci.
 • #23
  teskot
  Level 34  
  Pozostaje mi współczuć. Można rzecz jasna oddać silnik do przezwojenia, ale nie sądzę, żeby miało to sens ekonomiczny.