Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migający ekran monitora i artefakty na ekranie

hexon6 10 Sie 2018 14:06 627 7
  • #1 10 Sie 2018 14:06
    hexon6
    Poziom 11  

Witam, mam problem z wyświetlanym obrazem na moim monitorze, podczas niektórych scen gdzie jest chyba dużo detali i tekstur ekran lekko jakby ściemniał się i rozjaśniał, robi to bardzo szybko, ale oko to wychwytuje i obraz wygląda tak jakby migotał. W drugiej grze występuje to nagminnie, jest to stara gra Stronghold Crusader i tam to migotanie częściej występuje. Gram też w fortnite i pierwszy raz wczoraj mi się to zdarzyło(a gram już dość długo), co już mnie zaniepokoiło, bo to znaczy, że nie jest to wina tylko jednej gry. W ten sam dzień dziwnie też spadały fpsy i utrzymywały się na 55-56fps(licznik wariował na tych dwóch liczbach spadając i wzrastając) po czym wracały na chwile do 60fps, a nie stałe 60fps jak to zawsze jest. W ciągu ostatnich paru miesięcy parę razy to migotanie wystąpiło w przeglądarce, ale tylko na moment i zaraz przestało.

Używam kabla display port, który był dołączony z monitorem. Cały czas freesync włączony w grze. Wyłączenie synchronizacji pionowej w grze też nie pomogło, gram z włączoną. Jak miałem inną kartę graficzną to też chyba czasami to występowało. Co może być problemem, opłaca się kupić nowy kabel display port, czy to coś pomoże? Dodam jeszcze, że wróciłem do trochę starszych sterowników, ponieważ nowsze powodują zawieszenia się komputera w fortnite i producent zalecał zainstalować wersje adrenalin 18.3.3. i faktycznie nie crashuje się teraz gra i komputer się nie zawiesza. A może wystarczy zmienić jakieś ustawienia w monitorze?

Większość nie wiem co znaczy, ale jest opcja super resolution+, poziom czerni, hdmi ultra hd deep color na szaro(display port zapewne się to nie tyczy), DFC, PBP, czas odpowiedzi(średni ustawiony obecnie), freesync(wł.), kontrola czerni, ustawienia kolorów(to raczej odpada), smart energy saving(wył.), dioda LED zasilania(wł.), displayport 1.2(wł.), brzęczyk(wł), osd zablokuj(obecnie wył.).

System: Win 10 pro 64bit
    Karta graficzna: sapphire rx 460 nitro+ 4GB
    Monitor: LG-27UD68

0 7
  • #2 10 Sie 2018 22:51
    KSRhaziel
    Poziom 36  

Kabel DP nie ma wiele do znaczenia, bowiem lecą w nim dane cyfrowe. Zastanów się nad samym monitorem. Jeżeli masz możliwość, podłącz monitor pod inny komputer, np. notebooka i poużywaj trochę

0
  • #3 11 Sie 2018 00:00
    hexon6
    Poziom 11  

KSRhaziel napisał:
    Kabel DP nie ma wiele do znaczenia, bowiem lecą w nim dane cyfrowe. Zastanów się nad samym monitorem. Jeżeli masz możliwość, podłącz monitor pod inny komputer, np. notebooka i poużywaj trochę

Ok, dzisiaj grałem, nic takiego nie wystąpiło. Możliwe, że źle dociśnięty kabel może coś takiego powodować, bo od wczoraj go docisnąłem do monitora? Wydaje mi się, że lekko wychodzi ten kabel po jakimś czasie.

Jeśli chodzi o te spadające fpsy tyczą się czegoś innego, otóż dodali jakieś nowe aktualizacje i na pustym polu lubią spadać teraz fpsy do 55fps i tak się utrzymywać. Więc pozostaje tylko to migotanie ekranu od czasu do czasu. Jeszcze głośniki i router mam blisko monitora, możliwe, że te urządzenia mogą powodować jakieś zakłócenia w obrazie?

Z podłączeniem monitora do innego komputera to będzie trochę problem, bo nie mam do czego za bardzo. Laptopa nie mam. Mam tylko w pracy, ale nie zaniosę przecież monitora do pracy... Jest może jakiś program, który przetestowałby monitor czy nie jest uszkodzony/wadliwy?

0
  • #4 15 Sie 2018 13:26
    hexon6
    Poziom 11  

Miganie ekranu nie wystąpiło do dzisiaj, ale dzisiaj rano podczas uruchamiania komputera, pojawiły się artefakty na ekranie i zniekształcony obraz(przeskakiwanie, linie czarne, zielone/niebieskie kolory na ekranie). Po zalogowaniu się do systemu przestało tak robić i na razie wygląda, że jest ok. Co to może oznaczać, uszkodzona karta graficzna czy płyta główna?

0
  • #5 15 Sie 2018 20:07
    KSRhaziel
    Poziom 36  

Zakładamy, że to nie monitor (miganie mogło być problemem podświetlenia monitora). Ale teraz artefakty wskazują na coś głębiej. Duże prawdopodobieństwo, że karta graficzna. Ale równie dobrze źródło przyczyny może być w zasilaniu karty graficznej (czyt. zasilaczem). Bez podmiany kolejnym elementów nie da rady zdiagnozować. Podaj jaki dokładnie masz model zasilacza. I przygotuj się na koszt zakupu nowej karty graficznej :P

0
  • #6 15 Sie 2018 23:06
    hexon6
    Poziom 11  

KSRhaziel napisał:
    Zakładamy, że to nie monitor (miganie mogło być problemem podświetlenia monitora). Ale teraz artefakty wskazują na coś głębiej. Duże prawdopodobieństwo, że karta graficzna. Ale równie dobrze źródło przyczyny może być w zasilaniu karty graficznej (czyt. zasilaczem). Bez podmiany kolejnym elementów nie da rady zdiagnozować. Podaj jaki dokładnie masz model zasilacza. I przygotuj się na koszt zakupu nowej karty graficznej :P

To będzie moja druga uszkodzona karta graficzna w tym roku, więc wydaje mi się, że może być coś nie tak z płytą główną i z złączem PCIE na niej(chyba, że mam takiego pecha do tych kart graficznych). Nie wiem czy zasilacz jest problemem, bo mierzyłem wiele razy napięcia i zawsze są bardzo dobre. Teraz włączyłem komputer i nie było artefaktów przy starcie. Możliwe, że jak poważnie się schłodzi w komputerze to znowu jutro się to pokaże. Zimne luty podobno mogą dawać właśnie takie objawy. Na razie wygląda, że tylko gdy karta graficzna jest chłodna to wyświetla artefakty. Karta graficzna ma niecałe 2 miesiące. Ciągle mam jakieś dziwne anomalie z tym komputerem, można poczytać wcześniej moje tematy związane z zawieszaniem się komputera. Po zrobieniu formatu i teraz gdy jest ciepło zawieszeń komputera już nie ma, jakieś czary normalnie. Do tej płyty głównej MSI to jakiegoś egzorcystę niedługo będą musiał wzywać, żeby złe duchy wypędzał. Audio totalnie siadło, bo gdy podłącze mikrofon albo słuchawki to mikrofonu nie widzi, a słuchawki mają tragiczny dźwięk, jakby uległa uszkodzeniu karta dźwiękowa.

Planuje zmianę całego komputera oprócz dysku ssd i zasilacza. Chciałem tylko poczekać na nowe premiery procesorów i kart graficznych, a to jeszcze trochę czasu, bo premiera nowych Ryzenów gdzieś w marcu/kwietniu 2019.

Dodam jeszcze screen z hwinfo, może ktoś się dopatrzy czegoś niepokojącego. Podczas gier, taktowanie procesora lubi spaść. Raz miałem włączony hwmonitor podczas gry i zanotował spadek do 2200mhz na wszystkich rdzeniach, co jest trochę dziwne, bo mam ustawione go na stałe 4,1ghz.

Migający ekran monitora i artefakty na ekranie

Zasilacz: Corsair RM 750
    Płyta główna: MSI 970 Gaming
    Procesor: FX-6300

0
  • #7 15 Sie 2018 23:39
    KSRhaziel
    Poziom 36  

Pamiętaj, że pomiary napięcia nie są zawsze dobrym testem, bo każdy zasilacz bez obciążenia potrafi mieć wszystko idealnie, a po obciążeniu napięcia mogą już odbiegać od normy.

0
  • #8 15 Sie 2018 23:47
    hexon6
    Poziom 11  

KSRhaziel napisał:
    Pamiętaj, że pomiary napięcia nie są zawsze dobrym testem, bo każdy zasilacz bez obciążenia potrafi mieć wszystko idealnie, a po obciążeniu napięcia mogą już odbiegać od normy.

Tak, wiem. Było mierzone parę razy w obciążeniu(occt albo prime95). Napięcia były stabilne i na lini 12V była troszeczkę mniejsza wartość, ale wynosiła ona po obciążeniu 11,92-11,93 i nie spadała ani rosła. Mierzone było na wtyczce 24 pin na płycie głównej. Na tych wtyczkach do karty graficznej nie można było wcisnąć, kable za grube. Było jeszcze sprawdzane na wtyczce 8-pin do procesora i też były ok.

0