Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termet ECOCONDENS GOLD PLUS + ROUND z Wi-Fi - Open-Therm - źle podłączyłem?

Mifczu 03 Lis 2019 20:30 3684 93
  • Relpol przekaźniki
    krzys-iek
    Poziom 20  
    A jaki to ma miec sens koledzy zmiana krzywej a nie wylaczenie sie kotla?
    Masz idealna krzywa, a nagle wali slonce przez okna, dom sie podgrzewa a jeszcze pieczesz ciasto i ktos sie myje. Kupa ciepla dodatkowego. Kociol wg mnie powinien zawsze sie wylaczyc na dowolnej krzywej czyz nie?

Moze cos jeszcze nam sie objasni z tego, z dokumentacji serwisowej termeta golda:

Code:
    Uwaga:

1) Dla wartosci Tzew
     25C i P22=0 wyznaczona temp. Tc.o. jest zawsze równa Tmin.
    2) Przy max. współczynniku Kt i P22=0, Tmax zostaje osiagnieta, gdy Tzew 10C.
    3) Niezalenie od przyjetej wartosci P22, Tc.o. nie przekroczy wartosci Tmax.
    4) W przypadku gdy funkcja pogodowa pracuje bez termostatu pokojowego (parametr P26=2), wejscie RT traktowane jest jako wejscie wyboru pory dnia: DZIEN (styk
    rozwarty) NOC (styk zwarty). Podczas pory NOC wyznaczona temp. Tc.o. jest pomniejszana o wartosc parametru P28. Kocioł rozpoczyna grzanie wody CO gdy temperatura
    zewnatrzna jest mniejsza od wartosci parametru P27. Kocioł konczy grzanie wody CO gdy temperatura zewnetrzna jest wieksza od wartosci parameteru P27 przez czas
    minimum 3 godziny.
    5) Gdy parametr P26=0 funkcja pogodowa nie pracuje, nastepuje tylko pomiar temperatury zewnetrzej.
    6) W przypadku podłaczenia regulatora OpenTherm funkcja pogodowa jest realizowana przez podłaczony regulator OpenTherm jeeli parametr P26=1
    7) Za pomoca parametru P29 mona ustalic max temperature wody grzewczej Tmax.

Z tego wynika ze musi byc P26 = 1 lub ew 3 jesli sterownik nie ma krzywych. U nas ciekawy jest tylko punkt 6 jak wyzej.

Code:
    P26 Tryb pracy funkcji pogodowej

0 ÷ 3 (domyslnie 1)
    (0-wyłaczona, 1-praca z regulatorem pokojowym,
    2-praca bez. regulatora pokojowego, 3-praca z
    regulatorem pokojowym bez moliwosci
    dezaktywacji funkcji pogodowej przez regulator
    pokojwowy z OT)

I tu mam tez watpliwosci w sumie!
    0 ok jasne,
    1 praca z krzywymi i sterownikiem OT czy OT lub on/off?
    2 praca z krzywymi ustawianymi na kotle (kaloryfer i Kt wybieramy) ale regulator pokojowy ON/OFF ciagle do RT moze byc zapiety chyba co!?

Opcja 3 tu juz rozumiemy chyba wszyscy, bledne sterowniki moga oszukac kociol ze maja pogodowke wiec ten im "sie oddawal" a ta opcja zabezpiecza to. Np Salus RT520 powodowal miganie ikony na termecie ale zadnych krzywych to on nie obslugiwal. Wtedy dajemy to na 3.

PS
    Easy Remote mial jako jedyny opcje: bez krzywych, krzywe wg temp zew, sterowanie temp wg temp wnetrza i ostatnia opcja: krzywe z temp. zewnetrznej + temperatura zewnetrzna. Wiec jakby umial balansowac i na temp pokoju rownolegle z tym co sie dzieje na zewnatrz. I tak mi golda nie wylaczal.
    A grzalem obudowe np lekko dmuchajac suszarka ze bylo kolo 28C wg sterownika w pomieszczeniu, zadana 21 a ten ciagle grzal. Gdzie tu sens? Krzywe to dodatek a w srodku domu wiele zrodel ciepla mamy!

Powietrze - chyba juz jest wiele lepiej ale sam nie wiem dlaczego, nic poza P0 czyli auto odpowietrzaniem nie robilem. A kociol byl odpowietrzony juz setki razy wczesniej, moze cos z podlogowki szlo i ostatnie przegrzanie domu wypalilo rury ;)
  • Relpol przekaźniki
    lasekd
    Poziom 11  
    Już napisałem w poprzednim poście,u mnie sterownik techa z P26 01 nie działał na pogodówce
    Działa natomiast na P26 03
    Słońce,pieczenie w piekarniku cały dzień i palenie ogniska na środku salonu ;) mi nie straszne,bo po osiągnięciu zadanej temperatury w pokoju sterownik wyłącza grzanie.Tak teraz mam,z czego jestem rad :)
    Obczaję jeszcze tygodniówkę do CO i CWU i to będzie na tyle
    krzys-iek
    Poziom 20  
    To raz jeszcze, przy P26=3 naciskasz grzejnik na termecie - co pokazuje?

PS
    Zalaczam PDF z rozpiska Pxx do wersji b12 chyba, na 31 sie konczy. Jak chcecie to poprosze o aktualizacje do b14. Podobno juz niebawem b15 gdzie algorytmi komfortu cieplnego beda. Niestety changelog nie ma :)
    lasekd
    Poziom 11  
    Pokazuje krzywe kotła,tyle że bez możliwości dezaktywacji tych krzywych przez sterownik pogodowy
    Code:
    P26 Tryb pracy funkcji pogodowej

0 ÷ 3
    (0-wyłączona, 1-praca z regulatorem pokojowym,
    2-praca bez. regulatora pokojowego, 3-praca z
    regulatorem pokojowym bez możliwości
    dezaktywacji funkcji pogodowej przez regulator
    pokojwowy z OT)

Wynika z tego że sterownik nie może wyłaczyć tych krzywych na kotle,ale nie ma nic o tym że na tym ustawieniu nie może pracować z własną krzywą,u mnie pracuje z własną.Przetestowałem to majstrując przy krzywej na sterowniku i kocioł reagował,więc musiała działać krzywa ze sterownika
    Przy P26 01 ikona krzywych na kotle migała i to mnie zastanawiało,tak na pewno nie może być żeby podczas pracy kotła jakaś ikona cały czas migała,dlatego postanowiłem pokombinować przy tym ustawieniu i w moim przypadku odniosło to oczekiwany skutek
    Jutro przy tej samej krzywej co działa mi teraz przełączę na P26 01 i zobaczymy co będzie się działo,tak dla pewności

Będę miał też dodatkowe pytanie,ale to może na inną dyskusję,jak tutaj nikt nie udzieli odpowiedzi,bo w instrukcji obsługi mam ustawienia P do 28,a w kotle mam do 32,czyli o 4 więcej,tyle że nie wiem czego dotyczą więc nie ruszam
    Wojtermet25
    Poziom 8  
    No i właśnie ta migajaca ikona mówi że krzywe są brane z sterownika OT.
    Wydaje mi się, że tak jak masz teraz to ten st 2801 działa jak zwykły on off, tak jak u mnie Round z OT, który też nie ma własnych krzywych i korzysta z tych z kotła.
    Możesz jeszcze zrobić taki test, na st ustaw dużą tem pomieszczenia i zmień krzywe na kotle i wtedy zobacz czy temperatura zasilania poszła do góry, a następnie wróć z krzywą na kotle do pierwotnego poziomu i to samo zrób z krzywą w st.
    lasekd
    Poziom 11  
    Nie ma problemu,jutro to sprawdzę żeby mieć pewność
    A jeśli sterownik korzysta z krzywej kotłowej to której,bo jest ich tam kilka,z tej co jest aktualnie nastawiona?
    Skąd macie info że migająca dioda oznacza korzystanie sterownika z krzywych w kotle
    Dla mnie nie jest to normalne zjawisko aby podczas pracy kotła jakaś dioda cały czas migała
    Przy ustawieniu na 01 ta dioda mi migała,ale sterownik nie realizował funkcji pogodowej w nim zawartej,a jest to dedykowany sterownik OT do tego kotła z poświadczeniem producenta,nawet na obudowie jest napis Termet a nie Tech,chociaż jak myślę obydwa są identyczne,ale za dedykowany trzeba było 5 dych dopłacić
    krzys-iek
    Poziom 20  
    To w instrukcji nie napisali przestaw P26 na ... ? To duzy blad, niby te sterowniki wg instrukcji musi autoryzowany instalator instalowac, nie wiem dlaczego. Juz widze ze oni pozjadali wszystkie rozumy i kazdy problem rozpykaja samemu.

Zobacz priv lasekd.

Ustawilem P26 na 3, wlaczylem krzywe w moim sterowniku i zaczal grzac (a moze to termet sam zaczal a pokojowy tylko przekazuje te informacje) pomimo nastawy na 21 w pokoju a mam obecnie 22 odczytane. Wiec nie powinien grzac.

Jeszcze raz, sterownik pokojowy zawsze powinien miec mozliwosc wylaczenia kotla jak jest za cieplo!
    Wojtermet25
    Poziom 8  
    Informacja z działu technicznego Termet. Tylko jeszcze raz świeci ciągle to krzywe wbudowane w kocioł, mruga to krzywe z sterownika pokojowego jeżeli je ma i są prawidłowo ustawione (bo w moim nie ma krzywych a też miagło i dlatego wprowadzili parametr P26 - 3 w którym to krzywe kotła są aktywne pomimo podłączenia termostatu z OT)
    lasekd
    Poziom 11  
    W instrukcji obsługi napisali,że po podłaczeniu czujnika temp.zewn. pojawia się ikona krzywych (nie miga)
    Po podłaczeniu sterownika OT napisali że nie ma tej ikony,o migającej tam nic nie ma,ale jak piszecie że info z ich działu tech to nie będę szedł w zaparte
    Zadziwia mnie tylko jedna rzecz
    Dlaczego przy ustawieniu 03 kocioł reaguje na zmianę krzywej na sterowniku,łącznie z wyłączeniem ogrzewania po przekroczeniu zadanej pokojowej
    Jakim cudem modyfikując krzywą na sterowniku,ma to wpływ na krzywą z kotła
    A jeśli krzywa ze sterownika nie działa na 03,to dlaczego kocioł na nią reaguje
    Na 01 nie działała mi ani krzywa,ani nie wyłaczał się kocioł po przekroczeniu zadanej pokojowej
    No nic,lecę spać,jutro po robocie wrócę na 01 na tej krzywej co teraz mi działa i zobaczymy
    Wojtermet25
    Poziom 8  
    To jeszcze taka sugestia która być może pomoże w rozwikłaniu tej sytuacji. Wyłącz w st 2801 wszystkie inne funkcje które mają wpływ na pracę kotła (termostat pokojowy, wpływ pomieszczenia u co tam jeszcze jest) a zostaw tylko regulację za pomocą krzywej grzewczej.
    Przy takiej konfiguracji zrób test tak jak pisałem wcześniej, najpierw na P26 1 zmieniaj krzywe na kotle (nie powinno się udać) a potem w st, a następnie zrób to samo na P26 3 i wtedy powinno się wszystko wyjaśnić. Kocioł powinien reagować na podnoszenie krzywej zwiększeniem tem CO, a po zmniejszeniu powinien wejść w blokadę L3 (oczywiście jak tem zadana będzie mniejsza niż faktyczna w obiegu). Możesz zmienić sobie na czas testów P25 (czas blokady L3) na 1 min żeby nie czekać długo na ponowne uruchomienie.
    lasekd
    Poziom 11  
    Nie wiem o której będę w domu żeby przestawić kocioł na 01,ale póki co pobawiłem się jeszcze spoza domu krzywą na sterowniku z parametrem P26 03 na kotle
    Przy modyfikacji krzywej kocioł reaguje na jej nastawy,wyłącza też grzanie po przekroczeniu zadanej pokojowej.Daję za to głowę :)
    Przyznam że przy temperaturach rzędu 15st na dworze ciężko modyfikować krzywą,bo nie ma ona aż tak szerokiego zakresu na dodatnich temperaturach jak te na kotle

Mały update
    Jednak coś głupieje z tą krzywą
    Wracam do domu,przestawiam na grzejniki oraz P26 na 1 i wtedy będę męczył krzywą :)
    lasekd
    Poziom 11  
    No walczę z tym sterownikiem,przestawiłem P26 na 1 i sterowanie krzywą na sterowniku wpływa na pracę kotła,
    ale na razie ciężko powiedzieć jak to dokładnie działa,bo najlepiej byłoby pójść do kotłowni z laptopem i obserwować postępy,a teraz nie mam takiej możliwości.Nastawy poprzez emodul działają z opóźnieniem,w dodatku nieraz kocioł wpada w L3,a tego na sterowniku nie widać.Dodatkowo jeśli na krzywej dobiję wyższą temperaturę,a potem chcę pokombinować z niższymi,kocioł nie chce się załączyć,bo temperatura na kotle jest wyższa od zadanej.
    Następna sprawa,to modyfikowałem krzywą na emodul w laptopie,a tutaj wykres nie jest zbyt precyzyjny.
    W menu sterownika można to dokładniej ustawić
    No nic,potrzeba trochę czasu którego dzisiaj nie miałem za wiele na testy,ale wydaje mi się że da się to jakoś rozsądnie ustawić.
    Czekamy zatem na ochłodzenie ;)
    Wojtermet25
    Poziom 8  
    krzys-iek napisał:

Jak pisalem ja mam podlogowe i nie dosc ze fajnie w domu sie czuje, przy 23C juz moge chodzic jak w lecie (krotkie rekawki i spodnie) a tak trzymam 21.5 i jest ok. Z tym ze pompa musi chyba ba 100% dzialac, tu nie oszczedze bo przeplywy juz sa 3/l minute (polowa na rotametrach) oraz gdybym zjechal z moca pompy to moze mi sie znow L3 wlaczac (za slabo by chlodzil wymiennik > temp na wylocie by wzrosla o 5C powyzej granicznej i tak w kolo ).

A jaką masz temperaturę na powrocie z podłogówki? Bo może można by było zwiększyć delte (P13), żeby pompa zwolniła. Te 3 l/min to nie jest mały przepływ, ja mam max 2,5 l i różnica jest ok 3-4*
    Edit.
    lasekd @
    Czy wraz z st 2801 dostałeś ten osobny termostat pokojowy na wi fi?
    lasekd
    Poziom 11  
    Jaki termostat masz na myśli,dostałem sam sterownik
    Dodają nie raz czujnik pokojowy wifi,ale u mnie nie było https://sterownikitech.pl/czujnik-pokojowy-bezprzewodowy-c-mini,id591.html
    A tak przy okazji,czujnik w tym sterowniku to jakaś kpina,bez przerwy trzeba go kalibrować
    Mam z boku stary auraton i ten trzyma temperaturę aż za bardzo
    W techu w ciągu kilku minut wskazanie zmienia się nawet o 1-2st,masakra jakaś
    Być może się to jeszcze gdzieś ustawia,ale wątpię
    Wziąłem obok niego jeszcze trzeci termometr i on pokazuje to co auraton
    Na razie nie mam czasu się tym zajmować,ale kiedyś muszę się temu przyjrzeć
    Wojtermet25
    Poziom 8  
    Dokładnie o ten chodzi. Tak mówi instrukcja st 2801 wi fi, że jest on wyposażony w ten termostat.
    Odnośnie czujnika temperatury, to może jest taki czuły i stąd te wahania temperatury. Trzeba by porównać z jakimś pewnym termometrem ale nie wbudowanym w jakieś urządzenie bo one mogą mieć jakiś algorytm do uśredniania jej.
    dacher
    Poziom 9  
    Pozwolicie, że się włączę do dyskusji bo też walczę z zestawem Termet gold i sterownik st 2801. Na początku sterownik nie współpracował z kotłem ale w ramach gwarancji dostałem wersje b14 i teraz w pełni współpracuje. W sterowniku można samemu wgrywać nowe oprogramowanie - ja tak zrobiłem dzięki czemu pojawiła się możliwość ustawienia tygodniówki przez WiFi oraz co ciekawe czasem na monitorku widzę w procentach modulacje palnika ale jeszcze nie wiem dlaczego nie cały czas.
    Na razie jest ciepło i walczę z taktowaniem pieca. Testuję właśnie P08 -1 , P 16 -5, P17- 0, P25-10 Zobaczymy czy to pomoże. Jeszcze zjeżdżam z P14 bo jak dom się ogrzeje to zawory termostatyczne na grzejnikach strzelają.
    Czy ja dobrze kombinuję to niewiem
    Szkoda że nie mam aktualnej serwisówki do b14😒
    lasekd
    Poziom 11  
    Robiłeś aktualizację oprogramowania w sterowniku kotła czy st 2801.Jeśli to drugie,to na stronie techa nie ma oprogramowania do tego sterownika,przynajmniej oficjalnie,pisałeś do nich?
    Ja mam b14 w kotle i 1.0.2 w techu,ale u mnie nie pokazuje modulacji kotła
    Powiadasz że na P8 01 przegrzewa Ci dom?
    U mnie na P8 01 i reszcie ustawień fabrycznych kocioł pykał sobie bez taktowania z temperaturą zadaną 30st i nie było za gorąco,ale ja mam same grzejniki
    Teraz jest za ciepło i zrezygnowałem z pogodówki.Przestawiłem kocioł na grzejniki a techa na czujnik pokojowy.Kocioł chodzi na minimum dla grzejników czyli 40st,trochę dogrzewa,trochę stoi.W domu 23st,w nocy 22,spala z zasobnikiem CWU 120l na 4 osoby 5-6m3/24h.Dom mam nie za dobrze ocieplony,więc dla mnie to przyzwoite zużycie.
    Z pogodówką i realnym zużyciem gazu czekam na lepsze czasy,czyli mrozy;)

Jeśli aktualizację oprogramowania robiłeś w techu,to może podzieliłbyś się wiedzą i plikiem firmware,bo teraz długi weekend i w techu maja wolne,a ja chętnie bym potestował :)
    Jeśli w kotle,to też jestem otwarty na wiedzę,chociaż mam b14,to chyba nowszego na razie nie ma
    Gdzieś musi być haczyk skoro u Ciebie pokazuje modulację
    Acha,jeszcze jedno,u mnie nie można ustawić tygodniówki w emodule,więc pewnie to kwestia oprogramowania w techu
    dacher
    Poziom 9  
    W piecu zmieniłem płytę by mieć b14 ale na szczęście na gwarancji. W sterowniku pokojowym napisałem i dostałem plik z aktualizacją - wer. 1.1.1. W załączniku przesyłam - Trzeba wgrać na pendiwa i podłączyć do sterownika na min. USB Wyłączyć i włączyć i sam się wczyta. Modulację pokazuje bardzo rzadko - nie wiem dlaczego -trzeba by zapytać w Tech.
    Natomiast chciałbym serwisówkę aktualną do b14 jakby ktoś miał bo posługuje się starą z 2016 r
    lasekd
    Poziom 11  
    Wszystko fajnie,tylko u mnie nie ma gniazda usb,jest gdzies schowane?
    Na peno masz 2801?

edycja
    Już wiem,Ty masz nie wifi,a ja mam wifi ktory nie ma gniazda usb,pewnie się to jakoś inaczej aktualizuje,może przez sieć i menu serwisowe do którego potrzebny jest kod
    No nic,będę chyba jednak musiał do nich napisać
    dacher
    Poziom 9  
    Ja też mam WiFi. Gniazdo jest z boku musisz poszukać. Kod serwisowy łatwo odgadnąć bo to: 1111 😀 - prawie nic tam nie ma.
    lasekd
    Poziom 11  
    Nie no, ślepy nie jestem :)
    Co prawda szukałem wczoraj w nocy z latarką, bo nie chciałem budzić domowników, ale na bank nie było. Ja mam ten sterownik dedykowany do tego kotła z napisem termet na froncie. Występują w tylko w kolorze czarnym.
    A u Ciebie jaki jest napis na froncie. Jak wrócę do domu to będę szukał, ale raczej nic takiego tam nie ma. Są dwie wersje tych sterowników, z napisem tech czy jakoś tak na froncie i z napisem termet
    dacher
    Poziom 9  
    No ja kupiłem wersje uboższą bez napisu 😒 ale za to dużo tańszą😀
    USB na pewno masz- trzeba wyjąć z zatrzasku sterownik i na tylnej ściance z boku jest . W załączeniu zdjęcie . Ale nie podniecaj się zbytnio bo modulację rzadko pokazuje 😳 -trzeba dzwonić do trochu.
    lasekd
    Poziom 11  
    Bingo,należy Ci się duże piwo,odbierz PW bo Ci wczoraj wysłałem
    Wiem że bez napisu jest tańsza,ale myslę sobie dedykowany będzie lepiej współpracował z moim kotłem,
    ale to chyba tylko moje pobożne życzenie
    Zaraz zjem obiad bo dopiero przyjechałem i biorę się do wgrywania softu

edycja
    Uff zrobione.Trochę się zeszło bo nie miałem pendraka micro usb ani adaptera,musiałem zrobić kabelek
    Soft wgrany.Od mojego starszego niewiele się różni,doszła tylko obsługa tygodniówki z poziomu emodul
    Modulacji na razie nie dostrzegłem
    A w którym miejscu to dostrzegłeś,bo tam nie ma nawet takiego kafelka
    Wyślij i na PW swój mail

Powiedz mi jeszcze kolego jak się u ciebie przedstawia sprawa z czujnikiem temperatury pokojowej w ty sterowniku
    U mnie strasznie wariuje.Raz jest 23,4st,by za 10min było 22,8,albo 23,8 nie ma reguły
    W tym momencie ani kocioł nie pracuje,ani nie było wietrzone
    Kalibruję go w koło wojtek,a on mi dalej psikusy odstawia
    Jak narzekałem na starego auratona że jest mało czuły na zmianę temperatury,bo kiedy było odczuwalnie zimniej lub cieplej,on dalej pokazywał tą samą temperaturę,to ten bez żadnej przyczyny wachluje wskazaniami że niezdatne
    Na zewnętrznym jest wszystko ok
    dacher
    Poziom 9  
    Co do czujnika temperatury wewnętrznej to u mnie również jest mocno niestabilny ale mam wrażenie że działa jak na niego nie patrzę w porządku tylko włączam wyświetlacz to się podgrzewa i temperatura mocno się podnosi nawet o 2 st. Po czym spada . Jak obserwuje wskazania przez smartfona to jest stabilny.
    Co do pokazywania modulacji to obserwuje się to bardzo rzadko ale jednak jest taka możliwość tylko nie dopracowana. Chciałem uchwycić ten moment ale na razie nie pokazuje się . Pokazała się natomiast na chwilę ikonka z „––%” i zrobiłem zdjęcie tak więc wiesz gdzie obserwować.
    W ogóle to na razie przy tak wysokich temperaturach na zewnątrz ciężko jest mi ustawić fajnie piec .
    lasekd
    Poziom 11  
    Z tym sprawdzaniem temperatury na sterowniku masz chyba trochę racji,też pomyślałem o tym że gdy podchodzę do niego,chucham,dmucham,być może wyświetlacz podgrzewa też czujnik chociaż nie sądzę,nie znam się na tym,ale trochę prawdy w tym jest
    Dzisiaj nie było mnie cały dzień w domu więc nie grzebałem przy sterowniku i wg wykresów wyglądało to o wiele lepiej
    Rozważam dokupienie czujnika radiowego,tym bardziej że po aktualizacji oprogramowania w sterowniku pojawiła się taka możliwość
    Nie zbiednieję o te 7-8 dyszek,a testy z czujnikiem w różnych lokalizacjach bezcenne :)
    Zauważyłem też przy okazji wrzuconego przez ciebie foto nt modulacji że masz temperatuę na kotle 71st,przy zadanej 35,poważnie? jak to możliwe
    U mnie przy aktualnych temperaturach nigdy nie przekracza 42st.Wiem że zależy to od ustawień,ale chyba idziesz złą drogą
    dacher
    Poziom 9  
    To chwilowa temperatura po grzaniu wody w zasobniku. Tak ogólnie to jest OK tak jak ustawiam (obecnie 40) tylko ciągle wydłużam czas przerwy L3 - już mam 30 min. bo ciągle się przegrzewa.
    A co do tej radiówki do sterownika to nie bardzo znam temat - może coś więcej napiszesz 😀
    lasekd
    Poziom 11  
    Tak myslałem że to pozostałość po grzaniu CWU,u mnie jest tak samo
    W związku z tym mam pytanie
    Kiedyś przy okazji studiowania różnych typów kotłów ecocondens natknąłem się na taki parametr jak czas wybiegu pompy
    W moim Goldzie tego nie widzę,albo jestem ślepy.
    Można by wydłużyć ten czas aby gorąca woda nie zalegała w kotle
    W przypadku obiegu CO mam podobnie,chociaż nie w takim stopniu jak przy CWU
    Da się gdzieś wydłużyć ten czas w naszych kotłach?

Co do czujnika https://sterownikitech.pl/czujnik-pokojowy-bezprzewodowy-c-mini,id591.html