Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jonizator powietrza hv 15kV

10 Sie 2018 18:31 414 7
 • Poziom 2  
  Witam szanownych i doświadczonych kolegów. Moja koleżanka(jeszcze :-)) opowiadała mi ostatnio o tzw jonizatorach powietrza. Ponieważ niedługo ma urodziny, chciałby jej jeden taki zbudować. Czytałem trochę na ten temat i postanowiłem zbudować jonizator na 15kv. Planuję zmieścić się w mocy 1kvar. Budżet około 2k. Kupiłem już stary zwaroski transformator 220 na 14kv. Czy polecacie mi jakiś układ sterowania?

  Dziękuję za pomoc.
 • Pomocny post
  Poziom 1  
 • Pomocny post
  Moderator Elektrycy
  Twój pomysł jest co najmniej niebezpieczny pod poniższymi punktami:
  1. ochrona przeciwporażeniowa;
  2. ochrona przeciwpożarowa.

  Jak kolega sobie wyobraża zapewnienie odpowiedniej ochrony użytkownikowi?
 • Poziom 2  
  Dziękuję za uwagi. Maksymalny prąd transformatora będzie nie większy niz 25 ma, przy maksymalnym napięciu z uwagi na zjawisko nasycenie rdzenia (z kolega mierzyliśmy). Ochronę przeciwpożarowa oraz elektryczna załatwi rura pcv jako osłona.
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Przy 15kV wytwarza się również ozon.
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Kolegi ! Przede wszystkim należy znać różnicę między ozonatorem i jonizatorem ! Ozonator - przyrząd medycznego przepisania jest przeznaczony dla dezynfekcji pomieszczeni . Użycie ozonatora bez specjalnych wiedz reguł eksploatacji przedstawia niebezpieczeństwo dla zdrowia i przy czym nie małe. Maksymalna koncentracja ozonu w powietrzu nie musi przekraczać 0.1mgr na 1 kubiczny metr powietrza. Ozonator nie należy włączać więcej niż na 2-3 godzinę . Wchodzić do pomieszczenia można niewcześniej czym za 30 minut po ozonowaniu. Jonizator - przyrząd higienicznego przepisania, jest przeznaczony dla oczyszczenia, zwilżenia i nasycania powietrza jonami. Koncentracja ozonu przy jonizacji nie przekracza wskazanego powyżej znaczenia i nie przedstawia zagrożenia dla zdrowia. Konstruowanie podobnych urządzeń bez odpowiednich wiedz i doświadczenia niebezpiecznie nie tylko dla " konstruktora ", ale i dla jego rodzonych i bliskich ! Kto się strzeże, tego i Bog strzeże !!!.
 • Poziom 2  
  Szanowny kolego akakal.
  Widzę, że pisał kolega w pośpiechu. Dziękuję za zaangażowanie.
  Co do samego jonizatora/ozonatora. Układ sterowania, który ocenialby ilość ozonu w powietrzu, i włączał i wyłączał jak trzeba, powinien to załatwić. Macie jakieś dobre czujniki godne polecenia?
 • Moderator Elektrycy
  Damonkos napisał:
  Ochronę przeciwpożarowa oraz elektryczna załatwi rura pcv jako osłona.

  Jest to argument podobny do tego, że samochód może hamować na klockach hamulcowych wykonanych z drewna.

  Powtarzam pytanie:
  Jakie środki ochrony przeciwporażeniowej i przeciwpożarowej kolega zastosował?
  Co jest środkiem ochrony przy dotyku bezpośrednim i pośrednim?