Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Serwer NAS pod multimedia

PanNowy01 10 Sie 2018 18:38 201 12
  • #1 10 Sie 2018 18:38
    PanNowy01
    Poziom 3  

Witam!
    Jako, że w serwerach NAS nie za bardzo się orientuję, kieruję się ceną, która nie chce aby była zbyt wysoka. Przechowywane na tym NASie będą głównie zdjęcia, muzyka no i filmy. No i w tym rzecz, filmy głównie 1080p z dźwiękiem dd+ lub dts, niektóre z dt hd lub dts hd ma. Mam na celowniku jeden konkretny model, ale otwarty jestem na inne propozycje (budżet tak do około 400 zł +/- 50zł). Chciałbym, żeby podczas odtwarzania z tego serwera (oczywiście wszystko przez kabel) film nie zaczął się ciąć, czy buforować. Na dysk też nie chciałbym przepłacać. Zastanawiam się, czy kupić WD Red, który jest o połowę droższy od zwykłego 2tb hdd. Czy były takie sytuacje, że zwykły dysk po jakimś czasie padał w takim serwerze? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

Serwer NAS: https://www.synology.com/en-global/products/DS115j

0 12
  • #2 10 Sie 2018 19:02
    lukaszd82
    Poziom 24  

Zwykłe dyski nie są przystosowane do pracy 24h (zrobiłem test w firmie i zwykłe sata działały 1-2lata, red wytrzymują co wymiana czyli co 2-5 lat, dyski sas działają u nas po około 8-10lat i w macierzy wymieniane są wg potrzeb)Dodatkowo jeśli będziesz tu trzymał ważne dane to bym rozważył poważnie macierz dyskową.
    Tyle że wybrany " nas to zabawka na 1xHDD.
    To jeszcze pytanie jaka sieć w domu? Czy gigabit pójdzie...
    No i ważne dane trzeba zgrywać na inny dysk zewnętrzny...
    Wolałbym używany na 2xHDD lub lepiej na 4xHDD ale ja mam inne potrzeby...
    Radzę dozbierać i kupić coś takiego:
    Zyxel NAS542 4-Bay (NAS542-EU0101F)
    Przynajmniej 4xHDD z Raid5, 2xGigabit.
    Obecnie koszt to ok 750zł.

0
  • #3 10 Sie 2018 19:38
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Do takich zastosowań to wystarczy spokojnie ten Synology. Ja mam starego Zyxel NSA221 a teraz kupiłem za 140 zł nowego D-Linka DNS-320, do tego 2x2TB WS Red i jako serwer domowy do filmów 4K i spokojnie daje radę.

0
  • #4 10 Sie 2018 20:24
    lukaszd82
    Poziom 24  

Do filmów ok ale zdjęcia to raczej gdzieś backup trzeba mieć bo szkoda tracić zbiory z 5-10 czy 15 lat...
    Lepiej kupić raz i nie żałować. Dlatego warto się zastanowić. To co ja proponuję to 4 zatoki a dyski można dokupywać etapami...

0
  • #5 10 Sie 2018 21:11
    tzok
    Moderator Samochody

Te filmy to chcesz odtwarzać na komputerze czy telewizorze przez DLNA?

0
  • #6 10 Sie 2018 21:54
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

PanNowy01 napisał:
    Serwer NAS

PanNowy01 napisał:
    filmy głównie 1080p z dźwiękiem dd+ lub dts, niektóre z dt hd lub dts hd ma.

A specyfikacja serwera:
    CPU Model Marvell Armada 370 88F6707
    CPU Architecture 32-bit
    CPU Frequency 800 MHz
    System Memory 256 MB DDR3

Powodzenia w strumieniowaniu.

Dysk - jeśli już to tylko Red PRO lub Gold.
    Pozostałe nie przezywają nawet połowy tego co powinny.

0
  • #7 11 Sie 2018 00:33
    PanNowy01
    Poziom 3  

matek451 napisał:
    Do takich zastosowań to wystarczy spokojnie ten Synology. Ja mam starego Zyxel NSA221 a teraz kupiłem za 140 zł nowego D-Linka DNS-320, do tego 2x2TB WS Red i jako serwer domowy do filmów 4K i spokojnie daje radę.

I chyba tak zrobię. Jak mówisz, że ten D-Link jest OK jako serwer domowy to kupię go, a do tego jeden 2tb wd red. Szczególnie ważne dane nie będą na tym serwerze, a jakby co to kopię zapasową mam na dysku zewnętrznym. Jak kupię tego d-linka przez allegro to mam 14 dni na zwrot, więc jak nie będzie coś pasić, to rozglądne się za czymś innym. Pozdrawiam.

Jakby co to filmy będą oglądane przez zwykły PC z windowsem.

0
  • #8 11 Sie 2018 01:53
    pawelr98
    Poziom 35  

Wiele zależy od tego jak się dyski traktuje.

Ja mam dyski które pracowały 24/7(lub prawie 24/7) przez kilka lat.
    Żadne "specjalne" tylko zwykłe.
    Może być też kwestią tego że większość moich dysków jest firmy Hitachi.
    Są one znane z niskiej awaryjności.

Kluczem jest to aby dysk cały czas pracował. Tj. Talerz cały czas wiruje i głowica nie parkuje.

Mój NAS to normalny PC wyposażony w stosowny osprzęt.
    Macierz 6x2TB RAID6 oraz 2x160GB RAID1 na HP P400 (serwerowy kontroler SAS), stara 870A-USB3, Athlon II X2 250 z wyłączonym drugim rdzeniem ( i undervoltingiem).
    Takie coś wychodzi znacznie taniej niż kupno gotowego systemu.
    Pracuje pod kontrolą Debiana. Jest Samba i Transmission. Kiedyś stała na nim także sieć Wi-Fi bo uszkodził się router.
    Brak ograniczeń co do oprogramowania.

Minusem jest pobór na poziomie 140W. Jak minie lato to spadnie do okolic 120W (demontaż dodatkowych wentylatorów). Gdybym zmienił zasilacz to pewnie mógłbym zejść w okolice 100W.

Jeśli użyć oszczędnej platformy (intel) oraz zastosować mniejszą ilość dysków to mamy NAS pobierający w porywach kilkadziesiąt W.
    Za 400zł można taki zestaw spokojnie zmontować.

0
  • #9 11 Sie 2018 20:46
    tzok
    Moderator Samochody

Do NASów nie nadają się dyski Green z absurdalnie krótkimi czasami automatycznego parkowania głowic (8s) - ale ten mechanizm da się wyłączyć/wydłużyć czas. W moim NASie dysk się wyłącza po 5 minutach bezczynności, nie ma sensu by chodził cały czas, ale nie ma też sensu, żeby parkował głowice/wyłączał się (spin off) kiedy się z niego aktywnie korzysta.

0
  • #10 12 Sie 2018 08:31
    m.jastrzebski
    Poziom 35  

pawelr98 napisał:
    Wiele zależy od tego jak się dyski traktuje.

Ja mam dyski które pracowały 24/7(lub prawie 24/7) przez kilka lat.
    Żadne "specjalne" tylko zwykłe.
    Może być też kwestią tego że większość moich dysków jest firmy Hitachi.
    Są one znane z niskiej awaryjności.

Kluczem jest to aby dysk cały czas pracował. Tj. Talerz cały czas wiruje i głowica nie parkuje.

Mój NAS to normalny PC wyposażony w stosowny osprzęt.
    Macierz 6x2TB RAID6 oraz 2x160GB RAID1 na HP P400 (serwerowy kontroler SAS), stara 870A-USB3, Athlon II X2 250 z wyłączonym drugim rdzeniem ( i undervoltingiem).
    Takie coś wychodzi znacznie taniej niż kupno gotowego systemu.
    Pracuje pod kontrolą Debiana. Jest Samba i Transmission. Kiedyś stała na nim także sieć Wi-Fi bo uszkodził się router.
    Brak ograniczeń co do oprogramowania.

Minusem jest pobór na poziomie 140W. Jak minie lato to spadnie do okolic 120W (demontaż dodatkowych wentylatorów). Gdybym zmienił zasilacz to pewnie mógłbym zejść w okolice 100W.

Jeśli użyć oszczędnej platformy (intel) oraz zastosować mniejszą ilość dysków to mamy NAS pobierający w porywach kilkadziesiąt W.
    Za 400zł można taki zestaw spokojnie zmontować.

JA właśnie podziękowałem synology z paru powodów.
    Postawiłem ubuntu z samba, tyle potrzebuje. 2x dysk WD Red w mirrorze softwarowy,. Płyta z wbudowanym celeronem, takim z TDP 6W, brak wiatraków. Kopiowanie wysyca ethernet 1gbit, procesor obciążony wtedy w okolo 50%. W stresie 20W. Jak dyski zaparkują ~14W. Takie płyty kosztują 200-300PLN. Do tego potrzebna pamięć, zasilacz i obudowa. Kolejne 300PLN. Synology o takiej wydajności będzie kosztować ze 3-4 razy tyle.

0
  • #11 12 Sie 2018 16:40
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

m.jastrzebski napisał:
    JA właśnie podziękowałem synology z paru powodów.

Tylko, że potem batalia z oprogramowaniem, szukaniem które nam odpowiada itd.

Synology, Qnap czy inne takie rozwiązania all in one mają jedną niezaprzeczalną zaletę - wyjmujesz z pudełko, uruchamiasz, konfigurujesz i działa.
    m.jastrzebski napisał:
    Takie płyty kosztują 200-300PLN. Do tego potrzebna pamięć, zasilacz i obudowa. Kolejne 300PLN. Synology o takiej wydajności będzie kosztować ze 3-4 razy tyle.

Czyli razem robi się już nam minimum 600 zł.
    Czy gotowy produkt za tysiąc zł będzie temu ustępował? - jest mniejszy, bardziej kompaktowy, bierze też mniej prądu, soft dostępny zawsze, prostota konfiguracji.

Zresztą porównywanie takiego składaka a gotowego produktu jest tu całkowicie nie na miejscu.

0
  • #12 12 Sie 2018 20:21
    pawelr98
    Poziom 35  

A ktoś broni kupować używane części ?

W moim NAS-ie buda z odzysku, dyski zamocowane w metalowych kątownikach z marketu budowlanego(po uprzednim roznitowaniu i wyjęciu fabrycznych prowadnic). Części to pozostałości po różnych upgradach głównego komputera.
    (Stare zdjęcie, obecnie kable poupinane i lepiej położone)
    Serwer NAS pod multimedia

Ja swego czasu miałem i3 550 (zostawiony tylko jeden rdzeń i zaniżone taktowanie oraz napięcie) z trzema dyskami. Pobór na poziomie 45-55W mimo podstarzałego zasilacza.
    Dopiero brak kompatybilności z kartą SAS wymusił użycie bardziej prądożernego zestawu.

Zamiast kupować "profesjonalne" obudowy,płyty i zasilacze SFF z dużą marżą, można poskładać zestaw z tanich, używanych części.
    G2020/G2020T to wydatek 15-20zł,płyta H61 150zł(w zestawie z procesorem można nawet taniej),kostka 2GB DDR3 ok.20-30zł, zasilacz fortron 20-30zł.
    Razem wychodzi powiedzmy 250zł (jeśli doliczyć wysyłki). Mamy całkiem spory budżet na obudowę, okablowanie czy co tam potrzebujemy.

Oprogramowanie nie jest jakimś problemem.
    Na linuxie znam się słabo a dałem radę dzięki poradnikom.
    Trzeba napisać parę linijek w "notatniku" i taki zestaw może pracować latami bez ingerencji.
    Samba + automatyczne montowanie dysków. Nic więcej do pracy jako NAS nie trzeba. Doinstalować transmission( o ile nie jest już zainstalowany domyślnie) i mamy od razu klienta torrent ze zdalną obsługą np. z telefonu.
    Strumieniowanie(dla telewizorów, tabletów itd.), serwerek FTP można również zainstalować.

Nie jesteśmy ograniczani przez oprogramowanie producenta.

0
  • #13 13 Sie 2018 07:41
    m.jastrzebski
    Poziom 35  

KOCUREK1970 napisał:

Tylko, że potem batalia z oprogramowaniem, szukaniem które nam odpowiada itd.
    Taką batalię to ja przeprowadzałem właśnie na synology. Co producent łaskawie nam udostępnił.... A szukanie samby, serwera ftp, no normalnie miesięczna droga przez mękę. Wiesz o tym, że synology korzysta dokładnie z tych samym lixowych pakietów, tylko pod swoją marką?

KOCUREK1970 napisał:

Czyli razem robi się już nam minimum 600 zł.
    Czy gotowy produkt za tysiąc zł będzie temu ustępował? - jest mniejszy, bardziej kompaktowy, bierze też mniej prądu, soft dostępny zawsze, prostota konfiguracji.
    Oczywiście że będzie ustępował i to pod każdym ważnym względem - ceny, szybkości działania, skalowalności, stabilności. Nie jestem skazany na taką ilość dysków (zatok!) jaką producent mi pozwala. Podłącze tyle ile ma płyta główna. Za takie 600PLN to kupie 1 zatokowego NASa z 256MB i jakimś procesorkiem wartym komórki. To co ja zakupiłem za 600PLN u synology kosztuje grubo ponad 2000PLN. Taka sama funkacjonalność.

KOCUREK1970 napisał:

Zresztą porównywanie takiego składaka a gotowego produktu jest tu całkowicie nie na miejscu.
    Synology to też taki składak. Tylko z ładnym logo. Dodatkowo mający kupę idiotycznych ogrniczeń.

Co kto woli, wolny kraj.

0