Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Ariston AD8EU - nie wykonuje cyklu prania

michas_74 12 Sie 2018 13:11 279 11
  • #1 12 Sie 2018 13:11
    michas_74
    Poziom 6  

Witam
    Aktualny problem to nie wykonywanie cyklu prania.
    Pralka po załączeniu i wyborze programy działa prawidłowo czyli:
    - załącza pompkę wyrzutu wody (na krótko),
    - załącza elektrozawór i zalewa zbiornik wodą aż zadziała hydrostat (sprawdzałem),
    - zakręci bębnem, doleje wody (tak kilka razy),
    - załącza grzanie na początku na krótko, wykonuje kilkakrotnie załączenie i wyłączenie grzałki, albo obróci bębnem albo nie (tego nie rozumiem),
    - i chyba po osiągnięciu zadane temp. po prostu stoi i czeka aż minie ustalony czas i zaczyna wyrzucać wodę i wirować,
    - po czym znowu zaczyna nalewać wody, grzać itd.

Muszę tutaj uzupełnić że problem zaczął się wcześniej od błędu F02 - uszkodzenie silnika a dokładnie wirnika. To spowodowało uszkodzenie triaka który wymieniłem na podobny różniący się tylko prądem przewodzenia. Zakupiłem też silnik co prawda używany ale identyczny. I wszystko byłoby super gdyby nie problem opisany wyżej. Próbowałem też wcześniej resetów programatora, który nawet nie wiem czy udało się zrobić.

Czy macie jakieś pomysły?
    Z góry dzięki za pomoc.

0 11
  • #2 12 Sie 2018 13:47
    Kenworth 18
    Poziom 32  

Witam.
    Rozumiem, że szczotki w silniku są w dobrym stanie.
    Może warto przyjrzeć się grzałce czy nie powoduje upływności na masę.

0
  • #3 12 Sie 2018 13:54
    michas_74
    Poziom 6  

Tak silnik i szczotki są ok.
    Silnik prasuje na maxymalnych obrotach cichutko.
    Wolne obroty na samym początku również ok.
    Grzałkę sprawdziłem grzeje i niema przebicia do masy, sprawdziłem też czujnik temperatury i pokazuje 20kΩ.

Mam wrażenie że podczas próby resetu nacisnąłem jakąś kombinację klawiszy i wyłączyłem lub zablokowałem sam tryb prania.
    Nie wiem czy to możliwe.

0
  • #5 12 Sie 2018 14:13
    michas_74
    Poziom 6  

Po wymianie silnika jest cały czas tak samo.
    Na początku myślałem, że wszystko ok. bo wszystkie funkcje ruszyły. Dopiero podczas załączenia cyklu prania zauważyłem, że po osiągnięciu zadanej temperatury pralka stoi - brak komunikatów błędów. Na wyświetlaczu widać odmierzany czas. Po kilkunastu minutach pralka jakby nic załącza pompkę i wirowanie i cykl powtarza tylko bez kręcenia bębnem, ale tak jak pisałem wcześniej podczas zalewania bębnem kręci bez żadnego problemu.

Zastanawiam się jeszcze czy jak uszkodziło triaka to może coś jeszcze, ale z kolei sterowanie obrotami działa prawidłowo. Zmieniam prędkość na panelu i obroty się zmieniają.

0
  • #6 12 Sie 2018 18:46
    TONI_2003
    Moderator

michas_74 napisał:
    Zastanawiam się jeszcze czy jak uszkodziło triaka to może coś jeszcze
    Spytam czy foto od spodu PCB jest możliwe?

0
  • #7 12 Sie 2018 19:21
    michas_74
    Poziom 6  

REMCO CI550806

0
  • #8 12 Sie 2018 19:38
    TONI_2003
    Moderator

Dzięki, ale faktycznie nic specjalnego nie widać (choć lutowia słabo widoczne), a zatem przelutuj sterowanie triaka :D

0
  • #9 13 Sie 2018 09:39
    michas_74
    Poziom 6  

Ok przelutowałem, a jutro testy. Może ktoś wie jak powinien przebiegać prawidłowo program w tych modelach pralek?

Dodano po 11 [godziny] 14 [minuty]:

Niestety nadal nic.
    Znalazłem na płytce jeszcze podejrzany transoptor 4N25

0
  • #10 13 Sie 2018 10:08
    TONI_2003
    Moderator

michas_74 napisał:
    Znalazłem na płytce jeszcze podejrzany transoptor 4N25

Dlaczego podejrzany? Czy tym, że nie ma tam kondensatora, a sam transoptor 4N25 jest odwrócony w stosunku do tych obok? Tak Ci wyszło przy porównywalnych pomiarach (wszystkich trzech)? Odlutowałeś je do nich? Zawsze można je zamienić miejscami...

0
  • #11 13 Sie 2018 20:58
    michas_74
    Poziom 6  

Tak zauważyłem, że są odwrócone - porównywałem omomierzem i na tych obok wartości są poza zakresem omomierza - stąd mój wniosek. Ale faktycznie dobry pomysł z podmianą - zaraz spróbuje!
    Dzięki.
    Niestety nadal nic do przodu - opto są ok....

0
  • #12 15 Sie 2018 14:14
    michas_74
    Poziom 6  

Wszystko wskazuje na uszkodzenie fragmentu programu epromu.
    Na wszystkich programach prania objawy identyczne czyli wszystko działa do momentu osiągnięcia zadanej temperatury.

Szukam nowej pralki. :(

0
  Szukaj w 5mln produktów