Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie na jednym obwodzie

wojtek14922 12 Sie 2018 11:32 468 15
  • #1 12 Sie 2018 11:32
    wojtek14922
    Poziom 6  

Witam, jestem początkującym amatorem elektrykiem który dostał za zadanie na praktykach zrobić instalacje elektryczną.

Chodzi o to żeby oświetlenie było na 1 obwodzie a gniazda zasilające na drugim obwodzie.
    Dodatkowo ma to być instalacje bezpuszkowa. Czy to znaczy że łączenie kabli musi odbyć się w kontaktach/gniazdach lub w korytkach tak?
    Teraz tak:
    -Robię obwód oswietlenia
    -Wychodzę kablem 3x1,5 z rozdzielni do pierwszego włącznika światła
    -drugim kablem z lampy wchodzę do tego samego włącznika
    -trzecim kablem wychodzę z tego włącznika na następny włącznik.

Dobrze myślę? 3 kable do każdego włącznika?

Prosiłbym o pilną pomoc.

0 15
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 12 Sie 2018 11:50
    kokapetyl
    Poziom 43  

wojtek14922 napisał:
    Dodatkowo ma to być instalacje bezpuszkowa. Czy to znaczy że łączenie kabli musi odbyć się w kontaktach/gniazdach lub w korytkach tak?

Pierwsze dwie odpowiedzi trafne, trzecia "w korytkach", nie sądzę aby to był dobry wybór.
    Linię zasilającą ciągniesz od łącznika do łącznika, od każdego łącznika przewód do lampy.
    Kolejna linia do gniazd, zasilanie do pierwszego gniazda i od niego do kolejnych
    Trzeba pamiętać, że na jednym obwodzie możesz zainstalować do dziesięciu gniazd i do dwudziestu punktów oświetlenia. Oczywiście dwa różne obwody.

Dodano po 2 [minuty]:

wojtek14922 napisał:
    Dobrze myślę? 3 kable do każdego włącznika?

Może być ich więcej, jeśli masz np. dwie, trzy itd. oddzielne lampy, to tych przewodów będzie już więcej.

0
  • #3 12 Sie 2018 11:53
    mawerix123
    Poziom 37  

wojtek14922 napisał:
    początkującym amatorem elektrykiem

Dobre :D

wojtek14922 napisał:
    Czy to znaczy że łączenie kabli musi odbyć się w kontaktach/gniazdach lub w korytkach tak?

Tak:
    Link

kokapetyl napisał:
    na jednym obwodzie możesz zainstalować do dziesięciu gniazd i do dwudziestu punktów oświetlenia.

Jakie prawo to reguluje :?:

0
  • #4 12 Sie 2018 15:01
    wojtek14922
    Poziom 6  

Dziękuję za pomoc.
    Jeśli chce zrobić oswietlenie na jednym obwodzie i do każdej lampy odzielny włącznik to idę fazą od włącznika do włącznika, do tego kabel zasilający lampe z wlącznika, dobrze myślę? Więc minimum z każdego wyłącznika będą wychodzić 3 kable tak?

0
  • #5 12 Sie 2018 15:07
    kokapetyl
    Poziom 43  

wojtek14922 napisał:
    Więc minimum z każdego wyłącznika będą wychodzić 3 kable tak?

Tak.

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #6 12 Sie 2018 15:37
    ta_tar
    Poziom 23  

Do każdego wyłącznika musi dochodzić faza (1), odchodzić do lampy faza (2), dochodzić ochronny (3). Musimy też założyć jak do lampy poprowadzimy przewód N, jeżeli przez puszkę wyłącznika to mamy już dwa następne przewody dochodzący i wychodzący N (4 i 5). Musimy też doprowadzić do lampy przewód ochronny (6). To jest minimum jeżeli tylko będzie zasilana jedna lampa. W takiej sytuacji musi być puszka głęboka aby to wszystko mogło się w niej pomieścić. Jeżeli z pod tego wyłącznika miały by być zasilane inne wyłącznik i lampy to robi się o wiele więcej przewodów.

0
  • #7 12 Sie 2018 16:03
    wojtek14922
    Poziom 6  

Wiem że w jednym z zakładów montowane sa lampy ledowe i nie ma tam miejsca na przewód ochronny, normy dopuszczają taką możliwosć? Idzie tylko L i N. Możliwe że tutaj bedą takie same lampy bez uziemienia.

0
  • #8 12 Sie 2018 16:14
    kokapetyl
    Poziom 43  

wojtek14922 napisał:
    Możliwe że tutaj bedą takie same lampy bez uziemienia.

Możliwe, że takie zostaną zastosowane, ale to nie zezwala na przewód dwu-żyłowy.
    Instalacja musi być wykonana przewodem (minimum) trój-żyłowym,takie są przepisy.

Dodano po 2 [minuty]:

ta_tar napisał:
    to robi się o wiele więcej przewodów.

Minimum trzy przewody, nie myl z żyłami, bo ich będzie dziewięć. :D

0
  • #9 12 Sie 2018 16:30
    wojtek14922
    Poziom 6  

Rozumiem. Bez względu na to czy lampa będzie z uziemieniem czy bez to ma być przewód trójżyłowy.

0
  • #10 12 Sie 2018 16:40
    ta_tar
    Poziom 23  

kokapetyl napisał:

Minimum trzy przewody, nie myl z żyłami, bo ich będzie dziewięć. :D

Jeżeli układamy przewody trój-żyłowe to masz rację. Ale ja dokładnie pisałem i wyliczałem pojedynczy przewód (według ciebie żyłę).

0
  • #11 12 Sie 2018 19:32
    retrofood
    Moderator

wojtek14922 napisał:
    Witam, jestem początkującym amatorem elektrykiem który dostał za zadanie na praktykach zrobić instalacje elektryczną.

Ty masz wykonać czy opisać jak wykonujesz?
    Jeśli twierdzisz, że masz wykonać samodzielnie instalację elektryczną, to nie ma takiej opcji, po prostu kłamiesz. Żaden przytomny nauczyciel nie zleci takiego zadania. A w dodatku otrzymujesz błędne podpowiedzi.
    Proszę zapoznać się z pkt 3.1.15 regulaminu forum, a potem wyczerpująco opisać swoje zagadnienie. Inaczej temat nadaje się do kosza.

wojtek14922 napisał:

-Wychodzę kablem 3x1,5 z rozdzielni do pierwszego włącznika światła

Rozdzielni to raczej w życiu nie widziałeś. Chyba, że z daleka. A instalację domową prowadzi się od rozdzielnicy.

wojtek14922 napisał:

-trzecim kablem wychodzę z tego włącznika na następny włącznik.

Nie. A jak ma być to na razie nie wiem, musiałbym zapoznać się z rozkładem pomieszczeń.

Link
    Cytat:
    Trzyżyłowy przewód zasilający został przeprowadzony od rozdzielnicy i wprowadzony do puszki wyłącznika, taki sam przewód trzyżyłowy od niej odchodzi, aby zasilać naszą lampę, więc na dnie puszki łączymy ze sobą żyły niebieskie oraz oddzielnie żyły żółto-zielone i pozostają nam do wykorzystania dwie żyły, na przykład czarne, albo brązowe, tutaj kolorystyka jest obojętna. I te żyły łączymy do zacisków wyłącznika! Proste, prawda? Nie ma jak się pomylić! Poza tym, jeszcze przed montażem wyłącznika, możemy wzrokowo skontrolować połączenia wykonane na dnie puszki, a takiej możliwości nie mamy przy puszkach łączeniowych podsufitowych, kiedy upychamy wiązki przewodów, aby je zmieścić w jej wnętrzu.

0
  • #12 14 Sie 2018 15:37
    wojtek14922
    Poziom 6  

Słuchaj no Panie retrofood
    -nie jesteśmy na "Ty"
    -napisałem prawdę, ja robię tą instalację, jeśli zaliczę, następny ją sciągnie a jeszcze następny zrobi taką samą.
    - to nie jest instalacja domowa
    -pracuję w zakładzie gdzie w stacji trafo używa się Transformatorów 1250KVA więc coś tam wiem o tych sprawach
    - przy każdym wykonywaniu zadania stoi obok elektryk z uprawnieniami

Po piąte i ostatnie
    Chce Pan to prosze usuwać temat ale niech Pan nie używa swojego wysokiego stołka na tym forum do tego typu odpowiedzi bo tylko zniechęca Pan nowicjuszy do zadawania pytań na które sami nie znaleźli odpowiedzi
    Miłego dnia PROSZĘ PANA
    Moderator Topolski Mirosław
    3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.

[/color]

0
  • #13 14 Sie 2018 15:44
    zbich70
    Specjalista elektryk

wojtek14922 napisał:

To dlaczego jego nie zapytasz, tylko poprosisz o pomoc w internecie?

1
  • #14 14 Sie 2018 15:52
    retrofood
    Moderator

wojtek14922 napisał:
    Słuchaj no Panie retrofood
    -nie jesteśmy na "Ty"

Kolego, zwyczajowo na forum wykorzystuje się formę domyślną "kolega" więc nie widzę powodu aby ją zmieniać. Do mnie również możesz się tak zwracać, mnie korona z głowy nie spadnie.

Dodano po 1 [minuty]:

wojtek14922 napisał:

Chce Pan to prosze usuwać temat

Nie jestem moderatorem TEGO podforum.

Dodano po 2 [minuty]:

wojtek14922 napisał:

-napisałem prawdę, ja robię tą instalację, jeśli zaliczę, następny ją sciągnie a jeszcze następny zrobi taką samą.

Znaczy nauczyciel przytomny nie jest i o nauczaniu ma pojęcie zerowe.

0
  • #15 15 Sie 2018 10:10
    wojtek14922
    Poziom 6  

zbich70 napisał:
    wojtek14922 napisał:

To dlaczego jego nie zapytasz, tylko poprosisz o pomoc w internecie?

A na sprawdzianie w szkole też człowiek pyta się nauczycielki jak zrobić jakieś zadanie? Wydaje mi się że nie

0
  • #16 15 Sie 2018 11:09
    750kV
    Poziom 21  

wojtek14922 napisał:

...- to nie jest instalacja domowa..

A skąd nam to wiedzieć? To że bezpuszkowa, sugeruje właśnie instalację domową. Przemysłowe kładzie się w rurkach i korytach jako puszkowe.
    wojtek14922 napisał:
    ...-pracuję w zakładzie gdzie w stacji trafo używa się Transformatorów 1250KVA więc coś tam wiem o tych sprawach....

W środku zdania ,,transformatorów" piszemy z małej litery, wszak mimo wielkości aż na taki szacunek nie zasługują.
    Pisze się 1250 kVA, nie KVA.
    Mieszkam w wiosce, gdzie w stacji nasłupowej jest transformator o mocy mierzonej też w kVA i zapewniam, że z tej przyczyny sołtys nie ma żadnego pojęcia o energetyce. ⚡( ͡ •͜ʖ͡• )⚡

0
  Szukaj w 5mln produktów