Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dylemat: wkrętaki vs wymienne końcówki!

12 Sie 2018 22:53 663 7
  • Poziom 12  
    Dylemat jak dylemat. Od dawna zbieram swój warsztat majsterkowo-elektroniczny ale ostatnio brak odpowiedniego narzędzia uniemożliwił mi dalsze prace.
    Na szybko potrzebowałem torxów t8h, t10, t15, t20 klucza na kształt WK CRV 10mm - tak się chyba te widełki nazywają, oraz krzyżaków ph i pz 0 i 1.

Dylemat zaczął się podczas szukania na zasadzie każdy wkrętak osobno. Jest tego tyle na rynku że nie sposób wybrać. Pojedyncze śrubokręty mają też wadę że trzeba się nakręcić - brak grzechotki ;)
    A może po prostu kupić dobrą rączkę np. taką i kompletować bity np. dłuższe 50mm? Dobre marki są fajne (Wiha, Beta, Wera) ale mogą też nieźle zrujnować kieszeń przy okazji a moje prace nie zarabiają na siebie.

Z jednej strony brać pojedyncze narzędzia jak do tej pory i już. Z drugiej może polecicie jakąś fajną rączkę dobrze leżącą w dłoni i jakiejś marki bity do kompletowania.
    Ktoś chwalił Neo ale końcówki ponoć tandetne!? Chińskie też chwalone: 53 w 1 Zestaw Wkrętaków Torx i wielofunkcyjny śrubokręt zestaw 73pcs
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Bity mają ten plus, że w razie potrzeby można wpiąć je do wkrętarki, za to nieraz w urządzeniach AGD (innych pewnie też), zdarza się taki problem, że bit z przedłużeniem już jest za gruby by dostać się do głęboko osadzonego wkrętu i wtedy albo pozostają bity długie, albo właśnie wkrętaki w całości.
  • Poziom 42  
    Mam zestaw wkrętaków, ale najczęściej bez wkrętarki i bitów by mi ręce poodpadały. Mam też wkrętak z grzechotką, ale powiem szczerze, że wolę zwykłe wkrętaki. Bity kupuję zwykle najtańsze. Te droższe są dużo droższe i troszkę wytrzymalsze. W praktyce najważniejszy jest odpowiedni dobór bita, a wtedy nawet najtańsze będą dobre.
  • Poziom 12  
    Chłopaki dobra rączka (z grzechotką nie?!!) i bity np. po piątaku bety?
    Nie mam wkrętarki a do tej poty używałem zwykłych wygiętych 90st obustronnych. Cienkie dłuższe bity bywają w zestawach do telefonów jak wkleiłem ale przeważnie małe numery.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    pierotez napisał:
    Chłopaki dobra rączka (z grzechotką nie?!!)

Mówisz o takiej rączce jak ta w linku w pierwszym poście? Jeżeli tak, to dobra grzechotka faktycznie się przydaje, jeżeli odkręcasz śruby z sześciokątnym łbem. Nie musisz ciągne zdejmować nasadki ze śruby, i ponownie zakładać. Natomiast przy zwykłych wkrętach z łbem z np. PH2 jest wręcz zbędna.
    pierotez napisał:
    bity np. po piątaku bety?

O jakich bitach mówisz? 5pln/sztukę? Czemu nie 0.5?
    https://allegro.pl/groty-do-wkretarki-10szt-ph2x25mm-vorel-65630-i7472215600.html
    Swego czasu będąc w jakimś małym sklepie narzędziowym, kupiłem bity na wagę. Różne, głównie krzyżaki. prawie kilogram wziąłem, a zapłaciłem kilkanaście złotych. Po co komu droższe?
  • Poziom 12  
    Yhymm!
    Ewentualnie bity długie np. 100mm i rączkę kulkę. Nie dość że mam komplet wkrętaków to te długie bity mają małą średnicę przy końcówce roboczej!

Jakie są najmniejsze średnice tych bitów, 1/4"?

Dodano po 1 [godziny] 49 [minuty]:

Może taką grzechotkę yt-03311. Yato słabe ale grzechotki chwalone, nawet w warsztatach. Ewentualnie rękojeść dynamometryczną Wihy - przyda się do roweru kiedyś :)
  • Poziom 12  
    Pociągnę temat dalej.

elektryku5 napisał:
    Bity mają ten plus, że w razie potrzeby można wpiąć je do wkrętarki, za to nieraz w urządzeniach AGD (innych pewnie też), zdarza się taki problem, że bit z przedłużeniem już jest za gruby by dostać się do głęboko osadzonego wkrętu i wtedy albo pozostają bity długie, albo właśnie wkrętaki w całości.

Tak jest z bitami C6.3 (~25mm). A więc dłuższe 70-120mm 1/4 E6.3 czyli grot dopasowany do końcówki roboczej.

Kraniec_Internetów napisał:
    pierotez napisał:
    Chłopaki dobra rączka (z grzechotką nie?!!)

Mówisz o takiej rączce jak ta w linku w pierwszym poście? Jeżeli tak, to dobra grzechotka faktycznie się przydaje, jeżeli odkręcasz śruby z sześciokątnym łbem. Nie musisz ciągne zdejmować nasadki ze śruby, i ponownie zakładać. Natomiast przy zwykłych wkrętach z łbem z np. PH2 jest wręcz zbędna.
    pierotez napisał:
    bity np. po piątaku bety?

O jakich bitach mówisz? 5pln/sztukę? Czemu nie 0.5?
    https://allegro.pl/groty-do-wkretarki-10szt-ph2x25mm-vorel-65630-i7472215600.html
    Swego czasu będąc w jakimś małym sklepie narzędziowym, kupiłem bity na wagę. Różne, głównie krzyżaki. prawie kilogram wziąłem, a zapłaciłem kilkanaście złotych. Po co komu droższe?

Jak z grzechotką to taki http://neo-tools.com/catalog/product/view/id/2267/s/uchwyt-do-koncowek/category/824/, do 'ampuli' faktycznie.

Ja myślę głównie o PH i PZ 0, 1, 2 i o torksach z dziurką.
    Takie byłyby idealne aby nie cena:
    https://www.wiha.com/pl/produkte/narz/uchwyt-...nkowy-do-bitow-wiha/bity-liftup-electric.html lub http://products.wera.de/en/kraftform_kompakt_kraftform_kompakt_60_62.html.
  • Poziom 38  
    pierotez napisał:
    ale mogą też nieźle zrujnować kieszeń przy okazji a moje prace nie zarabiają na siebie.

Nie popełniaj tego błędu i nie rezygnuj z jakości. Też takie dylematy przerabiałem i wiem że solidne markowe narzędzia cieszą i wręcz stają się narzędziami po które sięgasz i wiesz że możesz na nie liczyć.
    pierotez napisał:
    Z jednej strony brać pojedyncze narzędzia jak do tej pory i już. Z drugiej może polecicie jakąś fajną rączkę dobrze leżącą w dłoni i jakiejś marki bity do kompletowania.
    Ktoś chwalił Neo ale końcówki ponoć tandetne!? Chińskie też chwalone: 53 w 1 Zestaw Wkrętaków Torx i wielofunkcyjny śrubokręt zestaw 73pcs

Najpierw zadaj sobie pytanie do czego używasz najczęściej narzędzi jeśli chcesz od czasu do czasu wkręcić wkręta czy to krzyżaka czy płaskiego to wiadomo za wiele nie potrzebujesz ale jeśli jednak bywa tak że masz kontakt z wieloma typami śrubek wkrętów to na pewno uniwersalny zestaw się przyda... ja mam zestaw PROXXON 23107 przydaje się zwłaszcza gdy trzeba odkręcić nietypowe łebki wkrętów natomiast do bardziej precyzyjnych i małych elementów zestaw bitów wiha xiaomi. Plus oczywiście zwykłe precyzyjne wkrętaki Wiha Precision