Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Siemens iQ300 SN636X03ME - wydobywająca się para

pawelbck 11 Sie 2018 07:40 864 22
  • #1 11 Sie 2018 07:40
    pawelbck
    Poziom 9  

Drodzy Forumowicze,
    mój problem pewnie jest prosty do rozwiązania, jednakże chciałbym prosić o wskazówki.
    Otóż świeżo zmontowana zabudowa mebli kuchennych, zmywarka zabudowana wraz z frontem na jej drzwiach. Pierwsze uruchomienie i ku mojemu zaskoczeniu z lewego górnego rogu wydobywała sie delikatnie para, co spowodowało iż całe meble w tym rejonie były mokre po zakończeniu mycia.
    Przyglądając się zmywarce, uszczelkom etc zauważyłem że jej drzwi nie zamykają się równo co widać na załączonym zdjęciu (lewa strona delikatnie odstaje)

Jakie są opcje eliminacji problemu? Sam osobiście uważam, że trzeba zacząć od podniesienia lewego tyłu zmywarki lub opuszczenia prawego przodu, ale co dalej jeśli to nie pomoże, a może to zły pomysł?
    Zmywarka Siemens iQ300 SN636X03ME - wydobywająca się paraIMG_201808...181019.jpg Download (4.21 MB)

0 22
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 11 Sie 2018 12:18
    Borutka
    Poziom 25  

Prawdopodobnie zmywarka krzywo stoi (jest przekoszona) lub front montował kowal i popsuł zawiasy. Może stoi na przewodzie zasilającym, może blat zabudowy za mocno ją gdzieś dociążą. Trzeba wysunąć i sprawdzić.

0
  • #3 12 Sie 2018 08:56
    pawelbck
    Poziom 9  

Dzięki za podpowiedź.
    Spróbuje odkręcić, wyjąć i sprawdzić. Chociaż blat raczej jej nie obciąża bardzo, gdyż przed zamocowaniem do szafek była całkiem luźna. Zakładam optymistycznie że nie jest dobrze wypoziompwana lub jak piszesz stoi na kablu etc.
    Rozumiem że zmywarki zazwyczaj do mebla łapie sie tylko dwoma srubami po bokach.

0
  • Pomocny post
    #4 12 Sie 2018 10:32
    Borutka
    Poziom 25  

pawelbochenek napisał:

Rozumiem że zmywarki zazwyczaj do mebla łapie sie tylko dwoma srubami po bokach.

Ja np tak mam

0
  • #5 15 Sie 2018 21:34
    pawelbck
    Poziom 9  

Zatem wyjałem zmywarkę odkręcając dwie śruby od wewnętrznej strony. Po wyciągnięciu przed szereg szafek pomierzyłem piony i poziomy-wszystko było ok.
    Puściłem testowo program najkrótszy aby zweryfikować sprawę i szczęśliwie para nie wydostawala się.
    Przy ponownym montażu zauważyłem błąd meblarzy lub też ich zbyt dużą chęć zlicowania drzwi zmywarki z drzwiami piekarnika.... co spowodowało przekrzywienie i nierówne domykanie drzwi.
    Ponowne przymocowanie, tym razem równo i wszystko wydaje się być ok. Meble w górnej części są już tylko delikatnie spocone, a nie mokre do samego dołu jak wczesniej, że mogłem wodę szmatką wycierać. Czy takie delikatne pocenie jest już normalne?
    Dzieki za pomoc

0
  • #6 16 Sie 2018 15:55
    mrice
    Specjalista AGD

pawelbochenek napisał:
    Czy takie delikatne pocenie jest już normalne?
    Dzieki za pomoc

Nie.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #7 16 Sie 2018 16:13
    Borutka
    Poziom 25  

Proponuję koledze puścić zmywanie bez panela meblowego na drzwiach.
    Można jeszcze sprawdzić docisk uszczelki za pomocą kartki papieru i tu też najlepiej zdjąć panel. Jeżeli to możliwe, zrobić pranie po wysunięciu z zabudowy. Może jednak w zabudowie stoi krzywo. Po wysunięciu i zdjęciu panela można prześledzić wzrokowo układanie się uszczelki.

Mam tę samą zmywarkę ponad pół roku i na ścianach sąsiednich mebli nie ma pary ani innych śladów (rozbryzgów) zmywania. Także coś u kolegi jest nie tak.
    Kiedyś słyszałem o flagowym Hotpoint, który parował na programie ECO. Osobiście nigdy tego programu nie używałem.

0
  • #8 17 Sie 2018 09:28
    pawelbck
    Poziom 9  

Będę w takim razie próbować dalej ze zmywarka na zewnątrz.
    Jednocześnie zauważyłem że śruby mocujące zmywarkę do ścianek mebla nieco ją ciągną w prawo lub lewo, dwa nóżki są wyciągnięte, wykrecone niemalże maksymalnie, ale to chyba nie ma wpływu na nic?
    Po poluzowaniu śrubek delikatne parowanie na trybie autatycznym widać nad przyciskami sterujacymi i w narożnikach wciąż z założonym frontem na drzwi. Dziś postaram się go zdjąć - mocowanie to chyba także sruby po dwie z każdej strony?

0
  • #9 17 Sie 2018 09:45
    Borutka
    Poziom 25  

pawelbochenek napisał:
    Będę w takim razie próbować dalej ze zmywarka na zewnątrz.
    Jednocześnie zauważyłem że śruby mocujące zmywarkę do ścianek mebla nieco ją ciągną w prawo lub lewo, dwa nóżki są wyciągnięte, wykrecone niemalże maksymalnie, ale to chyba nie ma wpływu na nic?
    Po poluzowaniu śrubek delikatne parowanie na trybie autatycznym widać nad przyciskami sterujacymi i w narożnikach wciąż z założonym frontem na drzwi. Dziś postaram się go zdjąć - mocowanie to chyba także sruby po dwie z każdej strony?

Tak jak pisałem... podstawowa kwestia to ustalenie, czy to wina zmywarki, wina montażu frontowego panela, czy wina ustawienia w zabudowie. Boczne śruby mocujące do sąsiednich płyt nie powinny wywierać sił na zmywarkę - one tylko ją stabilizują. Jeśli chodzi o nóżki, to trudno mi się do tego odnieść, bo to zależy od wysokości zabudowy. Np. moja zmywarka stoi na dodatkowych 10-cio centymetrowych nogach.

0
  • #10 17 Sie 2018 13:23
    mrice
    Specjalista AGD

Montaż frontu meblowego nie będzie miał tu znaczenia, albo stoi arcy krzywo w zabudowie, albo ma jakiś problem z budą, zawiasami lub drzwiami.

0
  • #11 17 Sie 2018 14:19
    pawelbck
    Poziom 9  

Wyjme sprzęt aby stał całkiem poza meblem, zrobię weryfikację i dam znac. Jak bedzie dalej parowac wezwe serwis Siemensa lub zrobię to od razu.

0
  • #12 17 Sie 2018 16:34
    mrice
    Specjalista AGD

Wyjmij ją z zabudowy i zrób mycie testowe, spierniczona zabudowa może taką hece zrobić.
    Jesli serwis przyjedzie i dojdzie do wniosku, że to nie wina urządzenia, to przyjdzie Ci za ta wizyte zapłacić.

0
  • #13 17 Sie 2018 17:40
    Borutka
    Poziom 25  

Jeżeli trzeba będzie zdjąć front, to trzeba zrobić to z uwagą. Na podłogę najlepiej położyć jakiś gruby koc. Drzwi bez panela są dość wiotkie i mogą silnie sprężynować w kierunku zamknięcia. Ilość wkrętów trzeba zobaczyć, ale chyba będzie sporo. Wkręty ostrożnie wykręcać i wkręcać, żeby nie przekręcić gwintów w panelu.

Proszę jeszcze zwrócić uwagę na dźwięk ryglowania drzwi. U mnie jest dosyć głośne kliknięcie.

0
  • #14 19 Sie 2018 19:46
    mrice
    Specjalista AGD

Wkręty do frontu meblowego powinny być 4 (o ile zrobiono montaż jak należy i tym co dołączył producent)

0
  • #15 21 Sie 2018 23:19
    pawelbck
    Poziom 9  

Czekam na serwis Siemens, który zweryfikuje przyczyny tego już delikatnego parowania.

0
  • #16 10 Wrz 2018 22:16
    pawelbck
    Poziom 9  

Sprawa prawie rozwiązana.
    Serwis nie stwierdził uszkodzenia zmywarki, zatem nie "kowal" ją montował. Poziom, pion wszystko ok, jednakże wg serwisu nie ma to wpływu na parowanie.
    Serwisant polecił zamówienie zestawu naprawczego "kondensatora pary" w ramach gwarancji, co tak właściwie okazało się być zestawem dość grubych gąbek montowanych w drzwi, nowym zamkiem oraz nową uszczelką.

Zatem wszystkim, którzy zaobserwują podobną przypadłość polecam kontakt z serwisem i zamówienie w ramach gwarancji wspomnianego powyżej zestawu naprawczego.

0
  • #17 10 Wrz 2018 22:30
    Borutka
    Poziom 25  

pawelbochenek napisał:
    co tak właściwie okazało się być zestawem dość grubych gąbek montowanych w drzwi

Czyli dokładnie gdzie?

0
  • #18 10 Wrz 2018 22:49
    pawelbck
    Poziom 9  

Dość gruby pas gąbki zamontowany został pod blachą drzwi do, której przylega front meblowy. Montaż mniej więcej w połowie + równie grube kawałki gąbki w dolnej części drzwi w narożnikach. W tym celu trzeba było zdjąć front meblowy - uwaga jeśli meblarz nie zastosował fabrycznych haczyków front spadnie Wam na podłogę i narobi zniszczeń, boczki drzwi i odkręcić śruby trzymające wspomnianą blaszaną obudowę. Wymiana uszczelki i zamka to już nic skomplikowanego.

0
  • #19 11 Wrz 2018 08:33
    Borutka
    Poziom 25  

pawelbochenek napisał:
    uwaga jeśli meblarz nie zastosował fabrycznych haczyków front spadnie Wam na podłogę i narobi zniszczeń
    Dlatego wcześniej w kwestii zdejmowania blatu pisałem o położeniu pod spodem grubego koca :). Osobiście mam obawy, że ta "naprawa" nie rozwiązuje przyczyny. Proponuję przeanalizować problem z zewnętrznym dobrym serwisem i ewentualnie dążyć do gwarancyjnej wymiany zmywarki. Tak jak pisałem w poście #7, ta zmywarka jest w stanie (jak i 99% innych) poprawnie pracować bez dodatkowych usprawnień.

0
  • #20 11 Wrz 2018 18:39
    mrice
    Specjalista AGD

Borutka napisał:
    Osobiście mam obawy, że ta "naprawa" nie rozwiązuje przyczyny.

Miejmy nadzieje, że autor za kilka myć da znać.
    Kto wie, moze i to rozwiąże sprawę, BHS w zmywarkach coś pozmieniał ostatnio z zawiasami i wreszcie można te zmywarki zostawić uchylone. Może coś przekombinowali za mocno.

0
  • #21 12 Wrz 2018 18:34
    pawelbck
    Poziom 9  

Panowie, jeżeli naprawy autoryzowanego serwisu nie przyniosą oczekiwanego efektu tj. całkowita eliminacja parowania będę nadal reklamować, aż do skutku.

W tej chwili po jednym myciu widzę, że zniknęło parowanie w narożnikach i na długości wszystkich przycisków sterowania, była natomiast mała smuga na wysokości zamka - do obserwacji.

Przede mną jeszcze wymiana uszczelki, której nie wymieniono z uwagi na dołączone złe zakończenia do zestawu.

0
  • #22 20 Wrz 2018 22:41
    pawelbck
    Poziom 9  

Uszczelka wymieniona. Serwis włożył ją tak na luźno i przekazał informacje, że kilka zamknięć i się ułoży. Pierwsze mycie i dalej delikatne parowanie. Sprawdziłem ułożenie uszczelki, była tragiczna... Docisnąłem ją bardzo dokładnie układając równocześnie i ku zaskoczeniu ani grama pary :)

Możliwe, że oryginalna uszczelka tez była źle ułożona, ale wtedy ani ja, ani serwis tego nie sprawdził. Za kilka myć dam jeszcze znać, czy coś się nie zmieniło w tej materii.

0
  • #23 11 Lis 2018 07:41
    pawelbck
    Poziom 9  

Aktualizacja - serwis już jakiś czas temu zdecydował, że sprzęt wymienią na nowy. Właśnie po miesiącu czekania przyjechał. Teraz jeszcze klasycznie umówić technika aby profesjonalnie podłączył nową zmywarkę - dokładnie ten sam model. Ciekawe czy z tą nie będzie już podobnych problemów.

0