Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domoticz radiowy i radiowy wyłącznik działający offline

DXFM 13 Sie 2018 09:38 399 3
 • #1 13 Sie 2018 09:38
  DXFM
  Poziom 20  

  Cześć.
  Mam w domu już zastaną instalację elektryczną, niestety mało funkcjonalną. Chciałbym bez ingerencji w kable zrobić radiowe sterowanie niezależnie dwóch żyrandoli z dwóch lub trzech miejsc. Mam dwa takie przypadki w domu. Trzeci to załączanie światła na schodach - dwa przełączniki też radiowe.
  Wstępnie myślałem o tym, aby w puszkach zewrzeć na stałe przewody, aby uzyskać napięcie zasilania w żyrandolu, a w żyrandolu odbiornik radiowy z przekaźnikiem załączającym żarówki. Na ścianach zaś przykleić natynkowe wyłączniki.
  Dodatkowo chcę monitorować temperaturę i wilgotność kilku pomieszczeń oraz z czasem dodać inne punkty monitorowania. Stąd zrodził się pomysł Domoticza z wykorzystaniem systemu MySensors (węzły Arduino + RFM69, centrala na Raspberry PI). Nie chcę jednak takiej sytuacji, że awaria serwera paraliżuje mi sterowanie oświetleniem. Chciałbym mieć możliwość lokalnego sterowania oświetlenia z wyłączników radiowych, a w przypadku dostępności serwera sterowanie z sieci i odczyt stanu.

  Czy może mnie ktoś nakierować na rozwiązanie tego problemu?

  Przy okazji pytanie, czy ktoś wie gdzie kupić taki wyłącznik bez elektroniki?:
  Domoticz radiowy i radiowy wyłącznik działający offline
  Ewentualnie zastosuję to chińskie rozwiązanie Link, wraz z odbiornikiem, przy żyrandolu dodam drugie radio sprzęgnięte z Domoticzem. Pytanie tylko ile jest warta ta chińska radiówka?

  0 3
 • #2 13 Sie 2018 22:55
  xury
  Poziom 39  

  Bez ingerencji w kable to będzie trudno zrobić uniwersalne sterowanie odporne na awarię jednostki centralnej. Podejrzewam, że nie masz przy wyłącznikach neutralnego i to właśnie jest główny problem. Inaczej mógłbyś sterować przy pomocy np. wyłączników Sonoff ze zmienionym softem na Tasmota lub EspEasy. Według mnie sterowanie poprzez wifi jest stabilniejsze, a nawet jak padnie Ci serwer Domoticza to możesz dalej sterować przez wifi przez przeglądarkę.
  Przyszłościowo jeśli ktoś by chciał modernizować sieć elektryczną to warto wszystkie wyłączniki robić jako schodowe oraz dostarczyć doń neutralny.

  0
 • #3 14 Sie 2018 09:31
  DXFM
  Poziom 20  

  WiFi nie jest tu rozwiązaniem. Zżera te 0,5-1W, a nadal nie mam prostej i szybkiej metody włączenia światła. Chociaż potwierdzam stabilność ESP8266 - jest zadziwiająco dobra jak na jego cenę.
  Rozwiązanie dla mnie to wyłączniki ścienne wysyłające polecenia bezpośrednio do modułu w żyrandolu, a ten moduł ma możliwość komunikacji również z Domoticzem używając oczywiście tego samego transceivera radiowego.

  0
 • #4 14 Sie 2018 20:17
  w_szymek
  Poziom 11  

  Tak jak piszesz oswietlenie można zrobić bardzo tanio na chińskiej radiówce 433Mhz a do tego sonoff bridge. Nie jestem pewien ale chyba da się zintegrować z Domoticzem. Jedynie co nie podoba mi się w tej radiówce to komunikacja jednostronna, brak informacji o stanie oświetlenia.
  Zresztą na mysensors są bramki, rozwiązania do każdego standardu komunikacji.

  0