Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kamera IP - jaką kupić w miarę dobrze zabezpieczoną

vwrafi 10 Sie 2018 12:04 360 22
  • #1 10 Sie 2018 12:04
    vwrafi
    Poziom 9  

Witam.

Od paru dni posiadam w swoim mieszkaniu stały adres IP ( publiczny ). Posiadam również króliki, na które chciałbym mieć wgląd gdy nie będzie mnie przy nich. Chcę kupić kamerę IP. Czytałem parę artykułów o kamerach i wyszło, że bardzo duża ilość kamer IP jest źle zabezpieczona poprzez np. możliwość dostania się do nich przez telnet i podanie hasła do root'a 123456. W związku z tym mam pytanie. Jaką kamerę IP, w miarę dobrze zabezpieczoną, możecie państwo polecić?

Moje wymagania:

- obrotowa
    - z Wi-Fi
    - rozdzielczość 720p
    - ilość klatek 25/s
    - dostęp przez przeglądarkę po adresie IP ( nie interesują mnie dostępy poprzez aplikacje na Android'a czy IOS, nie chciałbym dostępu w chmurze ani po żadnym DynDNS producenta kamery - tylko i wyłącznie mój własny dostęp po IP i porcie )
    - w miarę dobre zabezpieczenie
    - cena do 200zł
    - musi posiadać diody IR

Jakość obrazu nie musi być super, muszę po prostu widzieć, czy króliki nie rozrabiają w mieszkaniu.

0 22
  • #2 10 Sie 2018 12:16
    modero
    Poziom 12  

Bardzo dobre są Panasonica czy AXIS-a ale nowe to cenowy kosmos, czasem na alledrogo sie uda trafić za śmieszne pieniądze używane szczególnie Panasonic.
    Niestety za 200 PLN z tymi parametrami to będzie najtańszy chińczyk nawet nie wiem czy obrotowy.

0
  • #3 10 Sie 2018 12:24
    vwrafi
    Poziom 9  

A jakieś konkretne modele tego Panasonic'a lub AXIS'a może pan polecić? Generalnie na jakości obrazu mi nie zależy aż tak, jak na bezpieczeństwie dostępu ( żeby przypadkiem ktoś się nie dostał do kamerki i nie zaczął mnie podglądać :D ). Znalazłem D-Link DCS-5020L za 239zł ( co prawda obraz VGA ale chyba by wystarczył ) oraz Edimax IC-7112W za 269zł. To już są chyba firmy dosyć znane i myślę, że nie wprowadziłyby do swoich kamerek niesprawdzonego oprogramowania. Co pan o nich myśli?

0
  • #4 10 Sie 2018 12:37
    modero
    Poziom 12  

Aktualnie nic na alle nie ma ciekawego w cenie do 500 PLN.
    Modeli jest całe mnóstwo.
    Co do bezpieczeństwa no cóż najlepiej po kablu po wifi nikt nie da 100% ale jak się da dobre hasło to nie powinno być problemów.
    te kamerki to wszystko raczej zabawki ... do domu ale zabawki.
    Ale jeśli to ma być zabawka... to takie wystarczają.
    Wszystko będzie wychodziło w złych warunkach oświetleniowych.
    Oczywiście podczerwień coś tam poprawi ale bardzo niewiele.
    Niestety nie te pieniądze....

0
  • #5 10 Sie 2018 12:41
    vwrafi
    Poziom 9  

Tak tak, rozumiem to wszystko. Właśnie to ma być do zabawy, chcę tylko moje króliki oglądać czy przypadkiem nie zjadają mi kanapy czy nie rozwalają mieszkania. Co do bezpieczeństwa to chodziło mi o jakieś backdoor'y, czy oprogramowanie nie jest dziurawe i czy byle pierwszy hacker nie dostanie się do kamerki po wpisaniu mojego adresu IP oraz jakiejś kombinacji cyfr po znaku / np. 192.168.1.100/givemefullaccess.php?nopassword

0
  • #6 10 Sie 2018 12:47
    modero
    Poziom 12  

to mysle że taki Dlink styknie.

0
  • #7 10 Sie 2018 14:01
    sosarek

Poziom 43  

vwrafi napisał:
    cena do 200zł

Tylko zabawki - chyba że właśnie o to chodzi...

0
  • #8 10 Sie 2018 14:57
    vwrafi
    Poziom 9  

Kamera będzie działać w ogrzewanym mieszkaniu, także wystarczy jakaś wewnętrzna. A czy możliwość podpięcia się po adresie IP do kamery to jest jakaś specjalna funkcja, czy też raczej wszystkie kamery to mają? Widziałem parę kamer, gdzie w opisie jest pokazana możliwość używania aplikacji na Androidzie w chmurze producenta a tego wolałbym uniknąć.

0
  • #9 10 Sie 2018 17:32
    kood
    Poziom 19  

vwrafi napisał:
    w chmurze producenta a tego wolałbym uniknąć.

Chyba masz jakąś obsesję na punkcie tego że ktoś Cię będzie podglądał. Jeśli kamera będzie miała dostęp do internetu to nigdy przy żadnej kamerze nie ma 100% pewności że nikt się na nią nie włamie. Co do telnetu to jeśli nie przekierujesz portu telnetowego "na świat" lub nie dodasz kamery na DMZ to raczej nikt się tą drogą nie włamie. A chmura producenta to jedno z lepszych rozwiań jeśli chodzi o bezpieczeństwo bo nie musisz żadnego portu kamery przekierowywać na routerze.

0
  • #10 10 Sie 2018 19:55
    vwrafi
    Poziom 9  

Wiem, wiem, że może to wyglądać na przesadzanie, ale pracowałem dla firmy hostingowej i nie zawsze było co robić i w wolnych chwilach przeglądałem sobie pliki klientów na naszych serwerach ( generalnie to zdjęcia i filmiki ). Klient myśli, że ma wszystko zabezpieczone hasłami, no ale jak ja mam dostęp z poziomu Direct Admin'a to mogę wszystko sobie przejrzeć. Dlatego domyślam się, że w takiej firmie, przez którą przechodzi streaming z kamer, też ktoś sobie siedzi, nudzi się i patrzy co tam ludzie nadają. Moja żona nie zawsze chodzi ubrana po mieszkaniu i wolałbym tylko ja ją tak widzieć a nie dodatkowo koleś po drugiej stronie. Także jak już znam to od kuchni to nikt nie namówi mnie do usług w chmurze.

Ja nie potrzebuję zabezpieczenia 100%. Chodzi mi tylko o podstawowe, aby nikt sobie nie wczytał jakiegoś skryptu dostępnego w necie i w parę chwil miał dostęp do obrazu z mojej kamery. Dopóki nie chciałem kupić kamery IP nie wiedziałem jakie proste błędy maja kamery w swoim oprogramowaniu. Wiadomo, że firma krzak z Chin oleje taki błąd i nigdy nie zaktualizuje swoich kamer, a firma, która jest rozpoznawalna na rynku jednak wypuści poprawione oprogramowanie. Z tego co widziałem, to właśnie Edimax wypuszcza dużo uaktualnień do swoich kamer właśnie z zabezpieczeniami ( ostatnio naprawiła błąd WPA2 KRACK ). Jedyne co mi nie pasuje w nowych Edimax'ach, to to, że z nowym softem można oglądać obraz z kamery wyłącznie na telefonach Android i IOS a na komputerze w przeglądarce już nie. Trochę lipę z tym odwalili.

0
  • #11 11 Sie 2018 10:05
    TvWidget
    Poziom 31  

kood napisał:
    A chmura producenta to jedno z lepszych rozwiań jeśli chodzi o bezpieczeństwo bo nie musisz żadnego portu kamery przekierowywać na routerze.

Pozwala "producentowi" lub temu kto akurat wpisał firmware do kamery na zdalny niczym nieograniczony dostęp do wewnętrznej sieci i na pełen dostęp do obrazu.

0
  • #12 11 Sie 2018 10:25
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne

vwrafi napisał:
    ale pracowałem dla firmy hostingowej i nie zawsze było co robić i w wolnych chwilach przeglądałem sobie pliki klientów na naszych serwerach ( generalnie to zdjęcia i filmiki

Nie bardzo jest się czym chwalić. Mogę tylko pogratulować wysokich standardów etycznych.

vwrafi napisał:
    Znalazłem D-Link DCS-5020L za 239zł ( co prawda obraz VGA ale chyba by wystarczył ) oraz Edimax IC-7112W za 269zł. To już są chyba firmy dosyć znane i myślę, że nie wprowadziłyby do swoich kamerek niesprawdzonego oprogramowania. Co pan o nich myśli?

Mam propozycję. Niech kolega pójdzie do sklepu z zabawkami i spyta który ze sprzedawanych tam wozów strażackich będzie odpowiedni do gaszenia chociażby małych pożarów. :)
    vwrafi napisał:
    Posiadam również króliki, na które chciałbym mieć wgląd gdy nie będzie mnie przy nich.
    No to może po prostu należy uruchamiać kamerę tylko na czas nieobecności. Najczęściej koreluje się to np z uzbrojeniem systemu alarmowego. Ale może być to też po prostu włącznik przy drzwiach czy switch pod językiem zamka na który zamykamy tylko wtedy gdy wychodzimy.
    Może warto przeczytać ten temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3482319.html

0
  • #13 11 Sie 2018 10:39
    vwrafi
    Poziom 9  

Hmmm, większość u nas w firmie przeglądała sobie różne rzeczy, nie wiem w czym problem, każdy tak robi. Podejrzewam, że w innych firmach jest tak samo. Jeśli ktoś uważa, że wygląda to inaczej to niech żyje w błogiej nieświadomości, mi to nie przeszkadza.

Pomysł z wozem strażackim niechybiony, pomysł z włączaniem kamery na czas wyjścia do rozważenia. Będę musiał kupić jakąś i sprawdzić ile razy na np. 100 włączeń kamera sama się połączy z siecią Wi-Fi a ile razy nie zdoła tego zrobić. W ciągu 14 dni powinienem się z tym uporać.

W każdym bądź razie na chwilę obecną moimi faworytami są kamery Foscam. Nawet modele z 2013 roku dostają aktualizacje w tym roku ( poprawione bezpieczeństwo ) czyli po 5 latach od kiedy są na rynku.

0
  • #14 11 Sie 2018 12:34
    makosuu
    Specjalista Sieci, Internet

Jak chcesz mieć bezpieczeństwo na takim poziomie to łącz się z kamerą po VPN. Nikt się nie włamie. Jakbyś zrezygnował z obrotowości i IR to możesz na jakimś androidzie zainstalować IP Webcam na próbę. Jest za darmo, a może przypasuje więc nic do stracenia.

0
  • #15 11 Sie 2018 12:40
    kood
    Poziom 19  

TvWidget napisał:
    Pozwala "producentowi" lub temu kto akurat wpisał firmware do kamery na zdalny niczym nieograniczony dostęp do wewnętrznej sieci i na pełen dostęp do obrazu.

Nie popadajmy w paranoje, producent takich urządzeń ma miliony na świecie i szansa jest żadna że ktoś akurat siedzi i ogląda czy archiwizuje obraz z czyjegoś prywatnego domu. Korzystanie z chmury oraz zmiana standardowych haseł dostępowych do kamery dla takich domowych zastosowań w zupełności wystarcza.

Jeśli obawiasz się producenta to lepiej nie podłączać takiego sprzętu do internetu, bo to że w ustawianiach kamery wyłączysz chmurę wcale nie musi znaczyć że ona nie działa i że producent na nią nie ma dostępu. W takiej sytuacji to tylko postawienie serwera VPN albo odpowiednia konfiguracja firewalla ale to koszty które mogą wielokrotnie przewyższyć koszt takiej kamery zabawki jeśli nie potrafisz tego sam zrobić.

0
  • #16 11 Sie 2018 14:25
    suworow

vwrafi napisał:
    Hmmm, większość u nas w firmie przeglądała sobie różne rzeczy, nie wiem w czym problem, każdy tak robi.

To przykre, że kolega nie widzi problemu. Proszę natomiast nie mówić mi że każdy tak robi, bo ja np nie. Nie grzebię kolegom i klientom w szufladach czy ich danych chociaż proszę mi wierzyć możliwości są spore.
    kood napisał:
    W takiej sytuacji to tylko postawienie serwera VPN albo odpowiednia konfiguracja firewalla ale to koszty które mogą wielokrotnie przewyższyć koszt takiej kamery zabawki jeśli nie potrafisz tego sam zrobić.

Ale to jedyne w miarę bezpieczne a na pewno kontrolowane przez nas działanie. Dlatego dałem link w #12 do takiego tematu traktującego o dostępie po VPN- ie do podobnej tego typu kamery.

0
  • #17 12 Sie 2018 07:13
    vwrafi
    Poziom 9  

Dzięki za rady. Postawienie VPN to dla mnie nie problem, mam router z taką funkcją. Chyba tak się skończy, VPN i dostęp do kamery po IP lokalnym. Muszę jeszcze tylko poczytać o VPN PPTP i adresacji bo czegoś nie rozumiem ( moja sieć to 192.168.1.x a router każe wpisać mi inną adresację np. 10.0.0.1-10.0.0.20 i nie wiem w jaki sposób one mają się widzieć skoro będzie inna adresacja no ale muszę jeszcze poczytać o tym ).

0
  • #18 12 Sie 2018 10:37
    makosuu

vwrafi napisał:
    VPN PPTP

Czyli jednak nie cenisz sobie bezpieczeństwa tak bardzo skoro PPTP?

0
  • #19 12 Sie 2018 10:43
    modero
    Poziom 12  

Jak się wszystko zrobi z głową to VPN az tak potrzebny nie jest.
    Pamiętajmy że to tylko monitoring domu jak go ma nie być w domu
    A może po prostu w innych porach OFF ?
    ot takie proste rozwiązanie :)

0
  • #20 12 Sie 2018 10:53
    suworow

modero napisał:
    Pamiętajmy że to tylko monitoring domu jak go ma nie być w domu
    A może po prostu w innych porach OFF ?
    ot takie proste rozwiązanie :)

Dlatego też to proponowałem w #12 :)

suworow napisał:
    No to może po prostu należy uruchamiać kamerę tylko na czas nieobecności. Najczęściej koreluje się to np z uzbrojeniem systemu alarmowego. Ale może być to też po prostu włącznik przy drzwiach czy switch pod językiem zamka na który zamykamy tylko wtedy gdy wychodzimy.

0
  • #21 12 Sie 2018 11:30
    vwrafi
    Poziom 9  

Tak tak, to bardzo dobre rozwiązanie, tylko zależy jak się będzie zachowywać kamerka. Czy po wyłączeniu i ponownym włączeniu sama się zaloguje do sieci czy też będzie trzeba jakieś kombinacje robić. Jeszcze zostaje metoda zarzucenia szmatki na kamerkę :D ale to już takie prymitywne i aż nie przystoi w XXI wieku :D

0
  • #22 12 Sie 2018 11:31
    makosuu

vwrafi napisał:
    Jeszcze zostaje metoda zarzucenia szmatki na kamerkę ale to już takie prymitywne i aż nie przystoi w XXI wieku

Prymitywne ale jakże skuteczne :D

0
  • #23 12 Sie 2018 22:17
    vwrafi
    Poziom 9  

OK, już mam Foscam FI9816P V2. Kupiłem używaną dzisiaj i w zasadzie wszystko ładnie chodzi przez przeglądarkę ale w aplikacji na Android'a nie chce się połączyć bo właściciel zapomniał wylogować jej ze swojego konta. Także jak ktoś będzie kupował używaną, to lepiej niech zapyta czy sprzedawca wylogował ją. Osoba od której kupiłem ma mi ją jutro wylogować ze swojego konta.

Generalnie kamerka jest spoko. Normalnie się łączę przez przeglądarkę ( nie działa niestety EDGE, jedynie Chrome i Mozilla ), mogę sobie nawet wysyłać dźwięk do kamerki. Obrót jest w miarę szybki, obraz 1280x720 ale 23 klatki na sekundę. Diody IR też ładnie doświetlają. Działa też po publicznym IP ( połączyłem się przez komórkę ). Trochę mały obrót ma w pozycji pionowej tzn. do góry idzie prawie na maksa a w dół to tak ze 20 stopni może. Ale to w sumie dobrze bo i tak będę ją montował na suficie i wtedy właśnie przyda się, że do góry idzie prawie do końca bo kamera będzie odwrócona i jej góra to będzie dla mnie dół.

Teraz tylko zostało wytłumaczyć rodzinie, że będą online......

edycja:

Sprzedawca usunął u siebie kamerkę i mogłem już ją dodać nawet zdalnie w nowej aplikacji Foscam na Android'a ( oczywiście po ip publicznym i porcie ). Kurcze, właśnie o coś takiego mi chodziło. Fajna sprawa. Polecam każdemu, kto ma zwierzaka w domu.

0