Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Siemens EQ.7 TE706209RW/14 - zatkany ekspres

10 Sie 2018 13:58 2631 15
  • Poziom 9  
    Witam,
    mam problem z ekspresem Siemens EQ.7. Prawdopodobnie jest gdzieś zatkany. Objawy:
    1. Po włączeniu ekspresu (power on) nie wylatuje woda z dysz do kawy. Jak ekspres był sprawny to przeprowadzał płukanie dysz.
    2. Po włączeniu czyszczenia spieniacza mleka, wykonuje pierwszy cykl (wlewanie wody małymi dyszami z boku) po czym kończy czyszczenie bez żadnego komunikatu. Ilość wlanej wody jest chyba mniejsza niż wtedy, kiedy był sprawny.
    3. Po włączeniu programu: gorąca woda, mleko, spienione mleko, nic nie leci.
    4. Podczas tych operacji woda leci do tacki na skropliny. Trudno mi ustalić czy we wszystkich przypadkach.

Za każdym razem słychać, że pompa pracuje. Programem diagnostycznym daje się sterować zaworem ceramicznym, przechodzi wszystkie kroki (0..8).
    Podejrzewam też przepływomierz. Gdy włączę pompę programem diagnostycznym na kilka sekund, ilość ml na wyświetlaczu się nie zmienia (cały czas 0ml), pomimo tego, że woda wylatuje ze spieniacza mleka. Jak ktoś posiada podobny ekspres to prosiłbym o porównanie czy u niego jest tak samo. Wykluczyłbym wtedy przepływomierz.
    Proszę o pomoc.

Dodano po 5 [godziny] 3 [minuty]:

Czy ktoś może wie jak sprawdzić przepływomierz (na początek bez rozbierania ekspresu i przepływomierza) przy pomocy programu diagnostycznego SDS (Service Diagnostic System)? Na wyświetlaczu pojawia się 0ml - prawdopodobnie zliczana jest ilość wody jaka przez niego przepływa. Dla przypomnienia, w EQ.7 SDS włącza się trzymając lewy skrajny i prawy skrajny przycisk a następnie "power on".
  • Poziom 9  
    Hi varga janos,
    thank you for response. I have tried to clean my device twice but it has been very strange, normally the cleaning lasted about 30 minutes, now only several minutes, without results. What about the flowmetter? When I measure a voltage on the flowmetr's pins during running the pump, the voltage changes from 4,7V to 2.5 V but on the display is still 0ml (SDS test).
    Before, I repaired a circuit board and my coffee machine was unused for 4 weeks and it is possible that stone is the reason.
  • Poziom 9  
    No, only by multimeter. First I will try to clean once more. Next I will have to pull the oscilloscope out of my cellar (It was used over a dozen years ago, now I work as software engineer). I see that you are high skilled. Have you got schematic diagram of EQ0.7 (lower circuit board)? What is the meaning of flowmetter's pins (red, green, white)?
    Let me write you again when I have some information.
    Best regards
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Hello!
    The flowmeter can be good. Nearly 50% of the fill factor coefficients are squared in the AC position with the multimeter to measure this. The measuring points are GND, 5Vdc and Signal ..Is not the distributor's plastic house buried? Because you can not fix it :(
  • Poziom 9  
    Problem został rozwiązany. Powodem nieprawidłowej pracy był brak impulsów z przepływomierza do procesora. Winna była korozja połączenia przelotki (20180814_114256_001_1.jpg). Wcześniej ekspres nie widział tacki na ścieki i nie było sterowania silnika zespołu zaparzającego. Powodem wcześniejszych usterek było odpadnięcie dwóch rezystorów i nóżki tranzystora (20180809_135952_1.jpg).
    Wszystko spowodowane kropelkami wilgoci, które przedostały się na płytkę, swoją drogą to słabo zabezpieczoną. Elektronika pracująca w środowisku wilgotnym powinna być czymś powleczona (sprzęt za ponad 4tyś. zł!).
    Dziękuję za pomoc Varga Janos.

Niestety mam jeszcze problem ze spieniaczem mleka (za słabo zasysa mleko/wodę).
    Przed moimi naprawami spieniacz działał prawidłowo. Dysze spieniacza są czyste, wszystko jest przedmuchane i wymyte a wcześniej ekspres poddany został odkamienianiu 2 razy (dołączam filmik).
  • Poziom 9  
    Czy może ktoś ma pomysł co mogę jeszcze sprawdzić żeby rurką od spieniacza była zasysana woda/mleko? Wydaje mi się, że spieniacz jest szczelny i czysty, robiłem w ostatnich dniach wielokrotnie odkamienianie (płyn i kostki). Nie jestem pewny czy ilość pary jest wystarczająca, żeby wytworzyć podciśnienie w rurce. Czy rozebrać i sprawdzić zawór ceramiczny?
  • Poziom 9  
    Hi Janos !
    How can I check it? What does is mean the second direction of valve of steam?
    Can I check it using SDS option?
    It is possible to check a ceramic valve in SDS function.
    CV1: Initialization - tray for dripping drops
    CV2: Steam without air (for hot cream)
    CV3: Expansion of steam (pressure reduction through
    expansion chamber)
    CV4: Hot water
    CV5: Expansion of hot water (through the chamber
    expansion)
    CV6: Brewing
    CV7: Expansion of the brewing unit (through the expansion chamber)
    CV8: Steam with air (for creamy production
    foam)
    Have you written about it?
    I have disassembled and cleaned the ceramic valve and pipes. No positive results.
    Thank you for drawings.
  • Poziom 9  
    Mam prośbę do tych, którzy mają podobny ekspres: czy w spieniaczu mleka (foto) nie brakuje może jakiejś uszczelki, elementu, który mógł wypaść podczas czyszczenia?
    Czy może pulsacyjna (nieciągła) produkcja pary (film) może być powodem tego, że nie zaciąga rurką mleka? Jestem pewien, że spieniacz jest szczelny, dodatkowo wymieniłem uszczelki na króćcach pary
  • Poziom 9  
    Success!
    As I thought before there was too little steam. This model has two heaters 2x950W. One of these wasn't switched on (no control impulses of triac gate). It turned out that connection between circuit board layers was corroding (photo). My wife will be happy!
    Thank Janos for interest and time.
    I treat the topic as closed.

P.S. Szkoda tylko, że oprócz naszego węgierskiego kolegi, nikt nie zainteresował się tematem, a ja na stawiane pytania sam musiałem sobie na nie odpowiadać. Może moje doświadczenia komuś posłużą.