Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiar prędkości wiatru przy użyciu barometrów.

michalek002a 10 Aug 2018 13:47 855 8
    michalek002a
    Level 6  
    Planuję zrobić urządzenie do pomiaru prędkości wiatru i mam pewien pomysł, który nie jestem pewien, czy się sprawdzi. Mianowicie przedzieliłbym w połowie rurkę ok. 5 cm szczelną ścianką, a z dwóch jej stron umieściłbym barometry. Mierzyły by one różnicę ciśnień przed i za rurką, a arduino dopasowałoby do tego prędkość wiatru, byłby to swego rodzaju manometr. Skalę wyznaczyłbym doświadczalnie. Zasada działania podobna jak w prędkościomierzu w samolotach.

Wiem, że mogę do tego celu wykorzystać anemometr, ale nie o to mi tutaj chodzi.

Czy takie coś ma szansę działać?
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
    vodiczka
    Level 43  
    michalek002a wrote:
    Mianowicie przedzieliłbym w połowie rurkę ok. 5 cm szczelną ścianką, a z dwóch jej stron umieściłbym barometry.
    Co to da? Jeżeli chcesz zmierzyć prędkość przepływu w oparciu o różnicę ciśnień musisz zbudować rurkę Pitota lub Prandtla.
    User removed account
    User removed account  
    michalek002a
    Level 6  
    vodiczka wrote:
    Jeżeli chcesz zmierzyć prędkość przepływu w oparciu o różnicę ciśnień musisz zbudować rurkę Pitota lub Prandtla.

Nie wiedziałem, że to się tak nazywa. Ale chyba nie trzeba zaawansowanego sprzętu aby coś takiego zrobić. Może wystarczy umieścić gdzieś w zakrytym miejscu jeden barometr do pomiaru ciśnienia statycznego, a drugi wystawić na wiatr w jakiejś zaślepionej rurce?
    vodiczka
    Level 43  
    nowyARM wrote:
    Będzie działać.
    Rurka zakryta w połowie szczelną ścianką? Chyba, że źle zrozumiałem i chodzi o przesłonięcie połowy przekroju poprzecznego rurki.
    pawel1148
    Level 23  
    Mam wątpliwości czy da się to zrobić na 2ch barometrach i arduino. Wydaje mi się, że dokładność pomiarowa będzie zbyt słaba. Tzn. różnica ciśnień zbyt mała. Takie rurki w samolotach mierzą raczej duże prędkości. Pewnie da się przystosować jakoś konstrukcje, ale mimo wszystko wydaje mi się, że wiatr o prędkościach do 16m/s nie zrobi różnicy ciśnień którą uda się odczytać na zwykłym barometrze do arduino i określić na tej podstawie w miarę realnie prędkość.
    Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie różnicowego przetwornika ciśnienia, który będzie pracował w cały zakresie pomiarowym a nie tylko malutkiej części. Co prawda większość jest na 0-10V, ale myślę, że z tym sobie bez problemu poradzisz. Za to oferują zakresy nawet 0-250Pa, ale to już musisz dostosować do swojej rurki.

Po drugie, jak będziesz ustawiał rurkę pod wiatr ?? Będziesz kręcił jakimś silniczkiem krokowym i celował w którym miejscu najmocniej wieje ?? Czy mechanicznie ??
    gimak
    Level 40  
    pawel1148 wrote:
    Po drugie, jak będziesz ustawiał rurkę pod wiatr ??

Tak jak się ustawia śmigła wiatraka.
    miroskop
    Level 23  
    Może zamiast barometrów użyj przetworników ultradźwiękowych. Takie rozwiązanie jest stosowane np. w górnictwie. Wiem bo miałem z nimi styczność :) Działa nawet przy małych prędkościach powietrza. Zasada działania jest prosta. W rurze o dł. kilkudziesięciu cm przy wlotach umieszczone są dwa przetworniki. Mierzony jest czas jaki dźwięk pokonuje odległość pomiędzy czujnikami, z których naprzemiennie jeden jest nadajnikiem a drugi odbiornikiem. Raz z wiatrem a raz pod wiatr. Znając czasy "przelotu" oraz prędkość dźwięku można obliczyć prędkość wiatru.