Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lenovo Y580 - Wymiana zepsutej płyty głównej

Wiklez 10 Aug 2018 16:10 1254 16
    Wiklez
    Level 6  
    Krótka historia mojego laptopa:
    Laptop miał zalaną klawiaturę piwem w około 2016 roku. Nie chodził kilka dni po czym po wysuszeniu zaczął działać poprawnie przez dobre dwa lata.
    W 2018 korzystałem z niego jak zwykle z tym że rozładował mi się zupełnie. Podłączyłem go do ładowarki jednak już nie chciał się włączyć - nie reagował zupełnie na przycisk power.
    Oddałem go do serwisu - po rozkręceniu powiedzieli mi że to awaria układu zasilania płyty głównej i zaproponowali naprawę za około 400-600 złotych. Nie skorzystałem.
    Oddałem go do kolejnego serwisu - po rozkręceniu powiedziano mi że z płyty głównej lała się woda i generalnie widać że był zalany. Dodam że zalałem go tylko raz w tym 2016 roku - w międzyczasie nic się nie wydarzyło. W tym serwisie powiedziano mi z kolei że trzeba wymienić całą płytę główną bo nawet jeśli naprawią mi w tamtym serwisie za te kilkaset złotych to po 2-3 msc i tak się coś zepsuje. Nie mieli jednak żadnej płyty głównej na stanie.
    Postanowiłem więc naprawić go sam. Znalazłem płyty główne na aliexpress w cenie około 300 złotych, jednak nie do końca potrafię ocenić czy model ze sklepu na pewno będzie pasował do mojego laptopa.
    Numer płyty na laminacie to QIWY4 LA-8002P, Rev: 1A, a obok data 2012-04-18. Ten numer zgadza się z tymi płytami które znalazłem na sprzedaż. Pod spodem dołączę jeszcze zdjęcia.
    Jednak na mojej płycie jest też jakaś nalepka z napisem 4DMFG:304, QIWY4 D25 - i te numer są inne na płytach ze sklepu - na przykład - 4BMFG:232, QIWY4 D22.
    I tutaj rodzą się moje pytania.
    Czy taka płyta ze sklepu będzie kompatybilna?
    Czy płyta główna mogła być nadal zalana po dwóch latach?
    Czy oddać może do zupełnie innego serwisu który znajdzie zwarcie i je naprawi czy cuś?
    Pozdrawiam!Lenovo Y580 - Wymiana zepsutej płyty głównejLenovo Y580 - Wymiana zepsutej płyty głównej
  • Helpful post
    gold-game
    Level 21  
    Tak naprawdę ma Ciebie interesować model płyty głównej i jej rewizja, czyli LA-8002P, Rev: 1A. Zdarza się tak, że ta sama płyta występuje w różnych laptopach. Szukaj po nazwie płyty. Jeżeli płyta była zalana 2 lata temu i nic z tym nie zrobiłeś, to jest nadal zalana. Zmniejsza to tylko mocno szansę na jej naprawę.
  • Helpful post
    mrdok
    Level 13  
    Witam.

Powinna być kompatybilna i działać bez problemu, jeśli chcesz być pewny, to weź lupę i sprawdź oznaczenia na układzie "PCH" i układzie grafiki i porównaj je ze sobą. By płyta uruchomiła się z twoim procesorem to przynajmniej oznaczenie z "PCH" powinno być zgodne ze sobą. A jak grafika będzie się różnić to będziesz miał do przeinstalowania sterowniki w systemie.

A na aliexpress płyt nie kupowałbym, bo może nie dotrzeć ewentualnie przyjechać popsuta. Już lepszy jest ebay

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    ul1002

Level 35  
    Daj zdjęcia w HD całej płyty, góra i dół, zobaczymy jakie są szkody po zalaniu i określimy po tych oględzinach szanse i koszt naprawy mniej więcej.
    Wiklez
    Level 6  
    Na układzie graficznym znalazłem numer N13-GE-A2 (zdjęcie poniżej) więc też jest taki jak w tych sklepach.
    Natomiast nie bardzo wiem jakiego numeru szukać przy procesorze (zdjęcie poniżej) bo rzeczywiście chciałbym wyjąć mój ze starej płyty głównej i wsadzić go do nowej ale chyba i tak powinno być kompatybilne.
    Co do zalania płyty to szczerze mówiąc nie bardzo widzę żadnych śladów po tym, mój telefon robi słabe zdjęcia i nie do końca wiem w co celować, ale wrzucę i tak kilka zdjęć - najwyżej dorzucę kilka jeśli będą za mało dokładne.
    Jak patrzyłem na ebayu to też z Chin niektóre wysyłają więc chyyyyba zaryzykuje z tym Aliexpress bo kilka pozytywnych opinii widziałem :)
    Dzięki za dotychczasową pomoc :)
    Dam znać jeśli komputer ruszy, może ktoś kiedyś będzie miał podobny problem.

Lenovo Y580 - Wymiana zepsutej płyty głównejLenovo Y580 - Wymiana zepsutej płyty głównejLenovo Y580 - Wymiana zepsutej płyty głównejLenovo Y580 - Wymiana zepsutej płyty głównejLenovo Y580 - Wymiana zepsutej płyty głównejLenovo Y580 - Wymiana zepsutej płyty głównej
    Lenovo Y580 - Wymiana zepsutej płyty głównejLenovo Y580 - Wymiana zepsutej płyty głównejLenovo Y580 - Wymiana zepsutej płyty głównejLenovo Y580 - Wymiana zepsutej płyty głównej
  • Helpful post
    Chester97
    Level 8  
    Generalnie szkoda ze od razu po zalaniu płyty nie oddałeś kompa do jakiegoś serwisu :/
  • Helpful post
    mrdok
    Level 13  
    "PCH" - Platform Controller Hub - to u Ciebie układ "U4" i ma oznaczenie "SLJ8E", a oznaczenie procesora to "SR0WY" - czyli I5-3230M.

Przewaga między ebay-em nad aliexpresem jest rodzaj płatności. Paypal na ebay-u gwarantuje przynajmniej że otrzymasz przesyłkę, a jak nie otrzymasz to zwrócą Ci kasę.
  • Helpful post
    ul1002

Level 35  
    Widać ślady zalania, rejon zasilania grafiki w procesorze, moim zdanie można podejmować się naprawy tak na pierwszy rzut oka.
    Wiklez
    Level 6  
    Ok, kupiłem jednak z eBaya przez PayPal. Zobaczymy czy się uda ;)

Dodano po 18 [minuty]:

Kurde. Właśnie zobaczyłem że kupiłem płytę która jest kompatybilna z procesorami i3 a ja mam i5 :/
    Spojrzałem na oznaczenie SLJ8E która się zgadzało i niedopatrzylem tamtego.
    Myślicie że procesor będzie kompatybilny czy lepiej jakoś odkręcić to kupno :/
    Lenovo Y580 - Wymiana zepsutej płyty głównej
  • Helpful post
    lisek
    Service technician RTV
    Masz chipset HM76 , zobacz pod tym Link
    Wiklez
    Level 6  
    Niestety kochani. Wymieniłem płytę główną i komputer nadal nie reaguje na przycisk on. Zupelnie nic się nie dzieje. Jutro pojadę do serwisu. Kończy mi się nadzieja i pomysły.
    Wiklez
    Level 6  
    Po odpięciu klawiatury nadal nic się nie dzieje.
    Wiklez
    Level 6  
    Więc tak. Pojechałem do serwisu i okazało się, że - na szczęście - dodatkowo padł zasilacz. Po wymianę komputer się odpalił z jednym małym problemie. Wiatraczek w ogóle nie chodzi. Generalnie jest teraz trochę inny bios niż byl wcześniej - czy może to wpływać na pracę wiatraczka czy raczej się przepalił?
    mrdok
    Level 13  
    Trzeba zobaczyć na złączu zasilania wiatraczka czy zasilanie jest, nie pamiętam czy tam jest 3 czy 4 przewodowy wentylator. Jeżeli 3 to powinny być: zasilanie do 5V, kontrola obrotów, masa. A jeżeli 4 przewodowy to zasilanie +5V, PWM (sygnał sterujący prędkością obrotową wentylatora), kontrola obrotów, masa. Inny bios oczywiście może wpływać na prace wiatraka. Ale sam go wgrywałeś czy przyszła z takim? Hmmm a w ogóle jest podłączony? Albo podczas składania nie został czymś zablokowany?