Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stary zegar LED, jak ustawić godzinę

eva.k16 11 Sie 2018 23:32 411 14
  • #1 11 Sie 2018 23:32
    eva.k16
    Poziom 1  

Szanowni Państwo,

zwracam się z prośbą o pomoc.
    Odszedł mój Ojciec elektryk i zostawił po sobie ulubiony zegar. Po przypadkowym odłączeniu od zasilania cyfry mrugają i godzina jest nieaktualna. Bardzo chciałabym ustawić aktualną godzinę i zlikwidować mruganie. Nie mam pojęcia, jak Tata ustawiał ten zegar.
    Dwa przyciski - "set" i "mode" nie działają w żadnej z możliwych konfiguracji. Po przyciśnięciu każdego z nich osobno, czy naraz, zegar się zeruje i od razu wraca do tej samej (nieaktualnej) godziny.
    Byłabym ogromnie wdzięczna za pomoc, w jaki sposób ten zegar ustawić.
    W załączniku zdjęcia.
    Z góry dziękuję za pomoc.

Stary zegar LED, jak ustawić godzinęStary zegar LED, jak ustawić godzinęStary zegar LED, jak ustawić godzinęStary zegar LED, jak ustawić godzinę

0 14
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 12 Sie 2018 00:01
    zadam64
    Poziom 22  

Witam. Być może ten żółty element to jest taka bateria do podtrzymywania pamięci i być może jest uszkodzona ze względu na swój wiek. Ale żeby się upewnić potrzeba odczytać oznaczenie tego elementu, czyli go obrócić no i w górnym prawym rogu są obcięte 4 przewody obok dwóch IC? Jakiś powód?

0
  • #3 12 Sie 2018 10:17
    Christophorus
    Poziom 41  

Te dwa "układy scalone" w prawym górnym rogu zdjęcia przy obciętych przewodach to transoptory CNY17 o ile dobrze odczytałem ze zdjęcia ich oznaczenia. Odcięte przewody mogły być dołączone do dodatkowych przycisków do ustawiania zegara.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #4 12 Sie 2018 15:27
    elbob
    Poziom 32  

@eva.k16
    Próbowałaś dłużej naciskać przycisk "set", czy tylko chwilowo. Spróbuj, może po dłuższym naciśkaniu przycisku "set" będzie możliwość operowania przyciskiem "mode" i ustawienia godzin a następnie minut.
    Ewentualnie dłużej przycisk "mode" a później operowanie przyciskiem "set".
    Sprawdź też czy zamontowana tam bateria jest sprawna. Jeżeli nie, to należałoby ją wymienić.

Christophorus napisał:
    Te dwa "układy scalone" w prawym górnym rogu zdjęcia przy obciętych przewodach to transoptory CNY17 o ile dobrze odczytałem ze zdjęcia ich oznaczenia. Odcięte przewody mogły być dołączone do dodatkowych przycisków do ustawiania zegara.

Mogłyby służyć do ustawień zegara tym bardziej, że przewody wyprowadzone są od strony transoptorów CNY17-2 gdzie są diody (przynajmniej tak to wygląda od strony elementów).

0
  • #5 12 Sie 2018 17:14
    ta_tar
    Poziom 21  

Ma podobną "samoróbkę" ale ma cztery przyciski na przednim panelu. Dwa przyciski stabilne i dwa impulsowe. Nie mam ich opisanych ale nimi programuję datę, godzinę i mam możliwość programowania budzika. Zapewne wszystko będzie zależało od tego na jakim scalaku masz to zrobione.

0
  • #6 12 Sie 2018 17:37
    zadam64
    Poziom 22  

Christophorus napisał:

Witam.Z opisu potrzebujacego uzytkownika wynika ze dzialanie ustawien zegara w jakis sposob funkcjonuje ,tylko nie ma podtrzymania zapisu ustawien, czego wynikiem moze byc uszkodzenie tej zoltej baterii buforowej lub kondensatora buforowego .Dlatego zwrocilem sie z zapytaniem o odczytanie oznaczenia tego elementu lub jakies wykonanie pomiarow napiec.Jest procesor,jest pamiec pod naklejka papierowa ,a ze to jest wiekowa samorobka wiec pamiec to jest chyba tten akumulator, ktory mial prawo stracic swoje parametry.

0
  • #7 12 Sie 2018 17:37
    Christophorus
    Poziom 41  

Zegar zbudowany jest w oparciu o procesor 80C51 więc sposób programowania zegara zależy nie tyle od "układu scalonego" do programu napisanego dla takiego zegara.

0
  • #8 12 Sie 2018 20:33
    ta_tar
    Poziom 21  

Czy jesteś może w stanie sprawdzić czy na płytce drukowanej nie ma może napisu w którym roku była płytka trawiona (wykonana - bo ja tak pisałem). Może by się coś znalazło w archiwum "Elektronika Praktyczna".

0
  • #10 12 Sie 2018 21:30
    ta_tar
    Poziom 21  

Niestety jeżeli to 1988 rok to niestety są problemy bo archiwum jest od 1993 roku. Wcześniejszych lat nie ma.

0
  • #11 13 Sie 2018 07:33
    Christophorus
    Poziom 41  

Ten zegar to może być wczesna wersja jakiegoś zestawu do montażu - kitu używając współczesnego języka. Pamiętam, że na przełomie lat 80 i 90 ubiegłego wieku, bardziej początkiem lat 90, można było nabyć takie zestawy do montażu zegara z mikroprocesorem na giełdach elektronicznych. Może to taki zestaw?

0
  • #12 13 Sie 2018 11:11
    ta_tar
    Poziom 21  

Sprawdziłem dostępne zestawy KIT od 1993 roku i niestety nie znalazłem takiego układu. Jak widać na zdjęciu wygląda to jednak na własny wyrób do jakiegoś schematu.

0
  • #14 13 Sie 2018 20:34
    Christophorus
    Poziom 41  

Trudno powiedzieć w jakim celu zastosowano te transoptory. Kabelki wyglądają jakby zostały odcięte. Tuż przy transoptorze umieszczony jest element w obudowie DO35 (np. dioda 1N4148). Wygląd tego elementu (diody) wskazuje jakby była przegrzana, a może to tylko złudzenie.

Odnośnie kitu to mógł być jakiś "nieoficjalny" kit, "made in home" rozprowadzany np. tylko na giełdach elektronicznych.

0
  • #15 13 Sie 2018 23:22
    ostag
    Poziom 18  

Witam
    Z tego co pamiętam to był licznik impulsów telefonicznych. Transoptory były aby "przechwycić" wybieranie impulsowe. Zegarek ustawiało się przyciskami a nie przez transoptory. Dla każdego miasta ( numeru kierunkowego) był EPROM z odpowiednią tabelką.
    Pozdrawiam

0