Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Brak dostępu do zawartości karty micro sd

09 Sie 2018 21:52 2337 14
  • Poziom 3  
    Witam,

natrafiłem dziś na bardzo irytujący problem, który skłonił mnie do założenia tego tematu. Moja praca zmusiła mnie do intensywnego fotografowania w ciągu kilku ostatnich dni. Zdjęcia wykonywałem moim telefonem Samsung Galaxy S8, a zapisywałem je na karcie pamięci micro sd SanDisk Extreme Pro 32 GB. W trakcie wykonywania zdjęć wszystko było w porządku, mogłem przeglądać je i usuwać. Dziś, aby zabezpieczyć swoją pracę postanowiłem przegrać je na laptopa. Przed kopiowaniem chciałem przejrzeć kilka ostatnich zdjęć na telefonie i tu pojawił się problem. Kilka ostatnich zdjęć pokazało się niewyraźnie (słaba ostrość). Niekiedy się to już zdarzało, ale zwykle doczytywały się po kilku sekundach. Postanowiłem zamknąć i otworzyć ponownie aplikację ze zdjęciami. Okazało się, że telefon nie widzi żadnych uprzednio wykonanych zdjęć. Od tego momentu nie widział też samej karty pamięci. Restartowanie telefonu oraz wyjmowanie i wkładanie karty nic nie dało.

Przebywam daleko poza domem i nie miałem pod ręką adaptera. Udało mi się zakupić adapter, który łączy kartę micro sd z laptopem przez złącze USB. I tu pojawił się kolejny kłopot. Laptop widzi kartę jako dysk wymienny F:, jednak nie wyświetla jej pojemności. Zielony pasek pokazujący wczytywanie karty dochodzi prawie do końca okna, ale zatrzymuje się. Kliknięcie prawym przyciskiem na ten dysk powoduje zawieszenie się eksploratora Windows. Podobnie narzędzie do zarządzania dyskami nie wyświetla informacji o ich stanie, gdy adapter z kartą jest podłączony. Także bezpieczne usuwanie sprzętu nie chce działać. Wszystkie problemy rozwiązuje wyjęcie adaptera z gniazda USB.

Natrafiłem na tym i innych forach na wiele wątków o kartach pamięci, ale nie na problem identyczny z moim. Nieco po omacku próbowałem użyć dwóch programów. Pierwszy z nich - Recuva w ogóle nie widzi tego dysku (karty). ZAR X widzi kartę, wykrywa jej model i pojemność, ale gdy zaczyna skanować sektory, wykrywa pierwszy jako "bad sector" i zatrzymuje się w tym miejscu. Również menedżer urządzeń widzi kartę, jej model i pojemność. Karta ani telefon nigdy nie doznały uszkodzeń mechanicznych. Dokładnie obejrzałem kartę i ją przeczyściłem, nie widać śladów uszkodzenia albo stopienia się. Dodam, że mój laptop to Dell XPS 9570 i7-8750H, 16 GB, GTX 1050Ti, Windows 10 Pro.

Czy spotkał się ktoś z podobnym problemem? Chciałbym wierzyć, że zdjęcia zapisane na karcie są możliwe do odzyskania, są dla mnie dość ważne. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i pomoc.
  • Pomocny post

Poziom 22  
    Jeżeli ZAR widzi kartę to spróbuj wykonać kopię posektorową. Najlepiej z poziomu Linuxa, np. przy użyciu DMDE. Jeśli Ci się nie powiedzie to może warto zwrócić się o pomoc do jakiejś firmy odzyskującej dane. Karta już kończy żywot i może jeszcze da się wykonać jej kopię bez trudnych i drogich metod.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Kopia posektorowa do pliku i odzysk z kopii:
    www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330304.html
  • Poziom 3  
    Dziękuję za wskazówki. Pobrałem program DMDE, rozpoznał on kartę pamięci i rozpocząłem tworzenie kopii. Proces trwa bardzo długo, uruchomiłem go wczoraj ok. godz. 23 i do teraz skopiował 14% (4,5 GB). Do tej pory wykrył ponad 32 tys. "złych" sektorów i prawie 4 mln "dobrych". Zdam relację, kiedy proces kopiowania się zakończy.
  • Poziom 3  
    DMDE powoli kończy wykonywać kopię posektorową. Jutro powinna być kompletna. Na ten moment jest prawie 50 mln zdrowych sektorów i 83 tys. złych. Jakim programem można najskuteczniej spróbować odzyskać dane z kopii z tak dużą liczbą złych sektorów? Skorzystać z opcji samego DMDE czy poszukać czegoś lepszego? Prosiłbym o propozycje programów działających na Windows 10.
  • Poziom 43  
    Spróbuj wszystkimi trzema po kolei:
    DMDE, Testdisk i Photorec
    https://www.cgsecurity.org/wiki/Main_Page
  • Poziom 3  
    Udało mi się odzyskać wszystkie lub przytłaczającą większość zdjęć za pomocą DMDE, niestety praktycznie wszystkie z nich są uszkodzone przez złe sektory. Zdjęcia są poprzycinane, mają pozmieniane kolory i są na nich artefakty graficzne. Rozumiem, że w tym momencie to już koniec zabawy, bo same pliki JPG zostały uszkodzone?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Możesz spróbować innymi programami, które podałem, ale zbyt wiele sobie nie obiecuj.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Zdjęcie będzie uszkodzone jeśli było w miejscu uszkodzonego sektora lub większej ich ilości. Wstaw przykładowe uszkodzone zdjęcie.
  • Poziom 3  
    Próbowałem bezskutecznie odzyskać zdjęcia z kopii posektorowej kilkoma programami. Tak jak zostało to zasugerowane, zdjęcia uszkodzone zostały przez złe sektory. Podczas skanowania złe sektory pojawiały się stopniowo na całej objętości karty pamięci, nie w większych grupach. Odbiło się to na wszystkich zdjęciach. Poniżej załączam przykład. Nie sądzę, żeby dało się coś z tym jeszcze zrobić. Jeśli nikt nie będzie miał pomysłów, temat jest do zamknięcia.
  • Pomocny post
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    To chyba jedyna opcja, bo inaczej to zostaje zabawa w programach do obróbki zdjęć. 6 uszkodzonych sektorów.
    Brak dostępu do zawartości karty micro sd
  • Poziom 3  
    W jaki sposób (jakim programem) można to zrobić? To naprawione zdjęcie wygląda świetnie, nie myślałem, że można uzyskać taki efekt. Dodam, że chciałbym pracować na kopii w pliku bin, którą zdążyłem zrobić. Karta przestała być widoczna nawet w DMDE, chyba "obumarła" całkowicie.
  • Pomocny post
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Tak w 5 minut poprawiałem, bo w sumie szybciej wyjdzie w programie graficznym dorobić/skorygować brakujące MCU. Bez korekty w programach graficznych (zresztą też na szybko) po samych 2 minutach w JRS wygląda tak mniej więcej - te "dziury" to skutek braku danych. Widać dokładnie 3 miejsca uszkodzenia sektorów (3 razy po 2 sektory). Do szybkiej naprawy "poprzesuwanych zdjęć" i korekty kolorów JRS wystarczy. W tym przypadku musiałem jeszcze kilka bitów w trzecim braku zedytować, bo nie chciał mi przywrócić "trzeciej części pliku" program:
    Brak dostępu do zawartości karty micro sd
  • Poziom 3  
    Zdjęcia udało się odzyskać przy pomocy DMDE. Do naprawy uszkodzeń spowodowanych przez złe sektory wystarczył wskazany w poście powyżej JPEG Repair Shop.