Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Błędne wskazania inklinometrów.

woszu 10 Sie 2018 14:43 525 11
  • #1 10 Sie 2018 14:43
    woszu
    Poziom 15  

Witam.
    Używam inklinometrów SCA-830-D07 z Muraty.
    Inklinometry działają w modułach pomiarowych, po 2 szt na oś X i Y.
    Takich modułów pomiarowych mam 2szt.

Po wypoziomowaniu modułów i wyzerowaniu wskazań (offset), czujniki bardzo stabilnie pokazują kąty zerowe (1 do 2 setnych stopnia).
    Wyniki obliczam biorąc 100 kolejnych próbek i wyliczam średnią

Problem zaczyna się gdy oba moduły pomiarowe obrócę w jednej z osi np o 45 stopni. Niestety występują różnice wskazań kątowych pomiędzy modułami pomiarowymi od kilku dziesiątych stopnia, do nawet ponad 1 stopnia. W jaki sposób można podejść do tego tematu? Czy jest szansa skalibrować czujniki tak, aby pokazywały identyczne kąty w całym zakresie pomiarowym?

.

0 11
  • #2 10 Sie 2018 16:42
    viayner
    Poziom 34  

Witam,
    a ktory masz modul ? jedna czy 2 osie tzn. tylko Y czy XY?
    T sa akcelerometry - wiesz jak one dzialaja ? Grawitacja uwzgledniona.
    Jezeli jest on pod pewnym katem to upewnij sie ze wszystkie katy sa identyczne bo juz samo umieszczenie akcelerometru wplywa na odczytana wartosc.
    Pozdrawiam

0
  • #3 10 Sie 2018 16:52
    woszu
    Poziom 15  

Napisałem - SCA830-D07, działają po SPI.

To jest niby seria akcelerometrów, ale sprzedawane jako inklinometry +-90stopni, czyli -+1g jak by go traktować jako akcelerometr. W karcie katalogowej jest bezpośrednie przeliczenie na kąty.

Najprostsze wytłumaczenie to właśnie niedokładność montażu. Pytanie tylko czy da się jakoś skalibrować moduły parami, żeby te błędy zniwelować.

0
  • #4 10 Sie 2018 17:26
    viayner
    Poziom 34  

Witam,
    kiedys bawilem sie XYZ i tam masz wartosci w kazdym kierunku z czego mozna wnioskowac o kacie w przestrzeni a wiec go skompensowac.
    Ty masz jedna os wiec kat nie jest znany i kompensowany przy kilku roznie zamontowanych czujnikach.
    Pozdrawiam

0
  • #5 10 Sie 2018 19:35
    woszu
    Poziom 15  

Mam po dwa inklinometry jednoosiowe w każdym module pomiarowym, czyli po dwie osie X i Y. Myślałem właśnie, że pomiar osi Z dałby możliwość reagowania, ale przy tych inklinometry to niemożliwe. Nie mam miejsca na dodatkową płytkę umieszczona w pionie....
    Na początku zacząłem się bawić z 2- osiowymi SCA-100T, ale po SPI są cholernie niestabilne.... Nie nadawały się do mojej aplikacji. Trafiłem później na te jednoosiowe i są stabilne (przy uśrednianiu 100 pomiarow, wyniki różnią się o max 2 setne stopnia. No ale coś za coś - teraz dochodzi problem z różnicami wynikającymi z montażu inklinometrow na PCB, a potem PCB w obudowie ....

Tak sobie teraz mysle, czy tego problemu z niedokładnym montażem nie dało by się w dużym stopniu wyeliminować poprzez kalibrację 3- punktową w każdej osi, np w zerze oraz np w + - 60 stopniach.

0
  • #6 11 Sie 2018 09:07
    viayner
    Poziom 34  

Witam,
    to zalezy czy zmiany napiecia sa linjowe i jak linjowe,
    Jezeli masz XY to mozna pobawic sie o wyrownanie pomiarow, przy kalibracji na obu osiach jednoczesnie szukasz takiego punktu aby oba pokazywaly identyczne wyniki, Z by tu pomoglo ale...
    Ja uzywalem Freescale dawnych XYZ i byly stabilne zarowno SPI jak i anlogowe.
    Pozdrawiam

0
  • #7 12 Sie 2018 13:06
    woszu
    Poziom 15  

Mógłbyś coś więcej napisać o tym wyrównywaniu wyników przy szukaniu jednoczesnym szukaniu jednakowych wyników? Nie bardzo wiem jak by to miało działać

1
  • #8 13 Sie 2018 08:18
    viayner
    Poziom 34  

Witam,
    pomysl byl taki ze jak masz plytke 2x XYZ to czytasz dane z obu jednoczesnie i szukasz takiego ustawienia aby oba pokazywaly identyczne wyniki na kazdej z osi = wtedy oba sa idealnie zrownaowazone.
    Jezeli masz tylko XY to nie skompensujesz Z, ale mozna by sie pokusic o zbadanie jak zie zachowuje sensor przy zmianie kata (powinno byc w datasheet) i to "dodawac" jako kompensacje przechylu ale masz tylko jedna os wiec przechyl w jakiejkolwiek innej osi powoduje bledy.
    Pozdrawiam

0
  • #9 13 Sie 2018 10:59
    woszu
    Poziom 15  

No właśnie raczej będę musiał zastosowac akcelerometr 3- osiowy. O ile przy dwóch osiach dało by się skalibrować różnice pomiędzy modułami pomiarowymi, za pomocą tej kalibracji 3- punktowej w każdej osi, to pozostaje jeszcze.jeden problem. Przy samych pomiarach operator nie będzie w stanie zamontować modułów idealnie. Zawsze może pojawić się przekręcenie w osi z i wcześniejsza kalibracja nic nie da.
    Muszę mieć kontrolę "on-line". Jeśli tylko w osi z będzie jakieś przesunięcie przy rozpoczęciu pomiarów, to wyniki x, y już będzie trzeba przemnożyć.

0
  • #10 13 Sie 2018 13:05
    viayner
    Poziom 34  

Witam,
    Wyglada ze dokladnie tak trzeba zrobic.
    Pozdrawiam

0
  • #11 13 Sie 2018 17:12
    woszu
    Poziom 15  

A pamiętasz jakie akcelerometry stosowałem, że.miales stabilny odczyt? Ja muszę mieć stabilność rzędu 0,01 - 0,02 stopnia......

0
  • #12 14 Sie 2018 08:55
    viayner
    Poziom 34  

Witam,
    to byly freescale z serii MMA7xxx, jedne mialy wyjscie analogowe do DAC, potem pojawily sie z SPI czy I2C tez z serii MMA7xxx.
    Pozdrawiam

0