Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jonizator powietrza hv 15kV

Damonkos 10 Sie 2018 18:31 252 7
  • #1 10 Sie 2018 18:31
    Damonkos
    Poziom 2  

Witam szanownych i doświadczonych kolegów. Moja koleżanka(jeszcze :-)) opowiadała mi ostatnio o tzw jonizatorach powietrza. Ponieważ niedługo ma urodziny, chciałby jej jeden taki zbudować. Czytałem trochę na ten temat i postanowiłem zbudować jonizator na 15kv. Planuję zmieścić się w mocy 1kvar. Budżet około 2k. Kupiłem już stary zwaroski transformator 220 na 14kv. Czy polecacie mi jakiś układ sterowania?

Dziękuję za pomoc.

0 7
  • Pomocny post
    #2 10 Sie 2018 19:11
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

Damonkos napisał:
    Moja koleżanka(jeszcze )

Tu akurat mogłeś trafić, bo niedługo może już nie żyć :P
    Damonkos napisał:
    postanowiłem zbudować jonizator na 15kv. Planuję zmieścić się w mocy 1kvar.

kVA? W takim razie znamionowo dałoby to prąd prawie 70mA, czyli ponad 2x tyle ile wystarczyłoby by ją zabić.
    Jeżeli już chcesz bawić się tego typu urządzeniami w wersji DIY, proponuję nie narażać innych,

2
  • Pomocny post
    #3 10 Sie 2018 20:14
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Twój pomysł jest co najmniej niebezpieczny pod poniższymi punktami:
    1. ochrona przeciwporażeniowa;
    2. ochrona przeciwpożarowa.

Jak kolega sobie wyobraża zapewnienie odpowiedniej ochrony użytkownikowi?

0
  • #4 10 Sie 2018 23:16
    Damonkos
    Poziom 2  

Dziękuję za uwagi. Maksymalny prąd transformatora będzie nie większy niz 25 ma, przy maksymalnym napięciu z uwagi na zjawisko nasycenie rdzenia (z kolega mierzyliśmy). Ochronę przeciwpożarowa oraz elektryczna załatwi rura pcv jako osłona.

0
  • Pomocny post
    #5 11 Sie 2018 07:42
    ak44
    Poziom 20  

Przy 15kV wytwarza się również ozon.

0
  • Pomocny post
    #6 11 Sie 2018 11:46
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Kolegi ! Przede wszystkim należy znać różnicę między ozonatorem i jonizatorem ! Ozonator - przyrząd medycznego przepisania jest przeznaczony dla dezynfekcji pomieszczeni . Użycie ozonatora bez specjalnych wiedz reguł eksploatacji przedstawia niebezpieczeństwo dla zdrowia i przy czym nie małe. Maksymalna koncentracja ozonu w powietrzu nie musi przekraczać 0.1mgr na 1 kubiczny metr powietrza. Ozonator nie należy włączać więcej niż na 2-3 godzinę . Wchodzić do pomieszczenia można niewcześniej czym za 30 minut po ozonowaniu. Jonizator - przyrząd higienicznego przepisania, jest przeznaczony dla oczyszczenia, zwilżenia i nasycania powietrza jonami. Koncentracja ozonu przy jonizacji nie przekracza wskazanego powyżej znaczenia i nie przedstawia zagrożenia dla zdrowia. Konstruowanie podobnych urządzeń bez odpowiednich wiedz i doświadczenia niebezpiecznie nie tylko dla " konstruktora ", ale i dla jego rodzonych i bliskich ! Kto się strzeże, tego i Bog strzeże !!!.

1
  • #7 11 Sie 2018 15:20
    Damonkos
    Poziom 2  

Szanowny kolego akakal.
    Widzę, że pisał kolega w pośpiechu. Dziękuję za zaangażowanie.
    Co do samego jonizatora/ozonatora. Układ sterowania, który ocenialby ilość ozonu w powietrzu, i włączał i wyłączał jak trzeba, powinien to załatwić. Macie jakieś dobre czujniki godne polecenia?

0
  • #8 12 Sie 2018 13:46
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Damonkos napisał:
    Ochronę przeciwpożarowa oraz elektryczna załatwi rura pcv jako osłona.

Jest to argument podobny do tego, że samochód może hamować na klockach hamulcowych wykonanych z drewna.

Powtarzam pytanie:
    Jakie środki ochrony przeciwporażeniowej i przeciwpożarowej kolega zastosował?
    Co jest środkiem ochrony przy dotyku bezpośrednim i pośrednim?

0