Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiar prędkości wiatru przy użyciu barometrów.

michalek002a 10 Aug 2018 13:47 855 8
 • #1
  michalek002a
  Level 6  
  Planuję zrobić urządzenie do pomiaru prędkości wiatru i mam pewien pomysł, który nie jestem pewien, czy się sprawdzi. Mianowicie przedzieliłbym w połowie rurkę ok. 5 cm szczelną ścianką, a z dwóch jej stron umieściłbym barometry. Mierzyły by one różnicę ciśnień przed i za rurką, a arduino dopasowałoby do tego prędkość wiatru, byłby to swego rodzaju manometr. Skalę wyznaczyłbym doświadczalnie. Zasada działania podobna jak w prędkościomierzu w samolotach.

  Wiem, że mogę do tego celu wykorzystać anemometr, ale nie o to mi tutaj chodzi.

  Czy takie coś ma szansę działać?
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
 • #2
  vodiczka
  Level 43  
  michalek002a wrote:
  Mianowicie przedzieliłbym w połowie rurkę ok. 5 cm szczelną ścianką, a z dwóch jej stron umieściłbym barometry.
  Co to da? Jeżeli chcesz zmierzyć prędkość przepływu w oparciu o różnicę ciśnień musisz zbudować rurkę Pitota lub Prandtla.
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  michalek002a
  Level 6  
  vodiczka wrote:
  Jeżeli chcesz zmierzyć prędkość przepływu w oparciu o różnicę ciśnień musisz zbudować rurkę Pitota lub Prandtla.


  Nie wiedziałem, że to się tak nazywa. Ale chyba nie trzeba zaawansowanego sprzętu aby coś takiego zrobić. Może wystarczy umieścić gdzieś w zakrytym miejscu jeden barometr do pomiaru ciśnienia statycznego, a drugi wystawić na wiatr w jakiejś zaślepionej rurce?
 • #5
  vodiczka
  Level 43  
  nowyARM wrote:
  Będzie działać.
  Rurka zakryta w połowie szczelną ścianką? Chyba, że źle zrozumiałem i chodzi o przesłonięcie połowy przekroju poprzecznego rurki.
 • #7
  pawel1148
  Level 23  
  Mam wątpliwości czy da się to zrobić na 2ch barometrach i arduino. Wydaje mi się, że dokładność pomiarowa będzie zbyt słaba. Tzn. różnica ciśnień zbyt mała. Takie rurki w samolotach mierzą raczej duże prędkości. Pewnie da się przystosować jakoś konstrukcje, ale mimo wszystko wydaje mi się, że wiatr o prędkościach do 16m/s nie zrobi różnicy ciśnień którą uda się odczytać na zwykłym barometrze do arduino i określić na tej podstawie w miarę realnie prędkość.
  Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie różnicowego przetwornika ciśnienia, który będzie pracował w cały zakresie pomiarowym a nie tylko malutkiej części. Co prawda większość jest na 0-10V, ale myślę, że z tym sobie bez problemu poradzisz. Za to oferują zakresy nawet 0-250Pa, ale to już musisz dostosować do swojej rurki.

  Po drugie, jak będziesz ustawiał rurkę pod wiatr ?? Będziesz kręcił jakimś silniczkiem krokowym i celował w którym miejscu najmocniej wieje ?? Czy mechanicznie ??
 • #8
  gimak
  Level 40  
  pawel1148 wrote:
  Po drugie, jak będziesz ustawiał rurkę pod wiatr ??

  Tak jak się ustawia śmigła wiatraka.
 • #9
  miroskop
  Level 23  
  Może zamiast barometrów użyj przetworników ultradźwiękowych. Takie rozwiązanie jest stosowane np. w górnictwie. Wiem bo miałem z nimi styczność :) Działa nawet przy małych prędkościach powietrza. Zasada działania jest prosta. W rurze o dł. kilkudziesięciu cm przy wlotach umieszczone są dwa przetworniki. Mierzony jest czas jaki dźwięk pokonuje odległość pomiędzy czujnikami, z których naprzemiennie jeden jest nadajnikiem a drugi odbiornikiem. Raz z wiatrem a raz pod wiatr. Znając czasy "przelotu" oraz prędkość dźwięku można obliczyć prędkość wiatru.